[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Setup Dennerle by RSV  XML
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Author Message
catalos
Senior member
[Avatar]

Joined: 09/01/2009 21:03:51
Messages: 853
Location: Bucuresti
IP:
Offline

da` de ala micu` ce ne dezvalui ?

dupa mine el este "miezu" - sau ca sa-l numesc mai bine - bijuteria coroanei !


[Yahoo!]
Alex
Administrator
[Avatar]

Joined: 28/07/2004 22:32:30
Messages: 4189
Location: Bucur-Obor
IP:
Offline

RSV wrote:Sandule raman dator cu ceva poze, insa momentan nu am timp de bibilit si aranjat tufe, depozitu' merge foarte bine, mai ales ca am trecut pe un reactor extern sera 500, Amania sp. bonsai creste foarte frumos, grasa , colorata , deasa, insa este umbrita de tufele mai mari si mai rapide in crestere, umbrind-o, stagneaza din cand in cand.


Este genul de acvariu placut ochilor mei. Imi aduce aminte de vechile olandeze...si pentru ca in astfel de acvarii nu conteaza neaparat peisajul ci mai ales faptul ca plantele d`au p`afara de sanatate!!! Stiu ca in ziua de azi cu asa ceva pe la un AGA nu rupi gura dar pentru mine este un acvariu de TOP.
Ne alintam amadoi cand il denumim "depozit" pentru ca stim amandoi ce inseamna sa nu te induri sa scoti nimic din el.
Imaginea de ansamblu cu plante sanatoase pentru unu` ca mine, cantareste uneori mai mult decat un "tablou de prezentare" precum cel din acvariul mic, alaturat astuia.
Bafta si sa auzim de bine , cand te mai eliberezi da un semn

Legat de reactor, l-am descoperit si eu de curand. Am auzit lucruri bune despre el si Dogi il lauda, acum vad ca si tu...imi place cum arata, dar nu am apucat sa lucrez cu el. Cred ca o sa fac un efort si o sa-l incerc cat de curand

This message was edited 1 time. Last update was at 03/06/2011 08:54:56


SPUNE-MI CE "CODOI" AI CA SA-TI SPUN CINE ESTI
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Simturile Premaritului Faraon sint aproape pe deplin satisfacute de culorile acvariului tau , in special de cele rosii , evident.

This message was edited 1 time. Last update was at 03/06/2011 08:54:49


Poze: smilie ... Poze cu plante
RSV
Moderator
[Avatar]

Joined: 03/10/2008 20:57:13
Messages: 209
Location: Alba Iulia/Cluj
IP:
Offline

Multumesc tuturor pentru aprecieri .

da` de ala micu` ce ne dezvalui ?

dupa mine el este "miezu" - sau ca sa-l numesc mai bine - bijuteria coroanei !


Ala micu merge prea bine, nu am de munca la el, in afara faptului ca schimb 5 l de apa la 2 saptamani si ii trag cate o frizura utriculariei. De vreo 2 luni am fost nevoit sa refac coroana copacelului , vechiul moss incepea sa putrezeasca la interior.In legatura cu Utricularia, am vazut ca ii merge de minune daca este tunsa , primeste o tunsoare aproape la nivelul substratului cam 1 data la luna, ii merge de minune, a format cel mai des si mai frumos gazon care l-am avut in viata de acvarist , apropo gazonul are si o vechime de aproape 1 an , pe langa asta ma scuteste de mizeria si nervi replantarii unui gazon.Ca si o concluzie, folosind fraza lu' Sandu "tablou de prezentare", nu ma incanta prea mult, este prea simplu, fara provocarii .

Este genul de acvariu placut ochilor mei. Imi aduce aminte de vechile olandeze...si pentru ca in astfel de acvarii nu conteaza neaparat peisajul ci mai ales faptul ca plantele d`au p`afara de sanatate!!! Stiu ca in ziua de azi cu asa ceva pe la un AGA nu rupi gura dar pentru mine este un acvariu de TOP.
Ne alintam amadoi cand il denumim "depozit" pentru ca stim amandoi ce inseamna sa nu te induri sa scoti nimic din el.
Imaginea de ansamblu cu plante sanatoase pentru unu` ca mine, cantareste uneori mai mult decat un "tablou de prezentare" precum cel din acvariul mic, alaturat astuia.
Bafta si sa auzim de bine , cand te mai eliberezi da un semn

Legat de reactor, l-am descoperit si eu de curand. Am auzit lucruri bune despre el si Dogi il lauda, acum vad ca si tu...imi place cum arata, dar nu am apucat sa lucrez cu el. Cred ca o sa fac un efort si o sa-l incerc cat de curand

Ma bucur ca INCA au m-ai ramas acvaristi care nu tin pasul cu moda, in sensul bun al cuvantului.
Am observat ca in ultimul timp , tot mai des, acvaristi care au trecut prea repede parca dupa parerea mea prin stadiul acvariului de olandez, orientandu-se mai mult spre acvarii minimaliste, nu ca ar fi un lucru rau, insa acvariile de genul acesta nu iti pun la treaba prea mult, cunostiintele , munca de acvarist in special, eu vad la mine, olandezul mereu imi da de munca, tufe de aranjat, carente, in fiecare saptamana poti avea alta infatisare a setup-ului, reprezentand mereu o provocare, probabil tocmai de aici le vine frumusetea.

In legatura cu reactorul, tin sa iti precizez ca in primele saptamanii de la utilizare, scoate un zgomot putin cam puternic, parca mereu curgea un izvor in camera, deci aviz pretentiosilor. Eu il tin langa acvariu, probabil de aceea se auzea mai tare, insa odata cu formarea peliculei din interior( ceva in genul depunerilor de pe furtunele filtrului extern), a devenit practic SILENTIOS, nu se aude absolut nimic, de randamentul sau nu am ce comenta, superior oricarui reactor, difuzor de pe piata, parerea mea.

Simturile Premaritului Faraon sint aproape pe deplin satisfacute de culorile acvariului tau , in special de cele rosii , evident.

Ma bucur ca am indeplinit dorintele Faraonului

This message was edited 1 time. Last update was at 03/06/2011 10:20:50

Nagy Attila
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 13/07/2008 11:53:51
Messages: 454
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Ca deobicei niste culori traznite cu care ne-am obijnuit si le asteptam de la acvariile tale .

[Yahoo!] [ICQ]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

RSV wrote:Ma bucur ca INCA au m-ai ramas acvaristi care nu tin pasul cu moda

Unii dintre noi sint cam batrini ca preferintele lor sa fie influentate de moda. Pe de alta parte, daca tinem cu dintii de acvariile tineretilor noastre incercam sa ne pacalim ca n-am imbatrinit ....... cu toate ca stim ca nu reusim .

Poze: smilie ... Poze cu plante
Radu.U
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 27/01/2009 11:25:45
Messages: 1771
Location: Iasi
IP:
Offline

Sergiule, cum a mai evoluat acvariul?
RSV
Moderator
[Avatar]

Joined: 03/10/2008 20:57:13
Messages: 209
Location: Alba Iulia/Cluj
IP:
Offline

Chiar daca dau cam rar cu vesti noi, vin cu una buna de data aceasta .

Despre Dennerle pot zice ca si-a meritat bani, 2 ani am tras de el si inca merge. Un mare + de la mine.

Acuma insa vin cu vesti bune pentru pasionati de buruieni rare, pot sa ma laud ca sunt unul din cei care detin o specie noua de planta la noi in tara ( din comanda facuta am ajuns si la alti 2 acvaristi cateva fire).
Este vorba despre Ludwigia senegalensis, am cautat-o de vreo 2 ani si cu ajutorul unui prieten din Italia a ajuns la mine.

Deci sa nu tot ma lungesc, asa arata la plantare Ludwigia senegalensis. Italianul insa a fost zgarcit, din 3 fire care le-am primit cel mai lung avea 5 cm .
image

Drept sa spun la plantare nu prea i-am dat sanse.
Firele erau mici, era tare decolorata , ma gandeam ca a fost prinsa de frig.
INSA dupa nici 2 saptamani de acomodare, Ludwigia deja isi face de cap.

image

Cu toate ca strainii o definesc ca o specie mofturoasa cu o crestere foarte inceata, la mine este tocmai invers.
Unul din fire care la plantare aveau maxim 5-6 cm a ajus la aproximativ 30 cm, iar in ultimii 10 cm la fiecare nod de frunze are bifurcatii.
Nu pot sa descriu ce culori nebune are, este o planta extraordinara.
O nuanta de rosu-caramiziu, batut cu puncte si nervuri fosforecente.

Sper ca aceasta specie sa fie start-ul la urmatoarele 6 care le-am propus pe anul acesta, tot premiere vor fi .



Nagy Attila
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 13/07/2008 11:53:51
Messages: 454
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Am vazut multe poze pe net cu planta respectiva si de fiecare data mi-a atras atentia cu frumusetea ei.
Felicitari pentru noua achizitie si sa vii cat mai repede cu o tufa formata din planta respectiva in forma maxima.
[Yahoo!] [ICQ]
naitsirc
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/11/2011 10:20:13
Messages: 651
Location: Oradea
IP:
Offline

Dogibeer wrote:Am vazut multe poze pe net cu planta respectiva si de fiecare data mi-a atras atentia cu frumusetea ei.
Felicitari pentru noua achizitie si sa vii cat mai repede cu o tufa formata din planta respectiva in forma maxima.

Si apoi si la sectiunea de vanzari, nu?

Don't only practice your art, but force your way into its secrets, for it and knowledge can raise men to the Divine - Ludwig van Beethoven
[Yahoo!]
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

Arata super fain! Ce culori tari are.

Ne poti spune ce parametri are apa ? E important de stiut si lumina samd, poate peste 2-3 ani cand o deveni comuna ar fi bine de stiut ce conditii ii priesc.

Acv. 30L, Acv. 10L, Acv. 16L, Reef 30L, Acv. 0.09L; In trecut: Acv. 25L, Acv. 8L
Pt. imbunatatit navigarea pe forum (My Stats, Big Images resize, Timezone fix)
[WWW]
RSV
Moderator
[Avatar]

Joined: 03/10/2008 20:57:13
Messages: 209
Location: Alba Iulia/Cluj
IP:
Offline

Dogibeer wrote:Am vazut multe poze pe net cu planta respectiva si de fiecare data mi-a atras atentia cu frumusetea ei.
Felicitari pentru noua achizitie si sa vii cat mai repede cu o tufa formata din planta respectiva in forma maxima.


Daca iti m-ai face cu ochiu' da un semn si la prima tunsoare pun un fir deoparte .

naitsirc wrote:Si apoi si la sectiunea de vanzari, nu?


Probabil o sa apara si acolo odata.

viulian wrote:Ne poti spune ce parametri are apa ? E important de stiut si lumina samd, poate peste 2-3 ani cand o deveni comuna ar fi bine de stiut ce conditii ii priesc.


Nu cred ca va dura 2 ani pana va ajunge comuna, maxim 6 luni si va fi la multa lume in acvariu.
Despre conditii :
Ph - 6.2
Kh - 2
No3 - 5-10 ppm
Po4 - 1 ppm

Din ce am observat pana acuma, este o planta care se preteaza la olandeze . Abia daca a ajuns la jumatatea coloanei de apa si deja este plina de pui, cred ca se preteaza foarte bine la tuns , respectiv format tufe dese.
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Salutam cu entuziasm aparitia unei noi buruieni rosii .......

RSV wrote:Italianul insa a fost zgarcit, din 3 fire care le-am primit cel mai lung avea 5 cm .

Si ce daca? Aveai vreo indoiala c-o sa reusesti ? Eu nu, doar e cunoscuta cooltura™ ta .

Poti incepe sa faci o lista in asteptare , evident ca ma inscriu si eu, doar e ceva rosu, rar si pretentios, indeplineste absolut toate conditiile sa vreau s-o posed .

Din ce spun altii ar vrea NO3 in jur de 15-20 ppm, PO4 cam 3-5 ppm si micro din greu, o sa vedem noi cum sta treaba in acvariile noastre cind punem mina pe ea .......

This message was edited 3 times. Last update was at 09/02/2012 10:41:57


Poze: smilie ... Poze cu plante
rick
Senior member

Joined: 10/06/2010 14:37:35
Messages: 639
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Superb acvariu ,superbe plante iar altceva nu stiu ce pot spune.
Spor cu acomodarea noilor plantute. E uite ca am mai gasit ceva de spus.:-)
[WWW]
Alex.B
Senior member
[Avatar]

Joined: 29/08/2005 23:38:31
Messages: 1161
Location: Bucuresti-cart.Buc Noi
IP:
Offline

Felicitari pt noua achizitie, si abia asteptam o reinviere a topicului E preferatul meu

fost cesrobis
 
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com