[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Primul acvariu marin -Resita  XML
Forum Index » Bazine mici si medii
Author Message
Cristi
POKEMBER
[Avatar]

Joined: 02/04/2013 09:02:43
Messages: 1804
Location: Satu Mare
IP:
Offline

@robygym:Citirea o faci acolo unde e capatul de jos al pistonului (partea dinspre varful siringii).
Ia-ti refractometru si verifica-ti salinitatea.

@luc7777: Vezi ca-l bagi in ceata.Capatul de jos al pistonului,adica ala care e spre varful siringii,trebuie sa fie pe gradatia de 1.0 cand umple siringa.

Proiect /-/ FOWLR
[Yahoo!]
luc7777
Member
[Avatar]

Joined: 14/03/2012 22:01:57
Messages: 258
Location: Bucuresti
IP:
Offline

CristiC wrote:@robygym:Citirea o faci acolo unde e capatul de jos al pistonului (partea dinspre varful siringii).
Ia-ti refractometru si verifica-ti salinitatea.

@luc7777: Vezi ca-l bagi in ceata.Capatul de jos al pistonului,adica ala care e spre varful siringii,trebuie sa fie pe gradatia de 1.0 cand umple siringa.

Da ai dreptate... am uitat sa pun 1 inainte.... am rectificat

This message was edited 1 time. Last update was at 16/11/2014 15:11:38

robygym
Senior member
[Avatar]

Joined: 28/04/2014 22:18:12
Messages: 684
Location: Resita
IP:
Offline

Toate testele sunt dela Salifert.
Ideea e ca la Mg, pun ca sa se schimbe culoarea in recipient mai mult de o siringa de 1 ml. Isi schimba culoare la 1, 02, 1,03 ml. Deci o siringa si ceva. Un alt fenomen ciudat e ca am 2 arici de mare care-si pied tepii nu stiu din ce cauza. In rest apa e cristal nimic deosebit in display.
[Email] [Yahoo!]
Cristi
POKEMBER
[Avatar]

Joined: 02/04/2013 09:02:43
Messages: 1804
Location: Satu Mare
IP:
Offline

robygym wrote:Toate testele sunt dela Salifert.
Ideea e ca la Mg, pun ca sa se schimbe culoarea in recipient mai mult de o siringa de 1 ml. Isi schimba culoare la 1, 02, 1,03 ml. Deci o siringa si ceva. Un alt fenomen ciudat e ca am 2 arici de mare care-si pied tepii nu stiu din ce cauza. In rest apa e cristal nimic deosebit in display.


Ai Mg mare de tot.O seringa completa,inseamna peste 1500 ppm.
Fii cu ochii pe aricii aia daca incep sa li se duca tepii.

This message was edited 1 time. Last update was at 16/11/2014 17:04:41


Proiect /-/ FOWLR
[Yahoo!]
robygym
Senior member
[Avatar]

Joined: 28/04/2014 22:18:12
Messages: 684
Location: Resita
IP:
Offline

Pai daca e mare ,cum pot scadea concentratia de Mg din acvariu ,caut pe net informatii dar nimic clar.
Are cineva idee cum pot rezolva problema asta ???
Va salut
Robert
[Email] [Yahoo!]
Shubi
CNC-ist de frunte

Joined: 25/03/2012 13:43:16
Messages: 2463
Location: Timisoara
IP:
Offline

Schimb de apa, omogenizarea sarii inainte de folosire.
luc7777
Member
[Avatar]

Joined: 14/03/2012 22:01:57
Messages: 258
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Aricilor le cad spinii din mai multe cauze:
-soc osmotic (schimbare de salinitate brusca (cea mai posibila cauza)
-existenta cuprului in apa
-schimbarea brusca de ph
-mor de foame
Nu iti fa probleme din cauza magneziului, va scadea cu timpul....
Ps: daca vezi ca aricii nu se mai misca scoate-i imediat din bazin!

This message was edited 3 times. Last update was at 16/11/2014 19:14:48

robygym
Senior member
[Avatar]

Joined: 28/04/2014 22:18:12
Messages: 684
Location: Resita
IP:
Offline

Asta cu Cu poate fi o cauza viabila. Ideea ca dupa ce am schimbat masiv apa , adica inainte de a-mi veni testul de Cu am schimbat de cateva ori apa din display.
Cand am facut testul de Cu nu mi-a indicat nimic, poate sa fi scapat de el asa repede sau Cu din apa nu iese asa repede?
Aricii cre totusi ca de Cu au avut probleme ca de altfel si vietuitoarele din interior ,care usosr usor vad ca incep sa dea semne de refacere.
Deci ,ca sa scap de Mg asa mult sa fac schimburi mai dese de o saptamana ,sau sa fac schimburile normal ca pana acum ?
[Email] [Yahoo!]
luc7777
Member
[Avatar]

Joined: 14/03/2012 22:01:57
Messages: 258
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Eu am avut magneziu 1600 si nu s-a intamplat nimc rau, deci nu-ti bate capul!!
Shubi
CNC-ist de frunte

Joined: 25/03/2012 13:43:16
Messages: 2463
Location: Timisoara
IP:
Offline

Fa schimburi normale, saptamanale, vei ajunge la o valoare normala treptat, o scadere brusca ar stresa puternic inca o data vietuitoarele.
Important este sa omogenizezi sarea bine inainte de folosire.
Cristi
POKEMBER
[Avatar]

Joined: 02/04/2013 09:02:43
Messages: 1804
Location: Satu Mare
IP:
Offline

Shubi wrote:Important este sa omogenizezi sarea bine inainte de folosire.


+1

Proiect /-/ FOWLR
[Yahoo!]
robygym
Senior member
[Avatar]

Joined: 28/04/2014 22:18:12
Messages: 684
Location: Resita
IP:
Offline

Va salut,
Ayi mi-a venit refractometrul si iar am avut o surpriza neplacuta. Am doua hidrometre care aveau o mica marja de eroare intre ele ,lucru care m-a facut sa cred ca sunt oarecum ok. Aiurea , dierefta dintre ele si refractometru e imensa, pe hidrometru 1.023-4, iar pe refractometru 1.029.
Si ma mir ca lururile merg incet la mie in displaz.
Asa ca pentru cei care incep un nou proiect si nu-l au pe acest refractometru si incep ca mine cu hidrometre ,sa le arunce, daca vor ca totul sa mearga ok.
Din pacate banii bata-i vina sunt vinovati de cele mai multe ori.
Va salut
Robert
[Email] [Yahoo!]
melcu
Senior member
[Avatar]

Joined: 22/01/2014 16:27:47
Messages: 821
Location: Bucuresti, Colentina, Inima Strazii
IP:
Offline

Salutare,

Ce refractometru ai cumparat si de unde !?

Merci.
robygym
Senior member
[Avatar]

Joined: 28/04/2014 22:18:12
Messages: 684
Location: Resita
IP:
Offline

DD H2Ocean, de la un amic din Tm
[Email] [Yahoo!]
mosu
Administrator
[Avatar]

Joined: 15/11/2001 02:00:00
Messages: 3052
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Salinometrele / densimetrele sunt influentate (puternic) de temperatura. Unul bun iti zice pentru ce temperatura este calibrat (in mod normal la 20 sau la 25grade C) sau iti zice cum sa compensezi: eg. pentru 20grade adaugi nujt cat (sau scazi!?) intre 20 si 25 e o diferenta sesizabila. totusi la tine diferenta este cam mare..



Almost all, if not all, of the refractometers currently available to the aquarium hobby are designed for measuring saltwater (sodium chloride or brine solution) and not true ‘seawater’.


seci Salinitatea =! densitate (pentru ca solutia salina nu contine Ca, Mg si alte chestii de influenteaza densitatea dar nu si salinitatea..)
in plus, si refractometrele au sau nu au compensarea temperaturii ..

Cele mai accesibile informatii sunt legate de SG nu de salinitate.. deci grija mare sa nu vorbim de chestii diferite (habar nu am ce face sau nu DD H2o ..)
Un densimetru misto (si destul de scump) este cel de la Tropic marin;
+ este mare deci are o scala uriasa si deci si precizie mare
- este urias deci nu poti masura in orice recipient
- eu am spart vreo 3
+ are scris pe el cum sa compensezi alte temperaturi
- nu are termometru (cum parca imi amintesc ca aveau alte produse mai mici si la fel de scumpe ) dar stiti voi , nu poti sa le ai pe toate
- AFAIK nu este foarte disponibil (poate pe shop.acvariu.ro on preorders )

=====
Usor hilar mi s-a parut can am vorbit cu Julian Sprung si mi-a zis ca vinde apa de ocean (ambalaj la 4 l parca!). Desigur, Two Little Fishes nu o vinde pentru schimburi de apa de lux si pentru a fi folosita ca etalon pentru verificarea instrumentarului.
Stii ca ai NSW cu valorie x,y,z si iti verifici sculele cu acre masori... Acu vad ca este ceva f util. Ajungem la concluzii din astea abia dupa ce un test / instrument da Kix


undeva, pe net wrote:The difference between saltwater and seawater may be small but in the neighborhood of where we measure aquarium salt levels, where a proper seawater refractometer measures 29 ppt (1.022 s.g.), the average saltwater refractometer is telling you your salt level is at 32 ppt (1.024 s.g.). So you may think that your salt mix is low in calcium and alkalinity but in fact, you just need to add more salt mix to get your water to a proper salinity, silly.


Disclaimer 1:
DD pretinde ca a ajustat valorile aratate de refractometru ca sa nu mai masoare Salinitate ci Saltwater (Ca, Mg si restul pe langa NaCl) dar ma gandesc ca asta poate fi o problema daca jucaria arata salinitatea si este compensata ca sa includa o ratie normal asteptata de alte saruri, pentru ca un exces de Ca si/sau Mg poate ca pe densimetru este evidentiat dar in rafractometru poate ca nu.... ca deh, arate salinitatea...

Disclaimer 2:
Exista challenge-ul ca din Ec sa determini Salinitatea.
Adica proba de TDS/ Ec ar putea sa ne zica si Salinitatea?
Ehehei copii, aceasta problema a fost studiata si de depatamentul nostru de R&D si concluzia a fost ca da, pentru o solutie etalon de NSW putem determina salinitatea si daca diluam / concentram solutia etalon am putea sa ii determinam salinitatea daaar asta nu inseamna ca in cazul unui acvariu ar mai fi posibil (pentru ca conductivitatea poate fi influentata diferit de diferitele saruri dizolvate si excedentul uneia sau alteia are o anume influenta in EC si alta asupra densitatii..
Densitatea poate fi determinata infailibil cu un putitor pe cand electric nu.

Ca o concluzie personala a celor de mai sus:
Eu va sfatuiesc sa aveti si un densimetru bun.
[Email] [WWW]
luc7777
Member
[Avatar]

Joined: 14/03/2012 22:01:57
Messages: 258
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Ca sa mai adug si eu, atentie la hidrometrul de la Aquamedic, daca il loviti mai tare plasticul/cartonul din interior cu gradatia se poate misca si sa vezi apoi masuratori.
Roni a avut o problema similara, avea doua hidrometre cu ac si un refractometru si o dif de salinitate intre ele sesizabila, a dus apa la Dragos si a pus-o in testerul Hanna (special pt. salinitate) si rezultatul a fost similar cu cel de pe hidrometru !!
Concluzia ? vb. lui Mos conteaza cat de bine este calibrata scula si temperatura solutiei.
LE sa nu uitam ca in multe fabrici de bauturi, alimente, petrol, etc se folosesc hidrometre, credeti ca aia nu au bani sa-si cumpere niste scule cu display?

This message was edited 5 times. Last update was at 25/11/2014 23:21:40

robygym
Senior member
[Avatar]

Joined: 28/04/2014 22:18:12
Messages: 684
Location: Resita
IP:
Offline

Pai eu am masurat totul la 25 de gr, am salimetrude la Serra si unul de la Aqua Medic. ideea e ca la ultimul si temperatura ,ca are si termometru arata mai jos cu 2 grade fata de alte 2 termometre. Intre serra si aqua medic era dif de o unitate, dar fata de refractometru de pana la 29 e cam mare diferenta.Apropo refractometrul este calibrat si folosit inaintea mea cam o luna. Acum in zilele urmatoare o sa vad daca sunt schimbari sau nu in display ,atunci o sa vad daca era unul sau altul decalibrat. Va salut
Robert
[Email] [Yahoo!]
luc7777
Member
[Avatar]

Joined: 14/03/2012 22:01:57
Messages: 258
Location: Bucuresti
IP:
Offline

robygym wrote:Pai eu am masurat totul la 25 de gr, am salimetrude la Serra si unul de la Aqua Medic. ideea e ca la ultimul si temperatura ,ca are si termometru arata mai jos cu 2 grade fata de alte 2 termometre. Intre serra si aqua medic era dif de o unitate, dar fata de refractometru de pana la 29 e cam mare diferenta.Apropo refractometrul este calibrat si folosit inaintea mea cam o luna. Acum in zilele urmatoare o sa vad daca sunt schimbari sau nu in display ,atunci o sa vad daca era unul sau altul decalibrat. Va salut
Robert

Ia frumusel niste apa de osmoza, de preferat cu tds cat mai mic, si pune doua picaturi pe refractometru......daca iti arata fix zero la 20 de grade (cred ca asta e temp. de calibrare) este bine, daca nu calibreaza-l din surub si du-l in zero.

This message was edited 1 time. Last update was at 25/11/2014 23:40:13

Shubi
CNC-ist de frunte

Joined: 25/03/2012 13:43:16
Messages: 2463
Location: Timisoara
IP:
Offline

Eu zic sa nu exageram totusi pe problema asta, sa ai eroare de o unitate nu-i un sfarsit de lume si un motiv de chix. Daca ai un sistem bine dimensionat, corect si suficient dotat in curenti, filtrare, temperatura, stoc viu.....merge brici si la 1025 dar si la 1023 indiferent ce tip corali ai in el atat timp cat valorile Ca, Mg, kH, NO3, PO4, °C, etc. sunt in grafic.
r_o_n_i
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 19/03/2009 14:31:12
Messages: 443
Location: bucuresti/colentina
IP:
Offline

Parerea mea ca te stresezi prea mult .. d-asta nu-ti cresc coralii . Sfatul meu :recalibreaza-ti refractometru la fix 20 grade C ,atat sa aiba atat aparatu cat si apa masurata, si pe urma urmareste doar cu el .. urmareste sa ai parametrii cat mai stabli (special kh pt sps ) iar salinitatea masoar-o doar cu un dispozitiv.. vb lu Shubi nu conteaza daca ai 1.023 sau 1.026 atata timp ca poti tine stabila valoarea aia .... o problema ar fi cu fragurile noi, da o aclimatizare mai indelungata rezolva si asta.. spor
[Yahoo!]
 
Forum Index » Bazine mici si medii
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com