[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
salut  XML
Forum Index » Despre noi
Author Message
yo.gabi
Junior member

Joined: 25/01/2014 20:24:10
Messages: 7
Location: erlangen- germania. ora? natal zal?u
IP:
Offline

Salut?ri la toat? lumea, ma numesc Gabriel am 28 de ani si de pu?in timp am primit cadou un acvariu si m-am apucat de treab?. Este primul acvariu dar îmi doresc de foarte mul?i ani unul.
Acvariu 60 l
Substrat jbl manado si nisip alb
Plante 3 soiuri (nu le ?tiu numele )
Pe?ti guppy si xipho
Filtu elite stingray 15 + pomp? aer
Mult? baft? la to?i.
scorpionul
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/11/2011 22:13:12
Messages: 3090
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

bine ai venit. Manado si nisipul sunt amandoua inerte. De regula daca pui doua substraturi unul trebuie sa fie fertil si celalalt inert. Ideea e ca nu se potrivesc deloc la culoare, si ori de cate ori vei umbla in acvariu o sa se amestece ca naiba. Daca ai posibilitatea mergi doar pe unul din ele

armonia vietii consta in echilibrul pe care il asiguram
[Yahoo!]
yo.gabi
Junior member

Joined: 25/01/2014 20:24:10
Messages: 7
Location: erlangen- germania. ora? natal zal?u
IP:
Offline

sa zicem ca in colturi e doar manado unde am pus plante si in rest nisip, cand am pus substratul le-am separat, maro cu alb mie imi place, fiecare cu gusturile lui. Ai dreptate se amesteca la suparfata. o sa pun cateva poze
yo.gabi
Junior member

Joined: 25/01/2014 20:24:10
Messages: 7
Location: erlangen- germania. ora? natal zal?u
IP:
Offline

intre timp am ramas cu 3 guppy 3 sanitari si o pereche de APHYOSEMION AUSTRALE
[Thumb - DSC_0774 copy.jpg]

[Thumb - DSC_0881 copy.jpg]

BBogdan
Senior member
[Avatar]

Joined: 29/05/2011 09:48:04
Messages: 768
Location: Cluj Napoca
IP:
Offline

Salutare ,
daca iti doresti un acvariu plantat iti recomand sa opresti aerarea , este suficient sa permiti jetului de la filtru sa valureasca usor suprafata apei astfel inca sa se permita schimburile de gaze.

Legat de hardscape , cele doua roci maro din dreapta sunt putin cam mari . Poate reusesti sa le spargi, sa le dai o forma mai apropiata celor din partea stanga + o sa castigi spatiu pentru plantare .De preferat ar fi ca rocile sa fie aceeasi textura si nuanta, dar poate vrei sa realizezi un proiect mai aparte.

Bafta.

This message was edited 1 time. Last update was at 03/03/2014 09:55:46


Utopia Reef 400
My Aquariums
scorpionul
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/11/2011 22:13:12
Messages: 3090
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

de regula o delimitare intre cele 2 substraturi se poate face cu foaie din plastic transparent, gen dosar de plastic de la papetarie. Arata interesant acvariul tau. Eu ma gandisem ca vei pune unul deasupra si celalalt dedesubt. Teoretic e bine pus dar dupa cum vezi manado iese prea mult in evidenta cand vine peste cel alb( arata a orez cu lapte si scortisoara)

This message was edited 2 times. Last update was at 03/03/2014 10:18:24


armonia vietii consta in echilibrul pe care il asiguram
[Yahoo!]
yo.gabi
Junior member

Joined: 25/01/2014 20:24:10
Messages: 7
Location: erlangen- germania. ora? natal zal?u
IP:
Offline

interesanta paralela scorpion,in timp o sa aspir tot nisipul si o sa raman doar la scortisoara . la spartul lor nu m-am gandit
o sa scot pompa ma gandeam ca poate nu e suf. oxigen dar merg pe mana ta. multumesc de pareri si sugestii
 
Forum Index » Despre noi
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com