[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Acvariu "ready-made" no.2  XML
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Author Message
claudiugeacar
Member
[Avatar]

Joined: 24/09/2013 20:23:40
Messages: 118
Location: Domnesti, Ilfov
IP:
Offline

Am avut norocul de a avea o colega de serviciu care avea un acvariu de care a trebuit sa scape din mai multe motive (copii, pisica, lipsa de timp etc.).
Drept urmare, sunt fericitul posesor al unui acvariu complet, pe care il prezint in cele ce urmeaza:

Dimensiuni: 60x40x40
Iluminat: deocamdata o lampa ce s-ar potrivi unui nano de cel mult 10 litri (dar ma apuc eu de bricolat ceva in curand )
Filtrare: Eheim ecco pro 130 (de la acvariul celalalt, pentru a evita problemele de ciclare)
Substrat: pietris, inca nu am apucat sa masor stratul, dar sigur trebuie sa completez
Flora: vreo doua tipuri de plante pe care nu le cunosc, poate stie cineva de aici cu ce am de-a face. Voi adauga plante din celelalte acvarii, unde oricum e cam "jungla"
Fauna: multi corydoras, cativa Xypho, 2 neoni care cred ca vor completa cardul din celalalt acvariu, cativa Hasemania Nana, un sanitar gen ancistrus dar mult mai mare (pleco cel mai probabil) si vreo 3 "serpisori" (astia chiar nu stiu ce sunt si s-au ascuns deja, asa ca o sa caut pe net sa vad cumii cheama).
Pozele sunt facute imediat dupa ce am terminat montajul.

image

image

image

Pozele sunt facute cu telefonul. Probabil maine urmeaza un set cu DSLR-ul.

O sa am un pic de munca la acvariul asta, dar faptul ca e relativ "golas" o sa imi permita sa ma joc un pic cu el, astfel incat sa pot sa il modelez in directia pe care o vreau.

Orice observatii/sfaturi/propuneri sunt binevenite!

O seara buna tuturor,
Claudiu

Acvaristica este modul cel mai simplu (si direct) prin care omul poate intelege influenta sa asupra naturii.
Ape limpezi!
Blue14
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 20/04/2014 15:03:23
Messages: 3758
Location: Constanta
IP:
Offline

Serpisori cred ca sunt kuhli.

My nano reef



[Email]
claudiugeacar
Member
[Avatar]

Joined: 24/09/2013 20:23:40
Messages: 118
Location: Domnesti, Ilfov
IP:
Offline

M-am uitat si cred ca ai dreptate. Multumesc!

Acvaristica este modul cel mai simplu (si direct) prin care omul poate intelege influenta sa asupra naturii.
Ape limpezi!
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Pietrele alea le-ai testat ca sa nu fie calcaroase?

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
claudiugeacar
Member
[Avatar]

Joined: 24/09/2013 20:23:40
Messages: 118
Location: Domnesti, Ilfov
IP:
Offline

Stefan, sa stii ca nu am apucat. Au venit cu acvariul, asa ca le-am lasat acolo, cel putin pentru moment. Plus ca servesc de locuinta pentru Kuhli.
Singura care imi scapase e o cochilie (din cele care se gasesc la mare, dar am rezolvat-o). O sa le testez si, in caz ca nu sunt bune, gasesc o alternativa si pentru "serpisori".

PS: Una dintre femelele de xipho era gestanta, asa ca am mutat perechea intr-un nano care era gol (au fost 2 femele de nana in el, dar le-am adus in bazinul asta). Azi cand am venit de la munca era plin de pui . Asa ca am scos adultii si acum e un party in toata regula acolo.

Am apucat sa fac cateva poze, dar din lipsa de timp o sa le uploadez abia maine.

O seara buna tuturor!

Claudiu

Acvaristica este modul cel mai simplu (si direct) prin care omul poate intelege influenta sa asupra naturii.
Ape limpezi!
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Ai uitat sa mai uploadezi pozele alea

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
 
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com