[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Acvariu 117 Litri(35cmx33cmx55cm)  XML
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Author Message
KaveYST
Junior member

Joined: 15/03/2010 11:14:41
Messages: 40
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Salutare,

Vreau sa imi construiesc un acvariu cu marimi de 35cm x 33cm x 55cm de 117 L dar nu stiu exact cam cum ar trebui sa il fac...Nu stiu sigur care e faza cu fundul dublu adica eu am facut calculele si imi arata la grosimea sticlei 10 mm dar am vazut ca fundul trebuie sa fie mai gros,cam de cat imi recomandati sa il fac...

Bugetul meu e cam de 500 de lei;
Acvariul vreau sa il pun intr-un raft de la mobila(masuratorile sunt facute in functie de spatiul care il am acolo);
Capacul va fi din lemn masiv si va contine si un neon(si aici v-as ruga sa imi ziceti cam de cat sa fie neonul in Volti);
[Thumb - Marime.png]

This message was edited 1 time. Last update was at 26/07/2011 15:44:05

LUPmic
Senior member

Joined: 26/05/2008 09:28:07
Messages: 1182
Location: Bucuresti, Berceni
IP:
Offline

La dimensiunile astea nu ai nevoie de fund dublu, doar daca mobila pe care va sta acvariul are o curbura foarte pronuntata.
Lumina o pui in functie de ce vrei sa tii in acvariu.
[Email] [Yahoo!]
KaveYST
Junior member

Joined: 15/03/2010 11:14:41
Messages: 40
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Mobila este destul groasa si este plata...In el nu vreau sa pun pesti mari doar pesti mai mici(neoni,gupyy,beta,etc.)...Deci sa inteleg ca e bine grosimea sticlei si faptul ca capacul va fi din lemn masiv?
Si cam cati pesti credeti ca o sa pot sa pun?

This message was edited 3 times. Last update was at 26/07/2011 16:10:35

scificuss
Senior member
[Avatar]

Joined: 11/05/2009 18:40:21
Messages: 870
Location: Ploiesti
IP:
Offline

Ca sa lamurim, ai ales sa fie acvariul cu baza de 35 x 333 si inaltimea de 55 cm?

Pe partea cealalta la acel volum iti recomand cat mai putine specii, maxim 2 daca te mananca asa de tare. La capitolul lumina, daca vrei sa tii si o planta mai usoara merge chiar si un bec economic dar avand in vedere inaltimea o sa alegi unul din gama mai puternica ( probabil vroiai sa spui wati nu volti ) undeva peste 24w si obligatoriu cu reflector. Poate si doua bucati.

Daca folosesti sticla de 10 nu ai nevoie de fund dublu cel putin la dimensiunea de 33 x 35.

Mai citeste pe aici pe forum legat de ce te intereseaza ca o sa gasesti explicat si paraexplicat.

Multe din tainele acvaristicii le gasiti AICI.
[Yahoo!]
LUPmic
Senior member

Joined: 26/05/2008 09:28:07
Messages: 1182
Location: Bucuresti, Berceni
IP:
Offline

"In el nu vreau sa pun pesti mari doar pesti mai mici(neoni,gupyy,beta,etc.)"
Mare grija la ce pesti "amesteci" acolo.

Capacul daca e din lemn si e de bun simt, adica nu are 150 de kg este ok.
Sa-l lacuiesti bine, cu lac rezistent la apa.
[Email] [Yahoo!]
KaveYST
Junior member

Joined: 15/03/2010 11:14:41
Messages: 40
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Ok deci nu voi pune prea multe rase de pesti dar mai am o singura intrebare,si anume unde gasesco geamgerie de calitate in bucuresti de preferabil sector 1?
KaveYST
Junior member

Joined: 15/03/2010 11:14:41
Messages: 40
Location: Bucuresti
IP:
Offline

scificuss wrote:Ca sa lamurim, ai ales sa fie acvariul cu baza de 35 x 333 si inaltimea de 55 cm?


Am gresit eu...defapt era de 65x33x55,scuze...
 
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com