[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Grass Land  XML
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Author Message
mogo
Member
[Avatar]

Joined: 01/08/2010 13:05:03
Messages: 162
Location: Dej-Cluj
IP:
Offline

Va salut din nou...
Dupa o indelungata perioada in care nu am avut nici un jurnal deschis...m-am decis ca ar fi cazul sa va arat (desi unii stiu) cum arata noul meu setup, de care pot sa zic cu mana pe inima ca sunt muuult mai mult decat multumit.
Intradevar e mult mai greu sa abtii asa ceva decat ce am avut inainte...e mult mai sensibil ,mult mai pretentios decat un olandez...asta e parerea mea (si a altora ) desi la inceput am zis...o sa fie o joaca setup-ul asta pe langa ce jungla am avut...ei bine...m-am inselat amarnic.

Ca si hardware

filtrare ------ extern DIY + intern JBL e100 plin cu perlon de care sunt tare multumit cum filtreaza.
lumina ------ 2 buc. T5 aquamedic plant grow 54W/buc + 2 buc. T5 aquamedic reef white 54W/buc.
CO2 --------- butelie 6L.
fertilizare --- micro DIY, no3 si po4 DIY,Easy Carbo.
plante ------- vivipara,parvula,staurogyne,blyxa.
vietati ------- neoni rosii,calistusi,cory panda,cory sterbay,ancistrus,kuly kuly,creveti amano,creveti red cherry.

si niste poze:
image

Uploaded with ImageShack.us
image

Uploaded with ImageShack.us
image

Uploaded with ImageShack.us
image

Uploaded with ImageShack.us

sper sa va placa..;)
kmol
Senior member
[Avatar]

Joined: 11/05/2010 23:20:33
Messages: 704
Location: Bucuresti, Pantelimon
IP:
Offline

Daca as fi peste as lenevi acolo intre cele trei pietre, sa privesc doar iarba care se leagana ........

Misiunea mea este sa imi omor timpul, a lui - sa ma omoare pe mine. Ne întelegem bine, ca între asasini.
[Email]
pc.ciprian
Moderator
[Avatar]

Joined: 24/10/2008 00:38:17
Messages: 2601
Location: Constanta
IP:
Offline

imi place, dar iti zic sincer mi`ar placea si mai mult daca ai da o forma la acicularisu ala dupa forma pietrelor, ar fi brici

Inceputul | 100x60x45 first setup ADA | 100x60x45 JBL | 30cm ADA Cube | 100x60x45 Tropica Garden | 100x60x45 Tropica Moss | 30cm Nano Reef Cube (inceputul) | 100x60x45 Rimless Reef | 200x80x65h Reef Coloristic | ... ?
[Email] [WWW] [Yahoo!]
mogo
Member
[Avatar]

Joined: 01/08/2010 13:05:03
Messages: 162
Location: Dej-Cluj
IP:
Offline

da...asta urmeza..o tunsoare ..asta nu e graba..se poate face oricand si oricum...dar deocamdata l-am lasat asa mai ..natural sa zic asa..
ma bucur ca va place..
alber
Moderator
[Avatar]

Joined: 26/09/2008 12:20:22
Messages: 4859
Location: bucuresti - berceni
IP:
Offline

Jos palaria, imi place acvariul.
A carcotit Ciprian putin, asa ca n-o mai fac si eu. Decat un pic. N-ar fi mers altceva in loc de acicularis? Sau sa fi fost mai rar, nu stiu

"e usor a scrie versuri, cand nimic nu ai a spune" - Mihai Eminescu
[Email] [Yahoo!]
danc
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 08/02/2010 16:08:10
Messages: 322
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Foarte frumos. Felicitari.

P.S: planta din spate este vivipara
[Email] [WWW]
mogo
Member
[Avatar]

Joined: 01/08/2010 13:05:03
Messages: 162
Location: Dej-Cluj
IP:
Offline

e vivipara aia din spate....
mai rara nu cred ca ar fi aratat ok....desi in viitorul apropiat ma gandesc la o tunsoare...dar mai rara in nici un caz..
ms bucur ca va place...
vereb
Senior member
[Avatar]

Joined: 29/09/2010 11:22:37
Messages: 1228
Location: Iasi/Stuttgart
IP:
Offline

Salut

@Mogo este abolut incintator acavriul ,daca ar afla amazonul s-ar muta in acvariul tau (glumesc)
cum ar arata daca ai pune inca ceva blyxa in partea dreapta al acavriulului unde sunt pietrele? sa faci 2 tufe mari

fostul user ozy
[WWW]
Alex.B
Senior member
[Avatar]

Joined: 29/08/2005 23:38:31
Messages: 1161
Location: Bucuresti-cart.Buc Noi
IP:
Offline

Foarte frumos, si mi pare bine echilibrat, insa trbuie sa le dau si eu dreptate colegilor. Ar fi mortal daca ai tunde eleocharisul urmand forma pietrelor si sa fie asa mai scurticel. si sa cobori spre mijloc. Nu stiu cat ai inteles insa l ar schimba enorm. In rest plantele ok, felicitari!

fost cesrobis
mogo
Member
[Avatar]

Joined: 01/08/2010 13:05:03
Messages: 162
Location: Dej-Cluj
IP:
Offline

dupa cum am spus...cu tunsul nu ma grabesc...astept sa le vad sus de tot si apoi o sa-i dau o forma....si in legatura cu formatul care o sa le dau...da aveti dreptate...o sa fie tuns asa un contur pe langa pietre...stiu ca o sa arate muult mai bine, dar deocamdata ramane asa...;)

This message was edited 1 time. Last update was at 19/01/2011 18:00:10

brawn
Membru de baza

Joined: 28/03/2009 09:22:52
Messages: 321
Location: cluj
IP:
Offline

Foarte frumos bazinul! Pietroaiele sunt nemaipomenite! Eu vad acvariul cu eleocaris-ul tuns... la zero.
catalos
Senior member
[Avatar]

Joined: 09/01/2009 21:03:51
Messages: 853
Location: Bucuresti
IP:
Offline

sa pomenesti de frumusete !





laude
frumos bazin, jos palaria dle......


criticile
au fost deja aduse "mieros" de batranii cipri si nea` alber


daca ar fi sa il vinzi acum in stadiul in care este (cu tot cu fauna, flora, echipamente, solutiuni) cate zerouri ar trebui sa citim ?



respect
[Yahoo!]
mogo
Member
[Avatar]

Joined: 01/08/2010 13:05:03
Messages: 162
Location: Dej-Cluj
IP:
Offline

alea nu-s critici catalos....sunt doar pareri...dar intradevar au avut dreptate ca s-ar putea sa fie mai frumos tuns altfel..dar aia aveam de gand s-o fac...dar nu acum....dupa ce ajunge vivipara toata sus...apoi...o sa fac ceva deosebit...

cat despre valoarea bazinului...sincer nu m-am gandit niciodata la asta...si nici nu as putea sa vand asa ceva...cel putin nu in momentul asta...

apropo..nu v-am scris dimensiunile acvariului...scz...acestea sunt 150x50x50

si o poza frontala...
image

Uploaded with ImageShack.us

This message was edited 2 times. Last update was at 19/01/2011 23:36:24

danc
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 08/02/2010 16:08:10
Messages: 322
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Sticla de 10mm, intarituri longitudinale/transversale ?

Sunt curios capacul din ce materiale l-ai facut...
[Email] [WWW]
mogo
Member
[Avatar]

Joined: 01/08/2010 13:05:03
Messages: 162
Location: Dej-Cluj
IP:
Offline

nici cea mai mica intaritura nu are acest acvariu...l-am facut in asa fel incat sa reziste el asa cum e...

capacul?.. capacut e in totalitate din sticla...mai exact e din oglinda ..si pe exterior lipita folie neagra...interiorul e in totalitate oglinda..;)

This message was edited 1 time. Last update was at 19/01/2011 23:49:32

danc
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 08/02/2010 16:08:10
Messages: 322
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Asta da noutate ! Cel putin eu prima data aud de capac din sticla/oglinda, ma rog...nu sunt acvarist decat de 1an...

Felicitari oricum, acest acvariu este dupa parerea mea un foarte bun exemplu din care reiese foarte clar ca se poate si fara scule super-profesionale, gen ADA (fara a defaima acest produs).

P.S: Cu sau fara substrat fertilizant ?

This message was edited 2 times. Last update was at 20/01/2011 00:01:38

[Email] [WWW]
mogo
Member
[Avatar]

Joined: 01/08/2010 13:05:03
Messages: 162
Location: Dej-Cluj
IP:
Offline

o sa ramai surprins de raspuns.... quart simplu din baumax fara ABSOLUT NIMIC FERTILIZANT IN EL...asta ti-o poate confirma si bobiciupe.
danc
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 08/02/2010 16:08:10
Messages: 322
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

De data asta n-am ramas surprins deloc

Acelasi lucru e si la mine, pietris quartos din Baumax, care ulterior a fost trecut printr-o sita, pentru a scapa de acea granulatie foarte fina, gen 0,5mm smilie si fara substrat fertilizant
[Email] [WWW]
vereb
Senior member
[Avatar]

Joined: 29/09/2010 11:22:37
Messages: 1228
Location: Iasi/Stuttgart
IP:
Offline

ahhhhhhhhh,deci nu sunt singurul care are acavriu fara substrat fertilizant ,

sincer nu am cuvinte @mogo ref la acvariul tau, e demential,cred ca e unul din cele mai frumoase postate pe acest forum,

off topic, voi reveni zilele astea cu acvariul meu mic modificat.

fostul user ozy
[WWW]
Nagy Attila
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 13/07/2008 11:53:51
Messages: 454
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Arata foarte bine scape-ul. parca ar merge si fara Vivipara.
[Yahoo!] [ICQ]
 
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com