[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: bsilviu2000
Forum Index » Profile for bsilviu2000 » Messages posted by bsilviu2000
Message
Salutare!

"Micutul" din filmuletul de mai jos isi cauta un nou camin, mai incapator. Momentan are in jur de 10 - 12 cm, este sanatos tun, foarte mancacios si foarte vioi (atat ziua, cat si noaptea). Si in actualul bazin se pare ca se simte bine, dar plantele nu sunt prea fericite . Asa ca daca este cineva interesat, rog PM.

Pret: 30 RON

[youtube]https://youtu.be/-cIuf_Mjt7U[/youtube]
Cateva poze (cu plantele care merg bine

image

image

image

image
Iata si reactorul despre care vorbeam. Acum imi dau seama ca ar fi trebuit sa fac si o "supapa" pentru eliminarea bulelor de aer....

[/img][img]

[/img]image[img]
Substratul este fertil, intr-adevar. Bazinul era deja ciclat. Tot ce am facut a fost sa il reamenajez si sa aduc plante noi.

@stefanp: plantele le-am luat in stare perfecta, in bazinul meu s-au "accidentat" Acum incerc sa le repar. Asa cum am spus, este vorba de doua specii, restul s-au adaptat perfect. O alta specie pe care nu am reusit sa o adaptez in bazin este Tonina belem. Acum, ca am achizitionat si un Ph controller, sper sa stabilizes parametrii din bazin.
Substratul este Dekoline Karat 1 Brown (marime granule M).

Referitor la reactor, pe acesta il folosesc doar temporar; am construit deja unul dintr-un filtru de apa; trebuie doar sa imi fac curaj sa il montez.

Filtrarea este asigurata de doua filtre:
- filtrul intern cu care a venit echipat acvariul - Bioflow 3.0 - pe care il folosesc pentru filtrare mecanica si pe post de skimmer (am incercat sa il scot, dar par lipit destul de bine si imi este frica sa nu sparg /crap geamul)
- "greul" este dus de un JBL e1501gl

Fertilizare PPS Pro + Easy Life Ferro + Easy Life ProFito

Plantele au oar cateva zile de cand sunt plantate. Singurele care nu s-au adaptat inca sunt Eichhornia Diversifolia si Alternanthera Reinechii mini. Cea dintai sufera se pare datorita nivelului mic an NO3 - este undeva la 5 si il voi creste treptat pana la 15-20 ppm. AR mini are o problema cu frunzele de la baza, care sunt mereu arse - nu pot sa imi dau seama ce nu ii prieste sau ce ii lipseste
Salutare tuturor!

dupa o absenta indelungata, (in care am tot experimentat si am incercat sa acumulez cat mai multe informatii si experienta), revin cu un nou proiect, intitulat - dupa cum se poate vedea in titlu- LITTLE CHAOS.

Baza o reprezinta vechiul bazin de 190 L, pe care l-am prezentat in urma cu ceva timp: http://forum.acvarist.ro/showthread....u-190-L-Jurnal.

Iluminarea este asigurata de 4 neoane in continuare:

1x28W Juwel Day
1x28W Juwel Nature
1x24W Osram 830 Warm White
1x24W Osram 865 Day Light

plus un "supliment" de 2x11W pe laterale

Plante:

Pogostemon erectus
Ludvigia cuba
Alternanthera Reinechii mini
Cardamine lyrata
Curly tornado
Didiplis diandra
Eichhornia Diversifolia
Heteranthera zosterifolia
Hygrophila pinnatifida
Ludwigia Peruansis
Micranthemum umbrosum
Proserpinaca Palustris
Pogostemon Helferi
Ranunculus inundatus
Fissidens moss

Acum cred ca este evident de ce am ales aceasta denumire...

Iata si cateva poze imediat dupa plantare:

PS: II multumesc domnului Victor pentru plante - http://www.facebook.com/plantepentruacvariu
http://www.plantepentruacvariu.ro/

[/img][img]

[/img][img]

[/img][img]

[/img][img]

[/img][img]

[/img][img]
Mai mult de atat nu cred ca se poate discuta pe acest subiect. Consider ca descrierea facuta de domnunl Dan Pavelescu este mai mult decat suficienta. Multumesc tuturor care au venit cu informatii/explicatii. Sper ca aceasta poastare sa fie de folos si in viitor celor care vor opta pentru un astfel de PH controller si nu numai.

PS: am achizitionat sistemul Proflora, am confectionat un reactor conform recomandarilor (si a postarii mai vechi facuta de Bitanu), asa ca in cel mai scurt timp urmeaza un reset al bazinului de 190L. Inainte de asta ii voi face o vizita domnului Victor pentru a improspata colectia de plante si pentru a mai "fura" putin din cunostintele dansului . Cum se va desfasura proiectul si ce va iesi va face subiectul unui nou topic.

Ape limpezi si o zi buna tuturor!
@Dan: chiar nu vreau sa intru intr-o polemica cu tine. Referitor la postarea mentionata de tine, ti-am explicat in PM motivul pentru care am "ignorat" anuntul respectiv. Imi cer scuze daca te-a deranjat ceva din cele postate de mine aici, nu asta a fost intentia. Asa cum am mai spus, am invatat si invat destule din aceasta postare, in ciuda parerii tale contrare;

@MariusNdr: multumesc pentru informatii; in cazul in care voi avea nevoie de alte informatii te voi contacta (fie in privat, fie pe forum, pentru a putea acoperi cat mai mult acest subiect)

O zi faina tuturor!
@qwerty: Exact, din ce am citit pe forum, o cantitate prea mare de CO2 poate duce la nedizolvarea acestuia in reactor

@dandumitru: da, acesta este motivul pentru care am deschis acest topic; Nu am avut pana acum un astfel de PH controller si vreau sa ma documentez bine inainte de a face o astfel de investitie; in plus, nu vreau sa fac vreo prostie si sa stric ceva sau sa dereglez biotopul.
Din ce vad, acest model (JBL Proflora) este putin diferit fata de alte modele despre care am citit; pe net nu am gasit absolut nici o informatie despre modul in care acesta se instaleaza si functioneaza. Singurele informatii complete sunt legate de calibrare si setare a controller-ului. In concluzie, daca intrebarile puse de mine deranjeaza, imi cer scuze; dar nu este nimeni obligat sa raspunda sau sa citeasca; in plus, sunt convins ca toate informatiile care au fost postate mai sus de tine si de restul colegilor vor ajuta pe viitor si alti "profani"

Acum ca m-am lamurit cu partea strict "mecanica", ma voi documenta si in ceea ce priveste modul in care se seteaza acest model; probabil ca voi mai reveni cu ceva intrebari, sper sa nu aruncati cu pietre


LE: am observat ca sunt mai multi colegi veterani pe forum care folosesc un numarator de bule in tandem cu PH controller-ul
dan.pavelescu wrote:Eu am avut aceeasi configuratie si n-am folosit niciodata numarator de bule


In acest caz cum reglai debitul de CO2? Ma gandesc la faptul ca numaratrul iti da macar un ordin de marime, sa nu bagi CO2 foarte mult deodata...
Da, despre acest model este vorba. Pai in cazul acesta schema este destul de simpla: CO2 ul intra in controller direct din butelie, iar pe iesire trece prin numaratorul de bule si apoi intra in reactor. Corect?
Salutare!

am si eu o intrebare legata de controller-ul mentionat in titlu: cum se conecteaza electrovalva la el? Am vazut ca are doar intrare/iesire furtun CO2, fara existenta unei prize programabile; in acest caz cum se face automat reglajul emisiei de CO2? La alte brand-uri am vazut ca exista o priza care este conectata la controller; aici nu exista asa ceva...

Multumesc

Iti mai poti arunca o privire si aici:

http://tropica.com/en/plants/

Nimic?
M-ar interesa sa o pot ridica in cursul zilei de vineri sau sambata, din Bucuresti. Rog PM sau tel/mesaj - 0722.522.987.

Multumesc
salutare!

Doresc sa achizitionez un PH controller, cu sau fara sonda. Rog PM in cazul in care exista oferte.

Multumesc anticipat
Salutare!

am o problema cu doi dintre scalari: primul dintre ei (alb cu negru) a inceput sa inoate ciudat, in sensul ca sta mai mult cu capul in jos. De hranit se hraneste normal; acest comportament a aparut de doua zile.
Cel de al doilea are un "istoric mai vechi": Initial, in urma cu aproximativ trei saptamani a inceput sa i se umfle abdomenul, apoi a inceput sa stea retras intre plante. Urmatoarea etapa a fost sa stea mai mult cu capul in jos (la fel ca in primul caz). in ultima saptamana pare sa isi fi recapatat "echilibrul" si se hraneste normal. Sigura problema ramasa este abdomenul foarte umflat, dupa cum se vede si in filmuletul de mai jos. Are cineva idee ce ar putea fi/care este cauza?

Parametrii apei sunt urmatorii:

NO2:0.1
NO3: 25
PO4: 0,8
PH:7

[youtube]http://youtu.be/HRso5O9bp-I[/youtube]
Salutare!

domniul de mai jos este in cautarea unui bazin nou.
Singura cerinta este ca eventualul doritor sa le ridice din zona Baba Novac (rond) sau Dristor (McDonalds).

Rog PM
Multumesc
image

image

image


Plantele si-au gasit proprietar.

Se poate inchide.
Multumesc
Salutare!

Donez 6 varfuri de pogostemon erectus curate, fara alge. (surplus in urma bricolarii acvariului). Singura cerinta este ca eventualul doritor sa le ridice din zona Baba Novac (rond) sau Dristor (McDonalds).

Ideal ar fi sa fie plantate astazi, cel tarziu maine.

Rog PM sau tel: 0722.522.987

Multumesc,



 
Forum Index » Profile for bsilviu2000 » Messages posted by bsilviu2000
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com