[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Unu' micu' pentru creveti  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
Radu.U
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 27/01/2009 11:25:45
Messages: 1771
Location: Iasi
IP:
Offline

nu fara sa scazi kh-ul.
daca consideri ca vrei sa testezi e alegerea ta. aici nu te pot corupe.
mentine un 35 ppm si e ok

This message was edited 1 time. Last update was at 03/12/2011 01:05:35

stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Nu vreau sa risc , intrebam doar pentru ca zisesi mai sus sa scad ph-ul.

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
Radu.U
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 27/01/2009 11:25:45
Messages: 1771
Location: Iasi
IP:
Offline

intr-adevar, dar totodata ti-am recomandat ca valoarea ppm-ului sa fie corecta.
Deci scazi ph, scade si kh ;)


Radu.U wrote:Deschide tabelul kh - ph si mentine ppm corect si nu ai de ce sa te temi.
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Ok, acum alta intrebare. Cum scad kh ul?
Exista cumva solutii in comert? Parca asa aveam impresia...

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

Capata forma

Am si eu o rugaminte, poti incerca sa faci o poza doua cu white balance fluorescent ?

Cory sunt faini cand sar in sus la suprafata, dar cresc si se fac precum niste porcusori am avut si eu tot din asta albino, si a ajuns portocaliu si rotund. Poate ai gasi niste corydoras habrosus - macar raman mici si ar fi potriviti pentru un acvariu asa mic. Oricand cred ca merge un Betta - mi se pare prea lent ca sa aiba vreo sansa cu crevetii in acel acvariu.

Acv. 30L, Acv. 10L, Acv. 16L, Reef 30L, Acv. 0.09L; In trecut: Acv. 25L, Acv. 8L
Pt. imbunatatit navigarea pe forum (My Stats, Big Images resize, Timezone fix)
[WWW]
Radu.U
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 27/01/2009 11:25:45
Messages: 1771
Location: Iasi
IP:
Offline

stefanp wrote:Ok, acum alta intrebare. Cum scad kh ul?
Exista cumva solutii in comert? Parca asa aveam impresia...


am zis-o de multe ori.
dai un search pe forum
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Am tras un search si am gasit asa:

1. osmozor - costisitor
2. apa de ploaie - nu prea am cum sa o adun fiind la bloc
3. apa distilata - nu prea stiu unde as putea gasi. ca sa o distilez eu, am cautat pe gugles si mi-ar trebui o instalatie din sticla in care sa o fierb pana la evaporare dupa care sa faca condens si sa se adune respectivul condens...cam complicat
4. solutii din comert: aici am citit despre tetra kh/ph minus care scade si ph-ul. Mai sunt si alte solutii?

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
Radu.U
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 27/01/2009 11:25:45
Messages: 1771
Location: Iasi
IP:
Offline

eu stiam ca si huila.... la ora asta cam gandesc ....perna. da un search la huila.
se gaseste sub forma de saculeti si se administreaza in filtru
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Mersi de sfaturi.
Te las sa mergi la somn , ne mai conversam si maine.

LE: La tetra kh-ph minus zice asa:
asigura o valoare a pH-ului de aprox. 7.5 si o duritatea a carbonatilor de 4° dH
siguranta in utilizare
ajuta la cresterea plantelor prin eliberare de CO2
se poate folosi si pentru tratamentul intoxicatiei acute cu amoniu
pentru acvarii de apa dulce si marine

Asadar, eu daca am un ph de 7 inseamna ca nu mi-l mai scade? Mai degraba cred ca au pus o valoare dupa ureche, caci eliminand co2 il va scade indiferent daca ph-ul meu e peste sau sub 7.5
Pe de alta parte as putea sa scad putin aditia de co2 o perioada dupa ce adaug substanta, ca sa evit o scadere de ph prea mare, dupa care sa reiau aditia normala...
Era tare buna o sonda acu'...

This message was edited 1 time. Last update was at 03/12/2011 02:28:48


Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
kirucd
DIY Master
[Avatar]
Joined: 07/05/2011 19:27:18
Messages: 8209
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Cea mai corecta metoda sa scazi KH-ul este osmozorul. Restul sint surogate.

O seara placuta,
Dragos

Filtre biologice
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/24422.page
Reef 500+
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/17511.page
Scubaline 460 - Discusi
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/15524.page
Bean animal overflow
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20369.page
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Radu, am cautat dupa huila, dar mi-a dat doar 2 rezultate, din care unul e topicul asta iar celalalt e un topic despre filtre.

Dragos, asa am citit si eu, dar e cam scumpa o instalatie si am impresia ca trebuie cumva conectata la o sursa de apa? Sau ma insel?

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
kirucd
DIY Master
[Avatar]
Joined: 07/05/2011 19:27:18
Messages: 8209
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Normal ca trebuie conectata la o sursa de apa. Si de obicei raportul intre apa pe care o bagi
si apa permeat (osmoza) e cam de 5 la 1, adica vei pierde 4 litri de apa (ii arunci) ca sa scoti
1 litru de permeat (apa de osmoza). Deci pe langa costul instalatiei propriuzise mai ai si costuri
cu apa. Tu trebuie sa iti faci calculele sa vezi ce si cum.
Pe de alta parte este singura metoda sa zicem corecta de a scadea KH-ul.

O zi buna,
Dragos

Filtre biologice
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/24422.page
Reef 500+
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/17511.page
Scubaline 460 - Discusi
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/15524.page
Bean animal overflow
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20369.page
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

stefanp wrote: am cautat dupa huila...

Mai mult ca sigur Radu a vrut sa zica turba.
Radu.U
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 27/01/2009 11:25:45
Messages: 1771
Location: Iasi
IP:
Offline

iti dai seama la ce'mi era mie gandul al ora aia
ai dreptate la turba ma refeream
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Dragos, nu apa ar fi problema, ca-i ieftina si acvariile nu sunt mari...dar o instalatie de genul e scumpa si nici nu stiu daca am unde sa o pun, ca sa nu mai zic ca tre' sa-mi dea voie prietena ... deci cade varianta asta...

Dolly, mersi, am sa sarciuiesc.

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Am inceput sa ma plimb prin sarci si am gasit ca intr-adevar turba scade duritatea apei dar scade si ph-ul si coloreaza apa in galbui/maroniu smilie

LE: De asemenea am vazut ca unii cumparau apa distilata de prin magazinele mari (parca dedeman sau ceva genu')...se mai gaseste de cumparat?

This message was edited 1 time. Last update was at 03/12/2011 13:54:44


Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
Radu.U
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 27/01/2009 11:25:45
Messages: 1771
Location: Iasi
IP:
Offline

stefanp wrote:Am inceput sa ma plimb prin sarci si am gasit ca intr-adevar turba scade duritatea apei dar scade si ph-ul si coloreaza apa in galbui/maroniu smilie

unde ai gasit ca scade si ph-ul ?
si chiar daca l-ar scade il scade prea putin la valoarea care o ai tu. Efectul va fi la KH.
Turba daca o clatesti inainte nu-ti coloreaza apa.... doamne cate prostii mai gasesti.
Eu am folosit turba ceva luni si a fost OK.

stefanp wrote:
LE: De asemenea am vazut ca unii cumparau apa distilata de prin magazinele mari (parca dedeman sau ceva genu')...se mai gaseste de cumparat?

Te complici, cand poti baga un saculet de turba in filtru si adios griji pentru vreo 3/4 luni cat e activa turba
Antoniot
Senior member
[Avatar]

Joined: 03/02/2006 22:52:38
Messages: 1283
Location: bucuresti,tineretului
IP:
Offline

daca e sa folosesti turba sa iei de la fluval cea de la jbl iti face apa din cristal in tulbure chiar daca o clatesti inainte.

Nu judeca din rezultate!
[Yahoo!]
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

@Radu: am citit ca ar scade ph-ul in mai multe topicuri, acuma nah, nu stiu care avea dreptate , dar am sa merg pe mana ta.

@Antoniot: mersi, trag un ochi pe reef sa vad daca au.

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Am gasit asa pe reef:

1. http://www.reef.ro/web/reef/detalii_produs/_pd_/produse_echipamente_acvaristica/medii_filtrare/Hagen_Peat_Fiber_Fluval_70_g - cred ca-i turba, da' zice ca inegreste apa...
2. http://www.reef.ro/web/reef/detalii_produs/_pd_/produse_echipamente_acvaristica/medii_filtrare/Sera_Super_Peat_turba_granulata_500_g - atrage atentia la ph
3. http://www.reef.ro/web/reef/detalii_produs/_pd_/produse_echipamente_acvaristica/medii_filtrare/Hobby_Humin_Faser_60_g - zice ca-i pentru substrat da' se poate pune si in filtru

Ce ziceti?

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com