[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Sunt compatibili?  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
georgian.costache
Junior member

Joined: 06/12/2011 12:51:11
Messages: 37
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Salut!
Ma gandeam ca pentru inceput, dupa ce se cicleaza apa din acvariu, sa-mi cumpar Guppy, Zebre si Corydoras. E bine?
PS: Capacitatea acvariului este de 54 litri. Mai mult de 10 pesti nu cred ca poate sa gazduiasca, asadar 2 Corydoras si restul pana la 10, Guppy si Zebre?
kmol
Senior member
[Avatar]

Joined: 11/05/2010 23:20:33
Messages: 704
Location: Bucuresti, Pantelimon
IP:
Offline

Eu as ramane doar la zebre. Sunt foarte active si vioaie, poti forma un "banculet". Guppy te vor umple de pui. Nu spun ca e neaparat un lucru rau, insa e bine de stiut. Corydoras poti incerca cu Cory Panda care raman mai mici si mie unul imi par mai atragatori. Tien cont insa ca sunt pesti de grup, au nevoie sa fie macar patru...

Misiunea mea este sa imi omor timpul, a lui - sa ma omoare pe mine. Ne întelegem bine, ca între asasini.
[Email]
georgian.costache
Junior member

Joined: 06/12/2011 12:51:11
Messages: 37
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Prin urmare doar Zebre si Cory Panda. Melci, ceva?
kmol
Senior member
[Avatar]

Joined: 11/05/2010 23:20:33
Messages: 704
Location: Bucuresti, Pantelimon
IP:
Offline

Uite aici ai un punct de plecare ca sa te orientezi http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/220.page : "Volumul acvariului si numarul pestilor". In rest poti adauga pomaceea, melci de substrat ..... comunitarii vor veni sigur o data cu plantele

Misiunea mea este sa imi omor timpul, a lui - sa ma omoare pe mine. Ne întelegem bine, ca între asasini.
[Email]
georgian.costache
Junior member

Joined: 06/12/2011 12:51:11
Messages: 37
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Multumesc!
alexdell
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 09/11/2010 15:16:16
Messages: 300
Location: Bucuresti Titan
IP:
Offline

Guppy sunt niste pestisori foarte draguti, dar cum a zis si colegul mai sus , sigur vei avea parte de multi pui si asta nu te va duce decat intr-un singur loc-----> la un acvariu mai mare . Alti pestisori mici si draguti sunt neonii, care trebuiesc tinuti in banc minim 6-10 bucati. Acum alegerea este a ta, succes
BGD46
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 13/08/2011 17:01:37
Messages: 378
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Si eu as ramane doar la zebre si corydoras. Cred ca 6-7-8 zebre si 3-4 cory sunt nr maxim ptr acvariul tau.
georgian.costache
Junior member

Joined: 06/12/2011 12:51:11
Messages: 37
Location: Bucuresti
IP:
Offline

M-am gandit sa-mi cumpar mai intai 4 Corydoras, sa-i tin vreo saptamana si dupa aceea sa-mi iau Zebrele sau Neonii. Corydorasii ii achizitionez, bineinteles, dupa ce acvariul este la parametri optimi ( temperatura, PH, duritatea apei etc.). Corect?
alexdell
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 09/11/2010 15:16:16
Messages: 300
Location: Bucuresti Titan
IP:
Offline

Ca sa grabesti ciclarea acvariului poti incerca JBL filter start, ajuta intr-o oarecare masura. Eu am bagat primi pesti in acvariu cam dupa o saptamana sau doua. De obicei pestii sanitari sunt ceva mai rezistenti ca restul pestilor, asta nu inseamana ca nu sunt afectati si ei ca restul pestilor. Deci ar merge bagati cory mai repede decat restul.
Ceilalti pesti ar trebui bagati la interval de o saptamana sau chiar doua dupa ce ai pus corydoras, astfel o sa ai bacterii destule in acvariu si nu o sa fie probleme.
Nu ne-ai spus ce filtre ai..JBL filter start se pune pe buretele filtrului si ajuta la formarea bacteriilor benefice.
Despre toate astea s-a mai discutat, pt mai multe informatii poti cauta pe forum.
Succes
georgian.costache
Junior member

Joined: 06/12/2011 12:51:11
Messages: 37
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Multumesc. Acvariul este dotat cu Biobox 1. Biobox nu este format numai din filtre ci si din incalzitor si pompa de apa.
georgian.costache
Junior member

Joined: 06/12/2011 12:51:11
Messages: 37
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Eu sunt multumit de el, momentan, pentru ca la inceput apa era foarte tulbure din cauza substratului iar acum este destul de limpede. Am adaugat in acvariu si o substanta numita Biotopol Plus.
buro
Junior member
[Avatar]

Joined: 09/12/2011 07:04:35
Messages: 55
Location: bucuresti-salajan
IP:
Offline

ok, mie imi plac foarte mult pestii `de inceput` numai astia imi plac. tu , cum esti la inceput , cumpara-ti cory albino , sunt super albi , sunt super activi , sunt `nebunatici`. xipho rosii iar sunt super ok pentru inceput. mananca , sunt activi , si sunt si frumusei. mai bagi si 2-3 molly negri negri ca satinul si ai si o paleta de culori pana la urma, cand intri in pet shop , te razgandesti pe loc de vreo 3-4 ori intreab-o pe tanti de acolo , stie ea ce pesti se inteleg
FlyingDutch
Member
[Avatar]

Joined: 08/09/2011 01:42:26
Messages: 199
Location: Bucuresti
IP:
Offline

buro wrote:pana la urma, cand intri in pet shop , te razgandesti pe loc de vreo 3-4 ori intreab-o pe tanti de acolo , stie ea ce pesti se inteleg


de obicei este inclusa si intelegerea tacita si de comun acord a ordinii in care se vor inghiti

acvariu 54L
georgian.costache
Junior member

Joined: 06/12/2011 12:51:11
Messages: 37
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Dar o data la cat timp se inmultesc pestii? Voi ce faceti cu puii pe care ii aveti in plus?
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

buro wrote: intreab-o pe tanti de acolo , stie ea ce pesti se inteleg

Acesta e unul dintre cele mai proaste sfaturi pe care i le poti da unui incepator. "Tanti de acolo" are interesul sa vanda. Nici in gluma sa nu mai zici asa ceva.
buro
Junior member
[Avatar]

Joined: 09/12/2011 07:04:35
Messages: 55
Location: bucuresti-salajan
IP:
Offline

uite , ca eu am inceput cu o tanti cu experienta (stiu cum suna ) nu a vrut sa-mi vanda pesti , care mai tarziu am aflat ca sunt agresivi, sau pesti care cresc prea mari. chiar m-a indumat foarte bine. nu toti sunt rai si vor doar bani.
kirucd
DIY Master
[Avatar]
Joined: 07/05/2011 19:27:18
Messages: 8209
Location: Bucuresti
IP:
Offline

E doar o exceptie intr-un noian de incompetenta. Cred ca exemplele de genul asta le poti numara pe degetele
de la cele doua maini, daca nu de la o mana.

O seara placuta,
Dragos

Filtre biologice
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/24422.page
Reef 500+
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/17511.page
Scubaline 460 - Discusi
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/15524.page
Bean animal overflow
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20369.page
kmol
Senior member
[Avatar]

Joined: 11/05/2010 23:20:33
Messages: 704
Location: Bucuresti, Pantelimon
IP:
Offline

buro wrote:xipho rosii iar sunt super ok pentru inceput. mananca , sunt activi , si sunt si frumusei. mai bagi si 2-3 molly negri negri ca satinul si ai si o paleta de culori

Si niste caerulusi galbeni ? Scuzati-mi ironia dar atunci cand alegeti pestii factorul estetic sa nu fie cel hotarator. Desi combinatia coloristica poate ca incanta ochiul placerea poate fi doar de partea dumneavoastra nu si a pestilor. Chiar daca nu urla/tipa nu inseamna ca un xipho se va simti bine langa o ciclida care il vede pe post de gustare sau un puffer de apa salmastra tinut in acvariul comunitar de apa dulce.
Ape limpezi va doresc.
P.S. Ma bucur sa aud ca mai exista si persoane care vand pesti si chiar nu ii transforma in carne de tun.

Misiunea mea este sa imi omor timpul, a lui - sa ma omoare pe mine. Ne întelegem bine, ca între asasini.
[Email]
georgian.costache
Junior member

Joined: 06/12/2011 12:51:11
Messages: 37
Location: Bucuresti
IP:
Offline

kirucd wrote:E doar o exceptie intr-un noian de incompetenta. Cred ca exemplele de genul asta le poti numara pe degetele
de la cele doua maini, daca nu de la o mana.


Asa este! Eu am ascultat sfatul unui vanzator de la un anume pet shop si m-am pricopsit cu 4 Hoplo intrun acvariu de 54 litri. Ei sunt mici acum, dar am fost nevoit sa le gasesc un camin petru ca astia cresc, tata. De ce credeti ca nu are ursul coada? Pentru ca l-a pacalit vulpea!
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com