[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Incercare  XML
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Author Message
mariusrudaru
Junior member

Joined: 05/09/2004 01:02:54
Messages: 54
Location: bucuresti
IP:
Offline

ai inteles foarte bine
[Email]
Nonosu
Junior member
[Avatar]

Joined: 10/12/2010 20:36:03
Messages: 81
Location: Lehliu-Gara - Calarasi
IP:
Offline

Pietrele sunt cumparate din comert sau le-ai procurat de pe undeva?! Astfel de pietre influenteaza duritatea apei? Imi cer scuze ca pun atatea intrebari, dar sunt nou in acest domeniu si incer sa aflu cat mai multe, de pe site-uri, si de pe acest forum.

Knowledge is power!( Michael Focault)
[Yahoo!]
Nonosu
Junior member
[Avatar]

Joined: 10/12/2010 20:36:03
Messages: 81
Location: Lehliu-Gara - Calarasi
IP:
Offline

Imi raspunde cineva va rog frumos, de unde as putea procura astfel de pietre pentru acvariu?!

Knowledge is power!( Michael Focault)
[Yahoo!]
bobiciupe
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/06/2010 23:37:52
Messages: 826
Location: Gherla-Cluj
IP:
Offline

Pietre gasesti in Apuseni, la lacul Tarnita.

Iar cind noi nu vom mai fi....vor fi altii
[Email] [Yahoo!]
mogo
Member
[Avatar]

Joined: 01/08/2010 13:05:03
Messages: 162
Location: Dej-Cluj
IP:
Offline

si-a luat cineva pietre de la Tarnita?
Nonosu
Junior member
[Avatar]

Joined: 10/12/2010 20:36:03
Messages: 81
Location: Lehliu-Gara - Calarasi
IP:
Offline

bobiciupe wrote:Pietre gasesti in Apuseni, la lacul Tarnita.


Adica nu gasesc asa ceva in comert?! Trebuie sa ma duc la munte ca sa imi iau pietre din astea pt acvariu?!

Knowledge is power!( Michael Focault)
[Yahoo!]
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Nonosu wrote:Imi raspunde cineva va rog frumos, de unde as putea procura astfel de pietre pentru acvariu?!

Pentru aquascape poti folosi pietre de rau, roci vulcanice. La Reef aveau intr-o vreme unele foarte frumoase - ma refer la forma si culoare. In schimb pietrele calcaroase nu sunt potrivite pentru ca maresc duritatea apei.
Nonosu
Junior member
[Avatar]

Joined: 10/12/2010 20:36:03
Messages: 81
Location: Lehliu-Gara - Calarasi
IP:
Offline

Dolly wrote:
Nonosu wrote:Imi raspunde cineva va rog frumos, de unde as putea procura astfel de pietre pentru acvariu?!

Pentru aquascape poti folosi pietre de rau, roci vulcanice. La Reef aveau intr-o vreme unele foarte frumoase - ma refer la forma si culoare. In schimb pietrele calcaroase nu sunt potrivite pentru ca maresc duritatea apei.


Banuiesc ca sti pietdele acelea care se gasesc la mare, cele cu care ne mai proptim cu totii patura pe plaja, bine ca unii stau pe sezlonguri, in fine, banuiesc ca sti despre ce pietre vorbesc. Alea sunt cumva pietre calcaroase?!

Knowledge is power!( Michael Focault)
[Yahoo!]
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Nonosu wrote:Banuiesc ca sti pietdele acelea care se gasesc la mare, cele cu care ne mai proptim cu totii patura pe plaja, bine ca unii stau pe sezlonguri, in fine, banuiesc ca sti despre ce pietre vorbesc. Alea sunt cumva pietre calcaroase?!

Aproape toate. Dar poti sa faci un test foarte simplu ca sa vezi daca o piatra e calcaroasa sau nu - torni citeva picaturi de otet, iar daca "fierbe" e calcaroasa.
Pietrele de la mare - care maresc duritatea apei- se pot folosi in schimb in bazinele cu Cichlidae.
stalu
Junior member

Joined: 02/02/2010 10:41:54
Messages: 40
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

27.03.2011
image


image

pomi
Senior member
[Avatar]

Joined: 23/01/2009 22:01:46
Messages: 1089
Location: Bucuresti-Pajura
IP:
Offline

Nota 10, bravo!

Biotop Malawi || Biotop Amazon
Nagy Attila
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 13/07/2008 11:53:51
Messages: 454
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Este ceva deosebit ce ai tu acolo! Dupa ce se indeasa si HC o sa ne cada plombele din........

This message was edited 1 time. Last update was at 27/03/2011 11:51:51

[Yahoo!] [ICQ]
Andrei Panainte
Senior member
[Avatar]

Joined: 15/11/2010 00:00:39
Messages: 853
Location: Constanta
IP:
Offline

zici ca sunt desenate la cum arata , nici nu ai zice ca sunt reale , parca ar fi de plastic asa de perfecte sunt. Prea adevarat

Fiecare colt , fiecare miscare , tot ce atingem este o dovada a existentei lui Dumnezeu
[Yahoo!]
stalu
Junior member

Joined: 02/02/2010 10:41:54
Messages: 40
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

07.04.2011


image

image

image


image





danc
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 08/02/2010 16:08:10
Messages: 322
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

De-as fi un oto...hmm, as fi cel mai fericit sa locuiesc intr-o asemenea jungla
[Email] [WWW]
darius_ciprian
Junior member
[Avatar]

Joined: 02/02/2011 04:30:20
Messages: 33
Location: Timisoara
IP:
Offline

Foarte frumos acvariu,sper sa am si eu in curand, ceva la fel de frumos ,cu plante la fel de sanatoase.

Desteptaciunea are limite,prostia n-are margini.
RSV
Moderator
[Avatar]

Joined: 03/10/2008 20:57:13
Messages: 209
Location: Alba Iulia/Cluj
IP:
Offline

Arata foarte bine aranjamentul, totusi parca tufa din partea dreapta de Staurogyne nu da prea bine asa lipita de sticla.
stalu
Junior member

Joined: 02/02/2010 10:41:54
Messages: 40
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

"Aranjamentul" a crescut singur,de capul lui.Gazonul de HC a fost scos si replantat,in rest nu am bagat foarfeca deloc in staurogyne din luna noiembrie,de la start.Se pare ca partea dreapta este condamnata la defrisare,nu mai am ce face acolo.
scarabell
Member
[Avatar]

Joined: 19/01/2011 16:00:06
Messages: 220
Location: Bucuresti
IP:
Offline

stalu wrote:"Aranjamentul" a crescut singur,de capul lui.Gazonul de HC a fost scos si replantat,in rest nu am bagat foarfeca deloc in staurogyne din luna noiembrie,de la start.Se pare ca partea dreapta este condamnata la defrisare,nu mai am ce face acolo.

Salut stalu! Nu cred ca mai este nevoie sa-ti declar ca sunt indragostit de aquascape-ul tau...eu sunt incepator si nu pot decat sa visez ca o sa am si eu vreodata asemenea minunatie. Dar cu muuuult efort/documentatie si ajutor din partea colegilor de forum cine stie...
De curand am si eu un Juwel dar varianta putin mai mare (Rio 240) si am o intrebare...cum ai reusit sa pui inca doua neoane si sa ajungi la "4x45w de la juwel (color,nature,day,nature)"? Capacul nu iti lasa prea mult loc de DIY (parerea mea)...si, uitandu-ma la al meu, chiar nu-mi dau seama cum ai reusit sa dublezi numarul de neoane...De ce le-ai prins, unde ai pus toate "electricaraiele" suplimentare? Ceva poze daca se poate...Multumesc
[MSN]
stalu
Junior member

Joined: 02/02/2010 10:41:54
Messages: 40
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Salut,eu am renuntat la bricolat si am cumparat inca o lampa Juwel,identica cu originalul.La latimea de 40cm cat are acvariul intra la fix,dar eu zic sa mai citesti....poate gasesti alta modalitate.Poze pe maine...

O varianta mai simpla si mai ieftina a folosit userul @Claudiu Truta

This message was edited 1 time. Last update was at 11/04/2011 16:22:49

 
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com