[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Nu reusesc sa scap de cinobacterie.  XML
Forum Index » Alge
Author Message
valyy_dvd
Member
[Avatar]

Joined: 11/01/2010 18:29:43
Messages: 195
Location: BUZAU
IP:
Offline

De cand am facut acvariul nu reusesc sa scap de cinobacterie ,cel putin asta cred eu ca este.
Am tot facut de 3 ori BLACK OUT ,dispare dar dupa o saptamana revine,am facut si tratament ci eritromicina ,degeaba .....REVINE!
E prea multa lumina? Dozez prea mult fertilizant? Sunt prea multi pesti? O fi din cauza ca pe langa Step1 si ECA de la ada ,mai adaug si KALIUM de la EASY LIFE si nu sunt compatibile???? or fi tuburile de vina?
-curat filtrul la o luna
-curenti de apa sunt
-mancare multa la pesti nu dau
-schimb saptamanal de 50% de apa fac
-lumina de la 10.00-15.00 pauza 2ore dupa care 17.00-22.00 ->3 tuburi Osram 865 24w HO = 72W la 75l apa
- co2 ->1bula /sec.

Daca fac blackout imi mor frunzele de la rotala si hemianthus ,cele de la baza pana aproape la jumatate.
Daca fac tratament cu eritromicina ,mi sa spus ca omor bacteriile si deciclez acvariu....... CE SA FAC?

Am avut si o alga de care se plangeau colegi de pe forum ca nu pot scapa de ia decat daca refaci setup-ul,era ceva gen firul de par care se raspandea,dar dupa blackout am stat cu periuta de dinti pe ia si am terminato dar de cinobacteria asta care la inceput era verde si acum treptat devine neagra ,nu reusesc sa scap.
danc
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 08/02/2010 16:08:10
Messages: 322
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Salut,

Am avut si eu problema asta, am dozat KNO3, din cate stiu eu din lipsa de nitrati apare sau nitratii foarte mici. Ce valori la KNO3 ai ?

P.S: dupa ce am adaugat solutia de KNO3, a disparut bacteria, de atunci a trecut aprox. o luna si nu a reaparut.

LE: am gasit intr-un articol solutia:


Cyanobacteria (BGA) apare de la un dezechilbru intre NO3 si PO4. Apare daca aveti prea mult PO4 sau prea putin NO3

Daca aveti discusi, atunci aveti prea mult PO4
Daca aveti un gazon de glosso. Atunci probabil ca nu aveti suficient NO3
Cyanobacteria poate fi eliminata la fel ca bacteria. Cu o seringa adaugati peste alga apa oxigenata (10ml/100l- o Data pe zi). Eritromicina se va folosi doar daca aveti prea multe cianobacterii
ATENTIE: BGA este o toxina care afecteaza ficatul si va poate face rau
PROTOCOL 1:
In cantitati mici apare probabil din lipsa NO3. Apare cand aveti glossso sau foarte multe plante cu crestere rapide
1. Folositi protocolul KNO3.
2. Aspirati zonele cu alge sau dati cu apa oxigenata

PROTOCOL 2:
1. Folositi protocolul KNO3 dar adaugati dublul de KNO3.
2. Black out de 3 zile
3. Dupa cele 3 zile adaugati din nou cantitatea standard de KNO3 din protocol

PROTOCOL 3:
1. Folositi protocolul KNO3 dar adaugati dublul de KNO3.
2. Black out de 3 zile
3. Adaugati 500 mg de eritromicina la 100 litri de apa in fiecare zi
4. Dupa cele 3 zile de intuneric adaugati din nou cantitatea standard de KNO3

This message was edited 1 time. Last update was at 09/09/2010 15:09:14

[Email] [WWW]
valyy_dvd
Member
[Avatar]

Joined: 11/01/2010 18:29:43
Messages: 195
Location: BUZAU
IP:
Offline

De unde pot lua acest KNO3?
danc
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 08/02/2010 16:08:10
Messages: 322
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Vestitul Cristi Ionescu, de exemplu .

P.S: Ce valori la NO3 ai ?

This message was edited 1 time. Last update was at 09/09/2010 17:52:35

[Email] [WWW]
valyy_dvd
Member
[Avatar]

Joined: 11/01/2010 18:29:43
Messages: 195
Location: BUZAU
IP:
Offline

La testele 5 in 1 de la jbl sunt urmatoarele:
NO3- 25
NO2 -0
KH -3d
PH -6,8
Test KH cu picaturi jbl iese -2
Apropo am plantele mereu cu bule de aer pe ele.
Cateva poze cu cinobacteria (sper) si bulele de pe plante
Iar de cristi_ionescu nu reusesc sa dau.
[Thumb - bule criptocorine.jpg]

[Thumb - alga pe moos.jpg]

[Thumb - alge.jpg]

This message was edited 1 time. Last update was at 09/09/2010 20:03:07

alber
Moderator
[Avatar]

Joined: 26/09/2008 12:20:22
Messages: 4859
Location: bucuresti - berceni
IP:
Offline

Mai oameni buni, voi chiar nu cititi forumu' asta? Va tot cramponati de omu asta, de parca fara el s-ar duce de rapa fertilizarea in romania. Ete colea un anunt de vanzare la noi pe forum. E de ajuns? Asta daca nu va ganditi la ceva un pic mai profi. Profito va spune ceva?

This message was edited 1 time. Last update was at 09/09/2010 22:51:27


"e usor a scrie versuri, cand nimic nu ai a spune" - Mihai Eminescu
[Email] [Yahoo!]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

danc wrote:Vestitul Cristi Ionescu, de exemplu .

Omu' s-a carat de la noi de pe forum cind a constatat ca nu-si poate vinde zeama. S-a dus pe alt forum mult mai receptiv la zemurile DIY unde a inceput sa ne muste cu pofta de koor motiv pentru care l-am banat demult. Cautati-l prin alte parti.

alber wrote:Asta daca nu va ganditi la ceva un pic mai profi. Profito va spune ceva?

Tu n-ai auzit ca Profito e naspa si e bun doar de aruncat la canal ?

Sau Seachem ?

This message was edited 1 time. Last update was at 10/09/2010 08:15:41


Poze: smilie ... Poze cu plante
danc
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 08/02/2010 16:08:10
Messages: 322
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

valyy_dvd ce ai tu acolo este o cantitate foarte mica de cyanobacterie, eu zic sa nu-ti faci probleme, va disparea de la sine sau poti incerca sa o indepartezi mecanic.

Ma scuzati dragilor, nu intentionam sa-i fac reclama dat fiind faptul ca toata lumea stie de el deja (sau..aproape toata lumea) si in plus nu stiam ca sunteti "certati". Cat despre "zeama" pe care o vinde dansul sau marian4232, nu credeti ca este putin putin mai accesibila decat produsele de firma ? Iar daca n-ar da randament, eu sunt convins ca n-ar mai cumpara lumea de la el/ei.

Numai bine.

This message was edited 1 time. Last update was at 10/09/2010 10:02:31

[Email] [WWW]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

In topicu' privind politica forumului nostru scrie clar: "sprijinirea si recomandarea produselor de marca, atestate, in dauna celor necertificate". Daca la macro mai merge treaba, la micro e mult mai complicat, nu prea exista zeama unica. Vezi topicu' lu' Sandu de la "Plante", ala despre fertilizarea Dennerle. Puncteaza acolo aspecte legate de micro, dupa ce-l citesti cred c-o sa te lamuresti un pic de ce nu merg toate amestecate intr-o solutie minune. Cum se anihileaza reciproc elementele alea combinate si in cit timp se intimpla ....... naiba stie. Crezi ca firmele care au facut fertilizanti pentru masa apei sub forma de pastile nu au avut un motiv? E simplu de complicat , multe chestii nu pot fi pastrate in solutie lichida.

Exista si fertilizare de firma accesibila, nu ma pune sa calculez cit costa lunar pentru un acvariu de 100 litri c-o sa iasa o suma minuscula, nesemnificativa fata de o instalatie pentru CO2 (chiar si folosita).

N-o sa avem o discutie legata de fertilizarea profi si cea de firma, au trecut vremurile alea, forumu' nostru a ales definitiv calea profi .


danc wrote:Iar daca n-ar da randament, eu sunt convins ca n-ar mai cumpara lumea de la el/ei.

E mai bine sa nu comentez asta , tine de mentalitatea noastra.

Poze: smilie ... Poze cu plante
Zifnab
Junior member

Joined: 04/03/2010 11:47:25
Messages: 39
Location: Bucuresti
IP:
Offline

valyy_dvd, ce filtru ai si cum il cureti? Ai cumva si substrat de la ADA?

Edit: ce aveti fratilor cu Profito? Zau daca nu sunt multumit de el!

This message was edited 1 time. Last update was at 10/09/2010 12:01:40

Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Zifnab wrote:ce aveti fratilor cu Profito? Zau daca nu sunt multumit de el!

N-avem nimic cu Profito , era o gluma intre mine si alber, gluma pe care o intelegem doar noi pentru ca am avut o anume discutie despre Profito , nimic deosebit.

Poze: smilie ... Poze cu plante
valyy_dvd
Member
[Avatar]

Joined: 11/01/2010 18:29:43
Messages: 195
Location: BUZAU
IP:
Offline

danc wrote:valyy_dvd ce ai tu acolo este o cantitate foarte mica de cyanobacterie, eu zic sa nu-ti faci probleme, va disparea de la sine sau poti incerca sa o indepartezi mecanic.

Ma scuzati dragilor, nu intentionam sa-i fac reclama dat fiind faptul ca toata lumea stie de el deja (sau..aproape toata lumea) si in plus nu stiam ca sunteti "certati". Cat despre "zeama" pe care o vinde dansul sau marian4232, nu credeti ca este putin putin mai accesibila decat produsele de firma ? Iar daca n-ar da randament, eu sunt convins ca n-ar mai cumpara lumea de la el/ei.

Numai bine.

Cantitatea este mica findca nu am luat poza in ansamblu si de disparut nu sispare ca ma chinui cu ia de ceva vreme si in loc sa imi creasca Hemiantus-ul trebuie sa o curat si tot asa am o parte cheala in acvariu in care ma chinui sa o acoper cu hemiantus si nu reusesc din cauza aceste nenorocite cinobacteri,si plus de asta am curatato si mecanic daca as vrea sa nu mai fie deloc ar trebui sa o curat zilnic dar cu cat ating plantele cu atat ele nu isi mai iau ritmul de crestere sau celesc chiar.
valyy_dvd
Member
[Avatar]

Joined: 11/01/2010 18:29:43
Messages: 195
Location: BUZAU
IP:
Offline

Zifnab wrote:valyy_dvd, ce filtru ai si cum il cureti? Ai cumva si substrat de la ADA?

Edit: ce aveti fratilor cu Profito? Zau daca nu sunt multumit de el!

Da pamantul este de la ADA -Malaya
Iar ca filtrul este un fluval 304 in care am exact ce se vede in poza urmatoare ,perlonul este ultimul compartiment prin care trece apa si il curat odata pe luna ,si ieste dat la maxim ca debit .
[Thumb - f304comp.jpg]

This message was edited 4 times. Last update was at 10/09/2010 14:25:44

Zifnab
Junior member

Joined: 04/03/2010 11:47:25
Messages: 39
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Pe mine ADA ma depaseste, dar stiu ca Malaya este cel mai sarac in nutrienti (fata de Amazonia si Africana)
Caz in care chiar ar fi o idee sa adaugi N intr-o forma sau alta. Poti folosi Nitro de la Easy Life, este tot pe baza de KNO3, deci ai putea renunta la aditia de Kalium
alber
Moderator
[Avatar]

Joined: 26/09/2008 12:20:22
Messages: 4859
Location: bucuresti - berceni
IP:
Offline

Porcu wrote:
Zifnab wrote:ce aveti fratilor cu Profito? Zau daca nu sunt multumit de el!

N-avem nimic cu Profito , era o gluma intre mine si alber, gluma pe care o intelegem doar noi pentru ca am avut o anume discutie despre Profito , nimic deosebit.


Ideea este alta. Mie mi s-a parut cam acru acest Profito. Probabil ca si altora

"e usor a scrie versuri, cand nimic nu ai a spune" - Mihai Eminescu
[Email] [Yahoo!]
Claudiu Truta
Member

Joined: 16/04/2010 10:10:17
Messages: 189
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Doar nu l-ai baut ?!
valyy_dvd
Member
[Avatar]

Joined: 11/01/2010 18:29:43
Messages: 195
Location: BUZAU
IP:
Offline

Deci varianta cea mai recomandata este sa iau NITRO de la EASY LIFE ,sa il administrez si sa opresc administrarea de Kalium.
Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2615
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

valyy_dvd wrote:3 tuburi Osram 865 24w HO = 72W la 75l apa

ai prea multa lumina pentru orice, renunta la 1 tub

valyy_dvd wrote:Daca fac tratament cu eritromicina ,mi sa spus ca omor bacteriile si deciclez acvariu....... CE SA FAC?

asta este o aiureala. nu omori nicio bacterie si nu deciclezi niciun acvariu cu eritromicina.

eritromicina omoara toata cianobacteria in decurs de max 48 de ore. faci asa:
- pui 3 pastile de eritromicina dizolvate in prealabil in apa
- astepti 1-2 zile sa moara cianobacteria
- faci un schimb masiv de apa (min 50%) si a doua zi inca unul la fel ca sa elimini din acvariu cianobacteria moarta

si gata. nu exista sa nu scapi de cianobacterie cu eritromicina.
nu mai face blackout aiurea ca omori plantele degeaba.

toate cele de mai sus le faci dupa ce te asiguri ca e vorba de cianobacterie. daca ai mai folosit eritromicina in cantitate suficienta si nu a mers, inseamna ca nu e vorba de cianobacterie.

repet, eritromicina nu are cum sa nu omoare cianobacteria. este la fel de sigur ca o omoara precum e sigur ca maine e miercuri.
cianobacteria este una dintre cele mai simple probleme pe care le poti avea la acvariu, nu inteleg ce tot discuti aici. pui eritro si gata, treci mai departe.

This message was edited 2 times. Last update was at 14/09/2010 14:46:25




pc.ciprian
Moderator
[Avatar]

Joined: 24/10/2008 00:38:17
Messages: 2601
Location: Constanta
IP:
Offline

Sustin ce iti recomanda Humbert. Eritromicina e sfanta

Inceputul | 100x60x45 first setup ADA | 100x60x45 JBL | 30cm ADA Cube | 100x60x45 Tropica Garden | 100x60x45 Tropica Moss | 30cm Nano Reef Cube (inceputul) | 100x60x45 Rimless Reef | 200x80x65h Reef Coloristic | ... ?
[Email] [WWW] [Yahoo!]
valyy_dvd
Member
[Avatar]

Joined: 11/01/2010 18:29:43
Messages: 195
Location: BUZAU
IP:
Offline

Am terminat tratamentul acu 2 zile si cred ca revine scarba asta de cinobacrerie.
Sa incerc cu NITRO de la EASY LIFE?
Sau sa cumpar niste KNO3 si sal dozez?
 
Forum Index » Alge
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com