[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
avidtzu prezentare  XML
Forum Index » Despre noi
Author Message
avidtzu
Junior member

Joined: 25/01/2011 14:12:35
Messages: 7
Location: panciu
IP:
Offline


Buna Ziua
Ovidiu,36 ani , panciu.
Am un acvariuTetra de aprox 60 L
Pesti : 5 xifo,3 puntius tetrazona
Plante: Egeria densa,Java moos pe o buturuga, echinodorus Ozelot, anubias var nana si ,micranthemum umbrosum
Substrat Tetra Depot, iluminare 2 neoane Sun Glo de 15 W, fertilizare Easy Carbo 2ml/zi, Easy profito 1ml/zi
Experienta de acvarista .cam 2 ani.

Doua nemultumiri: alge barboase tip perie Black beard algae pe anubias si pietris crestere necorespozatoarea plantelor
Vreau sa incep o fertilizare cu dioxid de carbon cu o bomba de CO2 care sa reduca si KH ( mare peste 16) si sa combata si algele
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Bine ai venit!

Te rog sa iti treci locatia in My Profile.
Val
Magister Ludi
[Avatar]

Joined: 13/11/2002 12:14:10
Messages: 1279
Location: Papenburg
IP:
Offline

Salut si bine ai venit pe forum.
Aditia de CO2 te va ajuta in lupta cu algele, dar nu iti va scadea kh-ul ci pH-ul.

Toate cele bune.
pc.ciprian
Moderator
[Avatar]

Joined: 24/10/2008 00:38:17
Messages: 2601
Location: Constanta
IP:
Offline

Salut, si bine ai venit daca aude prietena mea ca esti din panciu o sa isi faca cont numai sa vb cu tine

Spor la treaba si apa limpede.

prima nelamurire nu am inteles formularea
2: la fel cum a zis val co2`u iti va scadea doar ph-u , kh-ul cel mai bine si mai usor cu un osmozor. In combaterea algelor te va ajuta in mom in care vei reusi sa echilibrezi bazinu raportat la lumina/co2/fertilizare

Inceputul | 100x60x45 first setup ADA | 100x60x45 JBL | 30cm ADA Cube | 100x60x45 Tropica Garden | 100x60x45 Tropica Moss | 30cm Nano Reef Cube (inceputul) | 100x60x45 Rimless Reef | 200x80x65h Reef Coloristic | ... ?
[Email] [WWW] [Yahoo!]
avidtzu
Junior member

Joined: 25/01/2011 14:12:35
Messages: 7
Location: panciu
IP:
Offline



Am inteles ca nu pot scadea KH prin aditie de CO2. Totusi un osmozor ar fi cam scump raportat la acvariul si plantele care le am . Mai ales ca in zona noastra apa este foarte dura de peste 30 dGH si am inteles ca la o astfel de duritate se cam fac praf membranele de la osmozor. Ce spuneti de solutia de la Tetra pH/KH Minus ?
Multumim pt sfaturi ,sunt de real ajutor mai ales pt noi incepatorii !
pc.ciprian
Moderator
[Avatar]

Joined: 24/10/2008 00:38:17
Messages: 2601
Location: Constanta
IP:
Offline

nu comentez despre solutiile de scazut, pt ca nu m-a interesat despre ele si nu stiu cum actioneaza, cei care sunt in domeniu iti pot da un sfat exact. Avand un volum mic, ai putea incerca cu apa distilata, stiu oameni care au facut treaba asta .... sau incearca sa mai gasesti ceva acvaristi prin panciu care ar vrea osmozor si sa luati impreuna unul, este de mare ajutor

legat de facut praf membranele,noi in ct avem in jur de 25-28/30 iarna si eu nu am probleme cu membrana decat dupa un luuuung timp, pt o pastrare relativ mai buna a osmozorului mai merge pus un set de filtre inaintea lui, filtrele care se pun si la apa de robinet(lucru pe care eu nu l-am facut ) .

Inceputul | 100x60x45 first setup ADA | 100x60x45 JBL | 30cm ADA Cube | 100x60x45 Tropica Garden | 100x60x45 Tropica Moss | 30cm Nano Reef Cube (inceputul) | 100x60x45 Rimless Reef | 200x80x65h Reef Coloristic | ... ?
[Email] [WWW] [Yahoo!]
djphazer
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/09/2010 03:03:20
Messages: 719
Location: Constanta
IP:
Offline

Solutia pH/KH minus am folosit-o eu din curiozitate. In secunda in care aceasta atinge apa, plantele incep sa perleze nebuneste, pestii se lasa toti pe fund si respira foarte rapid, evident se si decoloreaza, iar a 2-a zi daca faci teste de KH si pH constati ca au crescut in mod miraculos la loc. Concluziile le tragi....cred eu ca singur. Referitor la osmozor, in conditiile unor valori normale ale GH si KH, o membrana tine intre 3 si 5 ani. La valori mai mari (exemplul dat de tine) probabil va tine ceva mai mult de un an (in sensul ca va incepe sa scoata KH 2,3,4, nicidecum valoarea apei de la retea). La 120 ron cat costa cea mai ieftina membrana de schimb (diferenta de calitate intre ele fiind nula, pentru ca singurul factor care da diferenta de pret fiind brandul) eu zic ca nu e tocmai o avere. Daca poti insa investi intr-un osmozor cu mai multe stadii de filtrare (prefiltrare progresiva, recipiente de filtrare mai mari, rasini schimbatoare de ioni), membrana va avea o viata mai lunga, iar apa rezultata va avea mai putine sanse de a contine.... orice .

.
[Email] [Yahoo!]
avidtzu
Junior member

Joined: 25/01/2011 14:12:35
Messages: 7
Location: panciu
IP:
Offline

E clara concluzia. Aveam si eu o retinere fata de aceste solutii " minune" -probabil precipita carbonatii si alte saruri initial -iar apoi acestea se dizolva din nou in apa. Deci la urmatoarea leafa se impune un osmozor . Sper sa obtin aprobarea la control financiar preventiv (sotia mea).
Multumesc , este singurul forum la care primesc raspunsuri atat de repede si argumentate

O zi buna va doresc!
djphazer
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/09/2010 03:03:20
Messages: 719
Location: Constanta
IP:
Offline

Vesnica problema a sotiei ... Pentru mine functioneaza de fiecare data metoda "faptului implinit".

.
[Email] [Yahoo!]
kmol
Senior member
[Avatar]

Joined: 11/05/2010 23:20:33
Messages: 704
Location: Bucuresti, Pantelimon
IP:
Offline

Pentru ca nu esti la curent si cu alte metode iti recomand si "de la donatii mami, de la baietii de pe forum" precum si "am dat articolul x la schimb"

Misiunea mea este sa imi omor timpul, a lui - sa ma omoare pe mine. Ne întelegem bine, ca între asasini.
[Email]
alber
Moderator
[Avatar]

Joined: 26/09/2008 12:20:22
Messages: 4859
Location: bucuresti - berceni
IP:
Offline

kmol wrote:Pentru ca nu esti la curent si cu alte metode iti recomand si "de la donatii mami, de la baietii de pe forum" precum si "am dat articolul x la schimb"

Inca o metoda. Banii de la FSN (fara stirea nevestii). Daca nu ai aplicat-o pana acum, poti incerca.

"e usor a scrie versuri, cand nimic nu ai a spune" - Mihai Eminescu
[Email] [Yahoo!]
calin_gherman
Ultra High Member
[Avatar]

Joined: 01/10/2007 21:59:26
Messages: 1802
Location: Cluj Napoca
IP:
Offline

Acuma, daca nu mai sunt Minnardy, nu ma mai pot pronunta deloc despre BM (black money) ca s-ar putea ca un simplu search pe google sa traga un semnal de alarma...
Da pot zice de duritate...daca te-a binecuvantat Domnul c-o duritate mare la apa, eu iti sugerez sa dai un ochi pe la topicurile de ciclide africane Sunt absolut convins ca sotiei tale i-ar face cu ochiu pozitiv un acvariu intens colorat si cu activitate in el! Mai mult, dispare cheltuiala cu osmozoare, scazut kh, tc...
Doamne, da' inventivi sunteti....donatii, schimburi, sporuri si premii ascunse!!!

http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=12817
[Email]
djphazer
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/09/2010 03:03:20
Messages: 719
Location: Constanta
IP:
Offline

Scade cheltuiala cu osmozoare...etc si apar cheltuielile cu filtre si pompe puternice, medii filtrante biologice suplimentare, acvarii imense cu tot ce implica ele ....

.
[Email] [Yahoo!]
Lazar Ginel
Ogar batran
[Avatar]

Joined: 18/01/2005 12:14:27
Messages: 1755
Location: IASI
IP:
Offline

Bine ai venit
citeste regulamentul
Numele intreg

Ogar batrin dar.... cu miros fin
 
Forum Index » Despre noi
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com