[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
bomba co2  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
pentalik
Junior member

Joined: 29/11/2013 19:58:59
Messages: 34
Location: Vaslui
IP:
Offline

salutare. o mica intrebare.sper sa nu fie prea idioata.dar nu ma pricep
cat de toxica poate fi o bomba co2 improvizata bineinteles.pt om ma refer. pt mine. daca acvariul se afla intr-un dormitor...micut,si tin usa mereu inchisa simt un miros diferit...de la co2. sunt si riscuri oare???
Cosmin
Senior member
[Avatar]

Joined: 05/08/2012 22:47:56
Messages: 934
Location: Iasi
IP:
Offline

Intrebarea ta nu prea are sens.Depinde ce volum are recipientul si cat CO2 bagi.

Problema trebuie pusa altfel.In mod normal nu ar trebui sa pierzi CO2.Mai bine te apuci si vezi pe unde pierde instalatia.

Daca mananci un ban,iti creste valoarea.


42 L

Biotop America de Sud
[WWW]
pentalik
Junior member

Joined: 29/11/2013 19:58:59
Messages: 34
Location: Vaslui
IP:
Offline

Cosmin wrote:Intrebarea ta nu prea are sens.Depinde ce volum are recipientul si cat CO2 bagi.

Problema trebuie pusa altfel.In mod normal nu ar trebui sa pierzi CO2.Mai bine te apuci si vezi pe unde pierde instalatia.

din punctul meu de vedere instalatia nu pierde. pt ca altfel nu ar functiona.
ma refeream la co2-ul emanat. bulele se duc la suprafata acvariului nu intra in plante....
si deci se emana si in camera. si vroiam sa stiu cat e de periculos pt om
cingo171179
Senior member
[Avatar]

Joined: 23/11/2011 14:30:41
Messages: 744
Location: CONSTANTA
IP:
Offline

difuzorul de co2 trb sa fie cat mai apropiat de substrat (cam 5-8 cm distanta), si sa fie langa un "curent" de apa. nu trb sa ai piatra de aerare sau perdea de aer cand fol co2(nici filtrul intern nu trb sa bage "bule de aer")

co2 produs de o bomba nu prea face plantele sa perleze, dar le asigura o dezvoltare mult mai armonioasa decat celelalte variante low cost gen pastile co2 sau spray optimat

eu folosesc pastile co2 din alte motive, nu detailiez iar

sistemele profi sunt cele mai bune

la chestia cu raspanditu co2 in camera cred ca glumesti

basina unui caine cred ca e mai nociva

This message was edited 1 time. Last update was at 19/02/2014 21:51:24


pestisoru meu de aur
claudiugeacar
Member
[Avatar]

Joined: 24/09/2013 20:23:40
Messages: 118
Location: Domnesti, Ilfov
IP:
Offline

Iti raspund si pe topicul asta, pentru ca incep sa inteleg problema...
Intrebare: din ce e alcatuit sistemul tau de CO2. Inteleg partea de generare (stiu reteta cu drojdie pe care am inteles ca o folosesti), dar ce faci mai departe? Cum faci dozarea? Ai numarator de bule?
Cat despre partea de distributie a CO2 in bazin, treaba e mai complicata decat la o perdea de aer. CO2-ul e mai greu de dizolvat in apa, de aceea se folosesc dispozitive speciale (difuzoare sau reactoare), care sa ajute la gradul de dilutie al CO2 in apa. Ai asa ceva la tine in bazin?
Cat despre pericol, nu cred ca e cazul... Doar daca nu cumva ai un set de butelii de CO2 deschise la maxim in camera. Altfel, mirosul ar putea fi dat de deficitul de filtrare din cauza opririi filtrului (stii discutia de pe celalalt topic). Fa un schimb de apa de 30-40% la cateva zile (dar nu pune apa direct de la robinet, pune-o in bidoane/galeti si, daca poti sa pui substante gen AquaSafe in ea si sa o lasi descoperita vreo 24h ar fi si mai bine) si s-ar putea sa scapi incet-incet de miros.
Ai grija si la cele ce ti-am spus cu totii pe celelalt topic. De asemenea, curata si filtrul (dar cu apa pe care o scoti din acvariu, neaparat), pentru a optimiza debitul (la cati pesti ai, cred ca o data pe saptamana ar fi ok).
Sa auzim de bine.
Claudiu

Acvaristica este modul cel mai simplu (si direct) prin care omul poate intelege influenta sa asupra naturii.
Ape limpezi!
pentalik
Junior member

Joined: 29/11/2013 19:58:59
Messages: 34
Location: Vaslui
IP:
Offline

ms pt raspuns. nu vorbeam de mirosul apei statute. e un miros usor intepator si asta de 2 zile de cand am confectionat bmb. cu metoda clasica de pe net din peturi..nu butelii. si nu am alte chestii de dispersie si nici piatra de la pompa de aer. am improvizat ceva in care am pus vata. bulele de co2 sunt destul de micute.profi. iar filtrul...de cand am vb la celalalt post...l-am tinut non-stop. pe "modul" valuri .
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com