[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Substrat colmatat  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
Georg
Junior member
[Avatar]

Joined: 11/11/2012 15:12:49
Messages: 54
Location: Brasov Sacele
IP:
Offline

Acvariul are 160l, am pus jbl AquaBasis Plus care a stat intr-un acvariu 3 luni,s-a crapat acvariu si m-am gandit sa nu arunc substratul, am pus peste ce am salvat din acvariul spart o punga noua de AquaBasis Plus de 5l , peste "placinta" care a iesit am pus 4 pungi de 5l nisip cu granulatie 2-4mm negru din Hornbach .Plantele au crescut bine, dupa 3 saptamani au inceput sa se ingalbeneasca a crescut Kh de la 6-7 la 11-12 am scos pietrele si atunci am simtit un miros greu (apa in acvariu este limpede si nu are miros)Am aspirat la radacinile plantelor si surpriza radacinile negre, sanatoase groase dar negre. Am aspirat 50% din nisip l-am spalat si l-am pus inapoi Asta fara sa tulbur apa sau sa amestec AquaBasis .....Ce recomandati? mai pot sa fac ceva? sau schimb tot substratul.De mentionat ies bule de aer din substrat nu am test de oxigen

Pun si o poza cu nisipul nu stiu cum se numeste nu mai am ambalajul . http://postimage.org/image/47us97z5l/

Acum in acvariu am ph 7 kh 6-7 gh-11 no3-1 co2-2bule pe sec

This message was edited 6 times. Last update was at 12/12/2012 14:35:05


Fi bogat in suflet si nu vei fi niciodata sarac!
buryck
Junior member
[Avatar]

Joined: 30/08/2010 15:38:25
Messages: 75
Location: Buftea
IP:
Offline

Cati litrii de Jbl Aquabasis ai in total?
Georg
Junior member
[Avatar]

Joined: 11/11/2012 15:12:49
Messages: 54
Location: Brasov Sacele
IP:
Offline

buryck wrote:Cati litrii de Jbl Aquabasis ai in total?

7l aproximativ ,din punga noua am pus mai bine de jumate

Fi bogat in suflet si nu vei fi niciodata sarac!
narcis
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 04/11/2011 22:32:48
Messages: 2474
Location: pitesti
IP:
Offline

Nu te apuca de schimbat substratul. Este normal sa iasa bule din substrat, nu cred ca el este cauza cresterii kh. Posibil sa nu mai fie asa consistent, dar asta se poate remedia usor cu introducera de bile fertilizante de la jbl. Aspirand 50% din substrat, banuiesc ca ai si deciclat acvariul. Eu ti-as recomanda sa ai putina rabdare, sa vezi daca apar frunze noi, fiind plantate de curand posibil ca radacinile sa nu fi ajuns inca la substratul fertil sa traga suficienti nutrienti de acolo. Daca nu ai rabdare, baga ceva bile fertilizante de la jbl sau niste stikuri de vulkanit, tot un fertilizant solid care se pune la radacina plantelor, sau ce altceva gasesti.

Incerca sa urmaresti valorile no2, si no3, eventual daca ai teste si de amoniu, posibil sa fi deciclat partial. La cresterea valorilor, pac schimb de apa(daca ai pesti, daca nu ai lasa-l in pace).
[ICQ]
Georg
Junior member
[Avatar]

Joined: 11/11/2012 15:12:49
Messages: 54
Location: Brasov Sacele
IP:
Offline

narcis wrote:Nu te apuca de schimbat substratul. Este normal sa iasa bule din substrat, nu cred ca el este cauza cresterii kh. Posibil sa nu mai fie asa consistent, dar asta se poate remedia usor cu introducera de bile fertilizante de la jbl. Aspirand 50% din substrat, banuiesc ca ai si deciclat acvariul. Eu ti-as recomanda sa ai putina rabdare, sa vezi daca apar frunze noi, fiind plantate de curand posibil ca radacinile sa nu fi ajuns inca la substratul fertil sa traga suficienti nutrienti de acolo. Daca nu ai rabdare, baga ceva bile fertilizante de la jbl sau niste stikuri de vulkanit, tot un fertilizant solid care se pune la radacina plantelor, sau ce altceva gasesti.

Incerca sa urmaresti valorile no2, si no3, eventual daca ai teste si de amoniu, posibil sa fi deciclat partial. La cresterea valorilor, pac schimb de apa(daca ai pesti, daca nu ai lasa-l in pace).


Plantele cresc au lastari noi .Am aspirat 50%doar de la suprafata sa vad de unde vine mirosul. Plantele au ramas la locul lor,am mutat doar o parte din ele care trebuiau tunse .O sa cumpar un test de amoniu si no2 Multumesc
Acvariul are filtru extern de 40l sump cu inele ceramice,MicroMec,filter balls,ClearMec,BioNitratEX.

This message was edited 4 times. Last update was at 11/12/2012 18:45:55


Fi bogat in suflet si nu vei fi niciodata sarac!
narcis
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 04/11/2011 22:32:48
Messages: 2474
Location: pitesti
IP:
Offline

Conteaza mult si temperatura apei, la mine asa s-a intamplat. In vara imi aparuse un miros urat, dar dupa ce am micsorat temperatura a disparut.Ca o comparatie, eu am 5l de aquabasis plus la un bazin de aprox. 65 llitrii net, deci nu cred ca ar conta cantitatea substratului in problema ta.
[ICQ]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Georg wrote:am scos pietrele si atunci am simtit un miros greu

Miros de oua stricate?

Poze: smilie ... Poze cu plante
dberger
Member

Joined: 07/01/2012 14:42:39
Messages: 164
Location: Medias
IP:
Offline

Porcu wrote:
Georg wrote:am scos pietrele si atunci am simtit un miros greu

Miros de oua stricate?


Georg wrote:(...)AquaBasis Plus (...)si m-am gandit sa nu arunc substratul, am pus peste ce am salvat din acvariul spart o puga noua de AquaBasis Plus de 5l , peste "placinta" care a iesit am pus 4 pungi de 5l nisip cu granulatie 2-4mm negru din Hornbach


si mie imi miroase a hidrogen sulfurat... dupa explicatia colegului care, a facut un sandwich de toata frumusetea, probabil plin de detritus care acum se descompune.
[Yahoo!]
babanukriss
Senior member
[Avatar]

Joined: 26/01/2012 20:55:45
Messages: 558
Location: Brasov,Sacele
IP:
Offline

la 2 luni de la setup mai ies inca bule de aer din substrat??? ciudat ,la inceput se intelege cum e pus substratu si porma apa mai raman bule multe de oxigen in substrat si mai ai impresia ca e ceva in neregulam,dar la 2 lunii hmmmm,in legatura cu mirosu , cat de des umbli la plante si substrat ? si ce temperatura ai,cu cat este mai cald cu atat ampliica mirosul...in substratul ce il ai nu ai gasit ici un melc mort ,de la dozajul de co2 exagerat sau ceva de genu?

Ai bani, mananci..!!! Nu ai bani, nu ti-e foame...!!!
[ICQ]
Georg
Junior member
[Avatar]

Joined: 11/11/2012 15:12:49
Messages: 54
Location: Brasov Sacele
IP:
Offline

Am facut testele: NO2-0.01 NO4-0.05.
Inca mai ies bule din substrat .Poate fi de la radacina plantelor?
La plante umblu des. Aspir o data la 2 zile la baza plantelor si misc substratul la o adancime de maxim 1 cm.
Am cumparat putine plante si au avut BBO,acum incerc sa scap de partea crescuta cu alge,plantez doar varfurile .
Da miroase a oua clocite cand aspir mai mult de 2-3 cm .
Temperatura 25 -25,9 ziua 24.9 noaptea.
Melci nu prea am mai vazut de cand am spalat substratul .
Co2 am 16-18 pe testul de la tetra. Este prea mult?

Multumesc.

Fi bogat in suflet si nu vei fi niciodata sarac!
babanukriss
Senior member
[Avatar]

Joined: 26/01/2012 20:55:45
Messages: 558
Location: Brasov,Sacele
IP:
Offline

te astept pe mess sa discutam mai amanuntit

Ai bani, mananci..!!! Nu ai bani, nu ti-e foame...!!!
[ICQ]
daniel12
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/12/2011 15:58:38
Messages: 855
Location: Bucuresti/Dr.Taberei
IP:
Offline

Eu nu vad o problema. Sau cel putin descrierea unei probleme.

Radacinile e normal sa se faca negre cand folosesti substrat fertilizant sau pamant sau bile de argila. Plantele o buc prost din alte motive dar zici ca ai si lastari noi. Eu zic, la fel. Rabdare si nu fa schimbvari mari la acvariu. Lasa-l sa se aseze o luna si dupa aia incepi sa umbli la ce nu merge.
Georg
Junior member
[Avatar]

Joined: 11/11/2012 15:12:49
Messages: 54
Location: Brasov Sacele
IP:
Offline

Multumesc pentru sfat asa o sa fac !
Intrebare:
Cuba s-a uscat. Din uscaturi apar muguri. Curat ce s-a uscat, sa nu putrezeasca sau mai astept?

This message was edited 2 times. Last update was at 11/12/2012 19:55:37


Fi bogat in suflet si nu vei fi niciodata sarac!
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Georg wrote:Da miroase a oua clocite cand aspir mai mult de 2-3 cm .

Nu-i bine, ceva s-a intimplat acolo, n-am idee ce s-a acumulat sau de ce au aparut astfel de reactii. Incearca sa provoci cu o bagheta eliminarea gazului puturos, e toxic da' ma tem ca te asteapta o refacere a substratului.

Poze: smilie ... Poze cu plante
Georg
Junior member
[Avatar]

Joined: 11/11/2012 15:12:49
Messages: 54
Location: Brasov Sacele
IP:
Offline

E bine si asa rau Multumesc .cineva zicea "Zgarcitul mai mult pagubeste" si asa e .O s-a cumpar Manado si incalzire in substrat vine mosu .
Imi puteti da ceva sugestii pentru un sistem de incalzire. Va rog
Am gasit Dupla Thermik Set 240 Pret 300ron
JBL Pro Temp Basis - Basis 250 Pret 235ron si mai caut......

This message was edited 3 times. Last update was at 12/12/2012 13:51:38


Fi bogat in suflet si nu vei fi niciodata sarac!
Georg
Junior member
[Avatar]

Joined: 11/11/2012 15:12:49
Messages: 54
Location: Brasov Sacele
IP:
Offline

A trecut ceva timp de cand nu am mai postat ...
Am golit acvariul de nisip ,a iesit un miros Bine ca am scos tot si am salvat plantele si pesti . Multumesc de sfat Porcu
Acum acvariul are 3 saptamani de cand sta la ciclat si lucrez la hardscape . Daca nu cer prea mult imi puteti da niste sfaturi legat de ce plante se potrivesc ?
Lumina am 5 tuburi t8 3 Philips 865 ,2 Osram Fluora


Plantele le tin intr-un acvariu de 60l si am 2 neoane de 36w osram fluora este ok ca lumina?
[Thumb - DSC_0335.JPG]


Fi bogat in suflet si nu vei fi niciodata sarac!
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Arata bine, ceea ce se vede acum imi sugereza un acvariu minimalist ....... niste covor si putine tufe. Nu-i obligatoriu sa vrei exact asta .......

Poze: smilie ... Poze cu plante
Georg
Junior member
[Avatar]

Joined: 11/11/2012 15:12:49
Messages: 54
Location: Brasov Sacele
IP:
Offline

Sincer,la asta ma gandeam si eu . Asa sau asezat pietrele .... asa vrea sa iasa.Mai trebuie sa cumpar cateva pietre sa maresc un pic baza, sa arate ca niste radacini .
Sa pun ricia pe trunchi ar merge?dar nu pe tot pe ici pe colo sa arate ca si cum a fost inundat. si un covor HC . in conditiile astea ce plante mici -tufe sa aleg?

This message was edited 2 times. Last update was at 19/01/2013 23:09:09


Fi bogat in suflet si nu vei fi niciodata sarac!
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com