[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Alegere substrat  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
wassup
Junior member

Joined: 11/01/2014 12:55:30
Messages: 57
Location: Oradea
IP:
Offline

Deoarece sunt la inceput de drum in acvaristica si mi-am amenajat deja un acvariu, in urma sfaturilor primite si informatiilor preluate dupa site-uri, forumuri am decis ca ar fi mai bine sa schimb substratul acvariului (atasez o poza cu actualul acvariu, in forma care se afla acum).

Pana acum am in calcul mai multe variante de substrat insa as dori sa va prezint cateva la care astept pareri:
- primul substrat (fertilizator): JBL AquaBasis Plus (in strat de circa 2cm) sau alte recomandari din partea voastra (inclusiv am auzit o parere sa folosesc fertilizare in coloana de apa, inloc de acest substrat)
- pe urma, cel de-al doilea substrat:
var 1: Dennerle Crystal Quartz Maro inchis, in combinatie cu Pietris Alb Natural, acesta din urma doar pe alocuri si in jurul unor decoruri sau pe post de carari sau poteci
var 2: Substrat ARGO Aqua Szut (aici nu stiu daca se mai pune alt substrat peste sau sub el, fertilizator)
var 3: Substrat AquaMedic Volcanit (doar ca nu gasesc de cumparat in romania, iar sa fac comanda pe un site din deutch costa cam mult transportul) + din cate am citit sunt pareri impartite in a folosi un substrat nutritiv (fertilizator) sub el sau nu

Orice alte variante sunt binevenite, insa astept pareri la cele de mai sus.

Multumesc,
cu stima, Adrian.
[Thumb - 20140109_181129_LLS.jpg]


Life is exploration. Make peace within yourself and enjoy the adventure.
danc
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 08/02/2010 16:08:10
Messages: 322
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Salut,

In primul rand trebuie sa scapi de acel pietris, care are o granulatie mult prea mare. Poti cumpara un pietris de quart cu granulatie 2-3mm, gasesti si la Baumax am impresia...daca nu, la un petshop unde comercializeaza pietris inert pentru acvarii, dar nu cele colorate, roz, verde, albastru. Orienteaza-te mereu in acvaristica sa lucrezi natural, nu cu obiecte care nu au ce cauta in acvariu.

Iti recomand substratul de la JBL Aquabasis Plus, care de altfel il folosesc foarte multi incepatori dar nu numai. De asemenea poti fertiliza si in coloana de apa ulterior, dupa necesitatile plantelor.

Incearca sa folosesti atat plante de prim-plan cat si de mijloc si/sau fundal. Sunt o multime de poze pe internet din care sa te inspiri. Orienteaza-te dupa un acvariu cu aceleasi dimensiuni cu al tau si vezi ce fel de hardscape au fiecare.

Succes !
[Email] [WWW]
volts
Member
[Avatar]

Joined: 19/12/2011 00:03:35
Messages: 161
Location: -Bucuresti
IP:
Offline

Ce filtrare ai ?

Natura face toti banii !
0760 436 110
[Email] [Yahoo!]
wassup
Junior member

Joined: 11/01/2014 12:55:30
Messages: 57
Location: Oradea
IP:
Offline

Pe vineri imi ajung produsele comandate: filtru (impreuna cu mediile filtrante biologice), substrat, etc.. - pun poza dupa ce ajung toate

Pana atunci, am nevoie de ceva sfaturi in privinta luminii.
Am desfacut plasticul de deasupra capacului unde se afla balastul pentru neon si am descoperit ca detin un balast electronic! T8 1 x 15W (vezi poza)

Cat despre montarea celui de-al doilea neon: ori il pun lipit de celalalt printr-o clema de plastic (vezi poza), ori il prind cu ceva cleme metalice de capac, sau in ultima instanta cu fasa de plastic acolo de mijloc.

M-am documentat despre balast electronic si socluri, insa inainte sa le cumpar am nedumeriri fata de ce neoane sa aleg, asadar am nevoie de ajutorul vostru:
438mm - T8 - 15W:
var1:
Juwel Warm-Lite (2800 K) - 30 lei
Juwel Day-Lite (6500 K) - 30 lei

var2:
Hagen Life-Glo (6700K) - 60 lei
Hagen Flora Glo (2800K) - 52 lei

var3:
JBL Solar Tropic (4000K) - 60 lei
JBL Solar Natur (9000K) - 76 lei

var4:
Osram Fluora (K?) - 29 lei
Osram Natura (K?) - 29 lei

438mm - T5 - 24W:
Juwel High-Lite Nature (4100K) - 70 lei
Juwel High-Lite Day (9000K) - 76 lei

T5:
JBL Solar Tropic 15W (438mm) / 24W (55cm) (4000K) - 86 lei / 88 lei
JBL Solar Natur 15W (438mm) / 24W (55cm) (9000K) - 86 lei / 91 lei

T5 - 55cm:
Osram FQ 24W/865 (6500K) - 26 lei
Osram FQ 24W/830 (3000K) - 21 lei

Sau combinate: sa las acel T8 pe care il am acum si sa adaug un T5 separat?

Stiu de afirmatia: "Tuburile T5 castiga din ce in ce mai mult teren, in dauna celor T8, datorita randamentului superior si faptului ca se depreciaza mai greu. Se recomanda inlocuirea tuburilor T5 dupa circa un an de functionare, in timp ce tuburile T8 se recomanda a fi inlocuite dupa maxim 8 luni de functionare in cazul celor daylight si dupa maxim 4 luni de functionare in cazul tuburilor horticole de tipul Osram Flora."

Pentru acvariul meu de 60x30x30:
15w x 2= 30w / 54l = 0,55 w/l (intre 0,5 w/l – 0,7 w/l, avem un bazin mediu luminat)
24w x 2= 48w / 54l = 0,88 w/l (peste 0,7 w/l, avem un bazin foarte bine luminat) - aici mie frica de aparitia alegelor (dat fiind faptul ca deocamdata nu folosesc CO2, iar lumina este cam puternica)
15w + 24w= 39w / 54l = 0,72 w/l

Ar mai fi de luat in calcul si reflectoarele de lumina, care aduc un plus de lumina reflectata, insa nu stiu daca e bine sa folosesc la folosirea a doua neoane. Ar mai fi de luat in calcul si varianta unui singur neon cu reflector? ca de ex: 24w + reflector (nu stiu in ce masura reflecta lumina, dar punem un 50% de lumina reflectata, ceea ce inseamna 12w)= 36w / 54l = 0,66 w/l. E corect sau gresesc?

Montarea celui de-al doilea neon va fi unde este linia galbena din poza.
[Thumb - 20140122_221714.jpg]

[Thumb - capac modificat.jpg]

[Thumb - img6655ht4.jpg]

This message was edited 1 time. Last update was at 23/01/2014 13:45:22


Life is exploration. Make peace within yourself and enjoy the adventure.
andrei.ene90
Junior member
[Avatar]

Joined: 05/01/2013 20:40:52
Messages: 47
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Reflectorul nu o sa-ti amplifice lumina, fluxul luminos al neonului este acelasi, deci calculul tau nu este valid. El doar ajuta la directionarea a cat mai mult din acest flux in directia in care trebuie. Fara reflector o parte din fluxul luminos "se pierde", adica nu te folosesti de toata capacitatea neonului
Recomandat este sa mai adaugi un neon si sa le echipezi cu reflectoare

This message was edited 1 time. Last update was at 23/01/2014 23:24:23

wassup
Junior member

Joined: 11/01/2014 12:55:30
Messages: 57
Location: Oradea
IP:
Offline

Si pe ce varianta sa merg dintre cele prezentate mai sus?

Life is exploration. Make peace within yourself and enjoy the adventure.
andrei.ene90
Junior member
[Avatar]

Joined: 05/01/2013 20:40:52
Messages: 47
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Eu personal as merge pe JBL Solar Tropic + JBL Solar Natur de 24 w, dar asteapta si parerea celor mai avizati

L.E. Nu ai spus in ce masura si cu ce fel de plante vrei sa plantezi acvariul. Conteaza foarte mult in alegerea luminii

This message was edited 1 time. Last update was at 23/01/2014 23:33:03

wassup
Junior member

Joined: 11/01/2014 12:55:30
Messages: 57
Location: Oradea
IP:
Offline

Rezultatul upgrade-ului de lumina: 2 x 24W T5 - Osram 865 + 830

image
image
image

Balastului i-am facut o cutie din plexiglass de 2mm izolata complet cu silicon si prinsa in suruburi de capac. Soclurile T5 prinse tot in silicon. Probabil urmeaza sa pun reflectoare sau cel putin folie de aluminiu pe capac.

Life is exploration. Make peace within yourself and enjoy the adventure.
scorpionul
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/11/2011 22:13:12
Messages: 3090
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

bravo: o lucrare facuta cu cap care va aduce multe satisfactii bazinului tau. Trecerea de la t8 la t5, chiar daca ai investit mai mult acum iti va aduce economii viitoare. Dar cel mai important este ca plantele se vor simti foarte bine. Balastul si neonul ramas le poti vinde pe forum ca sa-ti mai recuperezi din bani. Nu imi dau seama din poza daca droserul se poate si aerisi printr-o laterala, pentruca el se va incinge in timp ce functioneaza

armonia vietii consta in echilibrul pe care il asiguram
[Yahoo!]
cingo171179
Senior member
[Avatar]

Joined: 23/11/2011 14:30:41
Messages: 744
Location: CONSTANTA
IP:
Offline

nu pot vedea imaginile noi

pestisoru meu de aur
wassup
Junior member

Joined: 11/01/2014 12:55:30
Messages: 57
Location: Oradea
IP:
Offline

image
image
image

@scorpionul: balastul nu are deloc aerisire, deoarece l-am izolat complet pentru a nu se produce condes pe interiorul cutiei.
Am considerat ca nu are nevoie de aerisire, deoarece la un alt capac de acvariu, marca Juwel, balastul este tot la fel, incastrat in capac fara nici o aerisire.
Oare se va incalzi tare? Crezi ca are nevoie de aer?

Life is exploration. Make peace within yourself and enjoy the adventure.
scorpionul
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/11/2011 22:13:12
Messages: 3090
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

de incalzit se va incalzi orice ai face, acum nu stiu cat de tare. Idealul era sa pui balastul in spatele capacului catre perete si sa tragi doar firele prin capac catre neoane. O sa vezi la vara cum este si daca e cazul il scoti atunci

armonia vietii consta in echilibrul pe care il asiguram
[Yahoo!]
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com