[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
new in town  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

Esti sigur ca vrei ?

Am avut si eu odata, dar au fost incredibil de multi ... mi-a luat o gramada sa adun cred cateva sute pe putin - si dupa aceea si mai greu sa-i dau (probabil au ajuns mancare la vreun puffer ..).

Daca esti sigur ca vrei, probabil ca stii deja ca trebuie sa racai ouale de acolo si sa le pui sa pluteasca pe ceva la suprafata apei (dar fara sa-i scufunzi).

Acv. 30L, Acv. 10L, Acv. 16L, Reef 30L, Acv. 0.09L; In trecut: Acv. 25L, Acv. 8L
Pt. imbunatatit navigarea pe forum (My Stats, Big Images resize, Timezone fix)
[WWW]
crimson
Member

Joined: 23/11/2011 16:37:49
Messages: 259
Location: bucuresti
IP:
Offline

pai a depus pe coltul unei folii de aluminiu de deasupra acvariului... unde e oricum umezeala si e direct deasupra apei... trebuie neaparat sa le racai sa le pun pe ceva sa pluteasca deasupra apei?
crimson
Member

Joined: 23/11/2011 16:37:49
Messages: 259
Location: bucuresti
IP:
Offline

am lasat ouale asa cu le-a pus melcul si acum am pui de pomaceea in bazin.. nu par a fi exagerat de multi dar am vazut vreo 10... mentinez ca si cel de-al doilea pomaceea a depus
in curand(sa creasca la dimensiuni acceptabile) voi incepe sa dau pomaceea doritorilor
FlyingDutch
Member
[Avatar]

Joined: 08/09/2011 01:42:26
Messages: 199
Location: Bucuresti
IP:
Offline

crimson wrote:
ideea e asa, vreau sa am si cativa pesti mari ornamentali gen...scalari.. dar stiu ca scalarii sunt agresivi.. planuiesc sa ii iau pui cand mai cresc neonii... are cineva o sugestie ce pesti de dimensiune mai mari si ina celasi timp ornamentali pot baga in acvariu care sa nu fie incompatibili cu ce am pana acum?


Nu cred ca merg scalari si creveti in acelasi bazin , decat dc vrei sa scapi de creveti

acvariu 54L
crimson
Member

Joined: 23/11/2011 16:37:49
Messages: 259
Location: bucuresti
IP:
Offline

si ce variante as mai avea in afara de gurami? ar fi cumva varianta sa mut crevetii in cel mic si sa las doar raci de acvariu si bamboo alaturi de scalari si restul?
ma gandesc ca datorita dimensiunilor crevetilor bamboo si a racilor nu se vor da la ei...
crimson
Member

Joined: 23/11/2011 16:37:49
Messages: 259
Location: bucuresti
IP:
Offline

am adaugat la bazin si Reactor CO2 JBL Proflora Taifun + extensie (total 15 elemente), o sa adaug in curand si Eheim Surface Skimmer(multumesc Mephisto)
crimson
Member

Joined: 23/11/2011 16:37:49
Messages: 259
Location: bucuresti
IP:
Offline

gata am rezolvat-o cu populatia in bazinul mare

am luat 6 colisa(gurami pitic), 5 creveti pinochio si 3 care arata ca pinochio, dar cresc ceva mai mari, inca 2 bamboo ca sa ii tina companie celui ce era singur si inca 4 corry

o sa pun si ceva poze.. dar nu am avut timp sa fac inca...


o intrebare... colisa sunt 4 mari si 2 mai mici, ideea e ca cei mai mici stau f f timizi intr-un colt ascunsi pe dupa filtru si nu ies neam, 1 a indraznit sa iasa puntin la mancare... e normal? sa le fie frica de frati lor mai mari, stiam ca sunt teritoriali, dar chiar asa?

valorile bazinului astazi inainte de schimb au fost urmatoarele ph=7, no2=0,1 , po4=0, nh4=0, nh3=0, kh=6, co2=12mg/l si in crestere inapoi, de cand am pus taifunul
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

crimson wrote:o intrebare... colisa sunt 4 mari si 2 mai mici, ideea e ca cei mai mici stau f f timizi intr-un colt ascunsi pe dupa filtru si nu ies neam, 1 a indraznit sa iasa puntin la mancare... e normal? sa le fie frica de frati lor mai mari, stiam ca sunt teritoriali, dar chiar asa?

Colisa lalia sunt pesti timizi, care au nevoie de un bazin bine plantat, iar plantele de suprafata nu trebuie sa lipseasca. Si se vor simti mult mai in siguranta cu cit vor avea mai multe ascunzatori. E bine sa fie 1 mascul/2-3 femele.
crimson
Member

Joined: 23/11/2011 16:37:49
Messages: 259
Location: bucuresti
IP:
Offline

bazinul este plantat, dar nu au apucat sa creasca plantele foarte bine inca.... am 1 asa 2 galbeni care cred ca sunt femele, doi ceva mai mari jumatate rosii 1 mascul f f dominant si 1 femela, si mai sunt 2 rosii mici care stau tot timpul ascunsi abaia ies la masa, unul a mai prins ceva tupeu, dar... unul e mai mult ascuns, dar masculul mare alearga tot ce prinde prin bazin.... s-a dat si la un pomaceea aseara, si un cory era ciupit pe spate in fata inainte de aripioara dorsala.. cine ce o fi avut cu el nu stiu...

de unde gasesc ceva plante plutitoare?
cirotariu
Senior member
[Avatar]

Joined: 19/07/2010 13:04:15
Messages: 1132
Location: BUCURESTI, Chitila
IP:
Offline

Cu timpul vor iesi, lasa-le timp sa se obisnuiasca cu noul habitat. Oricum sunt timizi de felul lor. Plante de suprafata baga ochiu' zilnic la "vanzari", sigur apare ceva. Prin magazine nu prea gasesti.

Citius, altius, fortius... acvarius
[Email] [Yahoo!]
crimson
Member

Joined: 23/11/2011 16:37:49
Messages: 259
Location: bucuresti
IP:
Offline

hmm unii ataca tot ce prind si altii stau saracii ascunsi... sa nu fi luat alte specii dar toate 3 variatiile din ce a spus vanzatorul sunt colisa lalia... cred ca cey mari sunt royal red, au culoare rosie mai palida si sunt rosii de la jumatate spre coada, cei mici sunt flame red colorati de la cap si cei medii sunt o culoare nedefinita... pere un fel de galben... poate apuc sa pun poze mai pe seara cu toti... ideea de baza e ca cel care cred ca e mascul alearga femela ce ii seamana si ceilalti 2 medii prin tot acvariul, cei mici stau ascunsi si sunt f timizi, pe cel dominant l-am surprins aseara intr-un exces de zel cand a cugulit un pomaceea, si de dimineata un corry era jumulit pe spate, are pielea luata anterior de dorsala si se vede rosu.... par cam agresivi pentru niste pesti pasnici....

@cirotariu ce plante de suprafata imi recomanzi? sa pun ricia plutitoare?cum o prepar? ce altceva mai pot pune?

This message was edited 1 time. Last update was at 12/12/2011 16:26:17

Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Limnobium laevigatum, Salvinia Auriculata, Pistia stratiotes, Salvinia cucullata, Aldrovanda vesiculosa, pe linga riccia, lintita (lemna minor)
crimson
Member

Joined: 23/11/2011 16:37:49
Messages: 259
Location: bucuresti
IP:
Offline

cum identific femelele si masculii? ca nu imi dau seama neam la colisa lalia...

am facu tacum si testul no3 la bazinul ,are.... 1mg/l(ppm)
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

crimson wrote:cum identific femelele si masculii? ca nu imi dau seama neam la colisa lalia...

Masculul este mai mare, are un colorit puternic si inotatoarea dorsala ascutita; femela este mai mica, de un colorit mai palid si are dorsala rotunjita sau curbata.

Vezi aici.

Pt Limnobium si Pistia urmareste sectiunea Vanzari.

This message was edited 2 times. Last update was at 13/12/2011 10:06:10

crimson
Member

Joined: 23/11/2011 16:37:49
Messages: 259
Location: bucuresti
IP:
Offline

dilema este urmatoarea..
image

image


ce sex au cele 2 exemplare?

This message was edited 3 times. Last update was at 14/12/2011 12:59:17

FlyingDutch
Member
[Avatar]

Joined: 08/09/2011 01:42:26
Messages: 199
Location: Bucuresti
IP:
Offline

din ce zice colegul, in prima poza e femela iar in a 2a masculul. dar poate ma insel

acvariu 54L
crimson
Member

Joined: 23/11/2011 16:37:49
Messages: 259
Location: bucuresti
IP:
Offline

asta imi pare si mie, dar au fost vanduti amandoi drep tmasculi, au spus ca femele nu mai aveau ca femelele sunt argintii.. si acum sunt in mare dilema....

ca nu mai stiu care e femela care e mascul....
crimson
Member

Joined: 23/11/2011 16:37:49
Messages: 259
Location: bucuresti
IP:
Offline

ieri am revenit in tara... am facu t testele de apa si am gasit no2 creacut la 0,4 , dat fiind ca era timpul de schimbat apa, am facut schimbul (cam 40l) acum e cam 0,2 de aseara si nu pare sa creasca, era si un peste mort in bazin, o zebra care era pe duca de la socul primit in celalt bazi, am mutat-o a mai rezistat cateva zile, dar nu iesea sa manance asa ca s-a dus, ideea este ca nu stiu de cand era moarta fiind plecat am gasit-o in stare de secompunere in surface skimmer este posibil ca aceasta sa fie cauza?

valorile bazinului masurate ieri cand am revenit erau:

KH=6
PH=7
NO2=0,4
po4=0.05
no3=1
nh3/nh4=0,5mg/l dar conform graficului la ph7 valoarea ar fi de 0.003mg/l
crimson
Member

Joined: 23/11/2011 16:37:49
Messages: 259
Location: bucuresti
IP:
Offline

care e cea mai indicata varianta daca nu scade no2? mentionez ca nu am cum sa sifonez substratul deoarece am plante si este substrat fertil... sa schimb zilnic apa sa il tin sub control?sa adaug JBL filter booster? sa adaug JBL filter starter in filtru? sa adaug denitrol? sa adaug biotopol?

astazi:

no3=1
no2=0,2 catre 0,4
nh4=0

in filtrul extern de la tetra m-am uitat si era ok, am schimbat doar perlonul si carbunele activ dupa cum e recomandat de producator.
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Schimburi zilnice de apa. Poti baga si un filterstart.

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com