[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Salut tuturor.  XML
Forum Index » Despre noi
Author Message
johnelu23
Junior member

Joined: 16/11/2013 19:40:01
Messages: 5
IP:
Offline

Ma numesc Ionut Olteanu, sunt nou in domeniul acvaristica si as vrea sa invat cat mai multe de la voi. Sper sa fiu primit asa cum se cuvine.
[WWW] [Yahoo!]
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Bine ai venit!

Asteptam intrebarile tale la sectiunile potrivite.

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
denes
Member
[Avatar]

Joined: 02/10/2013 18:33:20
Messages: 218
Location: Medias
IP:
Offline

Bine ai venit bafta!!
[Email]
johnelu23
Junior member

Joined: 16/11/2013 19:40:01
Messages: 5
IP:
Offline

Acesta este acvariul meu, avand o marime de 36 litrii.
In el am cativa pesti si as dori sa aflu ce sa mai scot sau ce sa mai bag.
Am asa:
-1 betta
-2 gurami
-2 leri
-1 muli
-2 guppy
-1 caras
Din cate am inteles carasul nu prea este "bine venit" printre acesti pesti.
Voi ce parere aveti?
[Thumb - poza acvariu.jpg]

[WWW] [Yahoo!]
Marti
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/01/2003 00:18:03
Messages: 763
Location: Bucuresti/Crangasi
IP:
Offline

Chiar dupa ce scapi de caras, bazinul tau de 36 de litri tot o sa fie supraaglomerat, eu as scapa si gourami. Dupa aia m-as uita atent si la beta ala care, in mod normal capseaza aripioarele guppy-lor. Cauta si tu pe net despre cum se populeaza un acvariu bazandu-te pe marimea pestilor la maturitatea lor, compatibilitatea intre specii etc.

Spor!

setup 1 | setup 2
[WWW]
claudiugeacar
Member
[Avatar]

Joined: 24/09/2013 20:23:40
Messages: 118
Location: Domnesti, Ilfov
IP:
Offline

In primul rand, bine ai venit!
Poti sa intrebi linistit, cu totii suntem aici pentru a ne da cate o mana de ajutor la nevoie.
Asa cum au spus si colegii, acvariul tau e putin aglomerat. Poti sa gasesti aici pe forum un topic legat de necesitatile fiecarei specii de pesti in ceea ce priveste spatiul (e dat de obiei in litri/cm peste), de unde vei vedea ce iti poti permite sa pastrezi in acvariu.
Sfatul meu ar fi, daca poti, sa treci la un acvariu putin mai mare (de ex. 60 litri) in care sa poti sa pastrezi marea majoritate a pestilor de la tine (cu exceptia carasului ). Totusi, daca faci asta, atentie la etapele necesare (ex. ciclare).

Sa auzim de bine!

Acvaristica este modul cel mai simplu (si direct) prin care omul poate intelege influenta sa asupra naturii.
Ape limpezi!
Cristi88
Junior member
[Avatar]

Joined: 05/09/2013 08:49:14
Messages: 83
Location: Plenita,pe langa Craiova
IP:
Offline

Bine ai venit!!!
Cum au spus si alti useri,scoate carasul fiindca ii trebuie spatiu si nu se prea intelege cu ceilalti pesti.
Ape limpezi!!!

Ape limpezi tuturor!!!
johnelu23
Junior member

Joined: 16/11/2013 19:40:01
Messages: 5
IP:
Offline

Am reusit sa scap de caras, mai am gouramy apoi leri.
As vrea sa bag numai guppy sau neoni, ce credeti ca ar fi bine sa fac? Si mai ales cati sa bag avand in vedere ca am acvariul mic (35l).
[WWW] [Yahoo!]
claudiugeacar
Member
[Avatar]

Joined: 24/09/2013 20:23:40
Messages: 118
Location: Domnesti, Ilfov
IP:
Offline

Pai... Depinde ce vrei. Guppy sunt frumosi, dar o sa se inmulteasca intr-o fericire si apoi o sa trebuiasca fie sa-i dai, fie sa iti iei un acvariu mai mare (unde vei avea, peste ceva timp, aceeasi problema ).
Neonii sunt frumosi, un card mai mare poate fi chiar spectaculos, dar va trebui sa ai grija cu sursa din care ii iei (daca te uiti pe forum o sa vezi ca pot sa sufere de o afectiune proprie lor, care este incurabila).
Eu as merge totusi pe neoni, asta daca nu ai de gand sa te abonezi la sectiunile donatii/vanzari, sau sa schimbi acvariul.

Sa auzim de bine!

Acvaristica este modul cel mai simplu (si direct) prin care omul poate intelege influenta sa asupra naturii.
Ape limpezi!
johnelu23
Junior member

Joined: 16/11/2013 19:40:01
Messages: 5
IP:
Offline

Ms pentru pont.
Pentru neoni optasem si eu...astept zilele acestea sa dau gouramy si lerii apoi merg sa iau neonii...cam cate bucati sa iau?
[WWW] [Yahoo!]
tlpcrys
Member
[Avatar]

Joined: 12/11/2013 11:27:32
Messages: 114
Location: Pitesti- Cartier Razboieni
IP:
Offline

si totusi iti ramane hoplo si betta + neoni.

Nu e combinatie putin ciudata? adik betta sa nu ii priveasca pe neoni ca hrana vie.
[Yahoo!]
claudiugeacar
Member
[Avatar]

Joined: 24/09/2013 20:23:40
Messages: 118
Location: Domnesti, Ilfov
IP:
Offline

tlpcrys, ma gandeam initial la un acvariu doar cu neoni+sanitari...
Totusi, din ce am vazut la un prieten, depinde de relatiile de teritorialitate pe care si le stabilesc... Am vazut un betta convietuind pasnic cu guppy, neoni si xipho (doar ca acvariul avea 60l).
Nu stiu ce sa zic, nu m-am prins intru totul de compatibilitati...

Acvaristica este modul cel mai simplu (si direct) prin care omul poate intelege influenta sa asupra naturii.
Ape limpezi!
johnelu23
Junior member

Joined: 16/11/2013 19:40:01
Messages: 5
IP:
Offline

La mine betta e foarte pasnic. Pana acum nu am avut nici cea mai mica problema. Este foarte pasnic.
[WWW] [Yahoo!]
tlpcrys
Member
[Avatar]

Joined: 12/11/2013 11:27:32
Messages: 114
Location: Pitesti- Cartier Razboieni
IP:
Offline

Defapt betta tau e mai mult speriat de bombe decat pasnic.
No offense pt restul dar ne cunoastem in realitate
[Yahoo!]
marius67
Junior member
[Avatar]

Joined: 26/04/2013 18:44:04
Messages: 97
Location: Timisoara
IP:
Offline

Beta e ccompatibil cu neoni, guppy, molly si alte specii pasnice.
Ideea e sa nu aibe aspect care sa aduca a beta in viziunea lor. Adica inotatoare lungi, voaluri etc.
Uneori prezenta altor anabantide (gurami, leeri) duce la conflict, dar ambele parti au ceva de spus aici.
La mine sta cuminte impreuna cu neoni cardinal, botia, cory si oto.
A luat-o o data de la 2 botia dupa ce s-a dat la unul dintre ei, dar nu s-a mai repetat

http://www.oneworldinternetcafe.com/betta/betta_compatable.html

This message was edited 1 time. Last update was at 24/11/2013 17:52:17


In mod natural, orice improvizatie tinde sa devina permanenta.
 
Forum Index » Despre noi
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com