[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
o intrebare !  XML
Forum Index » Plante de acvariu
Author Message
chaseyoung
Member
[Avatar]

Joined: 24/09/2013 19:07:05
Messages: 103
Location: Bucuresti - Militari
IP:
Offline

am si eu o intrebare ! mi-am luat plante naturale pentru acvariul meu si as vrea sa stiu daca e vreo problema daca plantele stau fix in bataia filtrlui care "arunca" cu oxigen in ele ! practic ele stau numai in oxigen ! e vreo problema ! tin neonul aprins circa 5-7 ore pe zi !
claudiugeacar
Member
[Avatar]

Joined: 24/09/2013 20:23:40
Messages: 118
Location: Domnesti, Ilfov
IP:
Offline

OK, hai s-o luam cu inceputul, punctual:
1. Ce plante ti-ai luat, cate si in ce acvariu le-ai pus? (volum, populatie, iluminat, filtrare...)
2. Filtrul nu arunca oxigen. Cel mult aer (care intr-adevar contine si oxigen). Daca ai niste plante care nu sunt prea sensibile si nu ai mari pretentii de la ele, ar trebui sa fie relativ ok, doar ca vor avea o crestere foarte lenta si vor fi tot timpul predispuse la probleme. Motivul este acela ca prin utilizarea functiei de aerare (adica de introducere a aerului cu ajutorul filtrului), produci o eliminare masiva a dioxidului de carbon din apa. Daca ai doar pesti, e mai mult decat bine, e chiar recomandat. In momentul in care ai plante, le elimini un element esential (plantele absorb dioxidul de carbon din apa, il folosesc in cadrul procesului de fotosinteza si produc oxigen, pe care il elibereaza in apa).

Acum, in cazul tau, poti avea un raspuns si un sfat 100% corect doar daca oferi si datele de la punctul 1. In general, pentru acvariile cu plante se recomanda renuntarea la aerare si pozitionarea iesirii filtrului in apropierea suprafetei apei astfel incat apa sa fie usor valurita, realizandu-se astfel schimbul de gaze cu atmosfera. Daca ai un spraybar la filtru e si mai bine. Un exemplu de "grad de valurire a apei" gasesti la postul #9 pe topicul meu, http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/26418.page. Suplimentar, oxigenul necesar pestilor va fi furnizat de catre plante.Beneficiul va fi vizibil destul de repede, prin prisma maririi vitezei de crestere a plantelor si a imbunatatirii aspectului acestora.
Pune si tu niste poze daca poti. Ne va ajuta sa iti oferim un raspuns cat mai adecvat situatiei tale.

Toate cele bune!

LE: Am uitat de lumina. Nu ne-ai spus ce iluminat ai si ce volum are acvariul. Dar mie mi se pare oricum putin 5-7 ore pe zi.

This message was edited 1 time. Last update was at 11/11/2013 21:00:33


Acvaristica este modul cel mai simplu (si direct) prin care omul poate intelege influenta sa asupra naturii.
Ape limpezi!
chaseyoung
Member
[Avatar]

Joined: 24/09/2013 19:07:05
Messages: 103
Location: Bucuresti - Militari
IP:
Offline

am anubias si valisneria ! cred !
claudiugeacar
Member
[Avatar]

Joined: 24/09/2013 20:23:40
Messages: 118
Location: Domnesti, Ilfov
IP:
Offline

Valisneria se incadreaza in categoria plantelor "easy", deci nu necesita conditii deosebite. Nici anubias-ul n-ar trebui sa aiba probleme, doar ca, din proprie experienta, dupa renuntarea la aerarea prin filtru, am observat o imbunatatire semnificativa in ceea ce priveste starea si ritmul de crestere. Ba chiar am reusit sa il fac sa infloreasca! Asa ca asta as recomanda in principiu. Dar...

Cu toate astea, repet, pentru a iti putea oferi un raspuns cat mai bun avem nevoie de mai multe detalii. M-am uitat pe profilul tau si nu am gasit nimic despre acvariu (de fapt despre acvarii, ca am inteles ca ai mai multe). Da-ne mai multe detalii (macar cele pe care ti le-am cerut mai sus) si cel putin o poza de ansamblu cu acvariul.

Toate cele bune!

Acvaristica este modul cel mai simplu (si direct) prin care omul poate intelege influenta sa asupra naturii.
Ape limpezi!
 
Forum Index » Plante de acvariu
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com