[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Cabomba aquatica - radacini aeriene  XML
Forum Index » Plante de acvariu
Author Message
Adrian Ionut
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 05/02/2004 14:24:13
Messages: 472
Location: Canada - Montreal
IP:
Offline

Am on nedumeriere legata de Cabomba aquatica din acvariul meu... Desi creste si este sanatoasa (chiar trebuie sa o tai si replantez in curand, fiind prea inalta), are radacini aeriene in loc de radacini in substrat, si nu-mi dau seama de ce si ce nu-i place. Stiu ca in general plantele de tip STEM au obiceiul asta, da ma gandesc ca faptul ca face radacini aeriene in loc de in substrat ar putea sa fie o problema pe undeva. Are cineva idee de ce un astfel de comportamnet?

Conditiile pe care i le ofer sunt: substrat Eco-Complete de vreo 5-7cm, KH8, pH 7.4-8 (acvariul e in ciclare...), injectez CO2 cat se poate, avand in vedere ca nu am pesti momentan, fertilizare inca nu am inceput, de teama algelor, doar am mai adaugat Fe lichid si ceva Seachem Excel.

Merci,

Cauta si vei gasi, intreaba si ti se va raspunde. (oarecum din Biblie)
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Cred ca asa e programata. Am tinut-o multi-multi ani si n-am reusit sa observ vreo legatura intre radacinile astea si vreun element legat de fertilizare, lumina, temperatura etc.......

Poze: smilie ... Poze cu plante
Adrian Ionut
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 05/02/2004 14:24:13
Messages: 472
Location: Canada - Montreal
IP:
Offline

S-ar putea... am pus cateva fire intr-un alt acvariu, care are aproape 2 ani (substrat pietris clasic de aprox 2-3mm, KH 3-4, pH 7.2, fertilizare produse de la Seachem - metoda proprie, CO2 cu masura) si comportamentul nu pot sa zic ca s-a schimbat foarte mult, planta creste foarte bine, e sanatoasa, dar NU face radacini in sol dar nici aeriene...

PS. In ambele acvarii platele provin din aceelasi "batch".

Cauta si vei gasi, intreaba si ti se va raspunde. (oarecum din Biblie)
alber
Moderator
[Avatar]

Joined: 26/09/2008 12:20:22
Messages: 4859
Location: bucuresti - berceni
IP:
Offline

Am observat si eu acelasi fenomen si am tras o singura concluzie. Rata de crestere a radacinilor adventive ets proportionala sau chiar mai mare decat rata de crestere a plantei, pe cand radacinile ce ar trebui sa creasca in substrat sunt mult mai puturoase. Probabil ca daca am lasa planta sa se ridice cateva zeci de centimentri, ar avea timp sa-si dezvolte si radacinile de substrat.

"e usor a scrie versuri, cand nimic nu ai a spune" - Mihai Eminescu
[Email] [Yahoo!]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Intr-adevar, Cabomba creste foarte repede. Daca rupi virfutile si le replantezi sint sanse mari sa ajunga la suprafata inainte de a face radacini.
Cabomba e o planta careia ii place sa se hraneasca din masa apei. Cu toate astea, daca rupi virfurile si lasi baza in substrat va da lastari si (in timp) va face radacini in substrat extrem de lungi, ramificate si puternice.

Poze: smilie ... Poze cu plante
Adrian Ionut
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 05/02/2004 14:24:13
Messages: 472
Location: Canada - Montreal
IP:
Offline

E perfect adevarat ceea ce zici... am scos pentru replantat ieri cele ~12 fire de Cabomba pe care le am; din cele 12 vreo 3 aveau deja radacini in sol, doar ca micute, nu mai lungi de 1cm.
Asadar, in ritmul in care cresc si cum nu cred ca-mi va placea sa le tai varful, vor face radacini la Pastele Cailor...

Cauta si vei gasi, intreaba si ti se va raspunde. (oarecum din Biblie)
iluvbeer
Junior member

Joined: 09/10/2012 13:43:31
Messages: 27
Location: Bucuresti - Titan
IP:
Offline

Eu sincer, de asta am renuntat la acest gen de plante, cabomba, Hygrophilla polymorpha.
Am incercat chiar timp de catea luni sa tund radacinile adventive.... degeaba. sunt de neoprit!
Eu pur si simplu am zis c e mai bine sa nu-mi mai ba capul cu acest fel de plante si gata. arata foarte urat aceste radacini in acvariu!

0728330969
[Email] [Yahoo!]
Adrian Ionut
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 05/02/2004 14:24:13
Messages: 472
Location: Canada - Montreal
IP:
Offline

Nici eu nu le mai am de ceva timp

Cauta si vei gasi, intreaba si ti se va raspunde. (oarecum din Biblie)
 
Forum Index » Plante de acvariu
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com