[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: Avansatul
Forum Index » Profile for Avansatul » Messages posted by Avansatul
Message
In nici un caz nu sunt in pietris, dar totusi ca sa iti raspund, o metoda care o foloseam adesea era un furtun, ia la capatul din acvariu puneam niste tifon care il prindeam cu elastic, eliminand riscul de a trage pui odata cu apa
Bun venit
Ei sunt iesiti in permanenta numai ca nu ii observi tu, de regula incep sa umble mai liber in momentu in care au crescut atat de mult incat sa nu mai incapa in gura adultilor
Lipsa oxigenului ar putea fi una dintre cauzele in care pesti stau la suprafata apei.
Renunta la scrierea cu diacritice deoarece forumul nu le citeste.
Argumentele date de tine sunt bune, in concluzie tot pe nisip as merge, nu stiu de ce dar m-a lovit asa brusc oarecum un dor de acvariile alea de inceput cand aveam nisip si valli in prostie.
In alta ordine de ideei m-am inspirat si de aici
Multumesc, de inceput RCS nu ma arunc la creveti mai scumpi daca nu stiu cu ce se mananca.
Deci ramane de actualitate intrebarea ,, pot pune nisip ca substrat ? "
Buna seara stimati colegi. M-a apucat dorul si as vrea sa imi fac un acvariu numai cu, creveti dupa incercarea total esuata cu plantat'ul olandez.
Vreau sa ma axez in principiu pe vallisneria si putin moss
Pot folosi nisip fin pe post de substrat, afecteaza cu ceva la creveti?
Az@z3L wrote:

Ce plante imi recomandati pentru a face un covor in pietris in partea cu pietrele si ce plante sa pun pe lemn si piatra din dreapta?


Daca vrei covor si vrei ceva sa iasa frumos iti trebuie din start CO2 iar pe lemn zic eu ca ar arata frumos niste flame moss.
Nu se poate sti sigur ce are dar daca nu l-ai vazut ,, frecandu-se " de pietre sau plante nu are rost sa iti faci griji, daca are apetit la mancare este ok.
Ne poti da o poza cu acvariul in cauza?
Din cate stiu eu daca acvariul este bine plantat corydoras devin niste sobolani de apa care greu ii mai vezi daca ai ceva mai multe plante, iar daca spui ca ai gasit dor 4 oua fi sigura ca mai sunt pe undeva pe acolo.
Nu iti fa griji cei puternici vor supravietui cei slabi vor sfarsi mancati/ omorati de ceilalti locatari ;)
Acea mazga alba este normal sa apara dar stai linistit dispare de la sine, de multe ori o mananca creveti/pesti
Asa cat mai pe scurt, daca nu ai prin casa sau nu ai prevazut in buget niste autocolant, sus la buza acvariului poti da o dunga de izoler band negru si sa umpli acvariul pana la izoler, nu de alta asta e o solutie ca sa nu se vada toate impuritatile de, deasupra apei.
Am folosito eu pe propria raspundere si sunt chiar multumit, da o oarecare eleganta acvariului si nu se mai vad toate resturile de mancare plante sau alte chestii de prin apa
Sa o zic cat mai frumos...
Reseteaza acvariul ( daca vrei sa il numesti asa la momentul asta )
E adevarat ca acvariul trebuie sa imite un colt de natura dar asta nu inseamna ca ei orice cadavru de pasare de pe apa si il pui in acvariu.
Eu vad potential in acvariu asta in echipament si in tine.
Eu zic ca un reset total ti-ar rezolva problemele.
Parerea mea ;)
Bun venit si spor la treaba ;)
koala wrote:Hidropizie infectioasa... are si solzii "zbarliti"?
De obicei e incurabila, ceea ce vezi tu acum e faza terminala... sorry!


Daca e asa cum zice Maestru Koala condoleante de acuma...
1. Tu poti trai intr-o camera de 2x2m daca ar zice cineva asta?
2. Este oarecum posibil sa fie o infectie
Ai putea incepe prin a ii schimba locuinta la ceva mai mare, un acvariu de 10 l este numai bun.....
Insfarsit mai am si eu cu cine schimba o vorba, doua
Pare a fi o femela de betta.... ( nu bag mana in foc )
O poti scoate mai are pana fata... cand e aproape pata neagra devine foarte mare si se face patratoasa ;)
In speranta ca postul mai este de actualitate, trimiti si in tara?
 
Forum Index » Profile for Avansatul » Messages posted by Avansatul
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com