[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
koala - The Return  XML
Forum Index » Bazine mari
Author Message
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

@Shubi: Nu-s robinetii de la tine, da' promit ca ii incerc maine si pe aia... si da, tin firul atarnat, ca sa numar picaturile

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

Mie nu mi-e clar despre care robinet se vorbeste in primul rand as vrea sa vad niste poze sau ceva - dl Koala, ce prea mult ?

Despre riscuri, daca se infunda ceva si nu mai trece apa prin reactor, ci merge doar pompa de recirculare, da, o sa miroasa super rau asa am patit la reactorul cu sulf si la celalalt cu bioballs. Daca se arde pompa de recirculare, o sa scada mult eficienta reactorului si nu cred sa apara H2S. In al meu nu s-a ars, ci doar am uitat s-o bag in priza ma uitam ce naiba e in neregula cu acvariul de se umple cu alge.

Dar la debitul despre care discutam la topicul lui Shubi, sanse foarte foarte mici ca sa se blocheze ceva si taman ma intriga de ce discutam acum de picaturi si debite asa mici ? Ceva ma confuzeaza.

Acv. 30L, Acv. 10L, Acv. 16L, Reef 30L, Acv. 0.09L; In trecut: Acv. 25L, Acv. 8L
Pt. imbunatatit navigarea pe forum (My Stats, Big Images resize, Timezone fix)
[WWW]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

E vorba de robinetul de reglaj al debitului "la picatura"... nu am poze, inchipuie-ti un robinet montat pe furtun de osmoza.

- reactorul are o singura pompa... aia care recircula apa in interior,
- aceasta pompa asigura si fluxul de apa din exterior... "trage" apa din sump printr-un furtun subtire (osmoza).
- in cealalta parte, exista un alt furtun subtire (osmoza) prin care se elimina apa, inapoi in sump... "la picatura".
- in discutie este vorba de robinetul care regleaza aceste picaturi.


Acu' ai inteles? ... auzi la la el, poze cu robinetu'.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

Am inteles, dar nu mi-e clar daca discutam atunci desopre acelasi reactor de pe topicul lui Shubi, acolo cumva intelesesem ca exista 2 pompe, una de recirculare si una care aduce apa proaspata si o si impinge afara, si era un debit substantial mai mare decat la picatura potrivit cu volumul reactorului de acolo,

Inainte sa am controllerul de redox, am incercat sa folosesc robinetele mici cu care venea reactorul de la Aquamedic. Imposibil de reglat un debit constant. Eventual am trecut la Gardena: http://www.jardimarket.com/robinet-darret-gardena-p-605.html ceva mai stabil sa zicem, dar si cu asta ma enerva - ceva mai putin, dar ma enerva. Pana la urma am trecut pe sulf, controller si pompa peristaltica, si am scapat de pic pic pic si de hranit zilnic

Acv. 30L, Acv. 10L, Acv. 16L, Reef 30L, Acv. 0.09L; In trecut: Acv. 25L, Acv. 8L
Pt. imbunatatit navigarea pe forum (My Stats, Big Images resize, Timezone fix)
[WWW]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

viulian wrote:Am inteles, dar nu mi-e clar daca discutam atunci desopre acelasi reactor de pe topicul lui Shubi, acolo cumva intelesesem ca exista 2 pompe, una de recirculare si una care aduce apa proaspata si o si impinge afara, si era un debit substantial mai mare decat la picatura potrivit cu volumul reactorului de acolo,

Yeap, de ala e vorba...
- cand l-am pus in functiune, ne-am dat seama ca pompa cea "mica" (aia care aducea apa proaspata) nu este necesara,
- pompa "mare" (aia care face recircularea interna) are suficienta forta sa traga si apa din exterior... ceva in genul principiului reactoarelor cu recirculare folosite la pelete.
- se pune problema reglarii debitului de apa care intra/iese (ala care trebuia asigurat de pompa mica)... am nevoie de 60-70 litri/zilnic.
- in prima faza, am montat robinetul pe "iesire"... n-a fost o treaba buna, picaturile alea nu sunt constante.
- de ieri, am montat robinetul pe "intrare", lasand "iesirea" nestrangulata de nimic... se pare ca asa merge mai bine.
- "intrarea" si "iesirea" sunt furtune de osmoza (sau, de aer)...
viulian wrote:... am incercat sa folosesc robinetele mici cu care venea reactorul de la Aquamedic. Imposibil de reglat un debit constant. Eventual am trecut la Gardena: http://www.jardimarket.com/robinet-darret-gardena-p-605.html ceva mai stabil sa zicem, dar si cu asta ma enerva - ceva mai putin, dar ma enerva...

Am si eu unul din ala, o sa vad daca e mai "manevrabil".

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

Am inteles acum ...

Ce mi-e mie teama este ca te vei juca mereu la robinet. La mine, din cauza ca reactorul e mic, era cuplat direct pe OUT-ul filtrulul extern, adica era suficienta presiune pe IN ca sa impinga apa pana sus in acvariu, trebuia doar sa o limitez.
Nicio sansa. Mergea constant maxim o zi doua. Dupa acceea ori se gatuia ori curgea mult mai des. Cand curatam filtrul si avea debit mai mare, iar trebuia sa umblu la robinet, si filtrul in deschideam destul de des.

Acum, la tine poate pompa aceea se va umple de detritus si ii va scadea debitul in timp dar poate nu arat de des cat sa umbli zilnic. Poate robinetul se murdareste si aduna si el detritus. Incercasem vreo 2-3 feluri, robineti de pompa de aer (pastic, curgeau la presiune), cei de la AM nu au rezistat prea mult si au inceput si ei sa curga.

Mi-am amintit: in manualul de la AM spune ca nu e ok sa pui robinet pe out pentru ca pe IN de obicei ai o valva antiretur si daca se blocheaza si out-ul, atunci nu mai are unde sa se duca azotul (gaz) produs in reactor, si risti probleme si mai mari. Deci e ok ca ai pus robinet pe IN dar sentimentul meu e ca pompa din interior trebuie limitata un pic incat sa nu mai aibe forta sa impinga in afara si o idee ar fi si o pompa peristaltica reglabila ... depinde cata rabdare ai si noroc - eu n-am avut nici una nici alta.

Acv. 30L, Acv. 10L, Acv. 16L, Reef 30L, Acv. 0.09L; In trecut: Acv. 25L, Acv. 8L
Pt. imbunatatit navigarea pe forum (My Stats, Big Images resize, Timezone fix)
[WWW]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

- De 2 zile merg cu un robinet "ordinar", montat pe furtunul de intrare (pe IN)... vad ca debitul a ramas constant, nu a trebuit sa umblu la "reglaje".
- Robinetul este din acela "cu filet", care mi se pare mai usor de reglat... fata de varianta cu "usa glisanta".
- Din cauza ca robinetul nu este etans (este robinet "de aer"), a trebuit sa-l montez "scufundat" in apa... altfel, tragea aer "fals".


Deci, pana acum, sunt pe drumul cel bun!

- mai am de rezolvat problema mizeriei care poate intra pe tub... presiunea apei este mica, deci nu mi-e teama ca instalatia o sa "suga" mizerii pe-acolo.
- o bucata de burete mare, pus intr-un fel de cilindru (gen cutie de medicamente), cred ca rezolva problema... ramane de testat.

- pompa cea mare (aia de recirculare) nu prea are cum sa acumuleze detritus, din cauza modului in care e conectata.
- m-am uitat la reactoare (cu lanterna) si vad ca sunt la fel de curate ca in prima zi (ma refer la bucatile de spartura de coral).
- teoretic, populatia de bacterii care se va dezvolta acolo o sa fie capabila sa "dizolve" orice fel de materie organica.


Una peste alta, sunt extrem de multumit de cum merge jmekeria pana acum... nitratii "au cazut", undeva la o valoare de 5-10 (in bazin).
Nu vreau sa ma bucur prematur, dar am observat ca "pletele-i lungi si verzi" sunt pe duca... s-au decolorat si-au inceput sa "cada".
La sfarsitul saptamanii o sa refac testele de apa.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Shubi
CNC-ist de frunte

Joined: 25/03/2012 13:43:16
Messages: 2463
Location: Timisoara
IP:
Offline

Se prevede multa bere si AZN-uri (Aripioare Zburatoare Neidentificate) la orizont, nu mai e mult pana atunci
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Mda, se cam intrevede treaba asta ...

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Sa-i fie de bine!

- acu' 3 saptamani am luat o anemona mica, din bazinul Anei, si-am bagat-o in bazinul mare...
- s-a prins de una dintre coloane, a inceput sa creasca si "sa se umfle in pene". Eram foarte incantat de cum ii merge.
- ei bine, asta-noapte, Suri s-a catarat pe coloana aia si-a mancat anemona! ... e a doua anemona mica pe care o haleste.
- anemona cealalta, aia mare, este protejata de perechea de clowni... sper ca pestii aia doi sunt in stare s-o dea la o parte pe Suri, dac' o fi cazu'.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
melcu
Senior member
[Avatar]

Joined: 22/01/2014 16:27:47
Messages: 821
Location: Bucuresti, Colentina, Inima Strazii
IP:
Offline

Naspa. Ce pot sa zic.... decat ca ti-am zis eu !
Suri este periculoasa !
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Copiii mei, voinicii mei...

- la iesirea din reactor, NO3=0
- in apa din acvariu, NO3= 1-2

... cred ca incep sa iau apa din bazinul mare, ca sa fac schimburile la ala mic...

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Shubi
CNC-ist de frunte

Joined: 25/03/2012 13:43:16
Messages: 2463
Location: Timisoara
IP:
Offline

Trebuie sa ai grija putin cand scade sub 1 in bazin, trebuie redusa sau chiar eliminata cantitatea de NOPOX avand in vedere ca ai si o sursa de carbon interna.
Tot dupa ce scade NO3 sub 1 e nevoie sa faci teste de PO4, poate te ajuta cineva cu un Hanna, e mai precis.
Daca va fi nevoie in continuare, dozarea de NOPOX va fi facuta in functie de valoarea PO4

This message was edited 1 time. Last update was at 25/10/2014 02:28:41

koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Parafrazand oarecum melodia cantata de Dona Dumitru Siminica, as zice ca:

Cine are stea de mare
Mai nene, mare suparare are.

Mai nene, se cazneste pan-o creste,
Draga nenii, aoleu!
Mai nene, si ea mananca pe cin' se nimereste...



- primisem un melc (in bidonul cu care a venit Scopasul de la Sebi)... melc mare, frumos, mancacios. Isi facea de lucru pe background, nu supara pe nimeni.
- Ei bine, Suri s-a catarat pe el si l-a acoperit cu sucurile ei gastrice... ca rezultat? O cochilie goala si stralucitoare.
- Asta a fost joi... dupa ce, cu nici o saptamana in urma, madam' Stelu' a halit o anemona bubble.
- Acu' am prins-o pe ariciul ala (Tripneustes gratilla)... am dat-o jos, cu japca. Ariciul este "chelit" de tepi, pe juma' de carapace.
- IERI am hranit-o, cu o bucata mare de calamar!!!


Plm, asta o sa-mi manance si urechile!


Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Shubi
CNC-ist de frunte

Joined: 25/03/2012 13:43:16
Messages: 2463
Location: Timisoara
IP:
Offline

e faliment la casa omului
Da-i aripioare crocante
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

- Acu' m-am intors din oras... evident, Suri iar il prinsese pe prostu' ala de arici!
- De data asta, l-a intors cu cracii-n sus si-i dadea cu suc gastric peste nas... l-am luat de-acolo, da' nu cred ca mai scapa!

- Aparatul meu foto e prin vecini (aseara a fost petrecere de Haloween in bloc, iar fii-mea s-a dus cu aparatul dupa ea... si-a venit FARA el ).
- Am facut o poza cu telefonul, o sa vad ce-a iesit... daca e macar decenta, v-o arat si voua... daca nu, tre' sa ma credeti pe cuvant!


Later edit: Cam atat am reusit sa fotografiez.

image

This message was edited 1 time. Last update was at 01/11/2014 21:48:00


Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
lucianvlad
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 24/11/2011 23:02:37
Messages: 327
Location: Bragadiru, Ilfov, Romania
IP:
Offline

Se pare ca tot raul spre bine ca nu am reusit sa ne vedem sa-ti dau melcii... Probabil ca nici daca o s-o gasesti calare pe un peste nu vei renunta la ea...
[Yahoo!]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Mda, sa fiu cinstit, nu vreau sa renunt la "mancacioasa" asta... e frumoasa foc!


- Mi s-a splituit anemona cea mare (ma rog, singura care a mai ramas in bazin, dupa ce Suri a mancat-o pe aia mica)...
- Cele 2 anemone "surori" sunt una langa alta, sub directa supraveghere a perechii de clowni. Sper ca pestii le pot proteja.
- Am gris pe Hepatus... nu ma intrebati cum, sau de unde.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Shubi
CNC-ist de frunte

Joined: 25/03/2012 13:43:16
Messages: 2463
Location: Timisoara
IP:
Offline

Nu cred ca va putea sa protejeze, ai varianta sa ramai cu animalute multe + pesti ori cu pesti + Suri
Gris pe hepatus ..... ce banal
um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

Eu tot nu inteleg de ce nu ai dat cu cupru direct in display cand ai avut ich prima data.

PS. Daca tot o iubesti atat de mult pe Suri, de ce nu o inmultesti? Tai fiecare brat avand grija sa pastrezi un pic din gura pe fiecare din brate. Asa vei sfarsi cu cinci clone de Suri, din care poti da si la prieteni.

This message was edited 1 time. Last update was at 02/11/2014 21:36:11


___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
 
Forum Index » Bazine mari
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com