[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
supliment de carbon(lichid)  XML
Forum Index » Plante de acvariu
Author Message
adrian t
Member
[Avatar]

Joined: 05/05/2010 18:26:41
Messages: 136
Location: Bucuresti,sect 5 pe vale
IP:
Offline

va rog sa va spuneti parerea despre acest produs:in ce masura poate inlocui o instalatie de co2 clasica ,daca a folosit cineva asa ceva si cu ce rezultate.
va multumesc
[Email] [Yahoo!]
mihai_ghe
Membru de baza

Joined: 01/03/2010 13:19:21
Messages: 424
Location: Bacau
IP:
Offline

adrian t wrote:va rog sa va spuneti parerea despre acest produs:in ce masura poate inlocui o instalatie de co2 clasica ,daca a folosit cineva asa ceva si cu ce rezultate.
va multumesc


Eu am folosit easy carbo de la Easy Life la un acvariu de 600x300x450 bine plantat si la un nano de 10l cu pui de moly (mediu plantat) si rezultatele nu au fost pe masura renumelui firmei(Easy Life).Plantele cresteau dar nu foarte spectaculos,asa ca am trecut apoi la bomba cu co2 si mai recent la butelie cu co2.
Pot spune cu mana pe inima ca este o diferenta enorma in evolutia plantelor,acu o data la 10-12 zile tund plantele si din acvariu scot cam un fund de lighean de plante.
Cu co2 din butelie am reusit sa stapanesc si algele (inainte ma invadau).
La nano folosesc si acuma easy carbo dar am si alge .
[Thumb - 16052010100.jpg]

[Thumb - 16052010101.jpg]

[Yahoo!]
adrian t
Member
[Avatar]

Joined: 05/05/2010 18:26:41
Messages: 136
Location: Bucuresti,sect 5 pe vale
IP:
Offline

probabil ca o parte importanta din produsele de pe piata sunt facute pentru a face bani pentru producatori. As vrea sa stiu daca dupa folosirea solutiei lichidae ai sesizat vreo modificare in evolutia plantelor sau solutia a stimulat doar cresterea algelor. Ce lumina ai folosit?
Multumesc pentru informatii
[Email] [Yahoo!]
gengiskhan
Moderator
[Avatar]

Joined: 22/02/2008 20:43:44
Messages: 1509
Location: Bucuresti
IP:
Offline

... sau solutia a stimulat doar cresterea algelor

Tocmai ca acest produs nu stimuleaza cresterea algelor ci le inhiba. Cel putin pe unele din ele.
Daca toti factorii sunt ok, atunci nu o sa ai probleme cu algele. Dar nici nu te poti astepta la un ritm de crestere asemanator cu aditia de CO2 de la butelie.

This message was edited 1 time. Last update was at 16/05/2010 22:25:59


I can't brain today ... I have the dumbs.
[WWW] [Yahoo!]
adrian t
Member
[Avatar]

Joined: 05/05/2010 18:26:41
Messages: 136
Location: Bucuresti,sect 5 pe vale
IP:
Offline

Majoritatea firmelor care produc fertilizanti au in gama de produse fie suplimente de co2 lichide fie sub forma de pastile. Intre a folosi aditia de co2 din aceste produse si a nu introduce deloc co2 in bazin inteleg ca e de preferat prima varianta.
[Email] [Yahoo!]
Radu.U
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 27/01/2009 11:25:45
Messages: 1771
Location: Iasi
IP:
Offline

de cand mi-am cumparat prima sticluta parca de 250 grame de easy carbo, tocmai de la aparitia ei, am fost uimit de puterea ei de a arde algele. Nu doar una ci aproape toate.
Ma indoiesc ca la tine s-a intamplat asta din cauza solutiei.
Inainte de a avea algele ai mentinun echilibrul de fertilizare / co2 / lumina ?
Claudiu Truta
Member

Joined: 16/04/2010 10:10:17
Messages: 189
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Suplimetul de carbon nu este la fel de bun ca si aditia de CO2. Asta din cauza faptului ca pentru crestere, plantele au nevoie de acid carbonic. In momentul in care se introduce CO2 in acvariu, in contact cu apa, se formeaza tocmai substanta atat de necesara pentru metabolismul lor. Carbonul lichid depinde de neivelul de oxigen din apa. O cantitate mai mare de carbon lichid este eficienta doar daca este prezenta si o cantitate mai mare de oxigen. Dar asta duce si la un ritm de oxidare mai alert, ceea ce nu este benefic plantelor. Cine este interesat poate cauta informatii despre reactiile de oxidare si reducere. Pe langa carbon in produsele gen easy carbo se afla si alte substante care fac ca acest carbon sa ramana stabil pentru o perioada mai lunga de timp. Una dintre ele are acel efect algicid. Carbonul lichid nu este algicid. Cam asta stiu eu despre acest subiect si sper sa nu fi spus si prostii
Val
Magister Ludi
[Avatar]

Joined: 13/11/2002 12:14:10
Messages: 1279
Location: Papenburg
IP:
Offline

Carbonul lichid depinde de neivelul de oxigen din apa. O cantitate mai mare de carbon lichid este eficienta doar daca este prezenta si o cantitate mai mare de oxigen. Dar asta duce si la un ritm de oxidare mai alert, ceea ce nu este benefic plantelor. Cine este interesat poate cauta informatii despre reactiile de oxidare si reducere. Pe langa carbon in produsele gen easy carbo se afla si alte substante care fac ca acest carbon sa ramana stabil pentru o perioada mai lunga de timp. Una dintre ele are acel efect algicid. Carbonul lichid nu este algicid. Cam asta stiu eu despre acest subiect si sper sa nu fi spus si prostii


"Carbonul lichid" nu e vreo minunata inventie a tehnicii moderne. E botezat asa din motive de marketing. De fapt, atat Seachem Excel cat si EasyCarbo au la baza aceeasi substanta activa si anume glutaraldehida (sau cel mult un polimer al acesteia).

Aceasta substanta e folosita intens prin spitale, cabinete stomatologice, in domeniul veterinar etc, ca dezinfectant foarte radical. Este folosita de asemenea prin laboratoarele de biologie/biochimie ca fixator si conservant pentru specimene.
Mai pe romaneste e o otrava foarte eficace. Fiind o substanta destul de stabila NU prea este influentata de cantitatea de oxigen din apa si de altfel cam de nimic altceva. Poate doar pH-ul sa ii influenteze gradul de polimerizare, acolo unde este cazul, dar asta nu ii schimba proprietatile care ne intereseaza pe noi.

Desi nu o dau ca sigur, din cate mi-am putut da seama, comparand-o cu produsul similar cumparat direct de mine, easycarbo si excel-ul sunt cam acelasi lucru si anume glutaraldehida 2,5%, oricat ar pretinde Seachem ca "a lor a mai mare". Din cate stiu eu, nici unul dintre produse NU contine si altceva in afara de glutaraldehida si apa. Nu ar avea rost sa conservi un conservant.

Cat despre efectul algicid, e cam la fel de controversat ca si efectul benefic asupra plantelor. Teoretic, in cantitatea potrivita ar putea fi algicid. Dar cel mai probabil ar omora si orice alta planta din bazinul ala. Daca chiar ar fi un supliment de carbon biodisponibil pentru plante dar indisponibil pentru alge (nimeni nu da o explicatie cam cum ar fi posibil asa ceva, dincolo de bla-bla-ul de marketing) ar fi macar ok. Daca este asa sau nu, eu nu cred ca poate sa ne demonstreze cineva cu vreun experiment stiintific si nu doar teoretic.

Dupa parerea mea, "carbonul lichid" e cam ca medicul de familie. E bun: nu face nici bine nici rau.
Lasand gluma deoparte, hai sa zicem ca nu face rau in cantitatile recomandate. Poate sa faca bine, dar nimeni nu poate paria pe asta.

Aaaa, sigur, omoara algele daca il dai cu seringa direct asupra lor. La fel fac si o gramada de alte substante, inclusiv solutiile de fertilizare foarte concentrate.

Toate cele bune.
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

M-a mincat pielea si pe mine sa testez Easy Carbo impotriva algelor pentru c-am citit c-ar fi bun ......... n-am observat ca le-ar da la glezne.

Poze: smilie ... Poze cu plante
Claudiu Truta
Member

Joined: 16/04/2010 10:10:17
Messages: 189
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

La mine, a funtionat bine in cazul BBA. Dupa aplicarea cu seinga, in 24 de ore se faceau si rosi, iar dupa alte 24, se desprindeau. Nu am observat ca plantele sa fiee deranjate. In cazul algelor verzi nu am vazut sa fi avut efect
Alex.B
Senior member
[Avatar]

Joined: 29/08/2005 23:38:31
Messages: 1161
Location: Bucuresti-cart.Buc Noi
IP:
Offline

Atentie la anumite plante, ca le arde. Vorbesc aici de bolbitis, am dozat eu cu seringa pe niste alge de pe bolbitis si i au ars frunzele. Si mossu se arde de la Easy carbo daca dozati direct pe el.

fost cesrobis
mihai_ghe
Membru de baza

Joined: 01/03/2010 13:19:21
Messages: 424
Location: Bacau
IP:
Offline

Porcu wrote:M-a mincat pielea si pe mine sa testez Easy Carbo impotriva algelor pentru c-am citit c-ar fi bun ......... n-am observat ca le-ar da la glezne.

La acvariul din poza atasata la inceput am fertilizat cu dennerle din dotare(acvariul a fost cumparat la set) si mosul crestea frumos,acum cand fertilizez si cu easy carbo mosul creste dar au inceput sa apara si algele de care nu mai reusesc sa scap.Lumina este aceeasi de la inceputul setupului(osram 840/11w),easy carbon dezez dupa prospect ,sincer nu stiu ce sa mai spun.Atasez si o poza cu algele poate primesc si un sfat(algele sant subtiri filamentoase si cresc in mos si substrat,chiar se prind si de cochilia melcilor din substrat).Am facut si teste de apa:
PO4 - 0,2
NO3 - 20
NO2 - 0
pH 7,2
[Thumb - 16052010099.jpg]

[Yahoo!]
Claudiu Truta
Member

Joined: 16/04/2010 10:10:17
Messages: 189
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

In primul rand indeparteaza mecanic cat mai mult, apoi trage un blackout de 3-4 zile (oxigenare buna in acest interval). Apoi schimba cel putin 50% din apa. Nu umbla la filtre. Imediat dupa schimbul de apa adu parametrii la NO3=10, PO4=1 si Fe=0,2. Lumina 10 ore/zilnic. Ideal, zic eu, 5-3-5 si schimb saptamanal de apa 50%. Succes
mosu
Administrator
[Avatar]

Joined: 15/11/2001 02:00:00
Messages: 3052
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Avanpremiera..

[Thumb - an_carbo_green.jpg]

This message was edited 2 times. Last update was at 18/05/2010 13:08:01

[Email] [WWW]
neonu
Junior member

Joined: 07/02/2008 11:24:25
Messages: 82
Location: bucuresti.berceni
IP:
Offline

Asta e lansat la interzoo? E "easy carbo-ul" de la aquatic inteleg.
mosu
Administrator
[Avatar]

Joined: 15/11/2001 02:00:00
Messages: 3052
Location: Bucuresti
IP:
Offline

neonu wrote:Asta e lansat la interzoo? E "easy carbo-ul" de la aquatic inteleg.

Lansat la Interzoo, da.
Asa am inteles eu ca e un soi de easy carbo, lichid
Sper ca nu am inteles gresit.
[Email] [WWW]
nano
Junior member

Joined: 21/08/2007 09:37:25
Messages: 80
Location: Galati
IP:
Offline

Val wrote:
Carbonul lichid depinde de neivelul de oxigen din apa. O cantitate mai mare de carbon lichid este eficienta doar daca este prezenta si o cantitate mai mare de oxigen. Dar asta duce si la un ritm de oxidare mai alert, ceea ce nu este benefic plantelor. Cine este interesat poate cauta informatii despre reactiile de oxidare si reducere.

Toate cele bune.


Nu am folosit carbon lichid si voi fi oarecum offtopic dar nu in totalitate, sper.
Am mai spus deunazi ca intr-un acvariu plantat, problemele au deviat oarecum, fata de cele provocate de un acvairu 'fish only'.
Si ma voi referi la potentialul redox.
Am constatat ca apa de la robinet are un potential redox de 100 - 180 mV. (Nu am fost atenta la potentialul redox al apei de osmoza, voi masura pe viitor).
Apa unui acvariu cu apa dulce sau marin fara ozonizare, ambele fish only, are acest parametru la valori cuprinse intre 160 - 220 mV.
In apa marina, se poate introduce ozon ca agent de spumare (in skimmer), astfel incit potentialul redox sa se mentina la o valoare ct cuprinsa intre 300 - 400 mV (ceea ce e o valoare safe pt animalele din bazin, eu nu am abuzat vreodata de valori > 350 mV).
Situatia e diferita intr-un acvariu plantat.
Acest parametru a crescut destul de repede de la cca.200mV (la momentul initializarii unui acvariu cu substrat JBL; plantat masiv; populat la un moment mult ulterior cu animale; fara aerare; cu iluminare care depaseste 1W/l - 3 ore/zi deocamdata; fara punerea in functiune a incalzitorului de substrat care, printre altele, ar fi grabit stabilizarea microfaunei reducatoare?) pina la mai mult de 500 mV in prezent. Nu ma asteptam sa fie atins o asemenea valoare.
Exista o variatie zi/noapte a intensitatii reactiilor de oxido-reducere. Aceasta valoare mare arata un grad inalt de calitate a apei desi incarcatura organica (observata in substrat precum si din frecventa cu care trebuie sa spal canistrele pt a le mentine in stare de functiune) este cam mare pt linistea mea; peste o limita de incarcare a substratului in suspensii, intotdeauna am pierdut un nano acvariu, invadat fiind de ciano.
Mitica
Member

Joined: 08/10/2006 16:33:26
Messages: 164
Location: Bucuresti Titan
IP:
Offline

MARE ATENTIE CU ADAOSUL DE CARBON LICHID!!
Mi-au murit 3 discusi si 4 SAE plus ceva neoni dupa ce am supradozat Seachem excel Groaznic a fost. L-am mai folosit si inainte dar nu aveam discusi..
Dar pot sa iti spun sigur ca are efecte asupra algelor, eu nu l-am folosit pana acum decat impotriva algelor si e ok. INSA MARE ATENTIE LA DOZAJ

----------
Diverse
 
Forum Index » Plante de acvariu
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com