[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Montare Balamale  XML
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Author Message
Ancamarketing
Senior member
[Avatar]

Joined: 31/03/2013 13:08:18
Messages: 1363
Location: Iasi
IP:
Offline

Peste cateva zile imi sudeaza cineva un stand metalic ptr viitorul bazin de 130*50*50 cm.
Standul va fi de 130*50*65 cm.
Vreau sa il imbrac cu pal si sa inalt palul cam 7 cm peste stand ca sa acopar si marginea acvariului - 1.8 cm palul de la baza+3 cm polistirenul+1 cm sticla+1 cm din substrat- aproximativ.
Problema este urmatoarea - cum atasez balamalele pentru a prinde usile - vor fi trei.
Am vazut ca balamaele au o lungime de 6 cm, si am mai vazut ca se face peretele lateral mai lung decat standul si balamaua se prinde pe pal, dar in cazul asta si baza de pal va iesi cu 6 cm in fata si atunci nu mai am cum sa urc cu partea din fata in sus pe sticla de acvariu.
Sunt si alte tipuri de balamale folosite, sau se monteaza in alt fel?
Am trei zile de cand caut pe net solutii dar nu gasesc, si nici nu as vrea sa prind usile cu magnet, as vrea sa le deschid frumos cu balama.
Multumesc.
Anca

"Valoarea omului se masoara dupa greutatile pe care el le invinge." Voltaire
[Email] [Yahoo!]
Ancamarketing
Senior member
[Avatar]

Joined: 31/03/2013 13:08:18
Messages: 1363
Location: Iasi
IP:
Offline

hai baieti! nu cred ca nu aveti nici unul usi la standurile metalice.

"Valoarea omului se masoara dupa greutatile pe care el le invinge." Voltaire
[Email] [Yahoo!]
claudiugeacar
Member
[Avatar]

Joined: 24/09/2013 20:23:40
Messages: 118
Location: Domnesti, Ilfov
IP:
Offline

Anca, ar fi o varianta sa faci usile mai inalte (cei 7 cm de care vorbeai) si astfel usile sa iti imbrace acvariul. Din ce ai spus nu imi dau seama cum ar veni usile fata de acvariu si nici cum vine PAL-ul pentru a imbraca bazinul. Cum e pozitionarea acvariului fata de stand? Suportul este de jur imprejur sau e delimitat de alte obiecte?
Da-mi mai multe detalii (si eu am in plan un stand pentru acvariul meu, dar este delimitat de un perete si o coloana in casa, asa ca usile pot imbraca partea din fata a acvariului fara probleme).

Acvaristica este modul cel mai simplu (si direct) prin care omul poate intelege influenta sa asupra naturii.
Ape limpezi!
Ancamarketing
Senior member
[Avatar]

Joined: 31/03/2013 13:08:18
Messages: 1363
Location: Iasi
IP:
Offline

pai cam asta e ideea ca usile si toate lateralele sa urce 7 cm pe sticla acvariului. Standul are aceeasi dimensiune ca si acvariul la baza.
Lateralele le aplic cu suruburi pe stand si le inalt pe sticla, iar la usi nu stiu cum sa prind balamalele deoarece in locul unde ar veni montate, ca la o usa de dulap, vine piciorul metalic al standului.
O parte a balamalei vine ingropata pe usa si cealalta vine pe peretele lateral, unde este piciorul standului.
Cum sa procedez? sa sudez balamaua de piciorul standului si partea de pe usa sa o pun mai decalata cu 3 cm de colt?

"Valoarea omului se masoara dupa greutatile pe care el le invinge." Voltaire
[Email] [Yahoo!]
Shubi
CNC-ist de frunte

Joined: 25/03/2012 13:43:16
Messages: 2463
Location: Timisoara
IP:
Offline

Ai mai multe variante:
- sudezi pe picior surub metalic in care vine prinsa balamaua (fara capul de cheie, se intelege)
- dai o gaura mai mare pe partea cealalta a piciorului cu diametru mai mare prin care sa intre surubul, a doua gaura e pe partea cu prinderea unde diametrul gaurii de iesire este identic cu al surubului, prima gaura trebuie sa aibe diametrul suficient de mare incat sa-ti intre o cheie tubulara pentru strangere (contra)
- dai gaura care sa treaca pana in partea cealalta unde pui piulita si folosesti un surub cu cap ingropat pe partea cu balamaua
- folosesti prinderea magnetica, fara balamale cu super magneti ingropati in materialul de lemn al usii (cea mai faina metoda dupa umila mea parere), gasesti magneti pe net....ex: http://magnetiputernici.ro
Mai am idei dar astea cred ca sunt cele mai usor folosibile.....

This message was edited 1 time. Last update was at 18/07/2014 19:38:14

Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2614
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

Pai in mod normal picioarele din fata ale standului nu sunt sudate in colt, ci la 5-10 cm de margine, tocmai ca sa lasi loc sa poti prinde balamaua de laterala din pal.

Uite la ce ma refer

http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20958.page

Daca nu ai facut standul asa, atunci nu prea stiu, nu ai ce face decat sa sudezi balamaua de picior, altfel nu imi dau seama ce se poate face.

De fapt mai este o solutie: pentru fata, faci 2 bucati de pal late de 10-15 cm si le faci fixe, apoi prinzi de ele niste balamale care se deschid mai mult de 180 de grade.

Deci usile tale nu se vor mai sprijini de laterale, ci de aceste fasii de pal. Adica lungimea usilor plus lungime fasiilor va fi egala cu lungimea standului,sper ca intelegi ce vreau sa spun ca nu stiu sa explic mai bine



Ancamarketing
Senior member
[Avatar]

Joined: 31/03/2013 13:08:18
Messages: 1363
Location: Iasi
IP:
Offline

Standul inca nu e facut dar e cumparat materialul si problema este in varianta lui Shubi ca standul va fi din cornier de 30x30x3 cm. Decizie finala cu folosirea cornierului.
Nu prea am unde sa sudez sau sa insurubez pe cantul cornierului.
La varianta cu magneti, cand vreau sa deschid usa ar trebui sa o detasez de tot, adica sa iau usa si sa o pun alaturi - nu prea imi surade ideea, m am gandit la ea.
Humbert am inteles pefect varianta cu fasiile, era solutia la care ma gandisem si eu in cele din urma, cu toate ca se vad pe fata standului si fasiile si usile.
Daca piciorul din fata il sudez cu 7 cm mai in spate de colt, logic mi se pare sa se dubleze cu un picior si in partea din fata tot la 7 cm, adica sa aiba 6 picioare in loc de 4, ma insel?
Atasez o poza cam cu ce vreau sa iasa, ca si model, si o poza cu niste balamale mai "cracanate" care sa treaca peste picior. Oare se gasesc la noi? si depinde si de cat costa.
[Thumb - DSC_0051.JPG]

[Thumb - Nigel 1 (2).jpg.opt299x224o0,0s299x224.jpg]

[Thumb - PC0900151.jpg]


"Valoarea omului se masoara dupa greutatile pe care el le invinge." Voltaire
[Email] [Yahoo!]
ionut_dt
Senior member
[Avatar]

Joined: 21/12/2010 11:54:20
Messages: 940
Location: Bucuresti
IP:
Offline

poti sa faci o rama pe toata suprafata standului de cati cm vrei (8-10cm) si usile sa le montezi cu balamale specific prinderii. Adica usa o sa vina la 180 grade ci nu la 90 grade fata de peretii laterali.

Asa am eu la acvariu proaspat cumparat, Ma uit maine la el cand ajung acasa si o sa-ti fac ceva poze, sa vad cum este mai exact, sper sa nu ma insel si sa te induc in eroare



[Thumb - USA.png]


Ionut Dumitrascu
Ancamarketing
Senior member
[Avatar]

Joined: 31/03/2013 13:08:18
Messages: 1363
Location: Iasi
IP:
Offline

Multumesc Ionut.
Nu e graba, luni sudez standul si apoi urmeaza sa debitez pal ul.
M ar ajuta niste poze.

LE: Acum ca ma gandeam la varianta cu fasiile (rama) de pal, eu cred ca merge cu niste balamale care se deschid mai mult de 180 grade, sudate sau montate prin una din metodele sugerate de Shubi, direct pe cornier, pe interior.
Multumesc ptr mobilizare.

This message was edited 1 time. Last update was at 18/07/2014 20:14:38


"Valoarea omului se masoara dupa greutatile pe care el le invinge." Voltaire
[Email] [Yahoo!]
Shubi
CNC-ist de frunte

Joined: 25/03/2012 13:43:16
Messages: 2463
Location: Timisoara
IP:
Offline

Nu te obliga nimeni sa sudezi standul astfel incat pe partea prinderii sa ai cant, daca vei avea parte laterala rezistenta va fi aceeasi

This message was edited 1 time. Last update was at 18/07/2014 20:18:47

scorpionul
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/11/2011 22:13:12
Messages: 3090
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

mie imi surade ideea de a face usile glisante. Sina sus si jos, si nu mai e nevoie de balamale

armonia vietii consta in echilibrul pe care il asiguram
[Yahoo!]
ionut_dt
Senior member
[Avatar]

Joined: 21/12/2010 11:54:20
Messages: 940
Location: Bucuresti
IP:
Offline

pai daca nu este sudat standul atunci il poti face mai ingust in picioare. Faci laterala mare de sus la 50cm si distanta picioarelor in asa fel incat sa ai loc sa montezi balamaua
[Thumb - USA.png]


Ionut Dumitrascu
Ancamarketing
Senior member
[Avatar]

Joined: 31/03/2013 13:08:18
Messages: 1363
Location: Iasi
IP:
Offline

Da e buna ideea cu usi glisante dar atunci nu mai urca pe fata acvariului.
Cred ca cea mai simpla si ieftina metoda e sa nu sudez picioarele din fata pe colt si daca imi ajunge materialul sa mai fac doua in fata tot la distanta de colturi.
Am sa ma mai sfatuiesc si cu cel care imi face standul deoarece e un profesionist, acvarist de peste 20 ani, originar din Peru, a avut acolo profesor de acvaristica etc. Sper sa se priceapa si la partea de hardwear la fel ca si la crescatorie

Oricummai studiez solutia optima ptr mina.
Multumesc inca o data ptr suport.

Tocmai scriam si eu aceeasi varianta Ionut

This message was edited 1 time. Last update was at 18/07/2014 20:36:10


"Valoarea omului se masoara dupa greutatile pe care el le invinge." Voltaire
[Email] [Yahoo!]
opincarul
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 14/08/2012 14:29:31
Messages: 1769
Location: Varteju - Magurele
IP:
Offline

Daca este vorba despre Luis, mergi fara grija. Am citit tot blogul lui si mi-a placut ce am vazut. Sa-l tragi totusi de urechi, te rog, ca nu a mai scos killi la vanzare.

Mama prostilor e mereu gravida!
Ancamarketing
Senior member
[Avatar]

Joined: 31/03/2013 13:08:18
Messages: 1363
Location: Iasi
IP:
Offline

Da despre el e vb. Sa stii ca vinde chiar daca nu apare pe blog , da i un tel. De la el iau sfaturi de doi ani, când ajung la el nu mai mai plec vreo trei ore. Oricum ai ce invata.

"Valoarea omului se masoara dupa greutatile pe care el le invinge." Voltaire
[Email] [Yahoo!]
Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2614
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

deci cel mai simplu e sa sudezi picioarele din fata nu in colt ci la 5-10 cm de colt si ai rezolvat in cel mai elegant si simplu mod problema.
rezistenta nu va fi afectata, mai ales ca la 130 cm lungime tu oricum cred ca vei avea cel putin inca 2 picioare pe lungime, in afara de cele din colturi

adica asa cum e in poza de mai jos (care este standul de la acvariul meu, 120X50)

image

This message was edited 2 times. Last update was at 19/07/2014 12:22:15




Ancamarketing
Senior member
[Avatar]

Joined: 31/03/2013 13:08:18
Messages: 1363
Location: Iasi
IP:
Offline

Multumesc Humbert, cred ca asa o sa fac.
Waw ai ceva aparatura acolo.

"Valoarea omului se masoara dupa greutatile pe care el le invinge." Voltaire
[Email] [Yahoo!]
Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2614
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

Ar trebui sa masori balamalele pe care intentionezi sa le folosesti ca sa stii cat trebuie sa lasi, ca sa nu lasi mai mult decat e nevoie cum e la mine. La mine ar fi fost suficienti 6 cm, eu am lasat 10.

Ref la aparatura, nu e nimic special acolo, doar ca am 2 butelii de co2, de pe vremea cand aveam 2 acvarii.



Ancamarketing
Senior member
[Avatar]

Joined: 31/03/2013 13:08:18
Messages: 1363
Location: Iasi
IP:
Offline

am sa las 7 ptr siguranta, balamalele au cam 6 si cativa mm.
Poate vinzi o butelie, unii s ar putea sa fie interesati

"Valoarea omului se masoara dupa greutatile pe care el le invinge." Voltaire
[Email] [Yahoo!]
ionut_dt
Senior member
[Avatar]

Joined: 21/12/2010 11:54:20
Messages: 940
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Atasez niste poze cu modelul de balama de la standul meu (poate mai este cineva interesat ). Cea mai buna variana este cea aleasa cu piciorul putin in spate.

Toate bune , Ionut
[Thumb - CAM00382.jpg]


Ionut Dumitrascu
 
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com