[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Neritina...."hiberneaza"?  XML
Forum Index » Nevertebrate de apa dulce
Author Message
aLLLx
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 07/10/2010 21:32:59
Messages: 404
Location: Târgu Jiu
IP:
Offline

Am cumparat de vreo doua zile un melc neritina zebra, numai 1 am gasit . Problema e ca de cand l-am bagat in acvariu este cam inactiv. Pur si simplu sta pe substrat. Nu este mort pentru ca nu-l gasesc tot timpul in acelasi loc, pe o raza cam de 15 cm se tot muta (nu l-am vazut niciodata cand o face). Nu-i inteleg comportamentul, am cautat informatii despre el dar nu am gasit date despre acest tip de comportament. In acvariu (25 l net) mai am 2 guppy si 2 paleatus albino, plante pentru incepatori hygrophila, rotala etc, filtru intern 200l/h cu burete si sera siporax, teste de apa n-am facut dar pestii sunt ok, mananca, sunt activi, n-am avut nici un deces. Din cate am observat femela de guppy e mai curioasa si mai ciupe melcul, probabil asta fiind singurul motiv pentru care se mai misca, intrebarea e daca aceasta inactivitate este normala sau.... Din cate am citit daca apa nu e pe gustul acestui melc, evadeaza din acvariu dar al meu vad ca nu are ade gand sa o faca, deci care e problema (daca e vreuna)? Multumesc!
P.S. Nu am alt acvariu disponibil pentru carantina de aceea l-am pus direct cu pestii.
Radu.U
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 27/01/2009 11:25:45
Messages: 1771
Location: Iasi
IP:
Offline

"Neritina...."hiberneaza"? "
daca-mi amintesc bine, hiberneaza pana la 2 saptamani. In acest moment nu trebuie sa o tragi de pe sticla sau de unde sta ea lipita. O poti omori.
Modul de dezlipire cel mai bun, ar fi sa o bati usor cu degetul pe cochilie pana cand se dezlipeste singura.
aLLLx
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 07/10/2010 21:32:59
Messages: 404
Location: Târgu Jiu
IP:
Offline

Radu.U wrote:"Neritina...."hiberneaza"? "
daca-mi amintesc bine, hiberneaza pana la 2 saptamani. In acest moment nu trebuie sa o tragi de pe sticla sau de unde sta ea lipita. O poti omori.
Modul de dezlipire cel mai bun, ar fi sa o bati usor cu degetul pe cochilie pana cand se dezlipeste singura.

Chiar hiberneaza? Asta n-am stiut. Poate sa fi suferit ceva in urma dezlipirii de pe geamul acvariului de la petshop si acolo cred ca era la fel de inactiva, nu am vazut nici o miscare din partea ei si am stat acolo cam 15 min pana sa ma hotarasc ce melc sa cumpar. Sper sa nu-mi moara . Apropos daca femela de guppy continua sa o "inghionteasca" ii poate face rau, sa incerc sa o mut?
cheloo
Junior member

Joined: 26/09/2010 19:22:40
Messages: 77
Location: Constanta
IP:
Offline

aLLLx asa am patit si eu acum 1-2 sapt. cu una din neritine. Am gasit-o la un moment dat cazuta pe substrat si a ramas aproximativ in aceeasi zona cam o saptamana. Am zis ca o pierd mai ales ca Botia incepusera sa investigheze situatia. Mentionez ca le aveam de aprox. 2 luni in acvariu deci nu era problema de adaptare. Acum vad ca de 2 zile a revenit la normal si nu da nici un semn ca ar fi bolnava. Cred ca pur si simplu a tras un somn de frumusete mai indelungat.

fostul user Trippin
[Yahoo!]
vereb
Senior member
[Avatar]

Joined: 29/09/2010 11:22:37
Messages: 1228
Location: Iasi/Stuttgart
IP:
Offline

Am si eu neritina ,dar tot timpul era la datorie,incearca sa pui o frunza de salata bine spalata in acvariu max 2 ore linga melc,vezi cum reationeaza,vei fi surprins in ce hal hiberneaza

fostul user ozy
[WWW]
aLLLx
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 07/10/2010 21:32:59
Messages: 404
Location: Târgu Jiu
IP:
Offline

Trippin wrote:....Acum vad ca de 2 zile a revenit la normal si nu da nici un semn ca ar fi bolnava. Cred ca pur si simplu a tras un somn de frumusete mai indelungat.

Doamne ajuta, bine-ar fi sa fie si la mine ok! Multumesc!
aLLLx
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 07/10/2010 21:32:59
Messages: 404
Location: Târgu Jiu
IP:
Offline

vereb wrote:Am si eu neritina ,dar tot timpul era la datorie,incearca sa pui o frunza de salata bine spalata in acvariu max 2 ore linga melc,vezi cum reationeaza,vei fi surprins in ce hal hiberneaza

Varza e ok sau trebuie neaparat salata, sau castravete?

This message was edited 1 time. Last update was at 16/11/2010 15:45:26

Radu.U
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 27/01/2009 11:25:45
Messages: 1771
Location: Iasi
IP:
Offline

is bune toate, vitamine sa fie
aLLLx
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 07/10/2010 21:32:59
Messages: 404
Location: Târgu Jiu
IP:
Offline

Am bagat o felie de castravete, ce-am patit pana sa o fac sa se scufundeeee........
Acum astept. Multumesc !
vereb
Senior member
[Avatar]

Joined: 29/09/2010 11:22:37
Messages: 1228
Location: Iasi/Stuttgart
IP:
Offline

ce ai patit?

fostul user ozy
[WWW]
aLLLx
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 07/10/2010 21:32:59
Messages: 404
Location: Târgu Jiu
IP:
Offline

vereb wrote:ce ai patit?

Pai mai pe scurt, i-am dat drumul in acvariu, s-a duuus inceeet pana la mijlocul apei, apoi tusti la suprafata, i-am dat un impuls cu minciogul dupa care s-a dus pana la fund (am aranjat-o mi-am zis) apoi iar tusti afara si tot asa de vreo 5-6 ori . Pana la urma cred ca a obosit, eu nu a picat la fundul apei in sfarsit.
Din pacate melcul ori e carnivor ori.... . O sa o scot acum, e deja de o ora si ceva langa el si nimic.
vladt
Junior member
[Avatar]

Joined: 04/09/2010 20:20:12
Messages: 66
Location: Ramnicu Valcea
IP:
Offline

mai las-o unpic macar pana pe la ora 21:00 si apoi vezi tu ce faci

aLLLx
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 07/10/2010 21:32:59
Messages: 404
Location: Târgu Jiu
IP:
Offline

Uraaaa neritina si-a reveniiit! Din pacate nici o incercare de-a mea cu privire la ispitirea melcului cu tot felul de bunatati (castravete, varza, salata, tablete cu spirulina ) nu a dat rezultat. Cred ca a fost vorba de perioada de acomodare cu noul acvariu. Nu cred sa fi fost vorba de hibernare pentru ca nu era fixata intr-un singur loc. Sper sa fi fost de folos aceasta informatie si altor colegi care patesc ce am patit eu.
Despre perioadele de hibernare la melcii de acvariu am gasit putine informatii pe internet, iar in articolul de pe site despre neritine nici nu se pomeneste de asa ceva, m-ar interesa daca stie cineva, mai multe informatii despre hibernarea melcilor, care este scopul sau motivul pentru care aceasta se manifesta. Multumesc!
Ape limpezi!
lisandram
Member
[Avatar]

Joined: 07/12/2010 00:53:32
Messages: 105
Location: Bucuresti, Berceni
IP:
Offline

Radu.U wrote:"Neritina...."hiberneaza"? "
daca-mi amintesc bine, hiberneaza pana la 2 saptamani. In acest moment nu trebuie sa o tragi de pe sticla sau de unde sta ea lipita. O poti omori.
Modul de dezlipire cel mai bun, ar fi sa o bati usor cu degetul pe cochilie pana cand se dezlipeste singura.

aoleo! eu tocmai asta am facut hai sa va spun si povestea mea: ieri am cumparat 2 melci neritine: unul cu un fel de tepi pe cochilie care la 1 min dupa ce l-am bata in acvariu s-a ascuns in nisip si cel din poza problema este ca acest din poza nu se misca de nici un fel. aseara cand l-am bata , l-am asezat pe lemnul din acvariu, nu s-a deplasat de loc, azi dimineata cand l-am mutat de pe lemn pe nisip, practic se lipise de lemn. este vreo problema cu acest melc? cred ca o sa pun o intrebare tampita: cum imi dau seama daca un melc moare?
[Thumb - 15012011459.jpg]

[Yahoo!]
Pushkatu
Senior member
[Avatar]

Joined: 14/09/2010 09:25:50
Messages: 1149
Location: Bistrita, B-N
IP:
Offline

lisandram wrote:
Radu.U wrote:"Neritina...."hiberneaza"? "
cum imi dau seama daca un melc moare?


Daca observi ca sta nemiscat intr-un loc si are o pozitie ciudata pentru un melc, adica e purtat de apa incolo si incoace, atunci treci la verificat. Daca emana un miros urat de.....melc mort, atunci o sa sti mai mult ca sigur ca ne-a parasit.

Seris venit usus ab annis.
[Yahoo!] [MSN]
lisandram
Member
[Avatar]

Joined: 07/12/2010 00:53:32
Messages: 105
Location: Bucuresti, Berceni
IP:
Offline

acum 10 min am obs ca s-a deplasat cam 5 cm, de pe nisip s-a catarat inapoi pe lemn, m-am linistit. multumesc mult!
[Yahoo!]
mariusrudaru
Junior member

Joined: 05/09/2004 01:02:54
Messages: 54
Location: bucuresti
IP:
Offline

mai nasol cand incepe sa lasae oua peste tot, eu atunci le urasc
[Email]
lisandram
Member
[Avatar]

Joined: 07/12/2010 00:53:32
Messages: 105
Location: Bucuresti, Berceni
IP:
Offline

mariusrudaru wrote:mai nasol cand incepe sa lasae oua peste tot, eu atunci le urasc
cred ca deja am un remediu pt asta: melcul asasin Helena Anentome am obs ca nu imi ataca nici melciin neritine si nici melcul pomaceea, dar pe cei "maidanezi" ii cam fugareste, deci cred ca o sa manance si ouale
[Yahoo!]
Pushkatu
Senior member
[Avatar]

Joined: 14/09/2010 09:25:50
Messages: 1149
Location: Bistrita, B-N
IP:
Offline

Da nu sunt foarte bine ascunse o sa fie papate toate, ori de pesti ori ce ceilalti melci.

Seris venit usus ab annis.
[Yahoo!] [MSN]
lisandram
Member
[Avatar]

Joined: 07/12/2010 00:53:32
Messages: 105
Location: Bucuresti, Berceni
IP:
Offline

MariusBistriteanul wrote:Da nu sunt foarte bine ascunse o sa fie papate toate, ori de pesti ori ce ceilalti melci.

la cine te referi la neritine? nu prea cred...melcii asasini sunti mici si am vazut ca nu baga in seama nici pomaceea si nici neritinele, alti pesti care sa manance melci nu am...am neoni, 2 pui de scalari, 5 pui de guppy, 3 xipho, 1 SAE si 2 cory, deci nu prea vad care din pestii astia sa se dea la melci
[Yahoo!]
 
Forum Index » Nevertebrate de apa dulce
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com