[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Bishop Rock - 10L  XML
Forum Index » Bazine mici si medii
Author Message
Blue14
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 20/04/2014 15:03:23
Messages: 3758
Location: Constanta
IP:
Offline

E frumos oricum pentru un experiment.

My nano reef



[Email]
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

Am zis sa pun niste poze un piiic mai profi ca sa se vada ce si cum:

La ultimul schimb am curatat filtrul extern si cel intern, si renuntat la Purigen pentru un pic de Carbon Activ Dupla, un minisaculet de 100ml de Aquili Po4-No3 removal, si am inceput sa folosesc un perlon pe care vreau sa-l schimb cel putin saptamanal.
Am inceput sa hranesc Zoas. Am realizat ca nu lumina e o problema; in timp s-au retras foarte mult indiferent cata lumina am pus (acum am ... 35W peste acvariul de 10L, la distanta de 4-5cm de sticla); de multa vreme nu le mai vazusem deschise complet.
Insa tot studiind, am intalnit ideea ca unii le hranesc, cei care vor sa le reproduca, la unii coloniile se reproduc foarte repede, la altii, foarte incet (depinde de tipul lor).

Asa ca am purces la un mix de Jbl Artemio Fluid amestecat cu Plankton Pur. A doua seara dupa prima hranire (am oprit ambele filtre HOB, cel chinezesc cat si Dennerle), ei bine, a doua seara, Zoas ale mele erau intiiiiinse la lumina zici ca stateau cu burta la soare. Dupa o saptamana de tratament (am facut vreo 2 zile pauza asa), No3 a ajuns la vreo 15, asa ca am schimbat 3L de apa, o sa masor iar la finalul saptamanaii. Cred ca Zoas-urilor le era foame pentru ca in fiecare seara le gasesc deschise. Se va vedea in poze

Algele paroase s-au retras si au prins elan macro algele. Fac si acolo un export de nutrienti saptamanal culeg caaaaam ... cat un fund de scrumiera.

In mot sus in stanga, o Aiptasia isi face veacul. E misto, o busculez cu pensula cu care perii cele 2 pietre de detritus.
Vietuitoare: un cleaner shrimp, un hermit, melcuti mici, cateva stele de mare mici albe, o stea de mare din aceia urata cu tentacule subtiri ce sta ascunsa in piatra, ceva macro alge insestetice dar asta e - for a greater good!

pH 8.1 (la 2 ore dupa ce s-au stins luminile), kH 5-6, No3 pana in 15.

image image
image image
image image
image

image image

Acv. 30L, Acv. 10L, Acv. 16L, Reef 30L, Acv. 0.09L; In trecut: Acv. 25L, Acv. 8L
Pt. imbunatatit navigarea pe forum (My Stats, Big Images resize, Timezone fix)
[WWW]
Blue14
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 20/04/2014 15:03:23
Messages: 3758
Location: Constanta
IP:
Offline

De unde ati cumparat Aquili Po4-No3 removal ?, ca am mult spatiu liber in filtru si nu stiu ce sa pun.

My nano reef



[Email]
um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

Felicitari pentru pico.

Cateva observatii:
- Un filtru hang-on care sparge suprafata apei mai bine si ofera oxigenare decenta este cel de Fluval Edge, care lasa apa sa cascadeze in acvariu. Are spatiu suficient pentru medii de filtrare si ofera o filtrare decenta pana in 50L. Alt hang on care are si skimmer e cel de la AquaOne.
- Intrucat nu ai skimmer, nu trebuie sa lasi apa sa se invecheasca. Recomand cu caldura schimburi de apa 100% saptamanale, cu o sare gen Red Sea Coral Pro. Asa eviti orice dozare. Imi cer scuze sa contrazic alte sfaturi, dar daca o sa citesti exemple de succes de pico o sa gasesti ca metoda cu schimb de apa de 100% e foarte populara (vezi pico intr-o sticla care are mai bine de 8 ani vechime.)
- Zoa sunt o optiune, dar eu as face o gradina de Ricordea florida si Ricordea yuma ca sa acoper pietrele. Sau poti merge pe mixt.
- Sexy shrimp in loc de cleaner shrimp, probabil doi baieti si trei fetite.
- Un pistol shrimp sa-ti maseze nisipul pe sub pietre si vreo 2-3 Nassarius vibex pentru restul.
- Ca algivori melci collumbelizi (Dove snails) si poate 2-3 Gold ring cowries
- Daca te decizi la pesti, poti pune un Yasha ca sa ai pereche cu crevetele Alpheus. Sau un blenny Ecsenius micut. Sau o pereche de pigmy goby.
- Vreau si eu unul.

___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
Blue14
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 20/04/2014 15:03:23
Messages: 3758
Location: Constanta
IP:
Offline

Si filtrele cascada aquael sunt foarte bune, cred ca merge un versamax fzn 1, are capacitate un litru, eu la nanoul meu am versamax fzn3 dat la mic, daca il dau la mediu distruge tot, asa putere are, face valuri la mic, daca vreti mai ieftin, puteti sa luati un hang on classica 3, l-am avut eu timp de o luna la nanoul meu si s-a dovedit insuficient, dar pentru 10 litri cred ca are putere, degeaba e recomandat pentru 100 de litri la apa dulce, daca il pui la 30 e apa statuta.

My nano reef



[Email]
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

Mi s-a facut mila de acvariul asta, dupa ce vreo 2 luni a stat aproape neglijat, am decis sa-l aduc pe linia de plutire.

Cam de aici am inceput curatenia:

image image
image image
image

Din cauza ca am avut tot timpul probleme cu algele, am o abordare zic eu eficientizata. Folosesc HOB-ul fara nici o media, doar cu perlon, debit la maxim, si ma apuc sa curat geamurile cu un racaitor cu lama. Apoi las sa stranga cat de mult poate (pana devine verde perlonul) si din cand in cand, cu un "turkey baster", adun algele care se strang prin colturi prin alte parti. Curat perlonul, si continui.

image image

Aici se vede ca pana si sensorul de pH era plin (cred ca poza e totusi dupa ce curatasem o parte din alge de pe el cu o pensula (pentru pictura in ulei, aspra).

image

Una din pietre a fost mereu mult mai plina de alge decat cealalata. Nu inteleg de ce, dar cum nu are nimic lipit pe ea, am decis sa-i fac o baie separat in apa de osmoza in care am pus o canitate mai mult decat suficienta de peroxid. Am lasat-o cateva ore, apoi am schimbat apa, si am mai lasat-o cateva ore la inmuiat pana am relipit-o (caci s-a hotarat sa se sparga foarte usor).

image image

Intre timp, mi-a picat fisa. Parca niciodata n-a fost asa plin de alge, ce facusem diferit este ca am plecat in vacanta si am dat un pic mai mult de mancare shrimp-ului. Asa ca am decis sa mut shrimp-ul in acvariul de 30L, si odata pe saptamana o sa dau de mancare foarte putin, cu turkey baster, si target feeding la corali cu un soi de filter feeding food (am cateva, fac o amestecatura si diluez cu apa din acvariu, pun direct pe corali cu o pipeta, iar a doua zi fac un schimb de apa).

Cam asa arata acum la o saptamana si ceva. Din nou, nu pricep de ce piatra din dreapta nu se acopera cu coralina, in conditiile in care cea din stanga e aproape toata acoperita. Ceva e in neregula cu piatra asta presupun ca nu are suficient debit de apa peste ea.

image image

Si cam asta ... o sa ma tin de curatenie de data asta, sa schimb mai des apa, sa hranesc cu atentie si sa curat a doua zi. Cum ziceam, unele colonii de zoas supravietuiesc si e ok, dar in timp, celelalte au s-au restrans incet. De asemenea, cred ca o sa reduc lumina (care merge 8 ore) de la 24W (Dennerle 3+1) la 11W (dennerle 1+1).

Acv. 30L, Acv. 10L, Acv. 16L, Reef 30L, Acv. 0.09L; In trecut: Acv. 25L, Acv. 8L
Pt. imbunatatit navigarea pe forum (My Stats, Big Images resize, Timezone fix)
[WWW]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Unii zoasi, merg... altii, nu.
In aceleasi conditii.
Iti vine sa te dai cu capu' de masa, de nervi.

Plm, firu' vietii!

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

Asa - mai am 2 probleme deocamdanta:

a) nu am mai dat mancare acvariului de 2 saptamani deja, dar in timpul zilei, nisipul devine din alb (noaptea) intr-un maro. Daca nu fac schimb de apa, culoarea maro este vaga la inceput, dar in timp prinde 'culoare' mai intensa.
b) tot apar mici alge ici colo unde nu am tratat cu H2O2. Prin urmare, am decis sa introduc un CUC mai substantial decat cativa melcuti:


image image

Am avut noroc si am gasit un arici mov (in poze se vede mai albastru decat este) si mic. Deja mi-a darmat bucatelele de corali neprinse, dar sunt usor de pus inapoi pana o sa ma hotarasc daca sa le lipesc sau nu. Umbla peste tot.

PS: la naiba, am uitat sa pun o bricheta alaturi pentru referinta.

Acv. 30L, Acv. 10L, Acv. 16L, Reef 30L, Acv. 0.09L; In trecut: Acv. 25L, Acv. 8L
Pt. imbunatatit navigarea pe forum (My Stats, Big Images resize, Timezone fix)
[WWW]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Super misto, domnul arici!

- ia incearca sa schimbi locul celor 2 pietre mari... pune-o pe aia "alba", in locul celei acoperite de coralina.
- intr-o luna ar trebui sa se vada cum apar primele pete de coralina... asta, daca explicatia corecta e aia cu "n-o spala curentii de apa".

Altfel, totul se rezuma la compozitia chimica a pietrei.

- in bazinul ala mic am o bucata de piatra (pusa acolo inca de la inceput)... avea pe ea o ciuperca rosie, de aceea am pastrat-o.
- banuiala mea este ca aia e o bucata de ciment, ordinara...
- intr-un an de zile, nu s-a lipit de ea nici fir de coralina... in conditiile in care, de jur-imprejurul ei, cresc "solzii" aia ca Fetii-Frumosi din povestile copilariei.


Treaba cu nisipul care se "coloreaza"... sa nu fie un inceput de cyano.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

Hmmmmmmmmmm ideea cu piatra aceea alba - ideea asta nu mi-a venit pana acum sarumana!

Nu este spalata intr-adevar de apa - din cauza ca este sub tubul care aduce apa din filtrul extern iar cealalta piatra plina de coralina sta si sub output-ul HOB-ului.
Cred ca o sa scot deocamdata tubul care permite reglarea debitului si sa las doar gatul filtrului extern. Sigur o sa fie ceva mai bine udata si sa vedem. Faptul ca un flow permite jeg-ului sa se depuna si in zonele de flow mic apar alge si ... ma rog, se vad murdare, o stiam de la celalalt acvariu. Dar aici nu parea ca e murdara in acel fel de loc unde se depune mizerie deci nu am percutat.


Acv. 30L, Acv. 10L, Acv. 16L, Reef 30L, Acv. 0.09L; In trecut: Acv. 25L, Acv. 8L
Pt. imbunatatit navigarea pe forum (My Stats, Big Images resize, Timezone fix)
[WWW]
Blue14
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 20/04/2014 15:03:23
Messages: 3758
Location: Constanta
IP:
Offline

viulian wrote:Touche nu promit nimic dar poate la anul incerc ...

Au trecut aproape doi ani, ai facut upgrade?

My nano reef



[Email]
um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

viulian wrote:
Prin urmare, am decis sa introduc un CUC mai substantial


Daca citesc cucoanele alea isterice care posteaza in forumurile de plantate, isi fac o idee foarte gresita despre acvaristica marina.

___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
kirucd
DIY Master
[Avatar]
Joined: 07/05/2011 19:27:18
Messages: 8209
Location: Bucuresti
IP:
Offline


Filtre biologice
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/24422.page
Reef 500+
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/17511.page
Scubaline 460 - Discusi
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/15524.page
Bean animal overflow
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20369.page
ptmdanezu
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 11/07/2014 09:44:21
Messages: 395
Location: Bucuresti
IP:
Offline

haha buna tare asta

On tour
Ancamarketing
Senior member
[Avatar]

Joined: 31/03/2013 13:08:18
Messages: 1363
Location: Iasi
IP:
Offline

um02122 wrote:
viulian wrote:
Prin urmare, am decis sa introduc un CUC mai substantial


Daca citesc cucoanele alea isterice care posteaza in forumurile de plantate, isi fac o idee foarte gresita despre acvaristica marina.


Vaiii ce destept esti tu Andrei, si eu care credeam ca insemna CleanUpCrew, acum sa inteleg ca la tine functioneaza acvariul marin doar daca iti bagi CUC-ul in el? (sau doar tu ai ramas la stadiul de CUC, barbatii au evoluat la capitolul ala)

Foarte comic ca a aparut un misogin sa faca poante de gradinita.


"Valoarea omului se masoara dupa greutatile pe care el le invinge." Voltaire
[Email] [Yahoo!]
hauserBZ
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 11/05/2015 19:51:12
Messages: 487
Location: Buzau
IP:
Offline

foarte frumos micutul .

Nisipul Rosu, Malawi 200L
[Email]
um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

Scuzele de rigoare pentru cele de mai sus.
Pentru Anca, http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/160/27462.page#p290961

___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
 
Forum Index » Bazine mici si medii
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com