[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Ajutor cu iluminatu  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
kutra
Junior member

Joined: 30/11/2011 14:37:29
Messages: 35
Location: sibiu
IP:
Offline


Am un avariu de cca 160l care are doar un singur neon la care as vrea sa renunt pentru ca este de culoare albasta si as vrea sa il inlocuiesc cu leduri.

In primul rand vreau sa stiu daca este posibil aceasta inlocuire a neonului cu leduri ?

In al doilea rand vreu sa stiu daca exista si pot gasi leduri care functioneaza la 220V?

Mi-a spus un vecin ca NEONUL are 50% lumina si 50% caldura si LEDU are 90% lumina si 10 % caldura este adevarat ? asta inseamna ca imi trebuie mai putini W la led decat la neon ?

La neone imi trebuie in jur de 0,4-0,5W/litru deci la LEDRURI care ar fi coeficientu de luminozitate pe litru de apa?

Va multumesc !



[Email]
eugen.popp
Senior member
[Avatar]

Joined: 15/09/2008 17:02:41
Messages: 579
Location: Bucuresti - N. Grigorescu
IP:
Offline

Nul, pentru ca te complici mult. Nu o sa iti iasa sa iti faci singur o lampa cu led-uri, poti cel mult sa iti cumperi una gata facuta special pentru acvariu.

I must not fear. Fear is the mind-killer. Fear is the little-death that brings total obliteration.
[Email] [WWW] [Yahoo!]
kutra
Junior member

Joined: 30/11/2011 14:37:29
Messages: 35
Location: sibiu
IP:
Offline

da vreu sa stiu daca unt bune ledurile pentru plante si pestii si de ce coeficient de W am nevoie pentru un litru de apa!

MERSII
[Email]
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Ia invata sa folosesti functia SEARCH a forumului. Dai un click pe butonul magic si scrii cuvantul "leduri". Ia vezi - se intimpla sau nu minunea?

Si tine minte - magia ar putea functiona ori de cite ori ai vreo nedumerire!

Nu de alta, dar daca ai fi citit Regulamentul forumului, ai fi vazut ca inainte de a crea un nou topic, te asiguri ca nu s-a mai discutat despre subiectul respectiv.
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com