[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Stand acvariu  XML
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Author Message
claudiugeacar
Member
[Avatar]

Joined: 24/09/2013 20:23:40
Messages: 118
Location: Domnesti, Ilfov
IP:
Offline

Vin si eu cu o intrebare...
Vreau sa fac un stand pentru acvariul meu de 60x30x35. Standul va avea deasupra un spatiu de depozitare (va veni practic dulapul de jos-acvariu+capac+dulap/biblioteca).
Intrebarea este, sa-l fac din teava rectangulara sau din cornier? Intreb atat din considerente economice (pret material), cat si din considerente practice (ma descurc la sudura, dar teava mi se pare mai dificila din punctul asta de vedere).
Va stau la dispozitie cu o schita si cote, la nevoie.
Multumesc anticipat!

Acvaristica este modul cel mai simplu (si direct) prin care omul poate intelege influenta sa asupra naturii.
Ape limpezi!
pooops
Member
[Avatar]

Joined: 24/08/2002 13:46:44
Messages: 277
Location: Constanta
IP:
Offline

Cornier.

Daca totul e minunat inseamna ca esti deja mort!
[Email] [MSN]
Technics
Member

Joined: 22/11/2011 21:51:10
Messages: 298
Location: Bucuresti - Dr. Taberei
IP:
Offline

Pentru un acvariu cu asemenea dimensiuni este mai mult decat suficient un stand doar din pal.
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Se poate construi integral din PAL, fara nici un fel de probleme ulterioare... pentru linistea sufleteasca, dulapul de sub acvariu se poate face cu pereti dubli.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
kyoshoy
Member
[Avatar]

Joined: 19/12/2008 16:23:38
Messages: 166
Location: Iasi
IP:
Offline

Daca ramai la varianta cu suport metalic, dpdv economic iesi mai bine cu teava rectangulara.

Numai prostii au doar convingeri si nici o indoiala!
[Yahoo!]
DanX
Member
[Avatar]

Joined: 10/09/2013 17:01:06
Messages: 160
Location: Bucuresti - Sect.2
IP:
Offline

Sall

Nu te complica inutil cu teava sau cornier.
De exemplu, bazinul meu are 300L (130x40x60) si sta f bine pe o servanta de PAL cu pereti dubli.

Bafta.

http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20/26601.page
scorpionul
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/11/2011 22:13:12
Messages: 3090
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

ia-o logic: acvariul tau are cam 60l, cu pietre capac si ce mai pui nu va depasi 100. Inchipue-ti un om normal de 100kg pus pe un scaun. Crezi ca are nevoie de cornier sau teava rectangulara?

armonia vietii consta in echilibrul pe care il asiguram
[Yahoo!]
claudiugeacar
Member
[Avatar]

Joined: 24/09/2013 20:23:40
Messages: 118
Location: Domnesti, Ilfov
IP:
Offline

Ok, am inteles... Ma gandeam la structura metalica pentru ca acvariul sta acum pe o masa de PAL care nu imi inspira neaparat incredere. Dar cred ca daca ma apuc de facut una cu simtul raspunderii (si cu pereti dublati prin punctele esentiale) scap si de griji si de o cheltuiala in plus...
Multumesc!
PS: Cred ca topicul se poate inchide.

Acvaristica este modul cel mai simplu (si direct) prin care omul poate intelege influenta sa asupra naturii.
Ape limpezi!
 
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com