[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Back to the roots  XML
Forum Index » Acvarii cu cichlidae - Jurnal
Author Message
ocean
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/06/2014 14:12:14
Messages: 2852
Location: Targu Mures
IP:
Offline

Se pomenea mai sus de razbunarea ursuletului, cine sare calul se trezeste ca are in bazin familia de tip nou
[Email]
adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

koala wrote:Plm, se pare ca o sa raman singur pe forum.



lasa sefu.. iti iei un papagal...

This message was edited 1 time. Last update was at 10/06/2017 00:17:06


Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

adrian09 wrote:
koala wrote:Plm, se pare ca o sa raman singur pe forum.



lasa sefu.. iti iei un papagal...


... sau punem mina de la mina si angajam un hacker din Mama Rusia si apoi vedem noi cine da ordine pe forum!

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

lasa hakeru.. ca daca nu e de partea noastra... chiar ca se goleste forumul...da.. asa ... ne facem o invitatie la sefu.. care cu o palinca unul cu bere altu vinul... si o punem de gratar...si asa se umple forumul iar...da cu hakerul eventual sa il bagam in piscina la sefu se faca o baie...))


Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Asear'am servit niscaiva Glenfiddich 18 Year Old, dupa care-am cazut in pacatul unui vin "bisericesc". Undeva prin Buftea... aperitive diverse, creveti mari cu paste si "ceafa" de ton cu salata.
Drept pentru care am dormit in sufragerie, pe canapea.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
georgemonda
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 14/11/2014 22:19:16
Messages: 2009
Location: Bistrita
IP:
Offline

Oricum, e mai bine decat pe presul din fata usii

This message was edited 1 time. Last update was at 11/06/2017 10:08:14

lukitza
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 13/09/2012 11:15:53
Messages: 1591
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

koala wrote:Drept pentru care am dormit in sufragerie, pe canapea.


Deci ai petrecut toata noaptea cu baietii...din bazin.
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

koala wrote:Asear'am servit niscaiva Glenfiddich 18 Year Old, dupa care-am cazut in pacatul unui vin "bisericesc". Undeva prin Buftea... aperitive diverse, creveti mari cu paste si "ceafa" de ton cu salata.
Drept pentru care am dormit in sufragerie, pe canapea.


Mare grija cind esti lasat sa dormi pe canapea! Cind esti "anesteziat" dupa toate licorile alea, nu mai stii ce se intimpla intre momentul cind cade pleoapa si cel in care se ridica. Sigur nu durea ceva, pe undeva? Nu erau urme suspecte pe corp, eventual amprente de facalet?!

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
Gabi C
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 25/09/2015 20:10:33
Messages: 3744
Location: Munchen
IP:
Offline

koala wrote:Asear'am servit niscaiva Glenfiddich 18 Year Old


Ai gusturi fine mastre. Bune astea de 18 ani. Ma refer la whisky.

This message was edited 3 times. Last update was at 19/06/2017 08:19:19

koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Vineri am incercat o iesire-n Delta, la ceva spritz si peste... fara pretentii de "pescuit", doar de distractie.

- baietii au inchiriat pensiunea "La Nicu si Aneta" din Dunavatu' de Jos... se ajunge cu masina pana-n curtea pensiunii.
- traseul e cel clasic: A2 - la Drajna am iesit de pe autostrada - centura Sloboziei - Tandarei - Giurgeni (am trecut podul peste Dunare) - 22A spre Tulcea - 222C spre Murighiol - Dunavatu' de Jos.
- sunt cam 350 km, adica ~ 4 ore de mers linistit.
- am plecat din Bucuresti pe la 10.30 si-am ajuns acolo in jur de 15.00... cu pauze de alimentare, cafea, pipi, etc.
- am chefuit pana-n noapte tarziu... meniu pe baza de peste, palinca de pere si vin alb. N-o fo' deloc usor.
- sambata ploua cu spume iar prognoza se arata a fi nasparlie... asa ca eu m-am urcat in masina si m-am intors acasa... nu aveam la mine haine de ploaie.
- restu' trupei a ramas pana duminica.

PS: Peste 2 saptamani ma car la Rucar, la o intalnire "de offroad"... sper sa fie vreme frumoasa, ca acolo avem de urcat prin padure.
[Thumb - a1.jpg]

[Thumb - a4.jpg]

[Thumb - a3.jpg]

[Thumb - a2.jpg]

[Thumb - a5.jpg]


Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Dan P
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 08/01/2009 13:11:22
Messages: 1666
Location: Brasov
IP:
Offline

Frumos, frumos!

Obeservati cum nu zice maestrul nimic de baietii aia veseli de acasa?
[WWW]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

- Bah, nu zic nimic pentru ca nu prea am cu ce sa ma laud... am o infectie in acvariu, nu stiu CE si DE UNDE.
- Azi dimineata am observat un alt exemplar, cu o rana pe cap (carnea mancata, zona "albita") si caruia ii atarnau niste fecale transparente...
- Da' nu ca la "viermii intestinali" (subtiri si filamentoase)... ci ca un intestin iesit cu totul, ceva gros si consistent.
- Mi-a mai murit un exemplar, saptamanile trecute, cu acelasi tip de rana pe el... da' am crezut ca s-au lovit / batut si ca s-a infectat. Ei bine, pare a fi altceva.

Plm, tre' sa-i bag pe antibiotice. Probabil o sa incerc cu Eritromicina.

- apa e curata, nu le-am dat de mancare decat creveti, uscaturi si ceva rame... plm, nu stiu ce-ar putea sa fie.
- nici n-am chef de ei... care scapa, scapa. Care nu, sa fie sanatos. Firu' vietii!


Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Gabi C
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 25/09/2015 20:10:33
Messages: 3744
Location: Munchen
IP:
Offline

Maestre esti ghinionist cu ei. Faza dinainte ca s-au nimerit doar masculi e o chestie pina la urma nu asa tragica.
Faza asta cu imbolnavitul tinind cont ca le oferi de toate mi se pare frustranta. Pina la urma cum ai zis " firu vietii" nu ai ce face.

PS faina rau locatia din delta.

This message was edited 1 time. Last update was at 19/06/2017 13:10:52

Dan P
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 08/01/2009 13:11:22
Messages: 1666
Location: Brasov
IP:
Offline

O fi constipat de la creveti . De obicei eu cand le dau creveti la ai mei excrementele sunt desul de albe. E drept ca nu sunt asa lungi.
[WWW]
adriancean
Member

Joined: 28/12/2016 18:20:42
Messages: 143
Location: Deva - jud. Hunedoara
IP:
Offline

Si la mine sunt vreo trei Oscari la care le lipsesc niste solzi..si au pete "albe"...dar nu mari...2-3 mm..dar cred ca e de la conflictele dintre ei...de fapt sper ca e doar de la asta...Sper sa-si revina...
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12935
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Gabi C wrote:PS faina rau locatia din delta.


Roaga-l sa-ti arate cum l-au ciupit tantarii in delta

De fapt, nu-l ruga, mergi pe mana mea

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
Gabi C
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 25/09/2015 20:10:33
Messages: 3744
Location: Munchen
IP:
Offline

dan.pavelescu wrote:
Gabi C wrote:PS faina rau locatia din delta.


Roaga-l sa-ti arate cum l-au ciupit tantarii in delta

De fapt, nu-l ruga, mergi pe mana mea




Eu am vazut doar mamaliga si pestele... E mortala combinatia...
mugurel
Senior member
[Avatar]

Joined: 13/02/2014 14:48:53
Messages: 1300
Location: IASI
IP:
Offline

dan.pavelescu wrote:

Roaga-l sa-ti arate cum l-au ciupit tantarii in delta

De fapt, nu-l ruga, mergi pe mana mea


Parca citeam pe undeva ca s-au depistat zilele astea multiple decese subite in randurile tantarilor din delta, toti aveau capul cat o banita si ficatul cat capul unui copil...

This message was edited 1 time. Last update was at 20/06/2017 14:09:37


Nici frumos pâna la douazeci de ani, nici cuminte pâna la treizeci si nici macar bogat pâna la patruzeci nu m-am facut. Dar si sarac asa ca anul acesta, ca în anul trecut si ca de când sunt, niciodata n-am fost…(Ion Creanga).
[WWW]
georgemonda
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 14/11/2014 22:19:16
Messages: 2009
Location: Bistrita
IP:
Offline

koala wrote:- Bah, nu zic nimic pentru ca nu prea am cu ce sa ma laud... am o infectie in acvariu, nu stiu CE si DE UNDE.
- Azi dimineata am observat un alt exemplar, cu o rana pe cap (carnea mancata, zona "albita") si caruia ii atarnau niste fecale transparente...
- Da' nu ca la "viermii intestinali" (subtiri si filamentoase)... ci ca un intestin iesit cu totul, ceva gros si consistent.
- Mi-a mai murit un exemplar, saptamanile trecute, cu acelasi tip de rana pe el... da' am crezut ca s-au lovit / batut si ca s-a infectat. Ei bine, pare a fi altceva.

Plm, tre' sa-i bag pe antibiotice. Probabil o sa incerc cu Eritromicina.

- apa e curata, nu le-am dat de mancare decat creveti, uscaturi si ceva rame... plm, nu stiu ce-ar putea sa fie.
- nici n-am chef de ei... care scapa, scapa. Care nu, sa fie sanatos. Firu' vietii!



Se vede ca n-ai mai dat demult pe la biserica . Pune si matale un genunchi jos, cheama echipa din Burkina la o cantare evlavioasa , si sa vezi cum se indreapta treburile.
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Nu rade, neica!
Ca mi-s tare botos pe tema asta.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
 
Forum Index » Acvarii cu cichlidae - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com