[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Fund dublu  XML
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Author Message
tizzle
Member
[Avatar]

Joined: 14/08/2011 22:24:45
Messages: 133
Location: Iasi
IP:
Offline

Am avut un acvariu cu fund dublu ( 2 coli cu marimi identice ) si acum as vrea sa le separ, pentru a le putea modifica dimensiunile. Mai precis am nevoie doar de una din coli.Am incercat sa bag lama de cutter intre ele dar nu prea este loc.

Ma gandesc sa sparg una dintre fete si sa dezlipesc cioburi doar ca nu stiu cum sa o fac a.i. sa nu le sparg pe amandoua.

Idei?
[Email] [Yahoo!]
Taz
Membru de baza

Joined: 12/12/2010 18:45:41
Messages: 346
Location: Sfantu Gheorghe- Brasov
IP:
Offline

Se gaseste o substanta speciala pt indepartarea siliconului ,am vazut la Hornbach , circa 15lei .
[Email] [Yahoo!]
scificuss
Senior member
[Avatar]

Joined: 11/05/2009 18:40:21
Messages: 870
Location: Ploiesti
IP:
Offline

Cauti un cabinet stomatologic. Intrebi dentistul de vreun cabinet tehnologic dentar. La ei poti gasi sarma de otel foarte subtire. Negociezi pentru o bucata suficienta nevoilor tale.

Multe din tainele acvaristicii le gasiti AICI.
[Yahoo!]
kirucd
DIY Master
[Avatar]
Joined: 07/05/2011 19:27:18
Messages: 8209
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Substanta speciala pentru indepartarea siliconului nu cred ca te poate ajuta, practic siliconl este intre cele
doua geamuri. Probabil ca varianta cu sarma de otel sa fie de folos.

O zi buna,
Dragos

Filtre biologice
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/24422.page
Reef 500+
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/17511.page
Scubaline 460 - Discusi
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/15524.page
Bean animal overflow
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20369.page
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Parerea mea este ca efortul depus nu va face cat o bucata de geam "nou"... nu te chinui degeaba!

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
tizzle
Member
[Avatar]

Joined: 14/08/2011 22:24:45
Messages: 133
Location: Iasi
IP:
Offline

am sticla si vreau sa o vand, doar ca posibilul cumparator vrea dimensiuni mai mici. altfel nu ma complicam
[Email] [Yahoo!]
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Si nu merge daca dai cu diamantul pe coala de sus, dupa care intorci si dai cu diamantul si pe cealalta coala? Le "ciocanesti" un pic ca sa se desprinda la taietura si bagi cutterul prin taietura ca sa tai siliconul (sau sarma de care spunea scifficus).
Sper ca intelegi ce vreau sa zic.

Si pe urma ii lasi noului acvariu fund dublu, ca sa nu te mai chinuiesti sa desprinzi cele doua placi de sticla.

This message was edited 2 times. Last update was at 11/09/2012 20:59:43


Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
tizzle
Member
[Avatar]

Joined: 14/08/2011 22:24:45
Messages: 133
Location: Iasi
IP:
Offline

Am inteles ce spui. M'am gandit si eu la varianta asta doar ca problema vine cand incerc sa le rup..fiecare coala are 1 cm grosime si e cam dificil sa le rup pe ambele de la aceeasi taietura. M'am gandit in schimb sa tai doar una din fete si sa o supun unor schimburi bruste de temperatura, in speranta ca va crapa . Daca nu , asta este
[Email] [Yahoo!]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Nu cred ca poti dezlipi cele doua geamuri fara acea sirma foarte subtire. Daca nu reusesti la dentist incearca o coarda de vioara, cred ca exista suficient de subtire. Sau poti scoate un fir dintr-un cablu de frina pentru bicicleta daca nu-i prea gros.

Nu cred ca se pune problema sa reusesti sa tai geamu', e prea gros.

Poze: smilie ... Poze cu plante
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Doua placi de geam, 10 mm grosime, lipite intre ele cu silicon... raman la parerea mea, nu merita efortul!

- Incearca sa convingi potentialul cumparator sa le ia, el, asa cum sunt... ii lasi ceva la pret si-l pui pe el sa munceasca.
- Daca totusi vrei sa pui osu' la treaba, cumpara un set de corzi de chitara (sunt mai lungi si mai rezistente decat cele de vioara)... dintr-o coada de matura iti incropesti doua bucati de 15 cm lungime, pe post de manere... legi coarda de chitara de acele manere si incerci "sa o tragi" printre cele doua foi de geam. Daca gasesti un prienten care sa te ajute, ar putea merge mai repede. Faci miscarea aia gen "joagar", cum vezi prin filme ca taiau aia lemnele inainte (doi oameni la un fierastrau lung).



Spor la treaba!

This message was edited 1 time. Last update was at 12/09/2012 10:43:40


Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
dj_ando_83
Member

Joined: 14/07/2009 00:58:29
Messages: 200
Location: stalpeni arges
IP:
Offline

teoretic ar merge taiate asa cum sunt. zgarii geamul cu diamantul la dimensiunile dorite si incalzesti geamul cu o lampa cu care lipesc astia tevile de cupru. practic este mult mai greu de facut asa ceva din cauza ca trebuie sa incalzesti uniform taietura. daca nu incalzesti uniform taietura, risti sa o ia pe "aratura". cu sarma de otel sau orice altceva nu vei reusi sa le dezlipesti. cu metoda asta am reusit sa tai fasii de geam de 10 mm si 4 cm latime la o lungime de 1.2m fara a depune un efort prea mare.
[Email] [Yahoo!]
dj_ando_83
Member

Joined: 14/07/2009 00:58:29
Messages: 200
Location: stalpeni arges
IP:
Offline

ai reusit pana la urma?
[Email] [Yahoo!]
Bogdan_Musat
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 23/12/2010 22:50:32
Messages: 415
Location: Bucuresti
IP:
Offline

tizzle wrote:Am inteles ce spui. M'am gandit si eu la varianta asta doar ca problema vine cand incerc sa le rup..fiecare coala are 1 cm grosime si e cam dificil sa le rup pe ambele de la aceeasi taietura. M'am gandit in schimb sa tai doar una din fete si sa o supun unor schimburi bruste de temperatura, in speranta ca va crapa . Daca nu , asta este

Poate te si tai in muchiile alea smilie

This message was edited 1 time. Last update was at 17/09/2012 19:14:56


Daca nu poti face mutari geniale, macar greseli fatale sa nu faci.
[Yahoo!]
 
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com