[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Acvariu incepator...sfaturi va rog?  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
flyWITHme
Junior member

Joined: 15/03/2011 02:12:14
Messages: 19
IP:
Offline

Am achizitionat acum aproximativ 2 luni si un pic un acvariu de 30L de la hornbach (ziceau ei k are 30 L dar acasa am realizat ca intra in jur de 19 L). Bunnn...Am inceput cu 1 mascul betta, 1 femela betta, 3 masculi guppy,2 molly dalmatian,1 schelete, 3 sanitari si 1 plecostomus. Dupa primele ore am fost nevoita sa fac un separator pt masculul betta...care ataca tot ce prindea. Presupun ca, de stres, imediat dupa "atacul" bettanului a murit 1 molly...iar celalalt a stat langa el ore in sir...dupa care a murit si acesta. Unul din guppy nu mai avea coada deloc, l-am scos din acvariu pt ca il bateau toti ceilalti si a murit si el. Nici scheletele n-a rezistat f mult...

1.De mai bine de o luna in acvariu mai am : 3 sanitari, 1 plecostomus, 2 guppy masc, 1 betta femela, 1 betta mascul(izolat in 1/3 din acvariu). Toti sunt f vioi...mananca de rup...mai exact nici nu stiu de cate ori sa le dau...pt ca ei ar manca incontinuu. Betta femela are un comportament care pe mine personal ma mira. Despartitorul pe care l-am facut lasa un spatiu mic de trecere in partea din spate a acvariului. Masculul nu poate trece...astia micii insa daca se chinuie pot trece. Cert e ca, femela sta mereu si se uita la el...se strofoaca si de cateva ori chiar a reusit sa intre la el, si in ciuda faptului ca si-a luat bataie de nenumarate ori...NU se lasa!

2.Deasemenea, unul din masc guppy a devenit fff agresiv...i-a nenorocit coada celuilalt iar pe betta o terorizeaza. Ea nu l-ar musca...se infoaie asa la el...dar asta sare si o musca...si incep parte in parte de se ciupesc de unde apuca. Nu stiu ce sa le mai fac Mi-e f draga bettoaica...vine si te ciupeste de deget...si sta la mangaiat. Iar pe guppul asta l`am salvat cand mi-a sarit din acvariu. Nu as vrea sa renunt la nici unul...dar nici asa nu se mai poate. Toti au cozile varza.

3.Si ultima problema: De ceva timp...o data pe sapt sau la max 2 sapt...observ cum betta(masc) ramane fara coada! Dar la modul ca...pare ca arsa...ramane cateva ore asa zbarcita si "arsa"...apoi cade. Se regenereaza f repede, el e f vioi...insa nu pot sa inteleg de ce se intampla asta. M-am gandit ca poate s-a ars ca tot dormea langa termostat...acum 2 zile l-am mutat in partea pestisorilor....acum...nush ce sa zic.

As aprecia enorm daca imi puteti da un sfat. Maine voi face niste poze si le voi posta. Multumesc!

Ah...si sa nu uit:
acvariu precum am zis de aprox 20l(40X25X25),
filtru,
termostat(temp apei in jur de 28-29c),
pompa aer,
substrat: nisip fin, scoici,
plante naturale care cresc cresc cresc...nici nu stiu ce sa ma fac cu ele.
Schimb cam 1/3 din apa o data la 9 zile...iar cam 1/luna schimb toata apa. Am citit ca nu e bine...insa apa prinde un miros ingrozitor...iar in partea in care se afla betta se face fff multa mizerie pt ca nu ajung sanitarii acolo Motiv pt care e necesar sa curat nisipul ala...

Multumesc anticipat!
mihainet
Junior member

Joined: 05/11/2010 08:59:30
Messages: 13
IP:
Offline

Buna ziua,

Sincer,imi este frica sa citesc peste un timp ce vor scrie cei in masura sa scrie(daca se vor mai deranja)...
Pe mine,sincer...ca incepator(si asa voi considera ca voi ramane mereu),ma doare sufletul de ce este acolo. Eu am un caras cu care ma lupt de o luna si ceva sa il salvez,are dropsy...si sufar enorm dupa el.Tu ai suferit cand au murit toti pestii aceia?


O intrebare scurta....macar ai FILTRU? Bacterii.,etc,etc,,,.....acvaristica este grea si pt cei profesionisti!!!!!


O zi buna tuturor

PS: a avea pesti intr-un acvariu nu este tot una cu a tine niste flori in vaza!!

This message was edited 2 times. Last update was at 15/03/2011 09:38:29

Chanel89
Junior member
[Avatar]

Joined: 06/04/2010 10:06:20
Messages: 92
Location: Iasi
IP:
Offline

"O intrebare scurta....macar ai FILTRU?" - Mihai, o intrebare scurta! Macar ai citit tot articolul?
Probabil acvariul tau este prea aglomerat! Are 20 L , Si din spusele tale ; Separeu pt betta, plante, scoici . . . . tare sunt curios cum arata acvariul tau! nu mai zic de filtru, termostat care si alea ocupa cv loc! In legatura cu pestisorii . . . Betta mascul se tine singur in tot deauna . . Nu stiu daca ai observat dar in toate petshopurile sunt tinuti cate unul in niste paharele sau acvarii foarte mici! Acum sfaturi mai bune si mai sigure asteapta de la un membru cu "grade" mai mari!
P.S. am cautat un articol pentru tine! este foarte util! http://www.acvariu.ro/articole/-/asset_publisher/5zvJ/content/ghidul-incepatorului?redirect=%2Farticole
Si in legatura cu mancarea . . . . Le dai de 2 ori pe zi si foarte putin! Sunt pesti de talie mica! Acum prin foarte putin sa nu intelegi prea putin! Nu stiu ce fel de hrana folosesti! Fulgi, granule, insecte!

This message was edited 1 time. Last update was at 15/03/2011 10:46:47

[Email] [WWW] [Yahoo!] [MSN]
Oana
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 18/05/2009 13:42:44
Messages: 370
Location: Bucuresti, Sos. Giurgiului
IP:
Offline

Acvariul tau are 25 de L (ajungi la cifra asta inmultind laturile 40X25X25), probabil scazand tot ce ai bagat in acvariu, adica substratul, ai ramas cu doar 20L. Scoicile nu se tin in acvariile cu apa dulce decat pentru pestii care au nevoie de apa dura, ceea ce la tine nu e cazul, deci scoate-le imediat. Apa sub nici o forma nu se schimba total, daca miroase e ceva in neregula dar nu rezolvi problema schimband apa in totaliltate. Oricum la volumul tau, acei 1/3 din volum se schimba la maxim5 zile nu la 9 si se trage cu un furtun mizeria si resturile de mancare. Oricum acvariul e f mic pt pestii aceia, pleco se va face absolut imens deci pune-l la vanzare imediat.

Nu ai zis nimic despre filtru, ce model este, daca merge non stop.....oricum sigur acvariul nu este ciclat si oricum este mult prea mic, e normal ca pestii sa se bata pentru teritoriu.
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Citeste articolele urmatoare: Ciclul azotului, Ghidul incepatorului, Volumul acvariului si numarul pestilor, Tabel compatibilitate pesti.

Cit despre prezentare - ramane valabila. Pentru ca asa este de bun simt sa procedezi cind te alaturi unei comunitati. In loc sa iti fi pierdut timpul cu un PM total inadecvat, mai bine iti faceai o scurta introducere. Ai fi avut mult mai mult de castigat.
flyWITHme
Junior member

Joined: 15/03/2011 02:12:14
Messages: 19
IP:
Offline

@Dolly: O sa fac si treaba asta. Numai ca la 3 dimineata cand am postat prima data...nu am apucat sa mai si citesc regulamentul sau sa ma uit pe tot forum`ul. Iar mesajul privat nu mi s-a parut deloc inadecvat. Si eu as fi apreciat daca inainte de a inchide topicul mi`ai fi atras frumos atentia sa ma prezint. Multumesc pt intelegere.

@oana: Filtru este..."no-name" cum s-ar zice...cumparat din obor, pt acvarii pana in 60l. Merge non-stop.

Cat despre acvariu, atasez cateva poze poate asa imi puteti da niste sfaturi in cunostiinta de cauza. Multumesc.

image


image


image


image


In ultima poza sper ca se poate vedea cum arata coada bettanului. Are peste o saptamana de la ultima patanie cu coada "arsa"...Am pus si o poza cu el pe cand avea coada intreaga ca sa va faceti o idee:

image


Iar daca tot v-am terorizat cu atatea intrebari...mai am una...legata de pestele fratelui meu: Are de aprox 2 luni niste puncticele albe pe branhii. I-am facut tratament pt gris, deoarece am avut un peste cu gris si am crezut ca e posibil sa fi luat si acesta. Pestele e f vioi...tratamentul l-am terminat...insa punctele tot acolo sunt. Am atasat si o poza....sper sa se vada:

image



MULTUMESC !
kmol
Senior member
[Avatar]

Joined: 11/05/2010 23:20:33
Messages: 704
Location: Bucuresti, Pantelimon
IP:
Offline

Voi fi si eu carcotas un pic:
* carasul acela prezinta acele formatiuni pe opercul nu pe branhii (cel putin asa reiese din imagine)
* sper sa nu iti fi explicat vre-un acvarist "experimentat" ca sanitarii se vor hrani cu fecalele celorlalti pesti. E un lucru fals si total ilogic.
Apreciez faptul ca ai plante naturale si nu plastic, este un inceput bun. Incearca si fa-i rost betta-nului de o garsoniera doar pentru el, este un peste deosebit si tu chiar ai un exemplar frumos.

Misiunea mea este sa imi omor timpul, a lui - sa ma omoare pe mine. Ne întelegem bine, ca între asasini.
[Email]
Bogdan_Musat
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 23/12/2010 22:50:32
Messages: 415
Location: Bucuresti
IP:
Offline

...legata de pestele fratelui meu: Are de aprox 2 luni niste puncticele albe pe branhii. I-am facut tratament pt gris, deoarece am avut un peste cu gris si am crezut ca e posibil sa fi luat si acesta. Pestele e f vioi...tratamentul l-am terminat...insa punctele tot acolo sunt.


imi dau si eu cu parerea (sunt acvarist incepator - 3 luni):
este posibil sa nu fie nici o afectiune, ci doar unul din elementele de dimorifsm (diferenta dintre sexe),
din ce am citit (nu si vazut), carasii masculi au astfel de punctulete albe in acea zona

dar, am inteles ca aceste elemente apar ceva mai tarziu, dupa primul an

This message was edited 1 time. Last update was at 16/03/2011 00:47:49


Daca nu poti face mutari geniale, macar greseli fatale sa nu faci.
[Yahoo!]
flyWITHme
Junior member

Joined: 15/03/2011 02:12:14
Messages: 19
IP:
Offline

@kmol: Nu, nu mi s-a spus asta despre sanitari. Sincera sa fiu, nici n-am intrebat acest lucru. Cand eram mai micutza, am avut un acvariu f mare...si tineam minte cum mereu substratul era f curat datorita sanitarilor, motiv pt care am luat 2. Cu al 3-lea m-am procopsit de la un prieten tot cu betta, care il tot batea pe ala mic. Si tin sa-ti spun ca, in partea lor, acvariu chiar e curat...spre deosebire de partea cu bettanul.

@bogdan_musat: Multumesc pt raspuns! Sa inteleg ca avem un baietzel, ah? Eu zic ca e destul de batranel el, a fost luat cand avea vreo 5 cm...iar acum dupa aprox un an jumate, are peste 10 cm...nush sa-ti spun exact varsta lui. Eu m-am speriat pt ca(nu prea se vede clar in poza) dar are si pe "aripioare" acele puncte, in special la baza lor...
Chanel89
Junior member
[Avatar]

Joined: 06/04/2010 10:06:20
Messages: 92
Location: Iasi
IP:
Offline


Acvariul tau e foarte frumos! Dar nu vad rostul scoicilor! In primul rand aglomereaza acvariul! Si in al doilea rand scoicle nu sunt pt apa dulce! Si eu la inceput pusesem niste scoici si mi-au atras atentia imediat mebrii site-ului ca nu sunt bune! Le-am scos imediat si am inlocuit scoicile cu un castel si un fel de stanca foarte frmuoasa! Bineinteles cumparate din petshop! Cat despre betta . . . nu stiu daca ar trebui sa-ti faci griji! In majoritatea petshopurilor am vazut catziva la fel! Cozile se regenereaza! Acum sper sa nu gresesc si daca totusi o fac vreau sa fiu corectat de un membru mai experimentat! Si daca tot esti incepatoare te rog sa-mi urmezi un sfat! Daca vrei pe viitor sa cumperi alti pesti, de alte soiuri, vezi ce-tzi place si mai intai intreaba intr-un topic daca sunt combatibili pestii din acvariul tau cu cei pe care vrei sa-i cumperi! Spun asta din propria experienta! Pt ca eu incepusem cu tetrazoni . . . si am bagat scalari fara a intreba daca sunt combatibili! Deci . . . .scalarii mei au fost ciufuliti rau! Bafta in acvaristica!
[Email] [WWW] [Yahoo!] [MSN]
Incepatorul
Junior member
[Avatar]

Joined: 26/01/2011 18:43:20
Messages: 90
Location: Suceava
IP:
Offline

Foarte frumoase exemplarele de cabomba Acuatica si Elodeea densa si betta acela ma fascinat imi place frumos acvariul nam ce zice si din acvariul tau am intele un lucru ca mai luat si pe mine care am 80l si aratra de parca ii dupa razboi sa il stapanesti sanatoasa . O intrebare am vazut ca in partea separata la femela de betta ai pus o ascunzatoare din schoici scoicile respective is ceramica sau cumparate de pe litoral daca is ceramica nau nimik dar daa is cumparata de pe litoral de la vanzatori sa nu fie lipite cu lipici ca mi se pare ca nu le da bine ca au chesti bilogice. Acum sincer sa fiu nu prea stiu ce sa zic dar sa isi zica parerea si ce mai ,,Batrani'
[WWW] [Yahoo!] aim icon [MSN]
flyWITHme
Junior member

Joined: 15/03/2011 02:12:14
Messages: 19
IP:
Offline

@chanel89: Well...scoicile alea...le-am pusss...ca sa nu se vada piatra de aer si respectiv cum ies tulpinile plantelor din nisip...deh! am si eu fixatiile mele! O sa incerc sa gasesc inlocuitor...Multumesc, asemenea!

@incepatorul: Ms frumos! Eh desi fac totul pe dos...macar am un pic simt estetic Legat de casuta...este facuta de mine de acum vreo 2 ani...a fost in alt acvariu pana acum...si l-am mutat aici cand mi-am luat pestisorii...iar acolo doarme bettanul :X Tin sa-ti spun ca sunt scoici de la mare...lipite de un suport cu super-glue. N-am avut nici o problema in tot acest timp.
Tudor
Member
[Avatar]

Joined: 01/05/2009 15:39:51
Messages: 196
Location: Braila
IP:
Offline

Interesant cum ai pus scoicile alea acolo, sa nu se vada de unde ies plantele. Ma tot astept sa iasa Ariel si cu Sebastian sa ne cante ceva la harpa.
E rusine sa se vada cum ies plantele din nisip, sunt si ele pudice doar.
Deci : scoate scoicile si casuta de acolo dupa cum ti s-a mai zis.
Nisipul daca e foarte fin, o sa sufoce radacinile plantelor plus ca se va forma, cu timpul, in el, hidrogen sulfurat care este otravitor si in cantitati mici.

This message was edited 1 time. Last update was at 16/03/2011 19:55:36

[Email]
Chanel89
Junior member
[Avatar]

Joined: 06/04/2010 10:06:20
Messages: 92
Location: Iasi
IP:
Offline

Piatra de bule poti sa o incoluiesti cu un burete finut! Sunt filtre de burete in carcase de plasti! ies bulele pe deasupra pe mijloc! E foarte misto! E si ieftin! Vreo 10 lei! Asa am avut eu la inceput si era frumos si ca aspect! Sau mai sunt pestisori, mori, crocodili . . . etc! Le bagi furtunasul de la apartul de oxigenare si iese foarte misto! Si sunt la fel de ieftini! ;) max 25 lei! Eu pe langa filtru am o moara! Doar ca nu am mai pus-o in functiune prin alta aparat de oxigenare! ( sigur o sa ma corecte cineva pt ca nu asa se spune) ) ! Dar roata morii se'n'varteste . . . ) datorita jetului de aer de la filtru! Am 2 iesiri! una cu bule e in dreptata in lungul acvariului, iar cealalta fara bule indreptata catre moara! Sa se invarta roata domle! Ca doar nu am cumparato degeaba! ;)
[Email] [WWW] [Yahoo!] [MSN]
flyer01
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 13/10/2010 13:56:48
Messages: 359
Location: Targoviste
IP:
Offline

@Chanel89 acele decoruri sunt facut pentru copii!
scopul unu acvariu este de a reproduce un colt de natura...
tu vezi mori si crocodili care scot aer in natura si incerci sa reproduci asta ?

@flyWITHme

in primul rand iti spun bine ai venit printre noi !
te felicit pentru ce faci,rar mai vedem in ziua de azi o tanara la 23 ani care sa aiba ca hobby acvaristica ;)
acvariu tau acum este momentan inadecvat decorat ca sa spun asa...banuiesc ca ai in plan sa scoti scoicile si sa inlocuiesti autocolantul acela cu unul simplu,sa pui acolo un lemn si sa mai pui ceva plante easy
mai poti pune banda izolatoare neagra in partea de sus a acvariului ca sa poti umple si tu acvariul mai mult,iar estetic iti spun ca isi are un rol bun.
cat despre locatari iti spun mai concret:scapa de guppy,betta da mult mai bine si este un peste cu un caracter deosebit.
Incepatorul
Junior member
[Avatar]

Joined: 26/01/2011 18:43:20
Messages: 90
Location: Suceava
IP:
Offline

Daca zici ca a mai fost in alt acvariu de al tau si nu a avut efecte nedorite atunci este oke . Succes in continuare si ,,Sa ai ape limpezi''
[WWW] [Yahoo!] aim icon [MSN]
flyWITHme
Junior member

Joined: 15/03/2011 02:12:14
Messages: 19
IP:
Offline

@Tudor : degeaba esti ironic...fiecare are "pasarelele lui". O sa scot scoicile...dar casuta...din ce altceva as putea face?

@flyer01: bine te-am gasit! Sunt crescuta de mica printre animalutze...am caini, pisici, pesti, broscute si un iepuras cu care ies in parc cand e vremea frumoasa. so...nici f intreaga la minte nu cred ca sunt
- Referitor la banda de care imi spuneai...eu oricum nu pun apa pana sus sus pt ca nu am capac...si sunt patita...guppul agresiv a sarit din acvariu la cateva ore dupa ce l-am cumparat...si a avut mare noroc ca nu adormisem si am auzit clipoceala
- ok...as putea sa renunt la guppy...dar cu sanitarii ce fac? nici pe ei n-ar trebui sa-i tin? cand am mai avut tentative de a elibera bettanul in partea lor de acvariu se cam "dadea" si la ei...
Incepatorul
Junior member
[Avatar]

Joined: 26/01/2011 18:43:20
Messages: 90
Location: Suceava
IP:
Offline

Main bine nu fa asta iti sugerez din propria experenta cu betta care a fost cred ca al 2 peste al meu din cariera de acvarist. Faza la beta sta in felu urmator pentru el orice peste daca e e ca o bomba cu ceas orcand ii vine pofta sa manance ceva si de ce cu ceas pentru ca nu sti niciodata ce il poate apuca deci concluzia lasal acolo unde e acuma ;). Acum cel putin asta ii parerea mea cu betta dar acum sa spuna si parerea cei mai experimentati ca mine
[WWW] [Yahoo!] aim icon [MSN]
flyer01
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 13/10/2010 13:56:48
Messages: 359
Location: Targoviste
IP:
Offline

eu as zice ca am fost crescut de animale mai mult ,dar as fii considerat un animal )...foarte bine ca iti plac animalele ;)
pai,apa nu o pui pana sus sus,o pui pana unde incepe banda,care are vreo 3-5 cm latime,depinde de care gasesti
nici un capac de sticla nu ar strica sa iti procuri...
sanitarii sunt ei draguti,dar la 19 litrii nu prea au ce cauta ,mai ales ca sunt pesti de card si normal se tin minim 4-6 ,deci cel mai bine ar fii sa scapi de ei prin schimb/donatie
daca tot vrei sa iti faci o casuta,o poti face cu o nuca de cocos tratata sau din pietricele care nu au calcar.
eu iti spun ca betta nu se baga acolo,dar fiecare cu damblaua sa )

tema pentru acasa http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/220.page

flyWITHme
Junior member

Joined: 15/03/2011 02:12:14
Messages: 19
IP:
Offline

Betta al meu numai in casuta aia doarme. Si in timpul zilei(sau cand are lumina aprinsa) sta acolo. Chiar ii place. De asta nu as fi vrut sa renunt la ea
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com