[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
sal din hunedoara  XML
Forum Index » Despre noi
Author Message
raymondosss
Junior member

Joined: 02/08/2011 13:23:01
Messages: 10
Location: hunedoara
IP:
Offline

de cativa ani sunt pasionat cu acvaristica, acvacultura si amenajarile interioare si exterioare naturiste, sunt din hunedoara, lucrez inca, in invatamant ca profesor de comert.am 30 de ani si ma numesc crisan raymond

This message was edited 1 time. Last update was at 02/08/2011 13:33:35

[Email] [Yahoo!]
LUPmic
Senior member

Joined: 26/05/2008 09:28:07
Messages: 1182
Location: Bucuresti, Berceni
IP:
Offline

Bun venit!
Acvariu ai , sau urmeaza sa achizitionezi?
[Email] [Yahoo!]
raymondosss
Junior member

Joined: 02/08/2011 13:23:01
Messages: 10
Location: hunedoara
IP:
Offline

de vreo 2 ani am tot adaugat acvarii, am facut, am facut setupuri, am crescut diverse specii, mortalitate f mica, i-am facut pe unii de peste 30 cm si a trebuit sa-i dau apoi, 5-6 acvarii permanent, acum am unul de 400 litri si unul de vreo 200, si puiarnite, plante donate cu bratele, asta datorita substratului jbl manado si feropolilor insa si datorita nisipului de rau natur
[Email] [Yahoo!]
raymondosss
Junior member

Joined: 02/08/2011 13:23:01
Messages: 10
Location: hunedoara
IP:
Offline

langa mine la tara am balastiera, am adus vreo 4 saci cu nisip, pietris de rau margaritar, bob de orez si mare de 5-8 cm, doresc sa dau cateva sute de guppy , sa iau o pereche de red tiger oscar, si sa reamenajez, la cap filtrari si aparate in cel de 200 e ok totul, in cel de 400, ma deranjeaza ca tot timpul am fol multe aparate si doresc sa le elimin pe toate, am gasit in comert butoaie de la 30 de litri in sus echipate pt iazuri cu filtre burete, bile, etc si sa conectez un butoi desta la o pompa einhel de 5000 litri
[Email] [Yahoo!]
raymondosss
Junior member

Joined: 02/08/2011 13:23:01
Messages: 10
Location: hunedoara
IP:
Offline

in acv de 400 litri, pt care am mers pana la timisoara sa vad un vision de 450 litri, am furat datele tehnice, era 7400 roni cu masa, peste bugetul meu, si am plecat la medias la fabrica de sticla unde directorasul era o cunostinta, am luat sticla taiata la dimensiune, doream sa fac un perete de acvariu de 3m pe 2, si mi-a dat datele, se putea insa costa 2300 euro tot kitul, am luat sticla, am cumparat de pe net un jbl 900, apoi substratul si manado la sac mare, apoi am facut la un amic in fabrica o masa la fel ca al celor de la juwel, chiar mai frumoasa pe circular, apoi pompe de aeraj 2, filtru de 900 intern, bureti si o tulumba de filtrare mare, etc, am crescut de pui blecustom, acum au mai bine de 35 cm, xinodontusi au vreo 18 cm, 8 scalari is deja ca palma, 50 de neoni, rechinasi, xifori, coridoras,, moly, plante cu bratul, am tot eliminat, neoane unul pt coloritul pestilor in rest tot de plante,osram 827, si philips , cresc in draci plantele si pestii, numai fixuri la tot poporul, fixuri de 5 si o, pt ca 1 se scufunda repede si substratul, no e rosu
[Email] [Yahoo!]
raymondosss
Junior member

Joined: 02/08/2011 13:23:01
Messages: 10
Location: hunedoara
IP:
Offline

in iarna am vandut 7 piranosi red bely, devenisera prea mari, aveau asa la 20 de cm vreo 2, restul erau de la 13 cm in sus, tot la galeata am vandut atunci 6 plecostomus, la vreo 25 cm, 7 rechini gasca clasici aveau tot la 20 cm, crescuti toti de pui, cresc repede, acv sunt home made, imi plac combinatiile de pal cu sticla si crom, iar in interior totul natur, am facut intr-o locuinta , am si la tara si la oras, cascada si fantana arteziana de 2 m inaltime, pe 1 metru la baza, cu caderi si tasniri de apa, pompa de 14000 litri de la praktiker, conexiuni cu tava de 3 sfert polietilena si robineti cu bila vreo 3, combinat ci carasi de rau, traiesc fara greturi
[Email] [Yahoo!]
raymondosss
Junior member

Joined: 02/08/2011 13:23:01
Messages: 10
Location: hunedoara
IP:
Offline

http://www.hi5.com/friend/photos/displayPhotoUser.do?albumId=405938188&photoId=4919777973&ownerId=118479613

cateva pozici, nu f b realizate, insa expuse pe acolo, pe vremea, 2010, cand plantele cresteau fara organizare, acum tund exact cat trebuie si ce trebuie
[Email] [Yahoo!]
Pushkatu
Senior member
[Avatar]

Joined: 14/09/2010 09:25:50
Messages: 1149
Location: Bistrita, B-N
IP:
Offline

raymondosss wrote:http://www.hi5.com/friend/photos/displayPhotoUser.do?albumId=405938188&photoId=4919777973&ownerId=118479613

cateva pozici, nu f b realizate, insa expuse pe acolo, pe vremea, 2010, cand plantele cresteau fara organizare, acum tund exact cat trebuie si ce trebuie


Bine ai venit, nu mai posta atatea mesaje, scrie intr-un singur post ce ai de zis si foloseste butonul edit, daca vrei sa mai completezi ceva.

PS: Linkul nu merge, cica e album privat...

Seris venit usus ab annis.
[Yahoo!] [MSN]
bitanu
Senior member
[Avatar]

Joined: 01/09/2010 17:47:52
Messages: 629
Location: Navodari CT
IP:
Offline

Bun venit, am ametit!

,,Primavera,, / ,,Oland-Scape,, / ,,Intermedius,, / ,,ONE,, by Daniel Bitanu

Respect pentru acvaristii: Sebastian Costin, Ionut Godea si altii.
 
Forum Index » Despre noi
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com