[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
"La iarba verde" jurnal nano  XML
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Author Message
pomi
Senior member
[Avatar]

Joined: 23/01/2009 22:01:46
Messages: 1089
Location: Bucuresti-Pajura
IP:
Offline

Am luat un difuzor de sticla de la Aquatic Nature, dar timp de o ora nu a iesit nici macar o bula prin el, desi sticla bombei se intarise ca lumea, de la presiune.

Am scos difuzorul si l-am conectat la o pompa de aer, dar nici asa nu iese nimic prin el. Are vreun sigiliu pe undeva sau poate fi infundat ?

Biotop Malawi || Biotop Amazon
vlad.a
Member
[Avatar]

Joined: 27/11/2010 11:11:12
Messages: 282
Location: Brasov
IP:
Offline

Chestie de marketing... daca le zici ca nu scoate nici o bula o sa-ti spuna ca asta e si ideea... e atat de eficient, scoate bule atat de fine ca nici nu le vezi! ))))

glumeam.
sigiliu sincer nu vad de ce ar pune... e posibil sa fie defect de fabricatie...

Acvariile mele: http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/15728.page#137004 & http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20/14003.page#141253
[Yahoo!]
Alex.B
Senior member
[Avatar]

Joined: 29/08/2005 23:38:31
Messages: 1161
Location: Bucuresti-cart.Buc Noi
IP:
Offline

Pastila de Co2 e foarte fina. Incearca sa strangi un pic de sticla sa fortezi un pic, poate asa merge. La butelie nu are problema ca e presiunea un pic mai mare.

fost cesrobis
alexacv
Member
[Avatar]

Joined: 19/08/2010 10:45:23
Messages: 277
Location: Bucuresti - Brancoveanu
IP:
Offline

pomi wrote:Am luat un difuzor de sticla de la Aquatic Nature, dar timp de o ora nu a iesit nici macar o bula prin el, desi sticla bombei se intarise ca lumea, de la presiune.

Am scos difuzorul si l-am conectat la o pompa de aer, dar nici asa nu iese nimic prin el. Are vreun sigiliu pe undeva sau poate fi infundat ?

Am incercat si eu cu un difuzor Aqua Medic la o bomba.
Acelasi rezultat: 0 bule in acvariu.
pomi
Senior member
[Avatar]

Joined: 23/01/2009 22:01:46
Messages: 1089
Location: Bucuresti-Pajura
IP:
Offline

Difuzorul e ok, merge la o canistra de CO2 normala. Se pare ca si la o sticla de cola agitata merge, numai la bomba nu vrea sa plece.

Intrebare de incepator:

La schimbul de apa, se adauga Ferropol, pentru cantitatea de apa schimbata. Se mai adauga si doza zilnica de Ferropol24 ?

Biotop Malawi || Biotop Amazon
vlad.a
Member
[Avatar]

Joined: 27/11/2010 11:11:12
Messages: 282
Location: Brasov
IP:
Offline

pai treaba sta cam asa:
Ferropol pui 10ml la 80l (doza asta o aplici doar la cantitatea schimbata) si 10ml la 40l pt apa care a ramas in acvariu...
Ferropol 24 bagi dupa ce-ai schimbat apa (daca faci schimbul de apa inainte sau la inceputul programului de iluminat)... iar daca faci schimbul de apa seara, bagi a doua zi dupa ce se aprinde lumina... in ambele cazuri doza e de 1 picatura la 40l.

La dozaj poti sa umblii de la saptamana la saptamana in functie de cum vezi ca te umplii sau nu de alge... important este sa mentii o saptamana intreaga acelasi dozaj sa iti poti da seama exact ce si cum...

Numa' bine!

Acvariile mele: http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/15728.page#137004 & http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20/14003.page#141253
[Yahoo!]
pomi
Senior member
[Avatar]

Joined: 23/01/2009 22:01:46
Messages: 1089
Location: Bucuresti-Pajura
IP:
Offline

Am uitat de poze. Mersi Alex inca o data pentru plante.

image

image

image


Biotop Malawi || Biotop Amazon
kyoshoy
Member
[Avatar]

Joined: 19/12/2008 16:23:38
Messages: 166
Location: Iasi
IP:
Offline

vlad.a wrote:pai treaba sta cam asa:
Ferropol pui 10ml la 80l (doza asta o aplici doar la cantitatea schimbata) si 10ml la 40l pt apa care a ramas in acvariu...


Aici e taman invers: 10 ml la 40 de litri de apa schimbata, 10 ml la 80 de litri/saptamana pentru cantitatea totala.

Numai prostii au doar convingeri si nici o indoiala!
[Yahoo!]
vlad.a
Member
[Avatar]

Joined: 27/11/2010 11:11:12
Messages: 282
Location: Brasov
IP:
Offline

kyoshoy wrote:
vlad.a wrote:pai treaba sta cam asa:
Ferropol pui 10ml la 80l (doza asta o aplici doar la cantitatea schimbata) si 10ml la 40l pt apa care a ramas in acvariu...


Aici e taman invers: 10 ml la 40 de litri de apa schimbata, 10 ml la 80 de litri/saptamana pentru cantitatea totala.


Corect... m-am incurcat eu in valori... dealtfel e logic, concentratie mai mare pt apa proaspata... la mine logica-i in pod

This message was edited 1 time. Last update was at 16/01/2011 14:01:27


Acvariile mele: http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/15728.page#137004 & http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20/14003.page#141253
[Yahoo!]
pomi
Senior member
[Avatar]

Joined: 23/01/2009 22:01:46
Messages: 1089
Location: Bucuresti-Pajura
IP:
Offline

M-ati perdut

Eu am cam 40 litri de apa, deci 5ml de Ferropol pe saptamana ar fi doza. Sa zicem ca schimb saptamanal jumate din apa, deci pun 2,5ml de Ferropol cand schimb sau pun 5ml, iar dupa ce schimb apa mai pun 2,5 ml ?

Biotop Malawi || Biotop Amazon
vlad.a
Member
[Avatar]

Joined: 27/11/2010 11:11:12
Messages: 282
Location: Brasov
IP:
Offline

pomi wrote:M-ati perdut

Eu am cam 40 litri de apa, deci 5ml de Ferropol pe saptamana ar fi doza. Sa zicem ca schimb saptamanal jumate din apa, deci pun 2,5ml de Ferropol cand schimb sau pun 5ml, iar dupa ce schimb apa mai pun 2,5 ml ?


10ml ar fi prima doza (dupa schimbul de apa, DOAR PT PRIMA DOZA), sapt urmatoare cand faci iar schimbul de apa, bagi 5ml in apa fresh ce urmeaza s-o bagi in acvariu si 2,5ml in apa ramasa in acvariu (20l)...

Daca obisnuiesti sa schimbi 50% saptamanal, baga direct 7,5ml in apa care urmeaza s-o bagi in acvariu (aia 20l de care vorbeai) si ai terminat cu matematica...

repet ce-am zis mai sus, cantitatiile le poti modifica dupa nevoile bazinului... daca este foarte bine plantat poti sa ajungi chiar sa dublezi doza...

This message was edited 1 time. Last update was at 16/01/2011 19:57:31


Acvariile mele: http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/15728.page#137004 & http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20/14003.page#141253
[Yahoo!]
cirotariu
Senior member
[Avatar]

Joined: 19/07/2010 13:04:15
Messages: 1132
Location: BUCURESTI, Chitila
IP:
Offline

Da, pomi, si io m-am incurcat la inceput cu Ferropolu' asta. Eu de pilda la schimbul de apa saptamanal pun 30 de litri de apa "noua". Dupa ce o pun in acvariu, bag 10-12 ml de Ferropol, din ochi, ca il consider plantat si atunci cresc doza. Acum vad si io ca ar trebui sa pun cei 10-12 ml in "galeti", inainte de a le turna in apa. E ok si asa, si asa? Sau doar direct in apa, inainte de a fi turnata in acvariu?

Citius, altius, fortius... acvarius
[Email] [Yahoo!]
vlad.a
Member
[Avatar]

Joined: 27/11/2010 11:11:12
Messages: 282
Location: Brasov
IP:
Offline

cirotariu wrote:Da, pomi, si io m-am incurcat la inceput cu Ferropolu' asta. Eu de pilda la schimbul de apa saptamanal pun 30 de litri de apa "noua". Dupa ce o pun in acvariu, bag 10-12 ml de Ferropol, din ochi, ca il consider plantat si atunci cresc doza. Acum vad si io ca ar trebui sa pun cei 10-12 ml in "galeti", inainte de a le turna in apa. E ok si asa, si asa? Sau doar direct in apa, inainte de a fi turnata in acvariu?


N-are nici o importanta unde il bagi atata timp cat dupa schimbul de apa doza necesara e in acvariu.
Oricum ai baga ferropolul tot in acvariu ajunge, nu se duce nicaieri daca n-are cine sa-l consume... indiferent de metoda, ideea e sa faci in asa fel incat sa-ti fie mai usor sa-ti calculezi doza necesara.

This message was edited 1 time. Last update was at 16/01/2011 23:19:00


Acvariile mele: http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/15728.page#137004 & http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20/14003.page#141253
[Yahoo!]
cirotariu
Senior member
[Avatar]

Joined: 19/07/2010 13:04:15
Messages: 1132
Location: BUCURESTI, Chitila
IP:
Offline

Multam, vlad. Scuze pomi ca m-am bagat si io cu intrebari la matale pe topic. Frumos iti mai perleaza noile "locatare" . La mine e greva perlarii de fo 3 luni incoace . Noi sa fim sanatosi

Citius, altius, fortius... acvarius
[Email] [Yahoo!]
pomi
Senior member
[Avatar]

Joined: 23/01/2009 22:01:46
Messages: 1089
Location: Bucuresti-Pajura
IP:
Offline

Studiu de caz.

Saptamana asta voi ajunge acasa numai pe la 9-10 seara, deci am o dilema cum e mai bine sa fertilizez. Lumina se aprinde de la ora 13 si se stinge la ora 22, iar pana acum, eu puneam PPs-Pro dimineata pe la 7, cand plecam la munca, iar Ferropol24 puneam dupa-amiaza pe la 5-6. Sa pun Ferropol24 dimineata, in ideea sa fie consumat de plante dupa ce se aprinde lumina, iar PPS-ul seara cand ajung sau sa pun ca de obicei dimineata PPS si sa nu mai pun Ferropol saptamana asta?

Sunt intr-o mare dilema...

Biotop Malawi || Biotop Amazon
pc.ciprian
Moderator
[Avatar]

Joined: 24/10/2008 00:38:17
Messages: 2601
Location: Constanta
IP:
Offline

Eu le pun pe aman2, si micro si macro in acelasi timp ori seara ori dimineata inaintea apprinderii luminii, depinde cum imi aduc aminte teoretic cica ar fi recomandat sa nu amesteci micro cu macro ca cica s-ar chela niste elemente si nu ar mai fi folositoare....asa vorbeste lumea, cat o fi de adevarat nu stiu sa iti zic ca la mine mere bine deocamdata

Inceputul | 100x60x45 first setup ADA | 100x60x45 JBL | 30cm ADA Cube | 100x60x45 Tropica Garden | 100x60x45 Tropica Moss | 30cm Nano Reef Cube (inceputul) | 100x60x45 Rimless Reef | 200x80x65h Reef Coloristic | ... ?
[Email] [WWW] [Yahoo!]
alber
Moderator
[Avatar]

Joined: 26/09/2008 12:20:22
Messages: 4859
Location: bucuresti - berceni
IP:
Offline

O buna perioada am mersi eu exact ca Ciprian cu fertilizare si nu am avut probleme. apoi, citind despre treburile alea cu chelarea (sau chelirea, n-am inteles prea bine ) am renuntat si am inceput sa torn zemurile in zile diferite. Adica azi micro, maine macro. Si iar n-am avut probleme.

"e usor a scrie versuri, cand nimic nu ai a spune" - Mihai Eminescu
[Email] [Yahoo!]
pomi
Senior member
[Avatar]

Joined: 23/01/2009 22:01:46
Messages: 1089
Location: Bucuresti-Pajura
IP:
Offline

M-am umplut de alge

Am GSA, Staghorn, Thread, Fuzz. Cu putin "noroc" cred o sa le am pe toate

Nu-mi dau seama ce sa fac sa scap de ele. Sa scot bomba si sa scot un neon, sa reduc/cresc fertilizarea, sa reduc timpul de iluminat, sa sparg acvariul, etc...


Biotop Malawi || Biotop Amazon
alber
Moderator
[Avatar]

Joined: 26/09/2008 12:20:22
Messages: 4859
Location: bucuresti - berceni
IP:
Offline

GSA-umbla vorba prin targ ca apare din cauza luminii (n-as jura ca este asa) si din cauza lipsei de PO4-te descurci cu ea curatind periodic geamurile. Plantele...
Staghorn-prea mult NO3. Si asta se poate piguli cu fooooarte multa radbare si nervi.
Thread-apare de la prea mult fier, iar din experienta personala iti pot spune ca nu dispare nici dupa cereduci cantitea de fier din acvariu. O poti inlatura cu o periuta ceva, dar radacina va ramane pe frunza plantei si va creste iar.
Fuzz-ul poate aparea de la lumina prea multa.
Oricum, in primul rand, as zice ca CO2-ul sa fie suplimentat (nu redus) si incearca sa faci aditia cat mai constant. Variatiile de Ph sunt mana cereasca pentru Staghorn
LA fertilizare e cu dus si intors, depinde ce ai tu acolo, ce concentratii de NO3, PO4 si fier. Ma gandesc la faptul ca fiind putine plante (nici alea mari consumatoare de nutrienti) sa ai niste varfuri acolo care sar in aer si niste lipsuri majore. Adica acvariul sa fie complet destabilizat.
Ar fi foarte bune niste teste, sa vedem cam in ce ape...te scalzi.
Lumina nu cred ca este exagerat de multa, parca aveai 36 W la vreo 50 de litri. Dar nu mai stiu ce becuri aveai.

Iar la varianta cu spartul acvariului nici sa nu te gandesti. Pune mana si chinuie-te, ca orice posesor de acvariu plantat

This message was edited 1 time. Last update was at 01/02/2011 22:55:33


"e usor a scrie versuri, cand nimic nu ai a spune" - Mihai Eminescu
[Email] [Yahoo!]
pomi
Senior member
[Avatar]

Joined: 23/01/2009 22:01:46
Messages: 1089
Location: Bucuresti-Pajura
IP:
Offline

Ca lumina, am 2 tuburi T8 OSRAM 965 de 18W, puse cam la 10cm deasupra apei. Acvariul are 50 litri brut, scazand locul ocupat de substrat si nisip, plante si filtru, cred ca mai mult de 40 litri net nu am.

Teste am doar NO3, PO4, GH, KH si pH. O sa fac maine pana sa adaug pps-pro si mai fac dupa ce adaug, sa vad ce valori imi ies.

Greu cu plantele astea.....prea multe chestii de urmarit si mentinut in echilibru.

Valurirea apei: nici prea tare, nici prea incet
Lumina: nici prea multa, nici prea putina, nici prea putin timp, nici prea mult timp
CO2: neaparat constant
fertilizare: aici nici nu are rost sa mai enumar, ca sunt prea multe situatii
pH: mare atentie cu Co2 si KH, ca poate varia fatal
Soarele: inamicul nr 1, neaparat trebuie draperie in camera, ca nu stii cum prinde o raza
etc...

Asa arata acum 2 minute, multe dintre alge nu se observa, caci se stinsese lumina si am bagat blitz, dar este efectiv plin de alge.

image

This message was edited 2 times. Last update was at 02/02/2011 00:03:39


Biotop Malawi || Biotop Amazon
 
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com