[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
recomandari stand pentru acvariu ciclide  XML
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Author Message
57revor
Junior member

Joined: 09/01/2013 00:50:29
Messages: 28
Location: Timisoara
IP:
Offline



Va salut,

Intentionez sa trec la un acvariu de 160/ 60/ 60, 12 mm si am dileme la stand.
Acvariul, pe langa apa si greutatea proprie o sa aiba 30kg de roca si 30 de nisip, deci undeva la 700kg.
Vreau sa-l fac din pal dupa un model Diversa Confort ( nu cadru metalic ) o sa stea in camera de zi.
Intrebare: exista un site unde pot calcula sarcina maxim admisa in cazul corpurilor realizate din material lemnos?

In acest moment am un 120/ 50/ 60, 10 mm cu 20 kg nisip si 30 kg roca pe un stand replica RIO 300 din pal de 18 cu partea din spate din pal si rezista

Multumesc,
Nelu C

PS Orice sugestii sunt, evident, binevenite. Cadru metalic imbracat in pal nu am vazut in detaliu deci daca sunt si poze explicite...ar fi beton
dberger
Member

Joined: 07/01/2012 14:42:39
Messages: 164
Location: Medias
IP:
Offline

Eu am un acvariu de 100*50*50 pe un corp de mobilier din melaminat facut la comanda. Am impartit standul in 3 corpuri independente, fiecare cu o polita fixa si inca o despartire verticala pe polita superioara pentru ranforsare. Peste cele trei corpuri am montat inca o foaie de pal egalizatoare. Spatele corpurilor este din melaminat de 16mm (ca de altfel intreg standul). Fiecare corp are 4 picioare metalice reglabile dar, nu a fost nevoie sa le reglez, podeau este plana. De altfel, nu cred ca ar fi rezistat suruburile (M8).
[Yahoo!]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

- Un bazin de dimensiunile acelea, cu fund dublu si intarituri, se apropie de 150 kg.
- Cu apa, nisip si pietroaie, se duce-n 800 kg...

Un stand din PAL, care sa-l tina ca lumea si sa te lase sa dormi noaptea, ar trebui sa aiba:

- pereti dubli, peste tot.
- cel putin 3 "picioare" verticale, daca nu chiar 4.
- fundul dulapului sa fie tot din PAL (nu din PFL).
- intre compartimente e bine sa ai polite orizontale, ca sa asigure rigiditatea ansamblului...

Eu l-as face din cadru metalic, imbracat in PAL.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
danrogo2001
Junior member
[Avatar]

Joined: 13/11/2009 14:11:22
Messages: 47
Location: Galati
IP:
Offline

Adica asa. Este doar din PAL si are 2 metri.
[Thumb - IMG_1698_resize.JPG]

This message was edited 1 time. Last update was at 17/03/2014 15:32:46

57revor
Junior member

Joined: 09/01/2013 00:50:29
Messages: 28
Location: Timisoara
IP:
Offline


Ceau,

Deci ceva asemanator cu figura atasata ma intereseaza; e de la Diversa se numeste Confort si are dimensiunile 160 x 60 x 67 cm ( poate inaltimea o sa fie 60. nu stiu inca). In loc de tuburile acelea vreau sa fie foi de pal verticale si niste polite pentru rigidizare.

Intrebare: In ideea ca mobilierul de 2m va fi pt un acvariu, care este latimea si inaltimea, te rog? Adica esti increzator ca o sa tina? Ai mai avut?

Exista cineva care are stand din pal de 160 x60 si nu a avut probleme? De cat timp?

Multumesc mult,
Nelu C


PS In TM exista cineva care a mai facut stand-uri de metal? Ma intereseaza sa dau banii si sa-l primesc la final cu picioare reglabile si vopsit......
[Thumb - szafka-150-comfort-orzech-bokWEB.jpg]

Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2615
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

parerea mea e sa nu te incurci cu PAL la dimensiunile astea. sunt sigur ca se poate face ceva care sa reziste, dar vei avea stresul ca se poate umfla de la apa in timp, ca totusi e vorba de un acvariu, deci stropitul cu apa sau chiar scurgerile nedetectabile sunt aproape inevitabile.

in pus, daca-l faci din PAL trebuie sa-l compartimentezi, ceea ce-ti reduce spatiul in stand.

cornierul e sfant dupa mine, imbracat in PAL.
eu nu sunt de acord nici cu picioarele reglabile, pentru ca vei avea apasare foarte mare pe ele, deci va fi nevoie de multe.
eu la 120X50X50 am ales sa pun tot standul pe o singura placa din PAL. echilibrarea se face punand ceva cartoane mai dure sub aceasta placa.



Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Am eu stand din PAL, facut temeinic de mana mea, inclusiv partea din spate este din doua randuri de PAL. Toate bune si frumoase, numai ca PAL_ul lucreaza in timp. Blaturile orizontale au facut burta cam 4mm (noroc ca am fund dublu si neopren) si nu am deschidere mare - 130cm cu 3 compartimente jos deci 4 verticale. Picioarele verticale din cauza unor mici inundatii (inerente in cei ~14 ani de cand este acvariul si standul) au inceput sa se umfle.

In rest totul este OK

... si urmatorul stand il voi face tot din PAL, pe exterior, iar la interior va fi rama metalica


„Singurele lucruri care se intampla rapid intr-un acvariu sunt cele rele. Lucrurile bine facute se observa in timp si necesita rabdare, rabdare, rabdare...”
 
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com