[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: alma347
Forum Index » Profile for alma347 » Messages posted by alma347
Message
Salut
am probleme in a indentifica ce fel de Echiodorus este aceasta planta


va rog sa ma ajutati


https://picasaweb.google.com/114481738678050225424/Echinodorus?authkey=Gv1sRgCIPV6u_ihtTZEg&feat=directlink
vind 5 pui de Echinodorus si o planta matura(15-20 frunze cca40 cm radacini 10cm ,a fost scoasa din substrat)

dimensiuni frunze cca10cm 5-8 frunze radacini cca 20cm

pret 5 lei/bucata +taxe

in livrez eu in Constanta in alte localitati prin posta sau curierat


din cauza dimensiunii mari puteti vizualiza aici plantele https://picasaweb.google.com/114481738678050225424...CIPV6u_ihtTZEg&feat=directlink
Vind 5 pui de Echinodorus uruguayensis(cred ca aceasta este varianta de echinodorus,daca nu este asa va rog sa ma corectati)

dimensiuni frunze cca10cm 5-8 frunze radacini cca 20cm

pret 5 lei/bucata +taxe

in livrez eu in Constanta in alte localitati prin posta sau curierat


din cauza dimensiunii mari puteti vizualiza aici plantele https://picasaweb.google.com/114481738678050225424/Echinodorus?authuser=0&authkey=Gv1sRgCIPV6u_ihtTZEg&feat=directlink
dandumitru wrote: Salut @alma 347 !

Tu ai preluat cu de la @rodoselada, acum pozele sunt deschise de doua ori, in posturile 32 si 38, si tu tot nu vezi nimic ?
Probabil este o problema la tine !



acum se vad


si ca si comentariu: frumos acvariu ,foarte tare
dandumitru wrote:
rodoselada wrote:Bre nea Dane dece trebuie sa tunzi? daca e prea intunecos folosim o lanterna dar la cat e de frumos nu avem nevoie nici de lanterna pentru ca e de o frumusete sclipitoare.....deci e luminos


image image

image image


image image

image image

image image

image image








as vrea sa comentez si eu cite ceva dar nu se deschid pozele
un mascul Gardneri singurel(daca doneaza cineva femele le primesc eu cu cea mai mare placere )
o poza de ansamblu


nu sunt cele mai reusite poze dar au dimensiunea ceruta
trebuie sa fac bublu post dimensiunea pozei prea mare
niste poze cu acvariul comunitar
Puiisori cresc ,se hranesc bine ,am inceput si cu hrana uscata dar maruntita f bine,

Colegi de "borcan"ai microstiucilor,niste pui de xifo ,niste mincaciosi ,sunt aproape de doua ori cit stiuculitele ,pe cei mai mari i-am expulzat in acvariul comunitar.

A mai dat cineva puiilor de garneri inima de vita congelata?as vrea sa incerc, sa nu li se aplece de la atiti microviermi.
am inceput sa le adaug si ceva mincare uscata f bine maruntita,vad ca sunt interesati de mincarea uscata

schimbul de apa il fac la doua zile (vas de 2,5 litri schimb aproape un litru)

pe linga cei 5 gardneri mai sunt inca cca 10 pui de xifo ,sper sa nu fie foarte multi pestisori pt acest vas
au deja o luna si cel mai mare pui are 10mm iar cel mai mic 5-6mm

le voi adauga citeva plante de suprafata si ceva moss
pozele sunt de dimensiune mica sper sa va puteti da seama ce este in ele
alma347 wrote:poate la altii la mine nu a mers

o fi fost cutia mea prost depozitata sau alterate ouale nu stiu ,

cert este ca termenul de expirare este in 2016

pt doritori donez oua de artemia(poate or fi alti pasionati mai norocosi de cit mine )



poate la altii la mine nu a mers

o fi fost cutia mea prost depozitata sau alterate ouale nu stiu ,

cert este ca termenul de epirare este in 2016

chiar pt doritori donez oua de artemia(poate or alti pasionati mai norocosi de cit mine)
noutati :

din pacate au mai ramas 4 pui,se pare ca nu le-a convenit un schimb de apa(am schimbat 1 l din totatul de 3 l) cei care au ramas se vad mincaciosi sper sa fie ok

le-am mai gasit citiva colegi de "celula"vreo 10 pui de xifo desi au 3-4 zile sunt cit pui de gardneri de 4 sapatmini, sper la se impace si sa le mai lase microviermi .
tks o voi incerca saptamina viitoare
pe cutie scrie ca expira in 2016,am pus la eclozat a doua oara si nimic

puteti sa-mi recomandati de unde sa cumpar un produs bun?
qwerty wrote:@dane, faci cum vrei. Eu am recomandat apa cu sampon pentru ca am lipit multe folii pe geam, printre care si folie auto. Posibil sa iasa si cu solutie de geam.



ti-as recomada sa folosesti sampon cu ph neutru (sampon de copii)nu ataca adezivul foliei

desi nu stiu daca ar conta f mult



a trecut deja o saptamina de la iesirea primilor pui au deja 5-6 mm, nu stiu daca este bine sau nu pt pui de gardneri,

momentan ii hranesc cu microviermi,am pus la eclozat si oua de artemia dar dupa 2 zile nu este nici o miscare piatra de aer are tot timpul iar termostatul inclzitorului este setat la 22-24

 
Forum Index » Profile for alma347 » Messages posted by alma347
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com