[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: incepator
Forum Index » Profile for incepator » Messages posted by incepator
Message
Ma bag si eu , daca esti la inceput ai luat in considerare sa duci langa acvariu si o teava de scurgere la canal si aductiune de apa calda si rece pentru schimbul de apa?
Nu ma descurc cu incarcatul
Buna dimineata,
A trecut cam multa vreme de cand nu am mai dat pe aici, astazi am zis sa sterg putin praful de pe topicul deschis sa pun o poza cu evolutia acvariului
Buna ziua din nou,
Revin cu noutati petrecute in bazin, desfiintand primul acvariu am ramas cu un filtru extern e901 pe care l-am atasat actualului acvariu,deci merg cu doua canistre externe si un filtru intern care era al acvariului mic, banuiesc ca nu am suprafiltrare.
M-am trezit si cu un CO2 controller de la Milwaukee, asa este cand te atata unii ,acuma este pe drum si un skimmer Eheim skim350 ca sa fie bine sa nu fie rau
Ce ma "bucura" enorm e ca m-am umplut de BBA Am marit puterea de iluminare la maxim, cu fertilizantii chiar nu exagerez 6ml micro 6ml macro dupa schimbul de apa, KH 5, PH 6.9, CO2 testerul arata frumos, astept sa vad ce se intampla cu lumina modificata, candva am exagerat cu mancarea, doar o perioada scurta,am un automat de hranit care chiar da putina mancare odata pe zi astept sa vad ce se intampla, ma uit cum Pogostemonul Helferi se topeste, a treia tura deja, nici Eriocaulon Cinereum nu o duce minunat, in schimb Bucefalandrele merg bine, infloresc, la fel si Anubiasul.
Multumesc! se vede ca ma pricep maxim, daca era ceva legat de mecanica nu aveam probleme, aici imi prind urechile.
image
Scuze, dar habar nu am ce spui
Nu ma pricep, am incercat ceva mai sus dar a aparut ceea ce se vede, cred ca o sa renunt, ma depaseste.
Inainte redimensionam imaginea si o postam, cred ca era mai simplu fata de ce mi s-a sugerat cu plici.
[quote=incepator]Inca o poza din lateral,
Se pare ca nu pot pune direct de pe tel, o sa o editez.
[/quote]
https://plici.ro/image/JYj
Inca o poza din lateral,
Se pare ca nu pot pune direct de pe tel, o sa o editez.
Salutare la toata lumea, si Craciun Fericit!
Cu toate ca intru zilnic pe forum la sectiunea Recent Topics,am fost delasator si nu am mai scris nimic despra evolutia acvariului meu
Au survenit mai multe schimbari in decursul acestor luni
Am scos plante,am introdus plante noi, am mai adaugat un filtru extern JBL e 900, (luat din acvariul cu care am inceput aventura, acela fiind desfintat), montat un hranitor automat cu ocazia plecarii in concediu si acolo a ramas montat.
Am bagat si o pompa de valuri Eheim StreamOn+ 3500, acvariul fiind relativ lung am vrut sa misc apa mai mult pe partea de aspiratie a filtrelor
Ca si plante am adaugat:
Eriocaulon Cinereum
Staurogyne Repens
Hydrocotyle Tripartita
Littorella Uniflora
Cryptocoryne Parva
Bucephalandra Pygmea Wavy Green
Bucephalandra Kedagang
Bucephalandra Lamandau Mini Red
Anubias Barteri nana Bonsai
Anubias Barteri nana Coin
Anubias Barteri nana Petit
Pogostemon Helferi

Am ridicat lampa deasupra acvariului atarnata de doua fire de ata de pescuit. Acuma urmeaza perioada de crestere si inmultire a plantelor apoi sa vad ce setup va urma, introducere de cioate,craci,buturi etc etc


Lucian wrote:
incepator wrote:Vad cumva un crin in mijloc? Daca este asa, iti recomand sa il muti in coltul din spate pe unde ai outul din filtru, creste pana la 1.2m lungime si asa are loc sa se plimbe prin acvariu, face si niste radacini puternice, iar cand va fi dezvoltat la maxim nu o sa poti sa il muti usor.Din cauza unuia ca asta am facut un acvariul actual de 135cm

Nu stiu la ce planta te referi tu ca ar semana cu crinul de apa, dar nu am asa ceva prin bazin Toate plantele de acolo le-am crescut de ani de zile asa ca cam stiu cum si in ce fel cresc

Ma refeream la Crinum calamistratum, am crezut ca ai unul in mijloc
Vad cumva un crin in mijloc? Daca este asa, iti recomand sa il muti in coltul din spate pe unde ai outul din filtru, creste pana la 1.2m lungime si asa are loc sa se plimbe prin acvariu, face si niste radacini puternice, iar cand va fi dezvoltat la maxim nu o sa poti sa il muti usor.Din cauza unuia ca asta am facut un acvariul actual de 135cm
Se poate inchide, multumesc.
Foarte frumosi!
Da, am intrebat-o pe doamna daca au acvariu acasa, si mi-a confirmat ca au, se uitau la vivipari.
Spuneam ca daca nu ii vrea nimeni de pe forum ii dau la canal, dar imi era mila de ei, i-am prins astazi din nou si am plecat cu ei la Hornbach.
S-a rezolvat, am mers cu pestisorii inapoi la Hornbach cu intentia de a-i dona, din pacate nu au voie sa primeasca pestii, cica au stocuri si ies pe plus, ma rog, in schimb am intalnit doamna cu doi copilasi care au fost foarte incantati de pestisori, au spus ca o sa le puna si nume
Se poate inchide.

Salutare din nou
Astazi am mai facut un schimb de apa, instalatia mea merge de rupe
In schimb, jale mare in acvariu, nu mai am urma de creveti, am facut greseala de a baga patru barbus tartrazona in acvariu, au mancat creveti pe rupte, i-am oferit spre donare cu transport gratuit, sau le arat buda daca nu sunt doritori, sunt foarte suparat de incident.
Mirciulicaaaa!!
Donez 4 bucati barbus tetrazona, locatie Brasov, orice zona ii aduc personal
Oferta valabila pana maine
Multumesc pentru info.
Rasborele cum stau cu apetitil pentru creveti?
Am bagat si opt bucati, patru erau veterani si am mai cumparat patru.Nu de alta dar sa stiu de ce ma apuc
dan.pavelescu wrote:Sa ai grija cu barbus tetrazona ca nu ii poti asocia cu prea multe specii, sunt agresivi. Daca iti place diversitatea in acvariu, mai bine nu te baga

Duminica am bagat patru barbus tetrazona in acvariu, acuma dupa ce am citit cele scrise am dat o fuga la acvariu sa ma uit de creveti, din cateva zeci abea am numarat trei, este posibil sa fie mancati de brabus?
Daca este asa o sa ne despartim rapid, ii donez urgent
 
Forum Index » Profile for incepator » Messages posted by incepator
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com