[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Filtre Externe J B L  XML
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Author Message
Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

scorpionul wrote:nu e vorba de un depozit, dar 5-10 garnituri dintr-un model si din altul pot sa aduca, iar asta nu saraceste pe nimeni. Ia gandeste-te tu acum: mai pot recomanda eu filtrul asta cuiva cand am atatea probleme cu el? Si cand alerg de colo colo ca sa cumpar niste amarate de garnituri, care nu vin decat cu precomanda? Categoric NU. Eu sunt un tip foarte tehnic si dpdv-ul meu fac tot ce pot ca sa rezolv problema: curatare, gresare, schimbare etc. Dar daca piesa e defecta ce naiba sa fac? Trebuie sa vii si tu ca furnizor cu ceva in intampinarea noastra. Dar cum furnizorul de la Brasov nu vinde decat la firme...

Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

Scuze - am depasit timpul de editare:

Nici nu a fost vorba de un depozit. Era service-ul oficial Philips pt. monitoare din Romania. Singurul lucru care l-am primit gratuit erau manualele de service (din care practic am folosit doar schemele). Restul - totul se platea. Dupa cca. 6 luni a trebuit sa ma rog de dealerii din tara sa estimeze numarul dintr-un anumit model (vindute sau pe stoc) ca sa pot face comenzi anticipate la unele piese de schimb. Partea buna era ca politica generala era ca un monitor in garantie sa fie depanat in maxim 60 de zile de la primirea in service altfel sa fie casat. Iar stimabilii de la centrul din Irlanda nu s-au invatat minte sa-mi trimita la timp piesele pina nu le-am casat 5 monitoare scumpe si bune (de vreo 4-500 de Euro) pe motiv ca nu mi-au trimis o piesa de citiva centi - care sustineau ca trebuie sa fie originala. Au fost casate (casate inseamna inlocuirea completa a monitorului cu unul nou) si reparate cu 1 leu bucata. Unul a ajuns la mine si celelalte 4 la sefi. Asa ca m-am ales cu un monitor de citeva sute de euro pe degeaba. Si centrala de service s-a invatat minte si ne-a trimis piesele in urmatorii 2 ani intotdeauna prin avion in maxim 7 zile.

Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
scorpionul
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/11/2011 22:13:12
Messages: 3090
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

concluzia mea, si repet :numai a mea, este ca in veci nu voi mai recomanda astfel de filtre. Cine pierde? importatorul nostru JBL si producatorul. Eu nu , in niciun caz. La ora actuala mai am vreo 8 filtre Eheim si pana acum nu m-a dezamagit nici unul. Deci? Pentru mine e clar. Pana nu vor face ceva semnificativ la aceste filtre eu ii voi ocoli. Iar pe langa mine toti cei care imi cer sfatul pe net, in PM sau sub orice alte forme stiu ce sa le zic

armonia vietii consta in echilibrul pe care il asiguram
[Yahoo!]
scorpionul
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/11/2011 22:13:12
Messages: 3090
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

Si ca sa inchei si cu un lucru bun pentru JBL: am schimbat sertarul de sus ce cel l-am cumparat din Hornbach. Am constatat o imbunatatire in scoaterea aerului si amorsare. S-a amorsat foarte repede si parca a mai crescut putin debitul. Dar cu toate acestea debitul total al lui este mult sub ceea ce promite JBL la 1900l/h. Sertarele le am umplute doar jumatate cu material bio, in rest am bureti

armonia vietii consta in echilibrul pe care il asiguram
[Yahoo!]
Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

Circula un zvon ca OASE are citiva oameni de la Eheim.
Iar filtrele lor dotate cu prefitru si incalzitor in filtrul principal sint interesante.
Doar ca nu am gasit pe nimeni care sa detina asa ceva, Adica sa il vad.

Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
scorpionul
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/11/2011 22:13:12
Messages: 3090
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

oamenii pot sa se mute cun vor ei. Ideea e cum sunt facute filtrele. Acel prefiltru mi se pare interesant. Nu imi dau seama cum se scot robinetii sau daca se pot regla. Am vazut filmul lor de prezentare dar nu sunt lamurit. Poate baietii de la nevertebrate ne dau mai multe amanunte. Am vazut la ei doua opinii dar nu relevannte

armonia vietii consta in echilibrul pe care il asiguram
[Yahoo!]
Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

Da, dar cind se muta isi iau si ideile proprii cu ei. Plus experienta (mai ales la proiectare).

Din film rezulta ca e reglabil. Dar fara sa il vezi in functionare ...

Oricum in ultimii 2 ani sint raportate mai multe probleme la JBL fata de Eheim. Am pus mina pe un E901 Greeline in urma cu cca. 1 an si nu mi s-a parut ca ar fi vreo diferenta la constructie sau materiale fata de al meu (E900). Cum sint raportate mai multe probleme inseamna ca fac ceva rabat la calitatea materialelor. Si nu reusesc sa imi dau seama de ce la JBL intervine mereu problema cu colmatarea furtunelor in primele luni - o sa pun cindva furtun de la Eheim la el (sau altul complet opac).

Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
scorpionul
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/11/2011 22:13:12
Messages: 3090
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

eu am renuntat din prima la furtunul de la ei. Am pus din ala opac cu insertie. In afara de rigiditate, merge foarte bine. Acum ma sacaie ca am montat 2 robineti de plastic din aceia care se monteaza pe tevile dure de plastic, si unul din ei imi curge pe la o imbinare, iar celalalt pe la robinet(la tija care inchide-deschide). E aiurea rau sa ajungi cu montajul la finis, si sa constati ca piesele au defecte din fabricatie. Ca sa montez robinetii i-am desfacut si i-am uns cu o vaselina care rezista la apa. Nu stiu care e efectul ei asupra pestilor, dar asta o voi vedea in timp. Asa ca am scos furtunul cu robinetul care curge si am pus furtun dintr-o bucata, iar in cealalta parte imi asum picatura care curge ca in momentul asta nu mai am forta sa ma lupt cu tampeniile. Am dat telefon la Coralis si nici ei nu au garnituri pe stoc, dar sper sa le aduca pe miercuri, asa ca o sa desfac iar filtrul

armonia vietii consta in echilibrul pe care il asiguram
[Yahoo!]
scorpionul
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/11/2011 22:13:12
Messages: 3090
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

am gasit aici https://www.youtube.com/watch?v=EhbI1TQ4g24 filtrul Oase foarte bine explicat. Sincer nu mi se pare suficient de bine proiectat. Din capul locului ma nemultumeste prefiltrul deoarece ca sa il scoti trebuie sa ai deasupra loc cel putin inca odata inaltimea filtrului. Iar prefiltrul de regula il speli la 2 saptamani daca nu cumva saptamanal. Marea majoritate dintre noi avem canistrele bagate in mesele acvariilor ca sa se vada cat mai putin. Daca vrei sa scoti prefiltrul trebuie sa ai furtunurile suficient de lungi ca sa tragi filtrul afara. Aici apare problema ca noi avem furtunuri destul de rigide ca sa nu se indoaie si sa nu-si reduca debitul. Asa ca ce te faci cu inca 2 bucati de furtun in-out mai lungi decat iti trebuie??? O alta problema: daca iei filtrul cu incalzitor, atunci cand il scoti afara ai toate sansele sa il spargi deoarece el nu e protejat de nimic. Si o ultima problema pe care o are si JBL: robinetii se scot la fal ca la JBL tragand de ei, asa ca ne intoarcem de unde am plecat. Acum ca am vazut amanuntit filtrul renunt si la ideea Oase

armonia vietii consta in echilibrul pe care il asiguram
[Yahoo!]
Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

Pai daca ii scoti furtunele cu tot cu unitatea de conectare poti sa il muti din loc fara probleme.

Uite unul care e folosit:

https://youtu.be/uRgIn-Fn1TE

Si am aceeasi problema si la E900. Am standul cam de 80 cm inaltime. Am incercat doar prima data sa umblu in el la fata locului dupa care am scos intotdeauna furtunele si l-am mutat intr-un lighean. Iar furtunele care le am sint aproape la fel de rigide ca cel cu insertie. Nu m-am uitat cu atentie cum se scot furtunele la Greenline, dar la E900 iese foarte usor conectorul furtunelor numai daca am inchis complet robinetii si am deschis complet siguranta. Iar robinetii trebuie sa aibe pe undeva o garnitura de etanasare asa ca daca vrei sa ii scoti o sa tragi de robinet.

De spartul incalzitorului ce sa zic - daca nu esti atent tot ce e de sticla se poate sparge.

Mai ramine aceleasi intrebari: cit de bun e plasticul si garniturile folosite si daca se vor gasi destul de usor ca piese de schimb.

Si recunosc (ca urmare a ceea ce am citit pe aici si pe la altii) ca as prefera un Eheim fata de OASE - din punctul meu de vedere e mai preferabila fiabilitatea unui aparat.

Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
scorpionul
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/11/2011 22:13:12
Messages: 3090
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

da, problema e ca trebuie sa scoti conectorii saptamanal sau ori de cate ori speli prefiltrul. Ori asta o sa duca la o uzura rapida a garniturilor. La noi garniturile rezista tocmai ca nu le scoatem prea des si nu le schimbam pozitia. Nu stiu daca la mine e acea problema de scoatele a conectorilor, sau asa e la toate filtrele JBL cu putere mare. E posibil ca forta pompei sa traga conectorii in jos pana la blocare. Ieri i-am scos folosind ca parghie o dalta( e anormal asa ceva). Ma mir ca nu au crapat conectorii. Si nu numai ieri am folosit forta. O folosesc de fiecare data cand curat filtrul. De aceea poate cine mai are JBL 1901 sa imi spuna si mie cum ii ies conectorii, daca ies usor sau nu. Mentionez ca de fiecare data ung garniturile, ca sa imi fie mai usor la desfacere

armonia vietii consta in echilibrul pe care il asiguram
[Yahoo!]
Iliescu Mihai Ulmis
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 16/03/2016 12:38:15
Messages: 391
Location: Bucuresti, Balta Alba
IP:
Offline

Salut
Am acvariu de 2 ani, 180 litri brut. Primul filtru a fost un jbl e701. Dupa 3-4 luni debitul i-a scazut ca la tasnitoare, de abia se prelingea apa. L-a cum curatat si-a revenit dar nu ca la inceput. Mi-am luat un jbl e1501. Muuult mai ok ca debit dar dupa aprox 4-5 luni s-a redus si acesta si a trebuit sa il curat. Pe vremea aceea mergeam cu burete sus, burete jos, siporax la mijloc. Odata la 3-4 luni trebuia curatat filtrul (acvariul nu era suprapopulat era la cca 90% din capacitate conform aqadivsor). In decembrie 2016 am mai luat in jbl e1501 si le-am umplut pe amandoua cu adabio rio si seachem matrix, fara bureti fara nimic. Aveam asa o furtuna in acvariu ca dupa o luna de zile am decis sa schimb unul din filtre si mi-am luat in eheim clasic 2217 cu cuple rapide pe furtune de pe greenaqua. Super multumit de filtru. Dupa ce am trecut la medii bio, am spalat eheimul in iunie (dupa 6 luni) dar doar pt ca eram curios cum era inauntru (totul in regula, mediile usor murdare dar nu ca inainte). Jbl-ul e nespalat din ianuarie , debitul i-a scazut cam cu 20-30% fata de atunci dar sunt multumit pt ca e ok acum nu mai imi culca plantele.
Intotdeauna scoaterea conectorilor cu furtune s-a facut usor la mine, nu am avut probleme. Chinul dracului insa , a fost intotdeauna , la toate 3 filtrele, asezarea sertarelor. In jbl-ul actual am doar 1.5 litri de material in sertare de 1.9 litri. Imi ia cam 30-40 de minute sa il inchid dupa ce l-am curatat. Ca si zgomot produce o vibratie care se aduce ca un zumzait prin lemnul standului dar nu deranjanta (in jur de 19-20 decibeli cf unui test de pe telefon). In rest nu ma pot plange de el.
Eheim-ul insa, mi se pare super tare. E f silentios , are in jur de 16 decibeli. Il desfac super usor datorita cuplelor, nu curge, e usor de montat la loc. Putin mai greu cu amorsarea dar am invatat spilul: il umplu cu apa pe la out, dupa care trag o gura de apa pe out si il bag in priza.

Daca ar fi sa recomand unul din cele 2 filtre primul ar fi Eheim, al doilea Jbl-ul cu toate ca , fara sa fi testat , imi place mult cum arata oase-ul si sunt convins ca se scot mai usor conectorii ca la JBL.

O seara faina

http://img.plici.ro/album/B3 http://img.plici.ro/album/Fc https://youtu.be/2Rl_AQf9eh8 https://youtu.be/N_-ONSnrZ-M
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Eu am un JBL e901 la un acvariu de 100 de litri. La inceput debitul a fost destul de bun si a scazut numai dupa doua luni de functionare. Dupa ce am schimbat buretii cu material filtrant, debitul a crescut putin. Se reduce dupa 2-3 luni dar, dupa curatare, revine cam la acelasi nivel pentru ca, dupa alte doua-trei luni sa scada din nou (ccea ce este normal). Am observat ca (probabil in mod normal) debitul scade mai ales daca nu sunt furtunele curatate. Legat de garnituri, nu am avut pina cum nici o problema. La fiecare curatare, ung garnitura canistrei cu glicerina si pare sa se mentina in buna stare.

Am si un Eheil 1200 XLT dar de prea putin timp ca sa ma pronunt. Cert este ca se amorseaza mult mai usor si mai repede si nu este deloc zgomotos, chiar si cind prinde aer. Are doua In-uri si un OUT, ceea ce permite fixarea cosurilor de absorbtie a apei in puncte diferite, in functie de fluzul apei in bazin. Acesta cred ca este un mare plus. Are si posibilitatea orientarii spray-bar-ului destul de ampla.

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

eu nu stiu care e treaba cu filtrele acestea,inca nu am utilizat ca sa pot sa ma pronunt.. ceea ce stiu cla este ca, scadera debitului se produce datorita colmatarii madiilor filtrante sau incarcarea furtunelor.Eu am 2 sun sun 402 b de care sunt multumit
Problema cu lipirea capacului sau furtunele,fiind greu sa le desfaci, eu, parerea mea e ca se datoreaza vaselinei pe care o utilizati..Nu stiu cati dintre voi ati facut pene de cauciuc la masina,sa inlocuiti voi camera sau cauciucul...Si la cauciuc se pune vaselina ,si pe janta,pe zonele de contact intre cauciuc si janta.. aceasta are 2 proprietati.. astupa mici pori intre cauciuc si janta dar se si lipeste datorita presiuni exercitate de aierul din cauciuc..Deci eu cred, si mi se pare logic ca cei care folosesc vaselina la capacul canistrei,la ribineti unde umbla odata sau de 2 ori pe an, sa se lipeasca...si capacul si furtunele pe robineti sunt presate

This message was edited 1 time. Last update was at 09/10/2017 22:16:53


Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

Iliescu Mihai Ulmis wrote:Salut
Ca si zgomot produce o vibratie care se aduce ca un zumzait prin lemnul standului dar nu deranjanta (in jur de 19-20 decibeli cf unui test de pe telefon). In rest nu ma pot plange de el.


Am avut aceeasi problema.
Pune un burete intre furtune si lemnul de la stand. Apa conduce foarte bine suntetele/vibratiile, iar lemnul are prostul obicei de la le amplifica. Daca izolezi sunetul transmis prin apa si furtun catre lemn o sa scada mult vibratiile - valabil la orice filtru.

Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
Radu_B
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 10/07/2015 08:15:56
Messages: 312
Location: Bucuresti
IP:
Offline

@scorpionul:

Ca posesor de e1501:
- debit foarte bun si constant (in prefiltru am pus perlon dar mai lejer, nu indesat) dar am doar 2 oto si 10 neoni in 180 litri brut (de asta colmatarea nu este o problema la mine)
- fiecare sertar e umplut pana la jumatate (daca as pune mai mult Eheim Substrat Pro nu mai pot pune manerele sertarelor corect; risc sa nu-l pot inchide)
- NU am problema montarii robinetilor asa cum o ai tu (odata la trei, partru umblari dau cu vaselina Eheim pe garnituri)
- deoarece nu folosesc "butonul" amorsare pare ca s-a blocat (am incercat la un moment data sa apas pe el; nu am insistat)
- eu il consider zgomotos (cel ai probabil sunt eu pretentios)

In concluzie, mi-am luat un Eheim 2260 la care voi schimba pompa


Dar nu asta vroiam sa-ti spun. In weekend am fost la Horbach si mi-am adus aminte de problema ta cu garniturile. La raionul cu instalatii au un loc cu tot felul de garnituri. Am cumparat unele cat mai diferite pentru ca nu stia exact de care trebuie. Dupa cum poti vedea in pozele de mai jos, pentru 1501, se gaseste garnitura fara probleme.


image

image

image


1901 are furtune 19-25 ceea ce ma face sa cred ca si robinetii sunt diferiti. Daca te poti duce cu o granitura in mana iti va fi mult mai usor.




scorpionul
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/11/2011 22:13:12
Messages: 3090
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

Multumesc Radu de ajutor. Eu INTOTDEAUNA folosesc vaselina de la Eheim. Am considerat ca glicerina se duce prea repede si nu se mai pot desface, de aceea am vrut ceva mai bun. Acum am folosit o vaselina cu rezistenta la apa. O sa vad cand desfac iar filtrul cum se comporta. Dar pana acum nu am vazut nicio reactie negativa asupra pestilor privind eventuala toxicitate a vaselinei. Oricum ar fi, nu este normal sa trag cu toata forta ca sa scot robinetul. E clar o problema acolo undeva. In ceea ce priveste diferentele de diametru la robinet o sa vorbim in curand. Mie personal mi se pare iar anormal sa imi pui furtunuri de 19-25 fata de cat are 1500 si sa maresti diametrul interior cu doar 1mm, adica 0,5 zecimi pe raza. O sa fac masuratori mai exacte in curand. In ceea ce priveste garniturile am dat deja comanda la Coralis, ca sa dea comanda la Brasov si in cele din urma sa ajunga la mine(genul scarpinatului in...). Numai ca nici la Brasov nu au garniturile mari de la capac pe stoc asa ca astept acum sa vina urmatorul transport din Germania ca sa rezolv problema. Si uite asa ma tot invart in jurul cozii. Am comandat tot setul de garnituri ca sa elimin orice scurgere de apa. Iar ca material filtrant vazand cat de mult a scazut debitul, am bagat in sertare buretii exteriori cu care au venit sertarele si in mijlocul lor am bagat material bio. Nu am constatat mare diferenta intre schimbarea de debit

armonia vietii consta in echilibrul pe care il asiguram
[Yahoo!]
Dan Hincea
Senior member
[Avatar]

Joined: 03/12/2010 12:30:15
Messages: 602
Location: Bucuresti
IP:
Offline

referitor la garnituri si "unsori" - sunt sprayuri dedicate (siliconice) pentru intretinerea garniturilor filtrelor - chiar de la mai multi producatori

referitor la sertare si la umplerea lor - este una dintre greselile foarte des intalnite este umplerea sertarelor cu medii filtrante (biologice in mod special - respectiv "solide" ) - greseala pe care de altfel o fac si eu in mod frecvent!
Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

Pentru ungerea garniturilor la filtre sau robineti, suruburi in apa sarata, ... puteti folosi fara probleme vaselina siliconica (e mult mai buna decit glicerina)- puteti cauta vaselina siliconica alimentara.

E inerta din punct de vedere chimic si biologic la temperaturi intre -30 si peste 200 de grade Celsius. E hidrofoba si nu reactioneaza in nici un fel cu apa (inclusiv gheata sau vapori), materiale plastice, metale, acizi, baze - cam la fel ca teflonul. Mai are si alte caracteristici interesante - e un conductor termic bun, izolant electric f. bun si are proprietati de ungere.

O folosesc de aproape 2 ani fara probleme.
Un tub de 60 de grame e cca. 40-50 lei. Se pune intr-un strat subtire fiindca va fi expulzata cind se aplica presiunea pe garnitura.

Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
scorpionul
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/11/2011 22:13:12
Messages: 3090
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

orice vaselina siliconica e buna? Am vazut multe tipuri pe net dar habar nu am care sunt bune si care nu. Am vazut si varianta asta https://www.emag.ro/vaselina-pura-neaditivata-griffon-200g-200103/pd/D51V12BBM/?X-Search-Id=19efcca39f63b9749787&X-Product-Id=1254002&X-Search-Page=1&X-Search-Position=1&X-Search-Action=view care spune ca "Intruneste cerinte de puritate farmaceutica internationale", nu stiu ce inseamna asta, dar fata de alta e super buna la pret. Insa nu vad sa scrie ca e siliconica

armonia vietii consta in echilibrul pe care il asiguram
[Yahoo!]
 
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com