[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: fipilica
Forum Index » Profile for fipilica » Messages posted by fipilica
Message
vereb wrote:@Cristian si @fipilica,
De simbata pina azi am schimbat 30l apa (zilnic) iar testul acu 10 min in urma la NO2 si NO3 a inceput sa imi zambeasca, voi urma inca 2 zile acest procedeu (in acvariul mare).

Faptul ca NO2 este peste limite in 9 zile fara schimburi de apa ma face sa cred ca la curatenia aceea generala din ajunul plecarii filtru extern s-a deciclat partial, sau hrana a fost mult in exces fata de obicei sau o combinatie de cele 2
Totusi e posibil sa ma insel si sa fi avut un no2 mai mare la apa de la robinet

Nu vreau sa fiu pesimist dar sansele de recuperare la pestii deja bolnavi de malawi bloat sunt scazute si, dat fiind ca nu e stabilit daca e contagioasa sau nu, stai cu ochii geana pe ceilalti pesti din acvariul mare.
Mult noroc !
vereb wrote:


Acuma dimineata mi s-a confirmat ce are, adica< Malawi Bloat> din pacate, abdomen umflat, ochii au inceput sa se umfle, sta la fund,culoarea solziilor foarte stersi.




In plus fata de ce ti-a recomandat malawi_crys:
- tratametul doar cu Metronidazol nu afecteaza bacteriile nitrificatoare.
- ii poti trata mai eficient dizolvand pastilele intr-o cana cu apa calda si hrana tip granule, dupa ~10 minute, agiti un pic le poti da pestilor.
- personal am folosit dozajul celor de la Seachem (250mg-500mg la 75litri de apa) la fiecare 2 zile cu schimb de apa 25% inainte de tratament.
- crescut temperatura la 26grade si oxigenarea.
- in ultimele 2 zile de tratament am adaugat si sare amara, nu sare normala, pe post de purgativ, cam 1 ligurita la 20litri.
Tratamentul de mai sus l-am facut in acvariu mare dat fiind ca imi era imposibil sa prind pestele afectat, fara sa scot bolovanii, decat atunci cand deja era mult prea slabit, la 1-2 saptamani alt peste era afectat, cu toate schimburile mele de apa la 1-2 zile.
Momentan sunt 3 saptamani de la tratament si spre fericirea mea nici un peste nu da semne de boat.



LE: Referitor la mancare, desi nu am dovezi clare in privinta aceasta, as reduce hrana la 2 maxim 3 tipuri de mancare premium, Chiclid Excel / New Life Spectrum plus JBL spirulina, cu care as jongla la 2-3 saptamani.
"Tratat" adica un fel de sterilizat.
Problema nu o vad la vietuitoare si la bacteriile denitrificatoare care sunt mult mai sensibile. Presupun ca spalat in (foarte) multe ape ai putea sa il folosesti fara urmari asupra lor insa e doar o
presupunere.
Fa o incercare si vezi cum stai cu ciclarea

Se poate inchide, multumesc.
Sunt rezervati pana saptamana viitoare.
Donez cateva cichlide adulte precum si cativa pui, cred ca sunt Metriaclima lombardoi.
Nu am timp si nici cele necesare sa trimit prin curier / posta.
Restul de detalii le stabilim prin pm.

Multumesc,
R
Daca vrei niste pesti un pic mai deosebiti arunca o privire la:
Microrasbora Galaxy pesti mici, mizerie putina, culori frumoase si delicate, dar au nevoie de acvariu cu multe plante (a nu se intelege pretentioase).
sau
Kribensis
pesti frumosi, multa personalitate, un spectacol perioadele cand au pui, dar au nevoie de acvariu bine plantat (a nu se intelege pretentioase), recomandat sa fie tinuti singuri o singura pereche.

Am ridicat un pic stacheta, dar pestii nu sunt mai sensibili decat cei recomandati mai devreme, cel putin kribii din contra
Acvariu cu urmatoarele dimensiuni 65x30x30, din sticla de 6mm, vechime aproximativa 3 ani. Se poate vedea la galerie.
Alaturi de acesta se doneaza si cativa masculi si femele de guppy.
Detalii pe pm.

Din pacate nu am cum, timpul liber e putin rau de tot saptamanile acestea, nu am cand sa merg prin magazine pentru ceea ce este necesar la un astfel de transport.
Aproximativ 20 bucati la pretul de 3 lei bucata.
Valabil doar in Brasov.

Mai multe detalii pe PM.

plantele au ajuns la ender67.
Multumesc, se poate inchide.
plantele sunt rezervate pana duminica lui ender67.
donez urmatoarele:
cryptocoryne:
-parva
-wendtii
-crispatula
valisneria
ludwigia

In alte orase doar daca aveti prieteni ce au drum prin Brasov.
Mai multe detalii pe PM.
Plantele care le-ai enumerat isi iau marea parte a substantelor nutritive din masa apei, astfel ca mai bine folosesti banii (si timpul) pentru fertilizant lichid si pietris margaritar.
Mare atentie la pamantul de flori, daca iti intra in contact cu masa apei si nu esti atent well...

Iar au aparut sfaturile de genul pamant de musuroi de cartita / pamant de flori ?
Sandule unde esti...
rezolvat, se poate sterge sau inchide.
~10 fire mai mici si mai mari de valisneria
~5 varfuri de ludwigia.
Doar in Bv.
MonkY wrote:Imi puteti recomanda un nisip negru, 2-4, care sa nu fie colorat chimic ?



acesta ?
cu aceasta problema ma confrunt si eu, din pacate la mine arata mai rau, poate si din cauza ca problema dateaza de prin februarie
La un moment dat parea ca am castigat prin sifonarea sanatoasa a substratului si schimburi dese de apa (2x15% per week). Totul a fost bine vreo 2 saptamani pana cand am neglijat un schimb saptamanal de apa, fertilizarea aferenta si iarasi au aparut
Am o impresie ca apare (si) din cauza unei temperaturi prea scazute in substrat insa cum nu dispun de un asemenea incalzitor nu pot face teste.
Partea buna este ca nu s-a intins in alte parti ale acvariului sau pe plante.
Porcu wrote:
Daca regulatoru' era ud si era balta cred c-ai avut scapari mari de gaz. Trecerea gazului de la pesiunea de 50-60 bari la pesiunea atmosferica se face cu consum de energie ceea ce duce la o racire puternica daca debitu' e mare => condens.

Cred ca ai dreptate, dat fiind ca n-am folosit cheia franceza. Cat de mari au fost scaparile n-am idee, intentionez sa o golesc cat mai repede si apoi sa merg cu butelia si regulatorul la o verificare.
@Radu
In camera, cand am montat si facut testele, erau aproximativ 24 grade, pana atunci a stat in debara unde nu cred ca sunt mai mult de 21 grade. Nu stiu cam care este dependenta temperatura - presiune, trebuie sa caut, dar intuiesc ca la asa temperaturi nu sunt probleme.

@Porcu
Nu stiu ce sa zic, butelia a fost cumparata acu 2 luni, gata incarcata, in timpul transportului, din greseala, am deschis un pic robinetul si a iesit ceva gaz.
Aseara am reglat debitul de iesire pe la 3-4bule/sec si am lasat-o pe balcon. Azi dimineata regulatorul era ud, o mica balta de apa sub butelie, presupun ca de la condens, iar presiunea indicata ~50bari. Din pacate nu am avut timp decat sa o mut la loc in debara.

M-a cam speriat un pic dat fiind ca o sa dorm cu ea in camera ...
 
Forum Index » Profile for fipilica » Messages posted by fipilica
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com