[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Proiect acvariu reconfigurat  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
emmy
Junior member

Joined: 31/10/2011 16:05:09
Messages: 22
Location: Timisoara
IP:
Offline

Asta ar fi primul meu acvariu..... am crescut cu acvariu in casa...... dar asta ar fi primul meu acvariu (2450x650x600) mm

Cateva detalii:

image

image

*inaltimea este de 900 la acvariu in desene (coloana de apa va fi sigur de 600) inca nu stiu cum sa ii fac capacul... si am zis ca vreo 300 mm las gol pana proiectez si capacul.

Testul de pe internet :

image

- la astea se adauga intarituri laterale, H, fundul o sa il fac din sticla de 10mm dublu

Intrebari :

-ce silicon sa folosesc... sunt bune den braven, ceresit, etc.... sau trebuie ceva mai special ?
-cei cu experienta!!! e prea mare latimea de 650 mm ? se merita sa ii fac latimea asa mare ?
-inca nu stiu din ce material sa fac capacul..... avand in vedere ca e destul de mare... sa fie ceva usor si practic.... probabil o sa il fac din 2..3 buc... daca tot fac intarituri H

This message was edited 2 times. Last update was at 23/01/2013 03:49:21

[Yahoo!]
brawn
Membru de baza

Joined: 28/03/2009 09:22:52
Messages: 321
Location: cluj
IP:
Offline

1. Eu as merge pe Dow Corning.
2. In niciun caz nu este prea mare latimea (plantat, ciclide sau "sarat").
3. Eu as face o lampa suspendata. Cele mai "profi" sunt din tabla inox.

P.S. Ai remarcat Glass + Water Weight?
emmy
Junior member

Joined: 31/10/2011 16:05:09
Messages: 22
Location: Timisoara
IP:
Offline

brawn wrote:1. Eu as merge pe Dow Corning.
2. In niciun caz nu este prea mare latimea (plantat, ciclide sau "sarat").
3. Eu as face o lampa suspendata. Cele mai "profi" sunt din tabla inox.

P.S. Ai remarcat Glass + Water Weight?


da stiu stau la casa..... as merge pe 65 coloana de apa dar la sticla de 12 mm da safe factor 2.5... e mic 2.5 care are experienta in asta ?

vreau sa plantez scalari, neoni, sumatrani... inca nu stiu exact ce pun.... toate la vremea lor (scalari sigur)
[Yahoo!]
kirucd
DIY Master
[Avatar]
Joined: 07/05/2011 19:27:18
Messages: 8209
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Depinde ce tip de acvariu vrei sa faci. Daca vrei cichlide, inaltimea de 900 cred ca ar fi ok, mai multe
pot sa iti spuna colegii care au asemenea acvarii, eu nu am. Daca vrei plantat, 900 e cam mult, mult
prea mult, iti va fi foarte greu sa umbli in acvariu. Eu am 1300x600x600 plantat si pot sa iti spun ca
uneori e destul de dificil de umblat in el. Mai mult decat atat, nu se justifica sa il faci de 900 si sa pui
apa in el doar 600. In mod normal trebuie sa umpli acvariul cat mai sus posibil. Iar daca il umpli pina
sus, sa zicem 880, daca scazi substratul de sa zicem 80, ramai cu o coloana de apa de 800. Pentru
asemenea coloana de apa iti trebuie obligatoriu lampi MH, cu T5 nu poti strapunge coloana de apa pina jos.
Daca ma intrebi pe mine, eu as face acvariul de 2450x650x650.

O zi buna,
Dragos

Filtre biologice
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/24422.page
Reef 500+
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/17511.page
Scubaline 460 - Discusi
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/15524.page
Bean animal overflow
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20369.page
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

E frumos ca latimea sa fie cit mai mare , profunzimea iti da posibilitatea sa-l amenajezi estetic. Daca ai acces si din spate e bine sa-l faci cit de lat poti. Al meu are dimensiuni asemanatoare: L=240 cm, h=65 cm , l=80 cm si nu-mi pare rau ca-i asa lat. Repet: accesu' din spate e obligatoriu la o asemenea latime.
N-are rost sa-l faci inalt de 90 cm daca vrei sa cresti plante ....... chiar, ce vrei sa tii in acvariu?

Poze: smilie ... Poze cu plante
emmy
Junior member

Joined: 31/10/2011 16:05:09
Messages: 22
Location: Timisoara
IP:
Offline

Porcu wrote:E frumos ca latimea sa fie cit mai mare , profunzimea iti da posibilitatea sa-l amenajezi estetic. Daca ai acces si din spate e bine sa-l faci cit de lat poti. Al meu are dimensiuni asemanatoare: L=240 cm, h=65 cm , l=80 cm si nu-mi pare rau ca-i asa lat. Repet: accesu' din spate e obligatoriu la o asemenea latime.
N-are rost sa-l faci inalt de 90 cm daca vrei sa cresti plante ....... chiar, ce vrei sa tii in acvariu?


ee nu am acces din spate o sa fie cat peretele..... H il ai la 65 cu sticla de 12 ?
[Yahoo!]
Antoniot
Senior member
[Avatar]

Joined: 03/02/2006 22:52:38
Messages: 1283
Location: bucuresti,tineretului
IP:
Offline

eu ti as recomanda sa l faci minim de 70 cm latime sau mai estetic ar fii sa i faci latimea jumatate din lungime.

Eu am un bazin de 83 latime si regret acum ca nu l am facut de 100 cm fiinca tot nu mi ajunge sa ma joc suficient in bazin cu decorul.

Nu judeca din rezultate!
[Yahoo!]
kirucd
DIY Master
[Avatar]
Joined: 07/05/2011 19:27:18
Messages: 8209
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Latimea jumatate cat lungimea la 2450 mm inseamna 1225 mm. Nu prea cred ca vei mai putea umbla in acel
acvariu, poate doar sa faci scufundari
Tot ce trece peste 600-650 mm inaltime si latime este un bazin la care va fi greu sa umbli, asa incat eu te
sfatuiesc sa ai grija ce iti doresti.

O zi buna,
Dragos

Filtre biologice
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/24422.page
Reef 500+
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/17511.page
Scubaline 460 - Discusi
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/15524.page
Bean animal overflow
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20369.page
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

emmy wrote:nu am acces din spate o sa fie cat peretele..... H il ai la 65 cu sticla de 12 ?

Geamu' e de 15 mm .

Poze: smilie ... Poze cu plante
emmy
Junior member

Joined: 31/10/2011 16:05:09
Messages: 22
Location: Timisoara
IP:
Offline

Porcu wrote:
emmy wrote:nu am acces din spate o sa fie cat peretele..... H il ai la 65 cu sticla de 12 ?

Geamu' e de 15 mm .


cu H 65 si sticla de 12 da un coeficient de 2,5... e sigur sau nu e asa sigur cu 12?
[Yahoo!]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Mie mi-ar fi frica sa-l fac din geam de 12 mm ....... nu vreau sa spun c-o sa crape da' eu as folosi geam de 15 mm.
Daca nu gasesti poti sa-l faci si din geam de 12 mm da' eu n-as depasi 55 cm la inaltime. Stiu ca-i posibil sa constati ca exista acvarii la fel de mari, chiar mai mari din geam de 12 mm ........ da' eu sint mai fricos.

Poze: smilie ... Poze cu plante
Antoniot
Senior member
[Avatar]

Joined: 03/02/2006 22:52:38
Messages: 1283
Location: bucuresti,tineretului
IP:
Offline

emmy wrote:
Porcu wrote:
emmy wrote:nu am acces din spate o sa fie cat peretele..... H il ai la 65 cu sticla de 12 ?

Geamu' e de 15 mm .


cu H 65 si sticla de 12 da un coeficient de 2,5... e sigur sau nu e asa sigur cu 12?


diferenta de pret la geamul de 15 fata de ala de 12 este de 100 ron la metrul patrat, eu zic ca merita sal faci de 15.
Dar sa nu o sa l mai misti din acel loc iar la carat sticla sa ai cel putin 2 amici solizi.

Nu judeca din rezultate!
[Yahoo!]
bilti
Senior member
[Avatar]

Joined: 05/07/2005 13:21:26
Messages: 775
Location: Timisoara (Girocului)
IP:
Offline

si de unde o sa cumperi sticla? zic asta deoarece in tm nu cred ca o sa gasesti.

Acvariul meu
[Yahoo!]
emmy
Junior member

Joined: 31/10/2011 16:05:09
Messages: 22
Location: Timisoara
IP:
Offline

bilti wrote:si de unde o sa cumperi sticla? zic asta deoarece in tm nu cred ca o sa gasesti.


am gasit deja sticla
[Yahoo!]
emmy
Junior member

Joined: 31/10/2011 16:05:09
Messages: 22
Location: Timisoara
IP:
Offline

Sigur ati uitat de proiectul meu......... revin cu "noutati"
Dupa o destul de lunga perioada de vreme am mai inaintat si eu cu proiectul putin(si cu design nou) din cauza sotiei

Nu va asteptati sa va arat acvariu si cu pesti.... o fost in standby proiectul
Aici sunt in acest moment
image
poze real life nu am cu el deocamdata dar am o problema la el..... partea pe care vine acvariul din cauza sudurilor si fara prea multa experienta, facut in graba de la mijlocul suportului spre stanga cum te uiti la el are o inclinatie de 1 cm ( 1 cm pe 1m lungime aproximativ) voi pune intre pal si sticla polistiren de 3cm, este diferenta asta o problema ? imi solicita sticla la incovoiere ? sau se ocupa de asta polistirenul ?

Sa raspund intrebarii de mai sus cu ce il voi popula pana acum nu eram sigur cu ce va fi, acvariul va fi cu ciclide africane.



Va fi numai de 2000X450X600 Lxlxh cum spuneam modificat din cauza sotiei, locul e mic unde stau.... 2500x4000, imaginati-va o asa camera cu un pat de 2 persoane dulap..... intelegeti...
Pe peretele unde va fi acvariul deasupra am facut eu un dulap suspendat din rigips si dupa lungi discutii nu am voie sa trec de el si asa am ajuns la latimea de 45.
asa va arata proiectul in viitor.... aproximativ.... nu am avut timp si chef sa il fac mai detaliat de atat
image

Vedere frontala.
image
Pe lateralele acvariului voi avea margini din pal.... pana in perete iar sus voi unii cu pal de la nivelul apei pana sus la dulap ( practic un nou perete format din dulapul suspendat si acvariu)
Sub acvariu unde este suportul vor fi compartimente.

CONCLUZIA:
Pot spune ca virtual il am deja

Informatii tehnice de care am nevoie din experientele dumneavoastra dragi prieteni
mai exact de 2 deocamdata

1. decorul vreau sa il fac eu din polistiren si ciment am vizualizat ceva chestii interesante... Cum tot ce este in apa influenteaza apa, intrebarea mea este cat de nocive sunt substantele ce le da polistirenul in apa ? este ok sa il fac din polistiren ? ca firmele cu decoruri te usuca de bani si nu prea dispun de ei.

2. un filtru intern(incorporat in acvariu nu am cum sa fac din cauza dimensiunilor mici ale acvariului) dar am venit cu o idee in partea dreapta a acvariului am liber de la acvariu si pana la perete vreo 20 cm asta insemnand un acvariu mic de aprox 450x200 pe post de filtru pt o pompa eheim 1002 compact ( sau ceva de genu) intrebarea este urmatoare ce sanse sunt sa raman fara apa in filtru (acvariul mic) probabil il fac pt filtrare mecanica numai.... bureti, pt a avea debit mare de circulatie. Imi va venii destula apa din acvariu mare ? ma gandesc la o teava din PVC de 75... as pune cat mai mica pt a avea o putere mai mare in a trage mizeriile

Sper ca am reusit sa ma fac inteles
[Yahoo!]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

emmy wrote:am o problema la el..... partea pe care vine acvariul din cauza sudurilor si fara prea multa experienta, facut in graba de la mijlocul suportului spre stanga cum te uiti la el are o inclinatie de 1 cm ( 1 cm pe 1m lungime aproximativ) voi pune intre pal si sticla polistiren de 3cm, este diferenta asta o problema ? imi solicita sticla la incovoiere ? sau se ocupa de asta polistirenul ?

Polistirenul nu va "absorbi" 1 cm . Cind vei pune fundul acvariului pe suport se va indoi dupa forma suprafetei pe care sta. Vei observa asta cel mai bine cind vei incerca sa pui unu' din geamurile lungi (fat asau spatele). Eu n-as face acvariu' pe acest suport.

emmy wrote:Va fi numai de 2000X450X600 Lxlxh

Pacat ca ai o latime asa mica ....... nu fa decor din polistiren, daca acvariu are 45 cm pe exterior, in interior ramin doar 42,5 cm , daca pui decor ramii cu 35-37 cm ceea ce mi se pare prea putin.
Un compromis acceptabil ar fi sa lipesti pe spatele acvariului o folie cu stinci, arata destul de bine.

Poze: smilie ... Poze cu plante
emmy
Junior member

Joined: 31/10/2011 16:05:09
Messages: 22
Location: Timisoara
IP:
Offline

ar mai fi o solutie... am distantiere de 5 3 2 mm sa pun intre profil si pal in asa fel incat sa aduc palul la suprafata plana.... ideea e ca distantierele le pot pune la distanta de vreo 10 cm intre ele sa spunem. Avand in vedere ca sticla e plana nu cred ca ar distorsiona palul tu ce spui ?
[Yahoo!]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

emmy wrote:ar mai fi o solutie... am distantiere de 5 3 2 mm sa pun intre profil si pal in asa fel incat sa aduc palul la suprafata plana.... ideea e ca distantierele le pot pune la distanta de vreo 10 cm intre ele sa spunem. Avand in vedere ca sticla e plana nu cred ca ar distorsiona palul tu ce spui ?

Geamul plan de 2 metri lungime se va indoi dupa suprafata pe care sta, am verificat asta fara voia mea .
De "repararea" mesei cu distantiere nu stiu ce sa zic, trebuie sa faci treaba foarte bine, sper ca ai simt tehnic si indeminare, adica un profil psihologic de inginer cu doua miini drepte. Nu-i destul sa obtii planeitatea deasupra planului, trebuie sa ai si rezistenta pe durata multor ani. Trebuie sa reziste la 800-900 kg care preseaza constant.
Daca alegi rezolvarea asta foarte riscanta fa acvariu cu fund dublu.

In rezumat, eu nu te-as sfatui sa incerci daca nu esti absolut convins ca stii ce faci.

Poze: smilie ... Poze cu plante
emmy
Junior member

Joined: 31/10/2011 16:05:09
Messages: 22
Location: Timisoara
IP:
Offline

Geamul plan de 2 metri lungime se va indoi dupa suprafata pe care sta, am verificat asta fara voia mea .
De "repararea" mesei cu distantiere nu stiu ce sa zic, trebuie sa faci treaba foarte bine, sper ca ai simt tehnic si indeminare, adica un profil psihologic de inginer cu doua miini drepte. Nu-i destul sa obtii planeitatea deasupra planului, trebuie sa ai si rezistenta pe durata multor ani. Trebuie sa reziste la 800-900 kg care preseaza constant.
Daca alegi rezolvarea asta foarte riscanta fa acvariu cu fund dublu.

In rezumat, eu nu te-as sfatui sa incerci daca nu esti absolut convins ca stii ce faci.


in timp imi e si mie frica.... ca nu am prea mare incredere in pal... se curbeaza dupa cum bate vantul dar palul l-am prins in suruburi de 6 cu capul bagat in pal.... la o distanta de 45 cm aproc acum daca pun distantiere exact la suruburi si strang bine si mai sunt si pe distanta dintre suruburi teoretic nu ar trebui sa se deformeze... sunt distantiere de plastic ce se folosesc la termopane.....

Da fundul dublu de 10 sau 12

This message was edited 1 time. Last update was at 30/08/2012 14:36:59

[Yahoo!]
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Ma bag ca musca
Dar nu e cam prea lung pentru latimea de 45 cm ? Dpdv estetic vorbesc...

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com