[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: varol
Forum Index » Profile for varol » Messages posted by varol
Message
stefanp wrote:
Poti lasa coolerul sa mearga mai mult timp (si cand ai lampa stinsa).



Nu am cum din mai multe motive:
E pus pe priza programabila cu lumina si nu mai am nici o priza libera acum, decat sa mai iau un stecher sa il pun cu unul din filtre, situatia in care trebuie sa fie cineva sa aprinda si sa stinga.
In al doilea rand eu dorm unde am acvariile si coolerul ala e foarte zgomotos si nu am cum sa-l tin. (luminile se sting pe la 22:00-23:00, dupa ora asta de obicei se culca prietena mea si nu am cum sa-l tin).
Si oricum nu prea face fata. Probabil e capabil sa mentina temperatura la 30 de grade prin evaporare, cand ar trebui sa urce pe la 32-33, dar sa scada nici o sansa.

As fi vrut sa incerc ceva de genul, http://www.practicalfishkeeping.co.uk/content.php?sid=3474, dar nu stiu exact cum functioneaza. Se atarna de marginea geamului, si se lasa sa atarne in afara? Intreb pentru ca eu la capac am o taietura facuta pentru filtru hang-on si cred ca as putea sa pun acolo ceva de genul.

PS: cioata nu o scot .
Vroiam sa zic 3 neoane de 24W nu 34
Pai daca am citit bine spuneai ca ai 2 neaone de 18W la 120 de l de apa. E foarte putin. Iti trebuie macar vreo 3 neoane de 34W sa tii plante easy. Sau mai pune 2 de 18 W daca poti.
In poza nu se vede bine dar ingalbenirea mai apare de la lipsa de azot sau fier.
Acum daca tii anubiasi, stiu ca au nevoie de umbra, deci poate nu lumina este de vina.
stefanp wrote:

Bun, te adaug pe lista

Testul ala de la JBL parca in 4 ore se "actualizeaza".


Pai macar zi daca-i mai bine.
Se stabilizeaza in 4 ore dar eu am facut schimb de apa de 75% acum o zi jumate, deci cred ca mai dureaza pana se dizolva destul CO2. Acum e pus la o b/2s jumate, non stop.
Cred ca este suficient.

Buba mare este cu caldura... capacul cu alea 3 neoane ma nenorocesc. Dau drumu la cooleru ala de calculator din capac dar abia o tin la 28-29 de grade cu ala, care merge cat am luminile aprinse.
Ce nu faci si tu un paludarium, macar dintr-un nano la inceput?
Nu imi dau seama din poza, daca ai scos cladophora sau nu, dar parerea mea este sa nu mai bag asa ceva in acvarii. Mie bilele alea tampite imi nenoroceau nano-urile. In timp arunca spori in apa care se imprastie si se lipesc de absolut orice. Daca ia contanct cu orice forma de decor incepe sa creasca si treptat sufoca orice altceva, incepe sa se lipeasca de plante si toate cele..
Te urasc . M-am chinuit o ora sa modific, dar au pietrele alea niste forme de este imposibil sa le aranjezi calumea...
Referitor la CO2 acum bag 2 b/s. E a doua zi de cand i-am dat drumu deci cred ca mai dureaza putin sa se stabilizeze.
Acum dupa ce am mutat pietrele si cioata arata asa:


Salut.
Va rog sa ma ajutati cu o informatie. Bacopa amplexicaulis este acelasi lucru cu caroliniana? Intreb pentru am gasit pe anumite siteuri aceasta informatie si pare ca arata la fel (cand mi-a inflorit amplxicaulis, floricelele aratau la fel cum am vazut niste poze cu caroliniana inflorite). Chestia care ma deruta este ca am gasit de asemenea faptul ca fac parte din familia Scrophulariaceae, in timp ce in alte locuri se precizeaza ca fac parte din familia Plantaganaceae.
Multumesc.
Pun 2 cu testu si inca 2 cu cioata si pietrele poate iti schimbi culoarea .
Deci sunt atat de daltonist incat la testul de GH de la Aquili am pus vreo 20 de picaturi si vedeam tot rosu/galben, numai verde nu . Tinand cont ca nu prea am cum sa am 20 duritatea, m-am oprit si m-am lasat la mana mea
stefanp wrote: Mi se pare ca bucata aia de cioata parca nu sta bine intre rocile alea


In sensul ca nu arata bine? sau ti se pare ca sta instabil? Mie imi place cum arata si este si stabil pusa. Oricum nu ma mai apuc sa schimb acum.
A inceput sa creasca si CO2-ul de la testul permanent, s-a dus cam la 12 mg/l.
Problema mare este ca sunt cam daltonist si nu banchesc testele cum trebuie
Am ales cu grija . Am pus jumatate din pietrele pe care le aveam. In vreo 2-3 luni cand se "salbaticeste" putin o sa vezi ca dispare senzatia care ti-o da wendtii brown aia de pe mijloc. O sa incerc si pastile din alea de CO 2, a vad ce vrajeala mai sunt si alea.
Presupun ca rau nu au cum sa faca
Pai la cat de mic este nano-ul, orice asez pare ca-i pe mijloc.
Nu sunt chiar in centru pietrele, si wendtii aia nu avea cum sa o plantez altfel, fiind mai mare.
Ardeleneste, ardeleneste dar ai mai facut vreun pas?
Crede-ma ca stie, tinand cont ca mi-a dat mie unul modificat pentru butelii CO 2 reincarcabile.

Eu am aquabasis si am fot multumit.
Asa cum am explicat in celalalt post, datorita unei perioade indelungate de neglijenta nano-urile mele au avut nevoie de reseturi.
In cazul acestui nano nu a mai fost nevoie de ciclare pentru ca filtrul a avut nevoie doar de o curatare de rutina si nu am schimbat toata apa, doar 75%. (facute astazi)

Nano 2:

Lxlxh - 40x25x35 - arpoximativ 27 l brut
Filtru extern Aqua El Minikani 80 - burete si 2 sertare cu matrix
Iluminare - Capac cu 3 T5 8w - un MiniOsram 930 si 2 Sylvania Grolux
Substrat fertil AquaBasis acoperit de nisip vulcanic
Instalatie CO2 cu butelie de 500g de unica folosinta. ( bula de CO2 intra pe in-ul de la filtru extern, direct in filtru fara reactor, cum am prezentat aici: http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/30544.page )
Folosec linia e fertilizare de la EasyLife

Fauna:
Momentan melanoides si 2 assasini. Un otto care imi este imposibil sa imi dau seama cum a supravietuit. Aveam foarte, foarte mult RCS-ei si sper ca i-am mutat pe toti pentru ca vreau sa pregatesc nano-ul pentru alti creveti. In functie de rezultatele testelor dupa ce se stabilizeaza o sa il intreb pe Seba ce s-ar potrivi mai exact.

Plante (nu arata prea stralucit dar macar am reusit sa salvez cate ceva):
- Lobelia cardinalis small form
- Staurogyne repens
- Hedyotis salzmannii
- Alternanthera reineckii mini
- Blyxa japonica
- Pogostemon erectus
- Bacopa amplexicaulis
- Ludwigia repens rubin
- Bacopa colorata (care nu prea se coloreaza )
- Rotala rotundifolia
- moss Fissidens fontanus

Pun si cateva poze
Mai pun 3 poze
Deoarece, incepand cu jumatatea lui iunie nano-urile mele au fost lasate de izbeliste, acestea aratau foarte, foarte rau. Odata cu reintoarcerea mea din concediu si incercarea de le pune la punct o sa incerc sa tin si un jurnal.

Nano 1:
A suferit un reset complet si acum are 3 saptamani jumate.
Tehnic:
Lxlxh - 40x25x25 - brut cam 17 litrii
Filtrare - hang on cu un burete si minisiporax.
Iluminare - o lampa SunSun de 11W

Fauna:
- 1 Betta (de la Tony)
- niste RCS-ei (mai ii vad ascunsi dar nu cred ca au viata lunga)
- melanoides
Urmeaza sa mai iau 2 Tylomelania sp. Yellow
Plante (majoritatea arata rau si de abia am reusit sa salvez varfurile):
- Cryptocoryne Wendtii green si brown
- Cryptocoryne Parva
- Lobelia cardinalis small form
- Limnophilla sessiliflora
- Bacopa amplexicaulis
- doua varfuri minuscule de Ludwigia repens rubin (care nu se vad in poze)
- si niste fire pe care tot le car la reseturi care cred ca este Rotala rotundifolia (daca gresesc sper sa ma corecteze cineva)

Weekendul care vine maresc iluminarea la 8 ore si incep sa fertilizez cu gama EasyLife, fara CO2, doar EasyCarbo.

Pun si cateva poze


Asa cum spune si titlul. Plantele sunt cam ramolite dar radacinile sunt sanatoase deci o sa-si revina. Wendtii cred ca sunt vreo 5-6 fire, majoritatea pui; cred ca e si un brown pe acolo. Sagittaria tot asa 4-6 fire micute.
Cine le vrea, le ridica din Bucuresti, sos Panduri, langa fostul Monitor Oficial, vis-a-vis de spital.
S-ar putea sa aibe melci comunitari.
Puteti sa lasati mesaj aici sau sa ma contactati la tel 0743 333 235
Probabil ii are in alt acvariu. (si eu am crezut ca-s tot in asta)
A pus o lista mai sus cu ce are acum. Oricum parerea mea este ca-s prea multi.
Dupa parerea mea sunt prea multi pesti si combinatia este putin ciudata.
Am vazut ca ai neoni, gardneri, australe, microsboare.
Rasboarele sunt de card, deci doar 2 nu cred ca se simt bine.
Cand zici sanitar cred ca te referi la corry. Si ei ar trebui sa fie macar 3-4.

Mai vezi ce zic si altii dar in opinia mea ar trebui sa mai dai din pesti si sa te rezumi la 2 specii.
Ori killi cu niste corry, sau galaxy cu corry. Sau daca vrei doar neoni.
 
Forum Index » Profile for varol » Messages posted by varol
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com