[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
The Bigger is Better Malawi 846 L  XML
Forum Index » Acvarii cu cichlidae - Jurnal
Author Message
Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Va fi un jurnal frumos povestit
Ai facut treaba buna pana acum. Ce iti recomand este RABDARE... Eu nu as pune apa de test decat dupa 2 saptamani. Am facut un test: am luat doua bucati de sticla de 10mm ramasa de la fasiile de ridigizare si le-am lipit ca si acvariul. Dupa o saptamana (cand as fi vrut sa dau o apa la acvariu) am taiat lipitura de test si am descoperit ca miezul era inca vascos si nu se intarise decat vreo 2-3mm de fiecare parte a lipiturii...


„Singurele lucruri care se intampla rapid intr-un acvariu sunt cele rele. Lucrurile bine facute se observa in timp si necesita rabdare, rabdare, rabdare...”
claudiugeacar
Member
[Avatar]

Joined: 24/09/2013 20:23:40
Messages: 118
Location: Domnesti, Ilfov
IP:
Offline

Povestea e pe masura acvariului. Felicitari!
Cum spuneau si ceilalti, proiectul asta o sa fie un exemplu numai bun de dat sotiilor, in sensul de "uite cum poti sa redecorezi casa cu un acvariu mai deosebit..."
Astept cu nerabdare etapele urmatoare!

Toate cele bune!

Acvaristica este modul cel mai simplu (si direct) prin care omul poate intelege influenta sa asupra naturii.
Ape limpezi!
dragos_georg
Member
[Avatar]

Joined: 07/10/2012 11:46:59
Messages: 216
Location: Medias
IP:
Offline

Am revenit cu putina intarziere fata de cum aveam planificat dar... avand in vedere ca am fetele acasa de aproape o saptamana nu am avut timp sa continui jurnalul. Sotia se reface dupa cezariana asa ca am devenit femeie in casa.

Revenind la jurnal, am terminat si schimbul la picatura. Robinet si reductor de presiune de la Gardena.
image
Va trebui sa schimb robinetul pentru a elimina bucatica de furtun si pentru ca reglajul nu este destul de fin. Asa ca daca puteti sa-mi recomandati un tip de robinet v-as fi recunoscator. Dar vreau tipul exact si magazinul unde l-as putea gasi, asta in cazul in care nu s-a oprit ploaia si poate merge @koala prin Bricostor

Am spalat pietrele din vechiul acvariu si 60 Kg nisip, o adevarata placere.
Apoi le-am asezat in acvariu
image
image

A fost momentul in care toata rabdarea mea a luat sfarsit. Se implineau 2 saptamani si o zi de la lipirea acvariului
image

Si am zis ca las sa curga apa numai pana acopar nisipul, apoi pana acopar prima piatra.
image

dar totusi am rezistat tentatiei si am introdus doar vreo 200 litri.
Fiind vineri seara tarziu am lasat pe sambata dimineata mutarea pestilor.
M-am folosit de o pompa Eheim pentru a muta apa din acvariul de 340 litri
image

Si uite cine a aparut la pescuit...il stiti nu? Ala mic cu ciocanu'
image

Pot sa va spun ca pestii au fost mutati in siguranta
image
image

Pe la amiaza totul era in regula, pestii innotau fericiti in acvariu iar apa era jumatate proaspata si jumatate mutata din vechiul acvariu.
Mi-am spus ca o sa astept si o sa completez cu apa proaspata in urmatoarele 2-3 zile ca sa il umplu treptat.

Si am asteptat .....pana seara
image

Ceea ce mi s-a parut ciudat a fost ca vreo trei zile pestii au stat grupati majoritatea timpului in partea stanga a acvariului, unde ii vedeti in poza. Doar cei mai mici innoatau in voie in tot acvariul, iar cei mari doar rar se aventurau in partea dreapta a acestuia.

Sotia tot radea de mine ca le-am facut ditamai piscina si ei stau intr-un sfert de acvariu

Aceasta este povestea acestui acvariu, dar nu se sfaseste aici...vor urma update-uri regulate, cu filmulete si poze de o calitate mult mai buna decat a celor prezentate.

Va voi raspunde cu placere,din experienta mea, la orice intrebare si mai ales la cele legate de ce as face la fel si ce nu.

Nu in ultimul rand, la finalul povestii, vreau sa-i multumesc fiului meu, sotiei ca ma suporta, lui Catalin, cel care mi-a adus decorul de la Mures, bacterii pentru filtre, Avitol, pesti, saracu numai el stie cat l-am stresat...lui Paul pentru sfaturi, ca mi-a trimis filtrul atat de necesar si pesti deosebiti, lui Cristi pentru efortul de transporta pestii din Italia si a-mi da ocazia de a ma bucura de exemplare F1, lui Dragos pentru toate sfaturile si rabdarea cu care mi le-a dat la construirea primului acvariu si pe care sigur mi le va mai da cand voi trece pe sump si tuturor celor care mi-au fost alaturi in realizarea acestui proiect.

O seara buna

“Este greu oricarui acvarist interesat de ciclide sa aprecieze o specie mai mult decât Pseudotropheus demasoni. “ Greg Steeves
dragos_georg
Member
[Avatar]

Joined: 07/10/2012 11:46:59
Messages: 216
Location: Medias
IP:
Offline

Si acum datele mai tehnice ale acvariului:

Dimensiune: 235 X 60 X 60 cm
Filtrare: 1 X Eheim 2080 (mersi Paul)
1 X Eheim 2074
1 X Eheim 2224

(Eheim 2074 si 2224 probabil vor fi scoase la vanzare si voi pune diferenta pentru a achizitiona un Eheim 2180)

Materiale filtrante: Matrix, Siporax si Substrate Pro

Filtru UV: JBL 9w (pe viitor poate o sa trec la unul mai mare, probabil de 18w)

Incalzitor: Eheim 300w, am avut un Tetra de 300w care am reusit sa-l sparg la transferuul pestilor)

Pompe de valuri: 2 X 5000l/h (multumesc Catalin)
1 X Eheim Compact Plus 2000 (pentru valuirea apei pana achizitionez o pompa de valuri mai performanta)

Decor: 3d homemade realizat de Tibi din Tg. Mures caruia ii multumesc pe aceasta cale, foarte serios si indemanatic.
Pietre culese din Pasul Paduchiosu, pe ploaie
Nisip 1-3mm alb din Horbach - 60 Kg

Iluminare: 11 Led-uri 3w din care 7 albe si 4 albastre
2 Neon Hagen Aqua Glo 39w (am mai avut un Marine Glo 39w dar un destept de meserias s-a gandit ca cioburile aduc noroc si mi l-a spart)
2 Led-uri 3w albastre pentru moonlight (sunt legate dar n-am ajuns sa iau rezistenta si transformatorul pentru a fi functionale)

Aici mai ma gandesc ce sa mai achizitionez. Ma gandesc la varianta cu inca 2 neoane Marine Glo , de 39w fiecare,(sau inca 11 Led-uri de 3w dar sa predomine albastru) cele 11 Led-uri si moonlight-ul.

Programul : 17 - 22 neoanele + led-urile
22 - 23 led-urile
23 - 6 moonlight
6 - 7:30 led-urile
7:30 - 10 neoanele + led-urile
10 - 17 pauza

Schimb de apa la picatura cu robinet, mufe si reductor de presiune de la 6 bar la 1,5 bar de la Gardena - pentru IN si teava PVC de 32 pentru OUT

Parametrii apei (conform Buletinului de analiza a furnizorului pentru perioada 01-30.09.2013)

pH: 6,6 - 7,6
Duritate totala: 11,4 - 12,6
Nitriti: 0

Hrana: NLS Cichlid Formula 1mm

Populatia acvariului:

4 Cyrtocara moorii (Blue Dolphin) 12+ cm
1 F + 1 M Protomelas Taeniolatus Boadzulu "Red-Empress" 14+ cm. Provenienta import Ungaria de la KekFrontosa via Vido
2 Dimidiochromis Strigatus 12+ cm Provenienta import Cehia de la Nevertebrate via Vido
1 M Sciaenochromis fryeri "Electric Blue Hap"/Aulonocara stuartgranti sp. "Cobue" 7+ cm (dilema inca neelucidata intre anteriori proprietari ai pestelui)
1 F + 1 M Placidochromis phenochilus sp. Gisseli 14+ cm
5 Placidochromis phenochilus sp. Gisseli F1 4+ cm Provenienta Cristi Italia multumesc pentru efort
5 Placidochromis sp. "Jalo" Jalo Reef 4+ cm Provenienta Cristi Italia multumesc pentru efort
1 Placidochromis sp. "Jalo" Jalo Reef 14+ cm Provenienta Cristi Italia multumesc pentru efort
5 Tropheops "Mauve Yellow" Magunga Reef 6+ cm Provenienta Cristi Italia multumesc pentru efort
2 F Pseudotropheus Demasoni 5 cm (una este gusata, sper sa-mi refac colonia, cand ma gandesc ca acum 3 luni aveam 10 exemplare si vreo 60 de pui) ...au scapat vreo 2 pui pe care ii vad prin spatele decorului
1 F + 3 M Labidochromis caeruleus ''Electric yellow'' 9+ cm
1 M Otopharynx tetrastigma 6+ cm (urmeaza sa-mi vina si o femala, dar un prieten o mai tine la produs )
2 Placidochromis Phenochilus Mdoka "White Lips" 4+ cm import Germania de la Tropheus via Catalin
1 F + 1 M Pseudotropheus Socolofi Albino 8+ cm
4 Labidochromis Mbamba Bay 4+ cm Provenienta VFTCiclide via Catalin
4 Pseudotropheus sp. "Perspicax Orange Cap" 4+ cm Provenienta VFT Ciclide via Catalin
4 Labidochromis Hongi S.R.T 4+ cm Provenienta VFTCiclide via Catalin

O seara buna

“Este greu oricarui acvarist interesat de ciclide sa aprecieze o specie mai mult decât Pseudotropheus demasoni. “ Greg Steeves
Dan
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 11/01/2002 02:00:00
Messages: 3268
Location: Bucuresti - Colentina
IP:
Offline

Imi place momentul acela cand apa da viata sticlei si la tine e evidentiat frumos.
Succes cu acvariul in continuare !

-- aCVarist, deci eXist --
[WWW]
Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Si eu am incercat o multitudine de robineti pentru reglaj fin la instalatia "la picatura". Singurul robinet de care sunt multumit de peste 10 ani este robinetul pentru vasul de toaleta, dar doar cele care sunt cu ventilul pe con. Ca sa le deosebesti de cele cu ventilul plat te uiti pe iesirea robinetului si se vede scaunul si ventilul conic...
Mai jos ai o poza cu instalatia care are si reductorul de presiune gardena urmat de robinetul de colt pentru bazin de toaleta cu care fac reglajul fin.
[Thumb - 2013-02-24_0027.JPG]



„Singurele lucruri care se intampla rapid intr-un acvariu sunt cele rele. Lucrurile bine facute se observa in timp si necesita rabdare, rabdare, rabdare...”
claudiugeacar
Member
[Avatar]

Joined: 24/09/2013 20:23:40
Messages: 118
Location: Domnesti, Ilfov
IP:
Offline

Ai un dar deosebit de a povesti... Mi-am amintit nerabdarea mea de a pune in functiune primul acvariu....
Felicitari pentru rezultat! Asteptam si urmatoarele update-uri.
PS: Ce zice ala micu' cu ciocanu'? Cred ca e entuziasmat la culme!
PPS: Sa iti traiasca fetele si sa iti aduca numai bucurii!

Acvaristica este modul cel mai simplu (si direct) prin care omul poate intelege influenta sa asupra naturii.
Ape limpezi!
dragos_georg
Member
[Avatar]

Joined: 07/10/2012 11:46:59
Messages: 216
Location: Medias
IP:
Offline

Imi place momentul acela cand apa da viata sticlei si la tine e evidentiat frumos.
Succes cu acvariul in continuare !

Mersi, intr-adevar momentul acela este special.

PS: Ce zice ala micu' cu ciocanu'? Cred ca e entuziasmat la culme!
PPS: Sa iti traiasca fetele si sa iti aduca numai bucurii!

Mersi de urari si aprecieri, ala micu' e incantat tare, mai articuleaza cate o palma la acvariu cand stau pestii prea linistiti

Singurul robinet de care sunt multumit de peste 10 ani este robinetul pentru vasul de toaleta, dar doar cele care sunt cu ventilul pe con

Mersi, o sa-l incerc atunci si eu.

Cateva poze mai de calitate...
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image

O seara buna

“Este greu oricarui acvarist interesat de ciclide sa aprecieze o specie mai mult decât Pseudotropheus demasoni. “ Greg Steeves
claudiugeacar
Member
[Avatar]

Joined: 24/09/2013 20:23:40
Messages: 118
Location: Domnesti, Ilfov
IP:
Offline

dragos_georg wrote:
Mersi de urari si aprecieri, ala micu' e incantat tare, mai articuleaza cate o palma la acvariu cand stau pestii prea linistiti


La fel face si pitica mea, dar se pare ca pestii s-au obisnuit cu ideea, asa ca nu se mai sperie, ci vin sa o salute...

Acvaristica este modul cel mai simplu (si direct) prin care omul poate intelege influenta sa asupra naturii.
Ape limpezi!
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Toti copiii sunt fascinati de pesti, pur si simplu ii hipnotizeaza miscarea ... uite-o pe fii-mea, alaturi de Samson si Delilah (septembrie 2004).

image


Later edit: Am gasit si o poza mai veche (aprilie 2003)... fetita unor prieteni... tot asa, se lipea de acvariu si nu mai pleca de langa pesti.
[Thumb - DSC00809.JPG]

This message was edited 1 time. Last update was at 23/11/2013 00:36:04


Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
dragos_georg
Member
[Avatar]

Joined: 07/10/2012 11:46:59
Messages: 216
Location: Medias
IP:
Offline

@koala ..septemrbie 2004 ....sa-ti traiasca fetita care ii domnisoara acum

“Este greu oricarui acvarist interesat de ciclide sa aprecieze o specie mai mult decât Pseudotropheus demasoni. “ Greg Steeves
Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

"apreciarea" pe care o acorda copii din cand in cand acvariului este un factor de risc care trebuie luat in calcul la proiectarea acvariului
dragos_georg wrote:@koala ..septemrbie 2004 ....sa-ti traiasca fetita care ii domnisoara acum

Koala e mancat. Mai are putin si va sta cu poza aia in mana, langa acvariu asteptand sa vina "domnisoara" de la bal cu "handralaul"


„Singurele lucruri care se intampla rapid intr-un acvariu sunt cele rele. Lucrurile bine facute se observa in timp si necesita rabdare, rabdare, rabdare...”
claudiugeacar
Member
[Avatar]

Joined: 24/09/2013 20:23:40
Messages: 118
Location: Domnesti, Ilfov
IP:
Offline

In cazul meu, copilul e cel caruia trebuie sa ii multumesc pentru faptul ca m-am apucat de acvaristica.

Lucian, nici nu vreau sa ma gandesc si eu la momentul ala cu revenirea "domnisoarei" mele de la bal... ca altfel ma apuc de pe acum sa fac stocul de si ... doar asa, de intimidare...
Eu sper doar ca pasiunea pentru acvaristica sa se transmita mai departe.

Acvaristica este modul cel mai simplu (si direct) prin care omul poate intelege influenta sa asupra naturii.
Ape limpezi!
Arhitectul
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 29/12/2012 23:44:47
Messages: 326
Location: Otopeni
IP:
Offline

Foarte frumos acvariul Si foarte frumoasa povestea acvariului.

Cred ca in iarna asta ma voi apuca si eu de un proiect similar. Insa ma tem de reactia sefei casei la vederea intervantiilor care se vor lasa cu sparturi si zugraveli ... Pozele tale sunt un exemplu pentru oricare nevasta (din categoria - uite cat rau poate sa arate casa daca barbatul este suficient de motivat )

Sunt curios cum o sa se prezinte decorul dupa ceva timp. Arata la fel de bine ca cele de la Akvadekor ?

Numai bine !


http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/0/40629.page
[Yahoo!]
dragos_georg
Member
[Avatar]

Joined: 07/10/2012 11:46:59
Messages: 216
Location: Medias
IP:
Offline

Mersi @Arhitectul, te asteptam si pe tine cu ceva mai mare, stiu ca ai asta in plan din jurnalul tau, si sunt sigur ca va fi ceva deosebit.

Din pacate nu am vazut live nici un decor de la Akvadekor, dar eu sunt foarte multumit de acesta raportat bineinteles si la pretul lui. Au inceput sa se formeze algele, poate in week-end o sa mai fac o sesiune foto.

O seara buna

“Este greu oricarui acvarist interesat de ciclide sa aprecieze o specie mai mult decât Pseudotropheus demasoni. “ Greg Steeves
marcusyon
Senior member
[Avatar]

Joined: 03/06/2012 18:16:09
Messages: 648
Location: Bucuresti, Lujerului
IP:
Offline

Cred ca a trecut w/e-ul, nu ? ))

American Cichlids V.720 http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/32557.page

American Cichlids V.1200
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/0/45405.page
Arhitectul
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 29/12/2012 23:44:47
Messages: 326
Location: Otopeni
IP:
Offline

smilie

http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/0/40629.page
[Yahoo!]
dragos_georg
Member
[Avatar]

Joined: 07/10/2012 11:46:59
Messages: 216
Location: Medias
IP:
Offline

Cred ca a trecut w/e-ul, nu ? ))


La mine de aia acum a inceput...

Dupa ce a nascut sotia am stat destul de prost cu timpul si mi-a lipsit si un aparat foto mai de doamne ajuta.
Chiar daca pozele sunt realizate cu un DSLR mi-am dat seama ca un rol important il are si fotograful pentru a iesi ceva de calitate. Asa ca, va rog sa va mutumiti cu ce a iesit pe modul automat, pana voi avea timp de citit

image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image

hai ca v-am plictisit destul....

O seara buna

“Este greu oricarui acvarist interesat de ciclide sa aprecieze o specie mai mult decât Pseudotropheus demasoni. “ Greg Steeves
Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

cand subiectul este frumos si fotografiile ies bine. Pestanii arata super.
Bun Nikon-ul Cumpara un filtru de polarizare circulara si cu el scoti reflexiile geamurilor


„Singurele lucruri care se intampla rapid intr-un acvariu sunt cele rele. Lucrurile bine facute se observa in timp si necesita rabdare, rabdare, rabdare...”
claudiugeacar
Member
[Avatar]

Joined: 24/09/2013 20:23:40
Messages: 118
Location: Domnesti, Ilfov
IP:
Offline

Frumoase poze!

Dupa cum zicea si Lucian, un filtru de polarizare circulara o sa te ajute enorm.

Acvaristica este modul cel mai simplu (si direct) prin care omul poate intelege influenta sa asupra naturii.
Ape limpezi!
 
Forum Index » Acvarii cu cichlidae - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com