[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: camillo
Forum Index » Profile for camillo » Messages posted by camillo
Message
nici o sansa. aici mai toti fug de cichlide de orice fel (cu exceptia scalarilor). intr-un singur magazin sunt niste africane dar de cand s-a deschis magazinul sunt tot acolo. o sa incerc, poate aduc la comanda.
am mutat azi bazinul. o sa il las trei - patru zile pana introduc pestii. abia astept!!
Tot respectul pentru munca depusa si pasiune.
multumiri pentru raspuns! o sa merg pe varianta cu butoiul de varza . i-am mai dus odata la cineva si nu le-a mers prea bine.

in plus, cunoasteti pe cineva care are meeki sau severum?
zilele acestea va trebui sa imi car acvariul de la servici, acasa. evident, toata treaba asta se va lasa cu reamenajarea bazinului si o voi lua de la inceput ca si cand as face unul nou.
cate ceva despre bazin si pesti... L100xl40xh50, capac cu doua neoane, filtru intern (boyu, cred, cu trei compartimente cu bureti) de 700 l/h si as mai adauga inca un filtru, tot intern, de vreo 500l/h, nisip fin pe care l-am spalat (il schimb pe cel vechi care e de vreo 9 ani in acvariu), pietre+buturugi. nu am background si nici sa cumpar nu prea merge acum.
pesti... o pereche hemichromis bimaculatus si doua perechi de nigro (clasic si albino). as fi vrut eu niste meeki (sau/si severum) cu nigro dar daca nu se gasesc... deh!
acum... pastrez doua-trei maini din nisipul cel vechi ca sa ajut ciclarea dar in cat timp se va realiza asta? si cat de repede pot pune pestii inapoi in acvariu tinand cont de faptul ca nu prea am alta varianta sa ii tin in alt bazin. nigro, dupa cum i-am vazut pe ai mei, sunt niste escavatoare cand ii apuca depusul dar as incerca sa bag cateva fire de valisneria in unele zone pe langa buturugi. in rest o sa pun anubias si microsorium ca nu au treaba cu ele.

cam asta e, momentan, in capul meu. daca aveti ceva idei sau sfaturi le primesc cu placere.
snakefishmike wrote:Daca ati "auzit" ca africanii sunt usor de intretinut si nu au mari cerinte(lucru fals de altfel) , altfel sta treaba cu amazonienii .
In concluzie , cind vreti o anumita specie , interesativa inainte care ii sunt cerintele . Ca daca voi setati un bazin pt m'bune(de exemplu) nu o sa tineti voi amazonieni in bazinul ala nici macar 2 saptamini .


Cred ca ar fi interesant un post in care sa se vorbeasca despre diferentele dintre cichlidele africane si americane. Sunt total diferite si dpdv al comportamentului si al cerintelor. Personal, prefer "americanele" ca si comportament si mod (necesitati) de amenajare a acvariului...
sper sa nu mi-o iau in freza dar cred ca in 60 - 80 de litri ai putea tine o pereche de nigrofaciatus. aranjeaza-le un decor cu crengi si doi bolovani, un fund acoperit cu nisip iar ca plante foloseste doua, trei tufe de microsorium. vezi ca prefera sa se ascunda in "pesteri" (un vas de flori nu prea mare, de exemplu). ai avea parte de un spectacol extrem de interesant. ai grija, insa, ca toarna in disperare la pui cu care nu prea ai ce face mai apoi. asta stiu sa faca cel mai bine ! pui!!! spectacolul depunerii si ingrijirii puilor face toti banii! ai avea ceva de invatat si de care sa te minunezi. succes!
si... apropo... merge sa imi hranesc pestii cu scoici?
mie mi se pare interesant site-ul www.mongabay.com . iar aici http://fish.mongabay.com/other_african_cichlids.htm sunt informatii despre alte specii de cichlide africane in afara de cele din marile lacuri, precum si compatibilitatile lor cu alte specii. e bine documentat site-ul.

si eu am un acvariu de 200l (100x50x40) in care am o pereche de lifalili si vreo 20 de pui cam de 1 cm si ceva. de cand au puii astia au mai depus de cateva ori dar ai mici au mancat icrele iar parintii nu le-au facut nimic. acum vad ca deja incep sa-i ia la alergat (probabil nu-i mai considera copii ) si cred ca se pregatesc de o noua depunere.

ii hranesc cu tubi congelati de vreo doua luni. dezavantajul e ca puii niciodata nu apuca sa manance calumea, in schimb, desi au doar 1,5 cm (maxim) deja au culoarea rosie. sunt foarte simpatici asa mici si colorati. astazi le-am dat pentru prima data carnita de scoici (nu mai gasesc tubi congelati). a fost o adevarata lupta intre ei si parinti. multi nu au prea apucat sa manance.

o sa incerc sa fac rost de un alt acvariu mai micut un pic (dar tot de vreo suta de litri) in care sa mut puiutii. mi-ar parea rau sa inceapa cei mari sa-i haleasca.
am pus la galerie niste poze cu bolovanii. nu am apucat sa ii pun pe toti in acvariu dar vor mai urma cativa dupa ce ii aranjez.
[quote] Tu poti incerca, dar... [/quote]

) sa nu spui ca nu ti-am spus! am intrebat pentru ca nu voiam sa iau degeaba jd. dupa aceea nu vad ce as face cu ei pentru ca nu am alt acvariu suficient de mare. ar mai fi unul de 100 de litri dar trebuie reparat ca este vechi si incepuse sa curga.

eu ma gandeam ca hemi au un comportament apropiat de cel al cichlidelor americane. e doar o parere a mea. am mai avut o pereche de j.d. intr-un acvariu cu africani de lac (eram mai pe la inceputuri, deh) si in afara de perioada de depunere nici nu se sinchiseau unii de altii. de asta ma gandeam ca ... poate, poate. o sa repar acvariul ala vechi si tot iau perechea de j.d.[/code]
revin un pic... inainte de a introduce jd vreau sa reamenajez un pic si acvariul... mai completez cu niste nisip, adaug o buturuga sau doua si cateva pietroaie.

apropo de pietroaie. pe langa severin este o exploatare miniera de suprafata. stie, printre straturile ale de nisip compactate de mama natura, se gasesc o groaza de "bolovani" din nisip suprapus pe straturi, cu diverse gauri si extrem de interesante si variate ca forma si marimi. unele sunt atat de tari ca am folosit o dalta sa le desprind. par a fi un fel de trovanti sau ceva de genul asta. cert este ca nu se dizolva in apa. ar merge in acvariu? am fost vineri cu cineva de acolo si am luat cativa din bolovanii de care va vorbesc. cred ca ar merge intr-un acvariu fiind formati doar din nisip compactat la cine stie ce presiuni. ati mai auzit sau folosit asa ceva?
momentan, in acvariul meu (100x40x50) se lafaie printre pitroaie o pereche de hemichromis si cardul de pui deja marisori pe care vreau sa ii scot. as vrea sa pun alaturi de hemichromisi o pereche de octofasciatus (jack dempsey), maturi si ei si chiar un pic mai mari. am observat ca cichlidele din specii diferite se tolereaza pana in perioada de depunere cand au ceva de aparat dar as vrea sa stiu si parerea voastra. se pot tine impreuna cele doua specii?
aaaaa, si uitasem! un fundal respectabil ca ma seaca posterul ala :ciudat:
ei, bine, pana la urma dupa toata aventura m-am ales in sfarsit cu puiuti. cam a patra generatie cred ca sunt dar astia din cate vad vor supravietui. in tot bazinul sunt doar familia si doi ancistrusi care mai ingrijesc de alge. as fi vrut si vreo 4 cory dar... astept sa aduca... prin martie ). am pus cateva poze la galerie.

in curand, dupa ce mai cresc micutii, intentionez sa fac o schimbare majora a decorului din acvariu. mai multe buturugi, niste plante si bolovani. chiar as fi curios sa aflu mai multe despre decorul unui acvariu pentru hemi.
no, poate-i cam tarziu raspunsul dar daca tot ii tii pana se formeaza perechi, de ce nu incerci sa tii doua femele? nu stiu daca se inteleg, nu am avut oscari dar banuiesc ca vor simula depuneri asa cum am mai citit ca se intampla iar icrele vor fi neviabile. diferente vizibile intre masculi si femele nu sunt deci... nu stiu, incerc o idee, poate te pot lamuri cei care au experinta (si eu as fi curios )
) au depus din nou!!! si mai traiesc vreo 7-9 puiuti de la prima depunere si acum am din nou icre pe o piatra! si cand ma gandesc ca ultima pereche de hemi pe care am avut-o nu a avut nici o depunere vreme de un an si ceva... apoi a capotat masculul si... adio... astia de-i am acum depun ca nigro intr-una!!! spre fericirea mea!! si spre surprinderea mea
am scos "dusmanii" in toti ai 200 de litrii sunt doar parintii si puii, doi ancistrusi si doi cori! au liber la plimbari
ok, multumesc!
am pui!!!! au depus undeva in spatele unor pietre si doar dupa cum pazeau zona am presupus ca "clocesc" ceva. tatic este, bineinteles, agariciul deformat. puiutii deja inoata prin acvariu si sunt bine paziti de amandoi parintii. din pacate nu am avut cum sa le dau artemia sau sa le acord vreo atentie deosebita fiind intr-un acvariul de 200 l si cu inca doi "dusmani" care asteapta sa-i haleasca. o sa incerc sa prind ceilalti doi masculi sa ii dau cuiva si in tot acvariul sa ramana doar perechea de hemi care a depus si... puii lor, cati or scapa. pana acum vad ca s-au descurcat (hranit) cu ce-au gasit pe-acolo si au ajuns cam la dimensiunea unor pui de vivipari. acum profita de siguranta unei tufe de anubias (chiar tufa) si de mancat... se descurca cumva. nu prea am ce le face in privinta asta, din pacate. voi aveti vreo idee?
revin in acest topic pentru ca e vorba de aceeasi pesti, acelasi propietar iar poveste e deja spusa... din cei 6 pesti dusi la amicul cu acvariile mai traiesc 4. sunt de doua saptamani in acvariul meu si pare sa le mearga bine. acum sunt mai marisori si deja se pot diferentia sexele. a scapat doar o femela si 3 masculi. macar o sa am o pereche femela rosie, frumoasa, rotunjoara... dar ghiciti cine e masculul sef??? chiar ciumpalacul ala deformat cu o aripioara deasupra operculei. unul din masculi are caudala mancata pe jumatate, probabil din timpul conflictelor pentru sefie. afurisitul ala schilod, ma si distreaza, s-a impus in fata celor doi sanatosi. am vazut eu ca e periculos de cand erau mititei si le dadeam de mancare, era primul care se repezeasi halea cu o pofta de zile mari. tot timpul. mi-e cam ciuda ca va fi tata dar nu vreau sa imi bag mana. oricum, sunt bucuros ca am din nou pestii! :bravo:
 
Forum Index » Profile for camillo » Messages posted by camillo
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com