[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Acvariu "ready-made"  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Cea cu frunze rosiatice as zice tot Cryptocoryne.
Cea cu frunze mai mici, verzi, nu se vede bine in poza...pare o Cryptocoryne mai amarata...

Poti renunta la aerare si in al doilea acvariu. Poti pune easycarbo in doza normala si ferropol24 (poate un pic sub doza recomandata).

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
claudiugeacar
Member
[Avatar]

Joined: 24/09/2013 20:23:40
Messages: 118
Location: Domnesti, Ilfov
IP:
Offline

Multumesc! O sa opresc aerarea si in cel mic, atunci. Sau macar sa o dau mai incet...
Oricum, in acvariul mare, pestii par mai linistiti, acum ca nu mai e atat de agitata apa. Sper doar sa nu fie o problema cu circulatia apei, mai ales la baza.
Studiez problema si revin cu detalii.

Ape limpezi!

Acvaristica este modul cel mai simplu (si direct) prin care omul poate intelege influenta sa asupra naturii.
Ape limpezi!
claudiugeacar
Member
[Avatar]

Joined: 24/09/2013 20:23:40
Messages: 118
Location: Domnesti, Ilfov
IP:
Offline

Revin cu noutati.
Am gasit duza cealalta de la filtru, deci s-a rezolvat problema cu valurirea apei, dar acum si cea cu circulatia, care e notabil mai buna.
Intre timp, am observat un comportament deosebit (pentru mine) al unei perechi de tetra, si voiam sa va intreb daca e ceva notabil, sau e ceva obisnuit pentru ei.
S-au dus in spatele acvariului (dupa un mopan si in spatele perdelei de valisneria) si pareau sa se "pupe" (am mai vazut comportamentul asta la porumbei), adica se "ciuguleau" in zona gurii. Au fost tare simpatici, au facut vreo cateva tumbe in tot acest timp, dupa care s-au mai fugarit putin prin acvariu.
Any ideas?

Multumesc!

Acvaristica este modul cel mai simplu (si direct) prin care omul poate intelege influenta sa asupra naturii.
Ape limpezi!
alber
Moderator
[Avatar]

Joined: 26/09/2008 12:20:22
Messages: 4859
Location: bucuresti - berceni
IP:
Offline

"S-au luat in gura" , adica se bateau un pic

"e usor a scrie versuri, cand nimic nu ai a spune" - Mihai Eminescu
[Email] [Yahoo!]
claudiugeacar
Member
[Avatar]

Joined: 24/09/2013 20:23:40
Messages: 118
Location: Domnesti, Ilfov
IP:
Offline

Serios? Si eu care credeam ca e un moment de tandrete...
Ma gandeam cu bucurie ca va fi cazul sa incep sa ii urmaresc in eventualitatea unei depuneri....
Poate era totusi un "lover's quarrel"...

Acvaristica este modul cel mai simplu (si direct) prin care omul poate intelege influenta sa asupra naturii.
Ape limpezi!
claudiugeacar
Member
[Avatar]

Joined: 24/09/2013 20:23:40
Messages: 118
Location: Domnesti, Ilfov
IP:
Offline

Cateva poze din seara asta:

Vedere de ansamblu

image

image


Ancistrus

image

image

image

image

image



Corydoras

image

Un neon "timid"

image

Tetra

image

Acvaristica este modul cel mai simplu (si direct) prin care omul poate intelege influenta sa asupra naturii.
Ape limpezi!
claudiugeacar
Member
[Avatar]

Joined: 24/09/2013 20:23:40
Messages: 118
Location: Domnesti, Ilfov
IP:
Offline

N-am mai apucat sa mai adaug cate ceva pe aici (sunt ocupat cu cititul posturilor voastre, adica "invatatul"). Si rezultatele se vad: plantele merg din ce in ce mai bine (multumesc inca o data pentru sfatul legat de aerarea cu ajutorul filtrului) si incep sa inteleg cum vine treaba cu fertilizarea... vorba aia, practica e mama invataturii . De fapt, le merge atat de bine, incat am inceput sa mai donez (noroc cu marianpetrescu, care a prins si el microbul).
Astept cu nerabdare sa infloreasca un anubias (la inceput am crezut ca e o frunza noua, abia apoi am aflat de aici ca da fapt poate sa faca flori si sub apa). Am adaugat si cativa melci de substrat si, judecand dupa faptul ca nu i-am mai vazut dupa aceea decat sporadic (si a trecut ceva timp), presupun ca nu e o problema cu inmultirea lor, deci e semn bun in ceea ce priveste starea generala a acvariului.
O sa revin si cu niste poze saptamana viitoare (momentan camera mea e in deplasare, in scopuri didactice).


Acvaristica este modul cel mai simplu (si direct) prin care omul poate intelege influenta sa asupra naturii.
Ape limpezi!
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Melcii de substrat ii vei putea observa mai mult noaptea.

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
claudiugeacar
Member
[Avatar]

Joined: 24/09/2013 20:23:40
Messages: 118
Location: Domnesti, Ilfov
IP:
Offline

Multumesc, Stefan. O sa fiu cu ochii pe ei.

Acvaristica este modul cel mai simplu (si direct) prin care omul poate intelege influenta sa asupra naturii.
Ape limpezi!
claudiugeacar
Member
[Avatar]

Joined: 24/09/2013 20:23:40
Messages: 118
Location: Domnesti, Ilfov
IP:
Offline

Se pare ca am ceva probleme cu ai mei cory... fatale din pacate...
Zilele trecute am pierdut o femela... Am gasit-o plutind apatica prin acvariu (nu mai putea sa isi mentina pozitia). Am suspectat fie o problema cu vezica, fie o aerofagie.
Am scos-o din acvariul mare, am mutat-o intr-un bazin de carantina, dar, din pacate, a doua zi a murit...
Nu avea niciun semn extern de boala, deci am presupus ca a fost fie una din cauzele de mai sus, fie a fost vorba de varsta (nu stiu de cand ii avea cel de la care am primit acvariul si pestii).
Problema este ca astazi am vazut un alt cory in acvariu cu aceeasi problema. Prima data am crezut ca e mort, dar a luat-o la goana cand am pus mana pe el, doar ca sa "amorteasca" din nou dupa cateva secunde. Ce va fi pana maine, nu stiu...
Restul pestilor din acvariu nu au nimic. Am luat chiar si un alt cory, in locul celui care a murit si nu are absolut nimic, isi vede linistit de treaba prin acvariu.
Nu stiu ce sa mai cred, am citit tot ce am gasit pe forum si tot nu pot sa imi fac o idee.
Daca e aerofagie, oare sa am chiar asa un ghinion (unul la cateva zile)? Apa pare ok, am facut niste teste (6 in 1, stiu ca nu sunt prea exacte, dar parametrii sunt ok) si nu am schimbat absolut nimic in ultima perioada. Apa e tot din fantana mea, tratata cu Aqua Safe, hrana e aceeasi de cand am acvariul, fertilizarea e la fel... Imi scapa ceva?
Multumesc anticipat pentru ajutor.

Acvaristica este modul cel mai simplu (si direct) prin care omul poate intelege influenta sa asupra naturii.
Ape limpezi!
claudiugeacar
Member
[Avatar]

Joined: 24/09/2013 20:23:40
Messages: 118
Location: Domnesti, Ilfov
IP:
Offline

A venit si ziua mea si, multumita unei sotii care ma sprijina in toate pasiunile mele, a venit si cadoul mult-asteptat... Eheim EccoPro 130

Asta e primul pas inspre crearea unui nou setup. Ar mai fi:

-constructia unui cadru/dulap pentru acvariul actual pentru locatia noua (proiectul e gata, mai trebuie sa iau materialele si sa ma pun pe treaba);
-repararea unui nano pe care il mai am prin casa (de fapt inlocuirea - fund spart- dar vreau sa pastrez capacul) si ciclarea (aici o sa folosesc filtrul intern din setupul actual, dupa ce se cicleaza canistra);
-transferul pestilor in cele doua acvarii mai mici;
-realizarea setupului nou si ciclarea acestuia;
-relocarea pestilor

...si gata!

Sper ca pe la inceputul lui februarie sa fie gata toate si sa pot sa dau drumul unui jurnal... Pana atunci, Sarbatori fericite tuturor!

Acvaristica este modul cel mai simplu (si direct) prin care omul poate intelege influenta sa asupra naturii.
Ape limpezi!
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Sa te bucuri de cadou !

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
claudiugeacar
Member
[Avatar]

Joined: 24/09/2013 20:23:40
Messages: 118
Location: Domnesti, Ilfov
IP:
Offline

Azi am avut parte de o surpriza.
Pentru ca tot vine primavara, Anubias-ul din acvariul meu s-a gandit sa marcheze momentul.
[Thumb - CYMERA_20140228_191010.jpg]


Acvaristica este modul cel mai simplu (si direct) prin care omul poate intelege influenta sa asupra naturii.
Ape limpezi!
criscris
Junior member
[Avatar]

Joined: 22/01/2014 20:57:59
Messages: 60
Location: Colentina/Dna Ghica/Germania
IP:
Offline

wow, super tare, nici nu stiam ca anubias dezvolta floare, asta e aprecierea plantelor pt. cadoul sotiei
claudiugeacar
Member
[Avatar]

Joined: 24/09/2013 20:23:40
Messages: 118
Location: Domnesti, Ilfov
IP:
Offline

E a doua oara cand infloreste de cand am acvariul, dar prima nu a fost prea reusita. Asta de acum arata superb insa!
O sa-i spun sotiei de treaba cu rasplata pentru cadou... Desi tinand cont ca abia a fost ziua ei, cred ca e un fel de cadou pentru ea...

Acvaristica este modul cel mai simplu (si direct) prin care omul poate intelege influenta sa asupra naturii.
Ape limpezi!
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com