[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
acvariu scoala  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
loredanalungoci
Junior member

Joined: 08/10/2013 04:01:39
Messages: 19
Location: vatra dornei
IP:
Offline

Am de gand sa incep cu 4 sanitari. Cata mancare ar trebui sa pun in acvariu? Din cat in cat timp?
loredanalungoci
Junior member

Joined: 08/10/2013 04:01:39
Messages: 19
Location: vatra dornei
IP:
Offline

Cu ce se curata fundul acvariului? Banuiesc ca se aspira cu ceva dar nu si nisipul...
claudiugeacar
Member
[Avatar]

Joined: 24/09/2013 20:23:40
Messages: 118
Location: Domnesti, Ilfov
IP:
Offline

Un furtun mai subtire sau un aspirator de substrat (se gasesc in pet-shop-uri) si o galeata. Practic, vei sifona apa de pe fundul acvariului intr-o galeata (sau un alt recipient - eu folosesc PET-uri de 5 litri). Nu stiu acum sa iti spun diametrul furtunului, depinde de granulatia nisipului si de modul in care faci curatarea (adica, daca vezi ca iti trage si nisipul, il tii mai sus sau reduci diferenta de nivel fata de galeata - sau orice alt recipient in care aspiri).

Acvaristica este modul cel mai simplu (si direct) prin care omul poate intelege influenta sa asupra naturii.
Ape limpezi!
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Gasesti in comert aspiratoare de substrat, de genul asta:

image

Sau poti improviza unul daca vrei, dintr-un pet taiat la care pui un furtun, precum spunea colegul de mai sus.

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
loredanalungoci
Junior member

Joined: 08/10/2013 04:01:39
Messages: 19
Location: vatra dornei
IP:
Offline

multumesc mult pentru sfaturi ;) chiar ma ajuta...


by koala: Te rugam sa nu mai scrii cu caractere bolduite! Multumim!

This message was edited 1 time. Last update was at 23/10/2013 19:41:16

loredanalungoci
Junior member

Joined: 08/10/2013 04:01:39
Messages: 19
Location: vatra dornei
IP:
Offline

https://www.facebook.com/photo.php?v=599324470126542
asta e inceputul..nu e mare lucru dar elevii sunt chiar fericiti
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Nu merge link-ul...

Poti folosi site-uri pentru upload poze, precum http://imageshack.us

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
loredanalungoci
Junior member

Joined: 08/10/2013 04:01:39
Messages: 19
Location: vatra dornei
IP:
Offline


image

image

Sper ca acum se vede. Am probleme cu filtrul. de filtrat filtreaza dar nu oxigeneaza. La magazin functiona. Cred ca l-am montat corect. E un filtru intern RESUN de 900l.



Editat de stefanp: link-urile sunt bune de data asta, dar am modificat eu ca sa se vada direct in pagina.

This message was edited 2 times. Last update was at 01/11/2013 18:59:12

stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Pune mai multa apa in acvariu, pana aproape de buza acvariului (mai lasa doar vreo 2 cm) si pune incalzitorul in picioare.

Nu e nevoie sa montezi filtrul astfel incat sa faca si bule de aer, e de ajuns sa pui duza prin care iese apa, aproape de suprafata incat sa o valureasca usor.

This message was edited 1 time. Last update was at 01/11/2013 19:00:36


Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
denes
Member
[Avatar]

Joined: 02/10/2013 18:33:20
Messages: 218
Location: Medias
IP:
Offline

Asai are dreptate stefanp, si eu am urmat sfatu lui cu filtru si nu au nici o problema pesti ca nu au oxigen. Plantele rezolva treaba cu oxigenu.
[Email]
loredanalungoci
Junior member

Joined: 08/10/2013 04:01:39
Messages: 19
Location: vatra dornei
IP:
Offline

Apa adaugasem inainte de a primi sfatul, incalzitorul il voi ridica luni. Temperatura e de 23 de grade. Lumina 8ore/zi mai putin sambata si duminica. Doi pesti au fost donati de elevi...nu stiu cum se numesc...sunt albastri iar masculul are o inotatoare mai mare. Sunt foarte activi. Mai am 3 sanitari. Am implicat elevii si a fost un lucru pozitiv. Urmeaza alti pesti saptamana ce vine. Nu am deocamdata materiale de analiza a apei...urmeaza in timp.
mihaibaciu
Member
[Avatar]

Joined: 02/02/2012 22:01:47
Messages: 236
Location: Focsani
IP:
Offline

Frumos...umplel cu apa pana sus...si daca poti sa ii pui o banda de autocolant negru lipita sus acolo ...cam 4 cm...ca sa nu se mai vada linia apei...din punctul meu de vedere vine mai frumos!In rest...e dragut!
loredanalungoci
Junior member

Joined: 08/10/2013 04:01:39
Messages: 19
Location: vatra dornei
IP:
Offline

Multumesc pentru sfaturi si aprecieri.
Am pus si pesti. Acvariul arata bine si elevii sunt numai cu ochii pe el. Problema e ca am amestecat tot felul de pesti, unii nu stiu nici cum se numesc. Maine fac poze si va arat. Avem si hranitor care sa dea mancare ma gandeam sa programez de doua ori pe zi.
La curatarea acvariului se scot si pestii si plantele, sau se curata pe langa plante?
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

La curatenia saptamanala se schimba doar o parte din apa (30-50%), se aspira usor substratul si se sterg peretii.

NU se scoate toata apa, NU se spala pietrisul, NU se scot plantele.

Mancare ajunge o data pe zi.

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
loredanalungoci
Junior member

Joined: 08/10/2013 04:01:39
Messages: 19
Location: vatra dornei
IP:
Offline

Deoarece filtrul intern care trebuia sa si oxigeneze nu mai oxigena ci doar filtra am cumparat o pompa de aer. Se tine mereu in functiune pompa de aer? Am auzit ca s-ar adauga si albastru de metil si vitamina C in acvariu. Eu nu am pus niciodata. Multumesc.
claudiugeacar
Member
[Avatar]

Joined: 24/09/2013 20:23:40
Messages: 118
Location: Domnesti, Ilfov
IP:
Offline

Pompa de aer nu era necesara. Poti pune iesirea filtrului de apa aproape de suprafata apei, astfel incat sa o valureasca, ceea ce va asigura oxigenarea apei (mai ales ca ai si plante in acvariu). Si asta o spun din proprie experienta. Plus ca in cazul asta plantele o duc mult mai bine (oxigenarea "artificiala" a apei reduce nivelul de dioxid de carbon din apa, de care plantele au nevoie in procesul de fotosinteza). Dar, daca nu te intereseaza atat de mult plantele, pompa de aer e ok, mai ales pentru linistea ta...

Apropo, ai curatat periodic filtrul? Nu m-am uitat exact ce model ai, ma uit dupa ce postez si revin... Ca si idee, filtrul se curata atunci cand observi o scadere a debitului apei, se scoate si se spala mediile filtrante ( ATENTIE MARE: Se spala in apa scoasa din acvariu in momentul schimbului de apa, pentru a nu afecta bacteriile din el :! Sa nu il speli la robinet (asa cum am fost sfatuit eu, inainte sa ajung pe forumul asta...)
In rest, ma bucur de interesul copiilor (imi aduc aminte ca aveam si noi ceva asemanator in laboratorul de biologie din generala si era o placere sa ma uit la el, ca sa nu mai vorbesc daca aveam ocazia sa ajut la intretinere....

Sa auzim de bine!

LE: Nu ma prind ce filtru ai, dar poti sa incerci o curatare (daca nu ai facut-o deja).

This message was edited 1 time. Last update was at 15/12/2013 00:10:37


Acvaristica este modul cel mai simplu (si direct) prin care omul poate intelege influenta sa asupra naturii.
Ape limpezi!
loredanalungoci
Junior member

Joined: 08/10/2013 04:01:39
Messages: 19
Location: vatra dornei
IP:
Offline

Filtru Resun si l-am curatat saptamanal in apa de acvariu pentru ca mi se pare mereu murdar. Valurirea apei produce un zgomot care deranjeaza mai ales in perioada tezelor. Nu as vrea ca notele mici sa se `datoreze` incapacitatii de concentrare.
DanX
Member
[Avatar]

Joined: 10/09/2013 17:01:06
Messages: 160
Location: Bucuresti - Sect.2
IP:
Offline

loredanalungoci wrote: Lumina 8ore/zi mai putin sambata si duminica.


Ia o priza cu timer (e cam 15 RON), si lasa-le lumina aprinsa cate 8 ore si in week-end. Eu chiar as lasa-o 10 ore/zi..


loredanalungoci wrote:Deoarece filtrul intern care trebuia sa si oxigeneze nu mai oxigena ci doar filtra am cumparat o pompa de aer. Se tine mereu in functiune pompa de aer? Am auzit ca s-ar adauga si albastru de metil si vitamina C in acvariu. Eu nu am pus niciodata. Multumesc.


Poti pune tot pe timer si pompa de aer, si las-o numai noaptea On. Nu si ziua, pt ca ai plante, si produc ele oxigenul, pe tp zilei.
N-ai dc sa pui albastru de metil aiurea. Se pune numai in situatii speciale si nefericite, in cazul in care ai pesti bolnavi in bazin. Dar nici atunci nu-I chiar indicat.


http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20/26601.page
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com