[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
700litri - NO turning back!  XML
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Author Message
BogdanHojbota
Member
[Avatar]

Joined: 03/11/2009 21:41:00
Messages: 126
Location: Bacau
IP:
Offline

salutare, n-am postat de ceva vreme aici ca mi-e mai greu cu postatul pozelor si vide-urilor.

Acvariul merge bine, am trecut de la HQi, la capac, 2*80 watt T5 - si 6*39 watt T5. Momentan functioneaza in reprize doar 2*80 watt si 4*39 watt. Pnetu celelalte 2 tuburi, trebuie sa mai pun inca o priza in dulap, dar nu imi gasesc timp pentru asta.

in rest ma lupt cu BBA care apare numai pe pietricelele din partea din fata a acvariului si pana acum am aplicat cateva strategii, dar fara succes, si totusi inca nu am stabilit clar cauza aparitiei si proliferarii in acea zona a acestei "blanite"

si acum un video si ceva foto, pentru relaxare:



image

image

image

image

image

image

This message was edited 2 times. Last update was at 11/11/2012 11:57:38


old Consigliere
petre79
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 04/09/2012 20:24:03
Messages: 415
Location: Hunedoara
IP:
Offline

Plante frumoase si sanatoase.......
Felicitari....
ioanis
Member
[Avatar]

Joined: 02/10/2010 00:35:01
Messages: 209
Location: Cyprus
IP:
Offline

imi place blyxa ca e plina de boboci.ce metoda de fertilizare folosesti la un bazin asa de mare?

http://www.flickr.com/photos/60563080@N04/8091362882/in/photostream/
BogdanHojbota
Member
[Avatar]

Joined: 03/11/2009 21:41:00
Messages: 126
Location: Bacau
IP:
Offline

-fertilizare micro trace mix si macro PPS. Cate 180 mll micro /saptamana si 20 macro

Feeding time - wafers de la sera

mai jos cory panda, sterbai, si neonii

image

image

image

image

image


un crevete rosu rosu! - oare o fi red sakura sau red "sa_curu" ?

image

old Consigliere
BogdanHojbota
Member
[Avatar]

Joined: 03/11/2009 21:41:00
Messages: 126
Location: Bacau
IP:
Offline

Si acum in ajun de an nou va mai incat cu o fotografie de ansambu si o sa va zic pas-ul meu, care ma framanta de vre-o 3 saptamani incoace , cu un dezechilibru in bazin poate ma ajutati cu vre-o idee.



Asta e imaginea de ansamblu iar mai jos va voi spune off-ul:
image

[b]Dezintegrare Rotala macrandra red, Rotala macrandra Mini, Rotala Sp. Buterfly, Rotala Rotundifolia[/b]

In urma cu aprox 2-3 saptamani dintr-o data tufa de aprox 30 de fire de rotala macrandra red a inceput sa se dezintegreze, frunzele au inceput sa se albeasca si sa se dezintegreze si tulpina sa se necrozeze.
Cred ca s-a ajuns la o carenta dar nu imi dau seama ce.
In urma cu o saptamana am presupus ca e vorba de o carenta de potasiu din moment ce s-au gaurit frunzele si eu puneam si macro putin in bazin, deoarece nu voiam sa risc cu supra fertilziarea in urma unei defrisari si replantari masive.
Dupa ce am adaugat macro acum o saptamana rotalele au inceput sa dea pui mici si firavi, insa cand puiul rotalei macrandra red a atins 1,5 cm s-a albit si necrozat din nou.
Rotala buterfly - a pierdut usor usor toate frunzele si acum are pui de cativa mm.
Rotala macrandra mini - s-au gaurit frunzele si stagneaza
Rotala rotundifolia stagna si nu voia sa creasca, de cand am revenit cu macro este singura dintre rotale care si-a revenit si a facut frunze frumoase, groase si colorate.

Fertilizarea pe saptamana inainte de declin:
micro 60 ml Ferropol la schimb de apa si cate 15-20 de mll de micro trace mix pe zi sau la doua zile daca uitam.
macro -merg pe Estimative Index si adaugam 3ppm NO3, 0.3ppm Po4, 3ppm K, 0.3ppm Mg

la final de saptamana testele imi aratau: Fe ~0.1-0.2 ; Po4 ~ 1ppm; No3: 5-10ppm, Gh 16 grade germane, caci testul de Kh s-a terminat, insa repet duritatea e mare recunosc, dar au mers foarte bine rotalele si pana acum.

Fertilizare pe saptamana de la declinul vizibil al rotalelor:
70 ml Easy Life Profito dupa schimb de apa de 50%
70 ml Macro (Ei) - 10ppm NO3, 1ppm PO4, 10 ppm K, 1 ppm Mg

Vineri dimineata am schimbat 35% din apa si am adaugat din nou fertilziantii 70 ml Profito si 70 ml Macro, iar dupa 3 zile, am testat de curiozitate Fe - care era 0 ppm. Parca mai auzisem pe cineva care fertiliza cu profito si la testele de Fe arata 0.

Dupa ce m-am consultat si cu Victor am zis sa cresc Fe-ul si am pus 4 doze de micro Trace Mix Plus dimineata. O sa testez Fe-ul cateva zile sa vedem ce se intampla. Tinta la Fe este de a fi constant la 0,5 ppm

Alte idei ce ar fi putut provoca problema aceasta numai la rotale? sau mi-am dat raspunsul singur ?


image

image

image

image



This message was edited 3 times. Last update was at 31/12/2012 20:50:13


old Consigliere
daniel12
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/12/2011 15:58:38
Messages: 855
Location: Bucuresti/Dr.Taberei
IP:
Offline

Eu bag EasyLife Ferro aproape zilnic, PPS-Pro si Tracemix + picaturi JBL Ferropol24.

Macrandra e invaziva, la fel si Rotundifolia. Am avut o tufa cu peste 30 de fire ce am tuns-o si imprastiat-o in urma unei actiuni de inlocuire a Alternantherei care creste BBA intr-o veselie. Pe Macrandra n-am vazut un punct de BBA.

Acum astept sa se indeseasca. Varfurile replantate au crescut 3-4cm de la tunsoare in nici o saptamana.
narcis
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 04/11/2011 22:32:48
Messages: 2474
Location: pitesti
IP:
Offline

Salut. Ce substrat folosesti, ce cantitate ai pus initial si de cand este startat bazinul? Dupa culoare celorlalte se pare ca nu ar fi o carenta asa mare de fier, plantele consuma ce le dai tu. Eu as incerca niste stikuri la baza tufelor sau ceva bile fertilizatoare.
[ICQ]
BogdanHojbota
Member
[Avatar]

Joined: 03/11/2009 21:41:00
Messages: 126
Location: Bacau
IP:
Offline

Update:

Aranjamentul incepe sa prinda forma, usor usor, dar se duce.
- Am reusit sa creez o tufa frumoasa de prosepinaca si am incercat pe cat posibil sa o aranjez gen amfiteatru.
- Nu a crescut suficient inca l. aromatica - dar se vad doua fire care au rupt norma, si astept si pe celelalte sa le ajunga din urma.
- la fel si cu bacopa, mai sunt cateva care au fost replantate si astept sa razbeasca din spatele celorlalte.
- In curand o sa se mareasca si tufa de rotala fluturas;
- trebuie sa scurtez putin ludwigia repens rubin;
-sa mai rotunjesc althernanthera mini;
- sa scurtez putin balsamica sau sa scot altfel in evidena didisplis diandra din spate;

nu va mai plictisesc cu cuvinte si las fotografiile sa va arate ce am reusit pana acum. Evident am nevoie de parerile voastre!

image

image

image

image

image

image

image

old Consigliere
 
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com