[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Nymphaea lotus  XML
Forum Index » Plante de acvariu
Author Message
Daniela76
Member
[Avatar]

Joined: 14/01/2012 22:21:35
Messages: 209
Location: Bruxelles
IP:
Offline

Nu stiu ce sa fac cu Nymphaea lotus, i-am taiat frunzele pe care le trimitea la suprafata si nimic! Ramane tare pe pozitie, vrea la suprafata! Ma poate ajuta cineva cu un sfat?
HumanFace
Senior member
[Avatar]

Joined: 28/03/2010 21:15:04
Messages: 961
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Pai cam asa e cu nimphea... are tendinta sa se duca la suprafata, totusi e un fel de nufar. Nu stiu ce ai putea face in afara taierii frunzelor care sunt prea sus.
Bafta!

http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/40/13235.page Amazon
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20174.page Nano plantat
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/80/16583.page Nanoreef
DANIEL123DANIEL
Junior member
[Avatar]

Joined: 23/04/2012 17:58:54
Messages: 5
Location: Bucuresti sector 1. pajura
IP:
Offline

daca ai scalari in bazin cu un lotus care trimite frunze la suprafata atunci ai niste pesti fericiti
[Email] [Yahoo!]
Daniela76
Member
[Avatar]

Joined: 14/01/2012 22:21:35
Messages: 209
Location: Bruxelles
IP:
Offline

@HumanFace La mine toate frunzele se duc in sus, le tai pe toate?

@DANIEL123DANIEL Nu am scalari, pe mine ma intereseaza sa o fac tufa. Daca aveam un acvariu mare nu ma deranja, dar asa imi face multa umbra.
Cosmin G
Member
[Avatar]
Joined: 10/01/2011 23:04:02
Messages: 271
Location: Constanta
IP:
Offline

Eu am lotus in acvariu cu 5 frunze la suprafata si boboc de floare.Inainte avea frunze la suprafata dar fara boboc si pe mine ma deranja ca facea umbra peste celelalte plante.
Am taiat frunzele care erau la suprafata si mai aveam 2-3 in apa,dupa care am scos planta si am mutat-o in alt loc.Am observat ca daca muti planta cand are frunze la suprafata incepe sa faca iar frunze mici dar in timp(o luna) cresc din ce in ce mai mari.Poti incerca si sa vezi daca...merge!

O zi buna!


Coz007
Lazar Ginel
Ogar batran
[Avatar]

Joined: 18/01/2005 12:14:27
Messages: 1755
Location: IASI
IP:
Offline

Toate frunzele care depasesc inaltimea pe care tu o consideri ca ar fi mare... le tai .
Trebuie sa tai pina te plictisesti, in acest fel planta isi da seama ,dupa un timp ,ca nu trebuie sa se mai ridice la suprafata.
Nu tai niciodata prima frunza .
Plantele se adapteaza la conditiile oferite de tine.
DAR....daca si lumina este sub 0,8 w pe litru vei avea mai mult de munca.

This message was edited 2 times. Last update was at 26/05/2012 23:27:25


Ogar batrin dar.... cu miros fin
Daniela76
Member
[Avatar]

Joined: 14/01/2012 22:21:35
Messages: 209
Location: Bruxelles
IP:
Offline

Ok, asa am sa fac, lumina am w/L. Si zic eu, de buna calitate.
Multumesc pentru sfaturi!
Daniela76
Member
[Avatar]

Joined: 14/01/2012 22:21:35
Messages: 209
Location: Bruxelles
IP:
Offline

Ca sa nu mai deschid alt topic, as posta aici urmatoarea doleanta ca sa-i zic asa, are cineva idee unde as putea gasi un tabel, un site unde sa gasesc informatii despre ce consuma fiecare planta in parte? Stiu ca unele consuma mai mult K decat altele, altele mai mult P etc. In felul acesta as putea avea o schema de feritilizare personalizata in lupta cu algele.

Multumiri anticipate
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

Tabel nu cred ca gasesti decat cu necesitatile fiecarei plante (ca una prefera No3 sau alta prefera mai mult fier, samd) DAR cand zic ca nu gasesti tabel, e fiindca tabelul acela e proportional cu CO2-ul, lumina, adancimea plantei in acvariu, daca apa are tanin, de ph, de kh, de raportul Mg:Ca intelegi ideea. Totul depinde.

De exemplu am schimbat lumina la acvariu (adica un bec normal de plante l-am inlocuit cu unul roz) dar n-am schimbat nimic altceva (aceleasi plante pesti) acelasi regim de curatenie, aceiasi fertilizanti CA INAINTE. Dar acum am niste mici hair algae in acvariul de 25L caruia nu-i prea dau atentie. Il tin de "playing ground" asa "to build up intuition" - cateodata mai schimb cate ceva sa vad cum merg lucrurile.

Am zis astea in incercarea de a justifica de ce nu cred sa existe asa un tabel ... prea multe variabile..

Daca iar au aparut alge trebuie iar masuratori (No3 / SiO2 / PO4), revazuta lumina, CO2, fertilizanti ... O chestie de care m-am prins este ca fertilizantii sunt recomandati asa in functie de concentratia pe L caci e mai simplu de gandit; daca ar zice ca depinde de volumul de plante - n-ar mai lua nimeni. Dar poate trebuie redusi un pic (sau crescuti ?) dar trebuie facute schimbari ..

Acv. 30L, Acv. 10L, Acv. 16L, Reef 30L, Acv. 0.09L; In trecut: Acv. 25L, Acv. 8L
Pt. imbunatatit navigarea pe forum (My Stats, Big Images resize, Timezone fix)
[WWW]
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

http://www.aquaticplantcentral.com/forumapc/plantfinder/index.php

Sau scrii pe google numele plantei si dai click pe link-ul de la aquaticplantcentral (gaesti si site-uri in romana care au luat descrierea de pe site-ul asta).

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
Daniela76
Member
[Avatar]

Joined: 14/01/2012 22:21:35
Messages: 209
Location: Bruxelles
IP:
Offline

viulian Clar trebuie sa schimb ceva dar nu stiu ce... Plantele au o rata de crestere de ma sperie, cum spuneam a trebuit sa renunt total la plantele easy. Cresc mai mult pe inaltime desi lumina e w/l. Culorile sunt splendide dar ce ma fac eu cu BBA?
Eu ma gandesc in mare parte ca e de la filtrare.
Co2 e destul la Kh 5 am PH 6,7; PO4 1; NO2 0. O sa fac si un test de NO3 iar de SiO... trebuie sa cumpar.

stefanp Stiam de site-ul asta, e foarte bun pentru informatii generale, am vazut abia acum, ai dreptate, mai spune una-alta si despre necesitatile de fertilizare.

Revin, am facut testul NO3- 10.

Acum daca m-am apucat sa vorbesc de fertilizare reusite/probleme, sa detaliez un pic: de pilda am plante dificile care merg de minune (nici nu ma asteptam data fiind experienta mea) si plante aproape easy care nu merg cum trebuie. Foarte rau merge Alternanthera reineckii care, din ce stiu, nu e o planta prea dificila si Lotusului care nu are o culoare cine stie ce. Foarte bine merg Cabomba Piauhyensis, Hygrophila sp. 'Pantanal', : Ludwigia peruensis, Hydrocotyle leucocephala si dau semne bune Cryptocorynele Flamingo.
Ce sa inteleg eu din ciudatenia asta? Sa fie vinovati nitritii (NO2) pe care nu-i am?

This message was edited 2 times. Last update was at 03/06/2012 14:24:25

viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

Ai ceva poze ?

BBA trece cu eritromicina dar daca te hotarasti pe chestia asta - trebuie citit un pic inainte ce sa faci cu filtrul - e posibil ca eritromicina sa atace una alta.
Despre cresterea in inaltime, se spune ca plantele se duc acolo unde au nevoie de nutrienti. Daca se duc in sus, se spune ca isi cauta ori lumina mai puternica, ori mai mult CO2 ...
Inseamna ca au in rest tot ce le trebuie in apa.

Aici este parerea lui Tom Barr despre BBA: http://www.plantedtank.net/forums/fertilizers-water-parameters/123292-calcium-magnesium-ratio-4-1-1-a.html#post1235092 in principiu, nu conteaza decat CO2 sau lumina.

Cum as interpreta eu, ar fi intrebandu-ma unde e BBA in acvariu ? In zone umbroase / luminoase, zone de curent mare de apa, sau de curent mic de apa ?
Daca e in zone luminoase, sa incerci sa reduci durata luminii, daca e in zone de curent mic de apa, inseamna ca acolo ai CO2 putin si iti trebuie mai mult (nu musai mai mult global, ci poate revazut un pic traseul apei prin acvariu).

Daca da inapoi, atunci sa pastrezi ce ai gasit si un pic de eritromicina ca sa scapi mai repede de ea

Acv. 30L, Acv. 10L, Acv. 16L, Reef 30L, Acv. 0.09L; In trecut: Acv. 25L, Acv. 8L
Pt. imbunatatit navigarea pe forum (My Stats, Big Images resize, Timezone fix)
[WWW]
Daniela76
Member
[Avatar]

Joined: 14/01/2012 22:21:35
Messages: 209
Location: Bruxelles
IP:
Offline

Am reeditat postul anterior cu ceva detalii.
In legatura cu alga, chiar m-ai lamurit deplin, este acolo unde este umbra si unde nu circula apa cum trebuie. Sper ca mastodontul de filtru pe care il astept sa rezolve problema, sa vedem CO2-ul cum sa-l fac sa ajunga pe acolo
Cat despre eritromicina :speriat:, e jale mare, decicleaza acvariu si nu numai. Asa e cu antibioticele astea, sunt cu dus si intors, o sa recurg la asa ceva numai daca nu am de ales. Oricum e bine de stiut.

P.S. Vad ca nu mai merge sa pun poze altfel decat gazduite de alt site.



This message was edited 3 times. Last update was at 03/06/2012 16:54:09

mi.tudor
Junior member

Joined: 16/07/2012 23:08:43
Messages: 17
IP:
Offline

Legat de Nymphea Lotus, este pretentioasa? Eu tare as vrea sa cresc una doar pentru flori care imi plac la nebunie, nu neaparat intr-un acvariu, ci sa zicem intr-un bol/recipient/cum vrei sa ii zici, amenajat cu un substrat ok si de ce nu cu fertilizanti insa fara nici un filtru.
Alexandru Bazavan
Senior member
[Avatar]

Joined: 18/06/2011 00:33:20
Messages: 611
Location: Ploiesti
IP:
Offline

Nu este foarte pretentioasa,dar nici easy.Are nevoie de Co2 ca sa se dezvolte.Am incercat sa tin fara si s-a topit intr-o zi.

Comentariu in acvariu
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/18880.page
Betta:o noua pasiune
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/23023.page
Un nou proiect: 30 de metri cubi
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/0/24920.page

[Email] [Yahoo!] [MSN]
mi.tudor
Junior member

Joined: 16/07/2012 23:08:43
Messages: 17
IP:
Offline

Ok, CO2-ul se poate rezolva cu ceva home-made. Alte pretentii?
 
Forum Index » Plante de acvariu
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com