[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Test medii filtrare biologica  XML
Forum Index » Apa
Author Message
Fadds
Senior member
[Avatar]

Joined: 28/10/2019 08:21:04
Messages: 698
Location: Brasov
IP:
Offline

Se pare ca cineva a facut un astfel de test.

https://aquariumscience.org/index.php/7-filter-media/

Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2615
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Online

interesant, tot vedeam pe la DIY king ca foloseste K1, dar am zis ca e mai old school asa sau e din cauza ca e mai ieftin
si vad ca testul asta zice ca sunt cele mai bune - interesant, nu as fi zis, la prima vedere asa ai zice ca au suprafata mica



Lucian Jitaru
Membru de baza

Joined: 20/06/2010 13:06:44
Messages: 374
Location: Brasov
IP:
Offline

Chiar cautam de ceva vreme un asemenea studiu.
Mi se pare prea mare diferenta intre eficienta matrix/lava rock si k1/bureti
Totusi sursele par "legit", si cumva tind sa cred articolul.

Cei mai vechi si mai experimentati, ce parere aveti ?
[Yahoo!]
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12936
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Pai pentru k1 media (eu totusi nu as folosi asa ceva, nu-mi inspira nimic bun), in tabelul ala arata ca e fluidizat, deci trebuie un sump cu ceva pompa capabila sa invarta draciile alea).
Ca inelele de ceramica sunt pe ultimul loc, mi se pare corect, dar sa fie matrixul doar doua locuri mai sus.. hm.
In plus, lipsesc multe din numele mari de pe piata. Si nici nu avem de unde stii daca e test "comandat" sau cat s-a priceput omul.
Cert e ca matrix si siporax se folosesc de ani buni in acvaristica (marina si de apa dulce) si nu s-a plans nimeni inca

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
ocean
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/06/2014 14:12:14
Messages: 2853
Location: Targu Mures
IP:
Offline

Aiurea, la el si bioballs e peste Matrix-sa fim seriosi
[Email]
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12936
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

De aia ziceam. Sa nu subestimam puterea interesului financiar

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
Lucian Jitaru
Membru de baza

Joined: 20/06/2010 13:06:44
Messages: 374
Location: Brasov
IP:
Offline

D-aia am intrebat de pareri, ca am tot vazut "teste" de ieseau dubios de bine
Sursele par ok, dar ca orice informatie, pot fi interpretate in fel si chip
[Yahoo!]
Antecume
Senior member
[Avatar]

Joined: 01/02/2017 16:04:13
Messages: 987
Location: Bucuresti, Corbeanca
IP:
Offline

Eu inca am un sertar cu bio balls in filtru de cand l-am cumparat si 2 cu siporax.
Si fraierul de mine vroiam sa arunc bio balls si sa pun tot siporax.
Sa inteleg din testele alea ca un pietris simplu de acvariu este mai bun decat Matrix?

[Nano cu albinute] [Old tree]
opincarul
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 14/08/2012 14:29:31
Messages: 1769
Location: Varteju - Magurele
IP:
Offline

Humbert wrote:interesant, tot vedeam pe la DIY king ca foloseste K1, dar am zis ca e mai old school asa sau e din cauza ca e mai ieftin
si vad ca testul asta zice ca sunt cele mai bune - interesant, nu as fi zis, la prima vedere asa ai zice ca au suprafata mica

K1 este foarte bun ca mediu filtrant si ieftin, dar are o buba: functioneaza doar in pat fluidizat - filtru cu volum mare ca sa se plimbe bilutele de colo-colo, asigurarea circulatiei apei.....deci, nu e pentru toata lumea. Chiar si Joey, DIY King a spus lucrurile astea.
Colega noastra Anca (marketing) spunea ca ei folosesc niste medii asemanatoare si ca-s foarte bune
Fadds
Senior member
[Avatar]

Joined: 28/10/2019 08:21:04
Messages: 698
Location: Brasov
IP:
Offline

Se pare ca suprafata totala declarata de Seachem si altii nu este aceeasi cu suprafata utilizabila de catre bacterii.
Daca e sa ne luam dupa aceste rezultate, se pare ca sunt colonizate doar la suprafata.

Am cautat online sa vad daca a mai reprodus cineva aceste teste si nu am gasit, deci inca nu e confirmat/infirmat.
Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

Zice pe undeva prin articol ca totusi pt. filtrare biologica sint mai bune Matrix si Siporax. Dar sustine in acelasi timp ca (virgula) K1 e mai bun decit ele la filtrare.

Totusi mai sustine in alta parte ca o apa foarte clara nu contine poluanti. Ei , nu zau si vrea sa il cred.

O sa mai citesc articolul ca poate fiind mai greu de cap nu l-am inteles prea bine.

Adica pina la urma o sa urmez sfaturile altora - ca cele mai bune elemente de filtrare biologica ar fi Matrix, Substrate Pro si Siporax... Si la urma buretii care ii lauda de zor in articol. Oricum eu am eliminat din filtru minunatele inele de plastic (nu erau K1, da' tot plastic erau) si le-am inlocuit cu Matrix (am pastrat buretii din prefiltru). In vreo 2 zile am vazut o imbunatatire enorma a claritatii apei. iar dupa ce am adaogat Purity, iarasi a fost vizibila o imbunatatire a claritatii apei. Totusi nu se pastreaza in timp (apar mici resturi de diverse) posibil si din cauza lipsei timpului - adica a mentenantei slabe.

Oricum pina acum nu am mai auzit sa fie laudati buretii si plasticele pentru calitatea superioara a filtrarii.

This message was edited 1 time. Last update was at 28/01/2021 17:40:31


Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
Bogo
Member

Joined: 09/01/2018 21:09:36
Messages: 174
Location: Germania
IP:
Offline

Tot pe site-ul ala am citit eu acum vre-o juma' de an ceva legat de aria de suprafata a seachem matrix(700m/l), conform testului BET nitrogen infusion.
O molecula de nitrogen e de sute de mii sau milioane(parca) de ori mai mica decat o bacterie benefica, ceea ce inseamna ca din aria respectiva(700m/l) mai trebuie scazut foarte mult.
Am sa caut articolul respectiv pentru mai multe detalii.

L.e. Gasit

https://aquariumscience.org/index.php/7-2-12-matrix/

.... daca e sa ne luam dupa testele astea, cei care au filtrele umplute cu bureti, au mai multe bacterii benefice decat cei cu biomedia

This message was edited 2 times. Last update was at 28/01/2021 18:34:13

Fadds
Senior member
[Avatar]

Joined: 28/10/2019 08:21:04
Messages: 698
Location: Brasov
IP:
Offline

Bogo wrote:
.... daca e sa ne luam dupa testele astea, cei care au filtrele umplute cu bureti, au mai multe bacterii benefice decat cei cu biomedia


Prin 2000-2002 am tinut acvariu de 250 l cu scalari doar cu un burete de 15x15x25 cm ca material filtrant intr-un filtru extern improvizat. Fara probleme!
Lemon
Senior member
[Avatar]

Joined: 03/03/2014 21:58:13
Messages: 1143
Location: Constanta
IP:
Offline

Din ce zice el, k1 e mai bun decat Matrix chiar si in varianta statica. Culmea, nu vinde nimic.

Cryptic Cherries - West-Africa river
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12936
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Eu daca vreau sa aduc clienti la cabinet, platesc un blogger. Ala nu presteaza servicii stomatologice pentru ca nu e doctor, dar le poate lauda, ca are urmaritori

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
Lemon
Senior member
[Avatar]

Joined: 03/03/2014 21:58:13
Messages: 1143
Location: Constanta
IP:
Offline

Pai si cine l-ar plati, chinezul cu fabrica de bureti de vase din plastic? Ca aia e varianta cea mai buna cost/eficienta din ce a aratat el.
Doar sa nu fie de la K1, dar nici ala nu e foarte scump comparativ cu Matrix.

Cryptic Cherries - West-Africa river
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12936
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Iti dai seama ca nu stiu, mi-am dat cu presupusu', ca nu prea pica drept ce vad acolo. E cam greu de inghitit ca niste plastice au proprietati mai bune decat matrixul.

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
Fadds
Senior member
[Avatar]

Joined: 28/10/2019 08:21:04
Messages: 698
Location: Brasov
IP:
Offline

Eram gata sa iau 2 galeti de 4 l de Matrix pt cele 2 canistre pe care vreau sa le echipez pt filtrat ciclide africane.

Pana nu publica baietii astia niste studii solide, finantate din milioanele castigate de pe pielea noastra, in care sa demonstreze fara urma de indoiala ca materialul lor e macar de 2-3 ori mai bun decat pietrisul de rau, nu vor mai vedea un ban de la mine.
Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

Iti dau eu 4 litri de bureti, da-mi mie 2l Matrix.

Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
Fadds
Senior member
[Avatar]

Joined: 28/10/2019 08:21:04
Messages: 698
Location: Brasov
IP:
Offline

Liv wrote:Iti dau eu 4 litri de bureti, da-mi mie 2l Matrix.


Am vreo 4 litri de inele ceramice uzate care vor ajunge la gunoi la prima deschidere a canistrelor.
 
Forum Index » Apa
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com