[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Sumpuri interconectate  XML
Forum Index » Hardware
Author Message
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Dap, inteleg ideea si mi se pare excelenta ...
- ai vazut observatia mea referitoare la cota "D"? Am modificat schita ta (neluand in calcul suprafata sectiunii picioarelor).


Din cate inteleg eu, inaltimea la care facem decupajul in lateralele bazinelor este chiar "inaltimea" coloanei de apa... nu?
Adica, o sa fie o inaltime la conectarea din partea stanga (skimmer -> matrix)... si alta inaltime la conectarea din partea dreapta (matrix -> pompa recirculare).

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
alexiumihai
Membru de baza

Joined: 05/05/2012 17:02:42
Messages: 335
Location: Bucuresti Sector3 - Piata Ambrozie
IP:
Offline

Te-ai prins

Taietura va da inaltimea coloanei de apa.
luc7777
Member
[Avatar]

Joined: 14/03/2012 22:01:57
Messages: 258
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Calculati bine nivelul de apa din sump..... ganditi-va ca tre sa preia excesul din bazin.
Eu cred ca in primul sump si canal at trebui cam 25 cm si in ultimul 20 unde dai si nivelul autocompletarii.
Daca vrei sa pui matrix in canal straiful ala inaltat nu prea va ajuta cu trecrea de apa prin mat. filtrant.
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

- Daca facem bazinele de 40 cm inaltime, nu e suficient?
- In bazinul ala ingust de pe mijloc, nu putem sa construim "sicane"?... ca sa obligam apa sa o ia pe unde vrem noi?

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Astazi am avut ceva timp liber, asa ca m-am jucat putin cu SketchUp-ul... am luat in calcul bazine facute din geam de 6 mm (tot cu geam de 6 mm am gandit si "canalul"). Inaltimea bazinelor este de 40 cm.

image


Am creat imaginea imbinarii propuse de Mihai si Lucian... am oarece rezerve fata de ea, iar motivele sunt urmatoarele:

image

- lipitura vine facuta "pe cantul geamului", asa ca avem doar o suprafata mica (grosimea geamului de 6 mm) pe care sa ne bizuim,
- in cazul in care gresim cativa milimetri la cotele acvariilor, ne trezim ca nu se mai "pupa" bazinele intre ele ca lumea,
- avand bazinele puse "pe pozitie", o sa ne fie ingrozitor de greu sa ne bagam pe dedesubt si sa asiguram/lipim ca lumea toate laturile alea.

==============================



De aceea, am "creionat" si solutia propusa de mine... aia cu streifurile "tiganesti".

image
image
image
image

Avantajele pe care le vad eu:

- toate streifurile sunt simple bucati dreptunghiulare de sticla,
- bazinele se pot pregati in prealabil, cu streifurile "suport" lipite deja pe ele,
- streifurile suport se lipesc pe interiorul bazinului, cu 1 cm mai sus de nivelul decupajului facut in geamul acvariului... asa ca rezolvam elegant problema colturilor alea rotunde (de care aminteau Dragos si Gabi).
- se creeaza astfel o suprafata de 12-18 mm grosime (un fel de rama) pe care sa lipim sticla canalului ... absolut decent ca manopera (sunt de lipit, la fata locului, doar 3 bucati de geam)... in plus, lipitura este mult mai sigura si mai zdravana.
- ideea permite erori decente de masurare... practic, sunt doar niste bucati de sticla care se aseaza una peste alta.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Gabriel
<'))))<
[Avatar]

Joined: 23/11/2001 02:00:00
Messages: 2030
Location: Constanta
IP:
Offline

+1 pentru solutia noua a lui Ricardo.

To live you must learn to die
alexiumihai
Membru de baza

Joined: 05/05/2012 17:02:42
Messages: 335
Location: Bucuresti Sector3 - Piata Ambrozie
IP:
Offline

Salutare,

Arata super bine si ideea ta, la asta nu m-am gandit.

Referitor la inaltimea bazinelor:
- trebuie sa stim unde va fi nivelul in bazinul de display
- cat din nivelul ala va scade la momentul power off
- 1cm de coloana apa in bazinul de display = 10L care trebuie sa ajunga in sump.
- trebuie asigurata si o marja de eroare

Cred ca cei 40cm inaltime vor asigura necesarul de volum rezervat momentului de power off.
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Mai sunt o gramada de lucruri la care tre' sa ne gandim, inainte sa ne-apucam de treaba...

* Bazinul din stanga (cel cu skimmer) - lungime x latime x inaltime: 400x500x400 = 80 litri volum brut
- daca fixam nivelul coloanei de apa la 25 cm, ne rezulta un volum de apa util de 50 litri.
- avem deci o rezerva de apa de 30 litri (care poate sa vina de sus, in cazul in care se taie curentul).

* Bazinul din mijloc (matrix si reactoare): 1000x200x400 = 80 litri volum brut
- apa intra in el la nivel de 25 cm... in capatul celalalt, spre pompa de recirculare, ii dam nivel de 20 cm.
- aproximez un volum de apa de 40-45 litri (in functiune)...
- ne ramane inca o rezerva de 30-40 litri (care poate sa vina de sus, in cazul in care se taie curentul).

* Bazinul din dreapta (unde vine pompa de recirculare): 400x200x400 = 32 litri volum brut
- considerand un nivel al apei de ~ 20 cm, rezulta un volum de 15-16 litri apa
- rezerva (in caz de nevoie) poate prelua inca 15 litri de apa.

Ca sa concluzionez, sumpul va avea cam 100-110 litri apa. In caz de technical failure, mai poate prelua inca 70-80 litri.

Neavand experienta cu sumpuri, nu stiu daca e suficient... daca sunt corecte inaltimile coloanelor de apa (nivel de 25, 23 si respectiv 20 cm).



Later edit:

- trebuie scazute (din calculul volumelor) toate "acareturile": skimmer, matrix, pompa recirculare, reactoare...
- trebuie luata in calcul apa de pe tevi,
- nu stiu ce diferenta de nivel voi avea in display, asta depinde de overflowul facut de Dragos... habar n-am. La o diferenta de nivel de 1 cm, avem 10 litri de preluat in sump... la 2 cm, rezulta 20 de litri de preluat de catre sump... eu cred ca nu-s probleme aici.

This message was edited 2 times. Last update was at 04/11/2013 17:46:18


Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
johnny
Senior member
[Avatar]

Joined: 04/03/2012 14:39:28
Messages: 665
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Sall,zi mi si mie daca teai gandit la un cutremur.Va supravietui cele 3 bazine,mult prea apropiate de suport.
[Email]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Salut,

Asta e un aspect pe care nu l-am luat in calcul...

- asa cum sunt calculate bazinele acum, intre ele si suportul metalic este o distanta de 1 cm...
- pot sa le "asigur" la baza, facand un fel de rama de PAL in jurul lor, rama care sa fie prinsa de "podea".
- astfel, bazinele vor sta "fixe" si nu se vor deplasa de pe locul lor...

Nu stiu, o sa ma mai gandesc.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
johnny
Senior member
[Avatar]

Joined: 04/03/2012 14:39:28
Messages: 665
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Dar de ce renunti la filtru extern si vrei sa treci la sump! Nu mai facea fata externul imi aduc aminte ca til luasei pe Hercule.
[Email]
Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Cred ca ai calculat gresit volumul de apa "de rezerva". Cand vine apa de sus toate bazinele vor avea acelasi nivel de apa => in bazinul din dreapta va rezulta un volum de rezerva mai mare decat in bazinul din stanga... Mai jos am pus o schema in care cu albastru este apa in functionare normala si cu verde volumul de rezerva.

Decat sa imbraci in pal rama metalica mai bine le imbraci in polistiren de 10mm (sau saltea de neopren) lipit. Problema se va pune la miscarile laterale care vor induce tensiuni in legatura in U dintre bazine.
[Thumb - Drawing1.jpg]



„Singurele lucruri care se intampla rapid intr-un acvariu sunt cele rele. Lucrurile bine facute se observa in timp si necesita rabdare, rabdare, rabdare...”
kirucd
DIY Master
[Avatar]
Joined: 07/05/2011 19:27:18
Messages: 8209
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Ideea lui Ricardo mi se pare ok, +1 si de la mine

Coloana de apa care ajunge in sump este undeva la 2 cm, deci ai loc sa mai maresti
nivelul in sump, nu mai stiu dimensiunile dispayului, dar la un acvariu cu baza de 180x60 cm
2 cm coloana de apa inseamna 21 de litri, dublu ar fi 42 litri, si ai spatiu suficient pentru asta.
La teava care vine de la pompa de recirculare in display se dau cateva gauri de 3 mm (3 gauri)
exact la 2 cm sub nivelul apei din display astfel incat sa nu se faca sifon si sa se intoarca apa
prin pompa in sump (de obicei capatul din apa a tevii care aduce apa de la pompa este sub cei 2 cm).

In caz de cutremur daca ai o problema cu sumpul cred ca nici nu mai conteaza, ai in acelasi timo o
problema cu displayul care are 500 litri. Sumpul se poate fixa ca sa nu se miste.

De ce e mai bine cu sump decat cu canistra externa? Are un volum mai mare de apa (se adauga 100 litri
la sistem) are un volum mai mare pentru filtrare biologica, are spatiu sa puna un skimmer mai serios in
sump, skimmerul pe care il are acum este in display, are loc sa puna si alte reactoare. O multime de
avantaje. Si asa cum am mai afirmat, chiar daca este un fish only, nu e mult diferit de un reef din
punct de vedere al necesitatilor pestilor. Preferabil sa ai o filtrare excedentara decat o subfiltrare.

O seara placuta,
Dragos

LE am uitat, eu as merge pe sticla de 8 mm pentru siguranta la bazine si canale.

This message was edited 1 time. Last update was at 04/11/2013 18:17:23


Filtre biologice
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/24422.page
Reef 500+
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/17511.page
Scubaline 460 - Discusi
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/15524.page
Bean animal overflow
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20369.page
johnny
Senior member
[Avatar]

Joined: 04/03/2012 14:39:28
Messages: 665
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Oricum la sump sunt si parti bune si rele,Mi leai spus pe cele bune decat.Umezeala ,zgomot..trebui mentionat si ele.Si oricum este bine sa ai si loc destul pt sump,am mai discutat cu tine ,tin minte despre trecerea la sump.
[Email]
Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

De cand s-a inventat si raspandit prea-plinul Bean-animal s-a rezolvat zgomotul cel mai mare al unui sump clasic - cel facut de scurgerea apei din bazin. Mai este zgomotul pompei dar cu ceva banuti este rezolvat si asta si zgomotul facut de trecerea apei peste sicane care are rezolvare simpla. Umiditatea se rezolva prin acoperirea sumpului (care reduce si din zgomot)... La bazine de apa dulce se poate acoperi total.
Mai sunt si alte lucruri la care trebuie sa ne gandim cand trecem la sump (reglaje de debite, pompe mai pretentioase, automatizare, etc) dar nu este locul aici...


„Singurele lucruri care se intampla rapid intr-un acvariu sunt cele rele. Lucrurile bine facute se observa in timp si necesita rabdare, rabdare, rabdare...”
johnny
Senior member
[Avatar]

Joined: 04/03/2012 14:39:28
Messages: 665
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Foarte corect ,sa nu de abatem de la subiect.
[Email]
Gabriel
<'))))<
[Avatar]

Joined: 23/11/2001 02:00:00
Messages: 2030
Location: Constanta
IP:
Offline

Ricardo - doar o mica observatie ce nu stiu daca iti influenteaza sau nu calculele sau dimensiunile. Daca vrei sa folosesti biopelete atunci reactorul
trebuie sa stea fie in compartimentul cu skimmer-ul sau, in cazul in care pui reactorul intr-un alt compartiment, sa dirijezi efluentul printr-un furtun/tub
in aspiratia skimmer-ului.

La chestia cu cutremurul recunosc ca m-am gandit la proiectarea sistemului meu dar nu si la apropierea sumpului de structura de rezistenta
Nu-i nimic. Tocmai am invatat ceva nou si important pentru viitor.

Sunt sigur ca Dragos iti poate construi cutia de overflow astfel incat la oprirea pompei de retur sa ti se scurga din bazin fix 2 centimetri.

Lucian - mai e Maggie Muffler adus recent de cineva in Romania.

Nu as acoperi sumpul din doua motive 1. si acolo se produce schimb de gaze si 2. nu de acolo se evapora cea mai multa apa ci din display.

To live you must learn to die
Dan
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 11/01/2002 02:00:00
Messages: 3268
Location: Bucuresti - Colentina
IP:
Offline

Spuneam acum cateva zile de varianta cu flanse.

Folosind 2 astfel de flanse cu filet de 1 3/4" ( trebuie data gaura in sticla cu diametrul de 55 mm) comunicare celor 2 bazine se face printr-o teava de 40 mm cu diamterul interior de ~35 mm. Flansele pot fi puse la orice inaltime, preferabil cat mai jos ( de exemplu la 4-5 cm de fundul sumpurilor) astfel incat sa nu mai fie diferenta de nivel intre bazine)

Ca si gabarit pe lungime flansa + teava de 40 mm are 60-65 mm de la fata exteriora a sticlei, practic cu 2 flanse diferenta dintre bazine este de 12-13 cm .
Peste capatul de teava se pune un furtun de 38-40 mm la interior care se strange temeinic cu niste coliere metalice.

image

Practic 2 flanse bot-in-bot ar arata cam asa
image

Se poate reduce distanta dintre basine cu cate 2-3 cm pentru fiecare flansa care este intoarsa invers ( adica filetul vina in bazin iar partea scurta afara) insa e ceva mai greu de strans piulita( mai ales in cazul sumpului lung (caruia ii putem spune si "canalul Dunare-Marea Neagra" )



-- aCVarist, deci eXist --
[WWW]
calin_gherman
Ultra High Member
[Avatar]

Joined: 01/10/2007 21:59:26
Messages: 1802
Location: Cluj Napoca
IP:
Offline

Daca-mi permiteti si mie o interventie....am citit in amanuntime acest topic. Mi se pare ca ne scarpinam la stanga cu dreapta . In situatia ta eu vad ca o complicatie absolut inutila interconectarea celor 3 fragmente de sumpuri. Problema se poate rezolva mult mai util, intr-un alt mod.
Sudezi un profil in sectiunea din mijloc si pui un blat ptr egalizarea suprafetei segmentului din mijloc, ca in imaginea atasata. In segmentul de mijloc e suficient spatiu ptr un sump clasic de 200 litri (80x50x50), cred ca suficient ptr acvariul tau. Intr-un compartiment lateral faci un sump inchis ermetic ptr filtrare anaeroba, iar in cealalta laterala pui un filtru canistra. Si gata filtrarea. Ai de toate!


P.S. Revin...inteleg ca la nivel experimental, asa, ca idee, este interesant sumpul interconectat. Dar in conditiile suportului tau si ca utilitate practica mie mi se pare cam restrictiv.
[Thumb - Stativ.JPG]

This message was edited 2 times. Last update was at 05/11/2013 00:58:30


http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=12817
[Email]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Dom' profesor, ar fi prea usor!

- acolo,in decupatura aceea, vine asezata masa... sunt ceva poze pe paginile anterioare,
- deci nu se poate utiliza decat partea din spate a "mijlocului"... ca de aceea ne tot chinuim cu interconectarea lu' Papuc

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
 
Forum Index » Hardware
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com