[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Ajutor achizitie filtru intern/reparare filtru cu probleme!  XML
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Author Message
scarabell
Member
[Avatar]

Joined: 19/01/2011 16:00:06
Messages: 220
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Salutare! Din pacate vechiul meu filtru Aquael Fan 2 are o problema si trebuie sa achizitionez unul nou. As vrea sa iau unul tot intern cu o putere mai mare de filtrare si ma gandeam la Aquael Internal Turbo 1100 http://www.happypets.ro/aquael-internal-turbo-1100...dffc10568c77d450988b4c9dea5ed. Nu am destui bani pentru unul extern sincer sa fiu nici nu as vrea sa incerc unul pentru ca o eventuala problema urmata de scurgeri de apa prin casa ar declansa un dezastru casnic (nu de altceva dar am schimbat de doua ori parchetul pe motiv de inundatie de la vecini si al treilea incident ar fi prea mult). Asadar astept sfaturile voastre in legatura cu achizitia unui filtru intern in jurul a 100 lei. Acesta va fi utilizat momentan intr-un acvariu de 70L. Stiu ca este cam mult pentru un acvariu asa mic dar pe viitor am in vedere sa-l desfiintez pe acesta (momentan am 2 acvarii plantate si unul cu ciclide - Juwel 240) si sa-l utilizez in acvariul cu ciclide unde este nevoie de filtrare serioasa. Deci ajutooor!!!
Si daca tot am postat v-as intreba cum as putea sa repar vechiu Aquael Fan 2. Acesta are un fir sectionat (din cele doua ale cablului de alimentare) chiar in locul in care acesta intra in carcasa de plastic. Cred ca era patruns mai demult iar la ultima curatare s-a rupt de tot...Am citit mai devreme pe un forum ca daca incerc sa desfac filtrul (ma refer la partea cu motorasul nu la cea cu buretele) acesta o sa fie kaput! Daca aveti vreo idee despre cum sa-l repar v-as ramane indatorat.
Multumesc anticipat!

Nu stiu cum D-zeu am facut dar am postat de doua ori . Rog un moderator sa stearga ultimul post!

This message was edited 2 times. Last update was at 26/07/2011 00:35:57

[MSN]
scificuss
Senior member
[Avatar]

Joined: 11/05/2009 18:40:21
Messages: 870
Location: Ploiesti
IP:
Offline

Din cate mai stiu si eu iti recomand cu o caldura extreme sa arunci acel filtru. Eventual pastrezi carcasa/burete/rotor/ax. Nu ai cum sa repari singurel in casa asa ceva fara ca sa existe sanse sa se intample ceva rau dupa. Stii tu povestea cu electricitatea si apa.

Multe din tainele acvaristicii le gasiti AICI.
[Yahoo!]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

scarabell wrote:Asadar astept sfaturile voastre in legatura cu achizitia unui filtru intern in jurul a 100 lei.

Incearca un Fluval intern, sint super fiabile ....... e posibil sa depaseasca 100 lei da' merita.

scarabell wrote:Acesta are un fir sectionat (din cele doua ale cablului de alimentare) chiar in locul in care acesta intra in carcasa de plastic.

Iti sugerez (mai bine zis iti poruncesc ) si eu sa nici nu te gindesti sa-l repari. Arunca-l fara remuscari.
Am aruncat si eu un Resun cu aceeasi problema, l-am aruncat imediat ce-am constatat problema ....... de frica sa nu cumva sa-mi vina vreodata ideea de a-l repara.

Poze: smilie ... Poze cu plante
scarabell
Member
[Avatar]

Joined: 19/01/2011 16:00:06
Messages: 220
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Porcu wrote:
scarabell wrote:Asadar astept sfaturile voastre in legatura cu achizitia unui filtru intern in jurul a 100 lei.

Incearca un Fluval intern, sint super fiabile ....... e posibil sa depaseasca 100 lei da' merita.

scarabell wrote:Acesta are un fir sectionat (din cele doua ale cablului de alimentare) chiar in locul in care acesta intra in carcasa de plastic.

Iti sugerez (mai bine zis iti poruncesc ) si eu sa nici nu te gindesti sa-l repari. Arunca-l fara remuscari.
Am aruncat si eu un Resun cu aceeasi problema, l-am aruncat imediat ce-am constatat problema ....... de frica sa nu cumva sa-mi vina vreodata ideea de a-l repara.


Multumesc mult si d-lui Faraon pentru sfaturi. Ai dreptate decat sa se intample o nenorocire mai bine renunt la ideea de reparatie mai ales ca, dupa ce m-am uitat mai bine la el, am vazut ca si cel de-al doilea fir este putin sectionat. Zic si eu ca e mai bine sa-l lasam pe Dorel doar in reclame si sa ma gandesc la achizitia unui filtru nou. Din pacate filtrul echivalent alegerii mele si recomandat de Faraon (nu-mi vine sa-i zic Porcu ) - cred ca la Fluval 4 se refera - este aproape dublu comparativ cu bugetul meu . Stiu ca acvaristica nu este un hobby ieftin dar momentan atat pot . Cred ca as putea merge pe un Fluval 2 pentru acvariul de 70L dar odata mutat in acvariul cu ciclide (candva pe la sfarsitul anului) nu o sa fie de prea mare ajutor. Daca aveti sugestii pentru un buget de 100lei (+/- 10 lei) le astept cu mare interes. Momentan am un Aquael Fan1 imprumutat dar nu face fata deloc si am intrat in cursa contra cronometru...am nevoie de un filtru cat mai repede.
Multumesc
[MSN]
LUPmic
Senior member

Joined: 26/05/2008 09:28:07
Messages: 1182
Location: Bucuresti, Berceni
IP:
Offline

Daca este cursa contracronometru si nu ai momentan bani cumpara un chinezesc momentan(Resun, Hailea, etc.)
Diferenta de bani o pui deoparte, si pana ii dai drumul celui mare mai strangi bani
[Email] [Yahoo!]
scarabell
Member
[Avatar]

Joined: 19/01/2011 16:00:06
Messages: 220
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Asadar astept sfaturile voastre in legatura cu achizitia unui filtru intern in jurul a 100 lei.
Incearca un Fluval intern, sint super fiabile ....... e posibil sa depaseasca 100 lei da' merita.

Hai ca am rezolvat pentru cateva zile problema cu inca un filtru imprumutat...in ideea ca as mai putea face rost de ceva bani si sa ajung la un buget de 190 lei...Faraonu' te rog sa-mi spui la care Fluval te referi:
- HAGEN FILTRU FLUVAL 4 PLUS - http://www.petmart.ro/hagen-filtru-fluval-4-plus.html?utm_source=shopmania&utm_medium=cpc&utm_campaign=direct_link
sau - Hagen Fluval U4 - http://www.happypets.ro/hagen-fluval-u4-p-1976.html
Te intreb pentru ca este o diferenta considerabila intre ele din punct de vedere al pretului, Hagen Fluval U4 fiind cu peste 60% mai scump dar avand caracteristici tehnice asemanatoare (la partea de medii fltrante U4 sta mai bine).
Sau crezi la 190 lei as putea cumpara ceva mai bun?
Stiu ca o sa ziceti ca ma razgandesc cam repede dar chiar nu as vrea sa iau o pocnitoare si apoi sa regret dupa...mai ales ca nu mai sunt asa presat de timp...
Multumesc pentru ajutor si intelegere

This message was edited 2 times. Last update was at 28/07/2011 17:46:34

[MSN]
scificuss
Senior member
[Avatar]

Joined: 11/05/2009 18:40:21
Messages: 870
Location: Ploiesti
IP:
Offline

Aproape 2 milioane pentru un filtru intern la un acvariu de 70 litri?

De ce nu incerci un extern? Sau unul cascada. sunt modele bune la rpeturi decente, cu mult sub ce ai gasit.

This message was edited 1 time. Last update was at 28/07/2011 18:58:21


Multe din tainele acvaristicii le gasiti AICI.
[Yahoo!]
Antoniot
Senior member
[Avatar]

Joined: 03/02/2006 22:52:38
Messages: 1283
Location: bucuresti,tineretului
IP:
Offline

Fluval 4 plus cred ca ti a recomandat, il stiu si eu si l am apreciat cel mai mult dintre toate filtrele interne.

Este cel mai silentios filtru, filtreaza mecanic pana la ce a mai mica particula( cand scoteam buretii erau imbaxiti de mal) si are un buton galben care te anunta cand trebuie curatat.

Nu judeca din rezultate!
[Yahoo!]
tarca.paul
Member
[Avatar]

Joined: 13/07/2011 23:53:27
Messages: 252
Location: Bistrita
IP:
Offline

Wow ce preturi...pt unul intern mi se pare exagerat, ok, isi face treaba, dar nu cred ca se poate compara cu o canistra de 3-4-5L plina cu toate mediile filtrante care trebuie, plus ca la un acvariu de 70L ii "arunci" si caramida aia inauntru...la pretul asta plus sau minus ceva putin mi-am luat Serafil900...functioneaza fara repros de 2ani. E doar o parere .

A belief that heaven or an afterlife awaits us is a "fairy story" for people afraid of death! S.H
Bogdan_Musat
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 23/12/2010 22:50:32
Messages: 415
Location: Bucuresti
IP:
Offline

scarabell wrote:
Si daca tot am postat v-as intreba cum as putea sa repar vechiu Aquael Fan 2. Acesta are un fir sectionat (din cele doua ale cablului de alimentare) chiar in locul in care acesta intra in carcasa de plastic. Cred ca era patruns mai demult iar la ultima curatare s-a rupt de tot...Am citit mai devreme pe un forum ca daca incerc sa desfac filtrul (ma refer la partea cu motorasul nu la cea cu buretele) acesta o sa fie kaput! Daca aveti vreo idee despre cum sa-l repar v-as ramane indatorat.
Multumesc anticipat!

o solutie:
incearca sa tai cablul de unde este sectionat si sa-l inlocuiesti cu altul, iar la legatura, pe langa infasurarile cu izolirband, sa-i faci o hidro-izolatie din silicon, de preferat din acela de acvarii si, ca sa nu strici un tub mare, poate gasesti pe undeva un astfel de tub mai mic;
improvizatia aceasta, daca reusesti sa o faci totusi bine, cat de cat, te poate tine mult timp

Daca nu poti face mutari geniale, macar greseli fatale sa nu faci.
[Yahoo!]
scarabell
Member
[Avatar]

Joined: 19/01/2011 16:00:06
Messages: 220
Location: Bucuresti
IP:
Offline

tarca.paul wrote:Wow ce preturi...pt unul intern mi se pare exagerat, ok, isi face treaba, dar nu cred ca se poate compara cu o canistra de 3-4-5L plina cu toate mediile filtrante care trebuie, plus ca la un acvariu de 70L ii "arunci" si caramida aia inauntru...la pretul asta plus sau minus ceva putin mi-am luat Serafil900...functioneaza fara repros de 2ani. E doar o parere .

Wow! Ce de sugestii! Va multumesc tuturor pentru ajutor si bunele intentii. Intre timp m-am mai legat de variata propusa de Faraon si se pare ca, desi cam scumpa pentru un filtrun intern, este cea mai buna (cel putin pana acum nu am vazut niciun comentariu despre un filtrun intern mai bun). Daca sunteti de alta parere va rog sa-mi spuneti! Chiar daca ma gandeam si la varianta aceasta http://www.pepika.ro/produse/21-acvaristica/385-echipamente-pentru-acvaristica/429-filtre-de-apa/4198-filtru-extern-hagen-aqua-clear-300.html cred ca tot mai buna ar fi solutia propusa de Faraon. Filtrul o sa-l comand saptamana viitoare (dupa salar ) asa ca, daca aveti sugestii noi, va rog la mi le transmiteti si o sa le analizam. Inca o data multumesc tuturor pentru ajutor. Nici nu ma gandeam ca ma voi hotari asa repede asupra unui filtru. In 2006 cand am cumparat primul acvariu a trebuit sa merg la n-spe pet shop-uri sa ma documentez...Cat despre repararea vechiului filtru...o sa ma mai gandesc daca merita riscul...

This message was edited 1 time. Last update was at 29/07/2011 01:26:12

[MSN]
Antoniot
Senior member
[Avatar]

Joined: 03/02/2006 22:52:38
Messages: 1283
Location: bucuresti,tineretului
IP:
Offline

fluval plus este excelent si face toti banii, aquaclear de la hagen (desi e aceasi firma) nu se compara.Nici un jbl sau eheim extern nu curata mai bine(filtrare mecanica) particulele din acvariu.
Eu il consider cel mai bun filtru mecanic dintre toate, am ramas atat de impresionat de el incat nu l am uitat nici acum.( cand l am avut a fost prin 2006).

Nu judeca din rezultate!
[Yahoo!]
scificuss
Senior member
[Avatar]

Joined: 11/05/2009 18:40:21
Messages: 870
Location: Ploiesti
IP:
Offline

Ai zis odata de filtrare mecanica, e cam irelevant. Cu aia biologica ce face? Foloseste zero ammonia? Intr-o canistra externa poti pune si un sertar intreg cu perlon si curata si mai bine decat unul intern cat un aplicator de produse igienice.

Credeam ca sunteti serios domnu Antoniot sau nu-mi dau seama eu ca asta e un fel de 1 Aprilie?

Multe din tainele acvaristicii le gasiti AICI.
[Yahoo!]
Antoniot
Senior member
[Avatar]

Joined: 03/02/2006 22:52:38
Messages: 1283
Location: bucuresti,tineretului
IP:
Offline

scificuss wrote:Ai zis odata de filtrare mecanica, e cam irelevant. Cu aia biologica ce face? Foloseste zero ammonia? Intr-o canistra externa poti pune si un sertar intreg cu perlon si curata si mai bine decat unul intern cat un aplicator de produse igienice.

Credeam ca sunteti serios domnu Antoniot sau nu-mi dau seama eu ca asta e un fel de 1 Aprilie?



Autorul topicului vrea strict un filtru intern, eu am incercat sa l incurajez si sa i expun punctul meu de vedere in legatura cu experienta mea cu fluval plus si sa punctez ca merita banii acel produs.
Da filtreaza mai bine din punct de vedere mecanic decat orice alt filtru fie el extern.

of topic
Poti s apui perlon in toate compartimentele filtrului extern asa am facut eu cu un jbl e700 si nu am rezolvat filtrarea mecanica, acvariul fiind plin de particule de mizerie.
Banuiesc ca poti mentine usor sub control un acvariu cu un filtru mecanic bun, cel putin eu am facut asta mult timp cand nu mi permiteam unul extern si foloseam doar filte interne.

scificuss din postarea meu eu nu mi dau seama de ce as fii neserios???? oricum eu sunt un pusti nici decum un Domn, poate unul in devenire.


Nu judeca din rezultate!
[Yahoo!]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Eu ma refeream la Fluval plus, am un Fluval 2 plus si 3 Fluval-uri 4 plus care merg in continuu de-un numar nesfirsit de ani, nu mai stiu citi ....... Fluval 2 plus are sigur mai mult de 10 ani ....... celelalte mai putin, da' nu cu mult.

scarabell wrote:Filtrul o sa-l comand saptamana viitoare

Pe care l-ai ales? Atentie ca Fluval 4 plus are un debit enorm pentru acvariu de 70 litri .......

Poze: smilie ... Poze cu plante
scarabell
Member
[Avatar]

Joined: 19/01/2011 16:00:06
Messages: 220
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Porcu wrote:Eu ma refeream la Fluval plus, am un Fluval 2 plus si 3 Fluval-uri 4 plus care merg in continuu de-un numar nesfirsit de ani, nu mai stiu citi ....... Fluval 2 plus are sigur mai mult de 10 ani ....... celelalte mai putin, da' nu cu mult.

scarabell wrote:Filtrul o sa-l comand saptamana viitoare

Pe care l-ai ales? Atentie ca Fluval 4 plus are un debit enorm pentru acvariu de 70 litri .......


Si eu tot la Fluval Plus 4 ma refeream...stiu ca este cam mare pentru acvariul de 70L dar, incepand din luna decembrie - dupa ce desfiintez acest plantat, filtrul va ajunge in acvariul de 240L cu ciclide. Am citit ca debitul este ajustabil asa ca nu cred ca va fi o problema...poate doar dimensiunea...dar asta este...nu poti sa le ai pe toate
Stiu ca un filtru extern ar fi mult mai indicat mai ales ca in scurt timp il voi utiliza la un acvariu mai mare dar pretul si riscul unei posibile inundatii m-au facut sa aleg un filtru intern. Si cum decizia era luata, singura necunoscuta era legata ce filtru sa aleg avand in vedere multitudinea ofertelor de pe piata. Avand in vedere ca multe din produse sunt prezentate mult mai frumos de producatori/vanzatori in comparatie cu ce pot sa faca si ca sunt de parere ca cel mai avizat sa-si dea cu parerea despre un filtru este cel care l-a utilizat am zis sa deschid un post nou...Va multumesc tuturor pentru ajutor.
Si avand in vedere ca am ales Fluval Plus 4 o sa-i rog pe cei care l-au utilizat sa-mi dea cateva sfaturi legate de materialele pe care sa le pun in spatiile suplimentare avand in vedere ca filtrul se vinde doar cu buretii.
[MSN]
scificuss
Senior member
[Avatar]

Joined: 11/05/2009 18:40:21
Messages: 870
Location: Ploiesti
IP:
Offline

Antoniot wrote:Da filtreaza mai bine din punct de vedere mecanic decat orice alt filtru fie el extern.




Eu am un tetratec 1200 si un sera fil 900 - model vechi, ambele dispun de o felie de perlon de 2 cm grosime. Fiecare deserveste cate un acvariu mare, primul un 180 litri cu 22 rodostomusi, 6 filigera, 10 pui ancistrusi si 9 scalari, iar al doilea un 200 litri - pana de curand au fost 30 ciclide - convict albino cam de 6-9 cm iar acum sunt doar doua ciclide, un sae si un cae imensi. Apa in ambele este cristal. Daca tot vorbim de experiente.


Legat de filtrele jbl, poti sa le lipesti etans intre ele cosuletele si sa pui doar material filtrant gen cel diatomic si tot nu o sa ai apa curata si fara particule. De ce? Am avut unde sa vad live filtre gen, produse de fluval/jbl/tetra/eheim/sera IN mai toate combinatiile de elemete filtrante iar jbl a avut cea mai mica nota dintre ele.

Multe din tainele acvaristicii le gasiti AICI.
[Yahoo!]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

scarabell wrote:Si eu tot la Fluval Plus 4 ma refeream...stiu ca este cam mare pentru acvariul de 70L dar, incepand din luna decembrie - dupa ce desfiintez acest plantat, filtrul va ajunge in acvariul de 240L cu ciclide. Am citit ca debitul este ajustabil asa ca nu cred ca va fi o problema...poate doar dimensiunea...dar asta este...nu poti sa le ai pe toate

Chiar la debit minim tot e prea puternic pentru acvariu' de 70 litri ....... va trebui sa-i atasezi la iesire o teava cu gauri.


scarabell wrote:Si avand in vedere ca am ales Fluval Plus 4 o sa-i rog pe cei care l-au utilizat sa-mi dea cateva sfaturi legate de materialele pe care sa le pun in spatiile suplimentare avand in vedere ca filtrul se vinde doar cu buretii.

Eu l-am folosit cu buretii originali, interioru' filtrului nu prea permite sa pui alte materiale.

Poze: smilie ... Poze cu plante
scarabell
Member
[Avatar]

Joined: 19/01/2011 16:00:06
Messages: 220
Location: Bucuresti
IP:
Offline

scarabell wrote:Si avand in vedere ca am ales Fluval Plus 4 o sa-i rog pe cei care l-au utilizat sa-mi dea cateva sfaturi legate de materialele pe care sa le pun in spatiile suplimentare avand in vedere ca filtrul se vinde doar cu buretii.

Eu l-am folosit cu buretii originali, interioru' filtrului nu prea permite sa pui alte materiale.


Am sunat la magazin dupa ce am facut comanda si ziceau ca ar fi ceva spatiu suplimentar (ca niste sertare) in care se pot adauga diverse. Ma rog...o sa va dau mai multe detalii maine sau cel tarziu miercuri (eu sper sa vina maine ) cand o sa pun si cateva poze. Atunci o sa vedem ce anume si cat ar putea adauga pe langa bureti. Sper ca macar ceva care sa ajute la filtrarea mecanica sa aibe loc.
Multumesc mult Faraonului pentru ajutor

This message was edited 2 times. Last update was at 01/08/2011 16:32:02

[MSN]
scarabell
Member
[Avatar]

Joined: 19/01/2011 16:00:06
Messages: 220
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Gata!!! Am luat marele Fluval Plus 4! Pentru inceput l-am testat in acvariul cu ciclide si pot sa spun ca, fata de situatia actuala (filtru Juwel de 1.000 l/h) se vede o foarte mare imbunatatire a filtrarii acvariului. Ce pot sa spun este ca nu prea este mult spatiu pentru materiale filtrante aditionale Chiar am dezbatut pe toate fetele problema cu tipul de unde l-am cumparat (nu vreau sa fac reclama) se pare ca singura solutie ar fi sa tai din buretii existenti si sa adaug noi materiale filtrante. Se pare ca perlonul, chiar daca ar fi recomandat, ar insemna curatarea filtrului destul de des ...cam de doua ori pe saptamana. Momentan am ramas doar cu buretii dar astept sugetiile voastre pentru a avea un filtru cat mai eficient. O sa prezint info noi pe masura ce o sa-mi fac o opinie despre filtru.

Off topic! Nu ar strica daca am posta parerile noastre despre filtrele folosite. Sunt sigur ca ar scuti mult timp pentr cei care sunt in cautarea unui filtru si nu sunt siguri de alegerea lor + ca ar fi foarte utila o comparatie a filtrelor existente pe piata. Poate a mai fost facuta dar e al naibii da greu de gasit.

This message was edited 2 times. Last update was at 04/08/2011 01:53:45

[MSN]
 
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com