[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
"El Grande"  XML
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Author Message
Ancamarketing
Senior member
[Avatar]

Joined: 31/03/2013 13:08:18
Messages: 1363
Location: Iasi
IP:
Offline

Easy Carbo s a terminat ieri, si fac vi eri o comanda.

Nu mi pare rau de frunze, ma tem sa nu se topesca toata planta sa o pierd, nu mi e de câteva frunze.
Bomba cu drojdie am avut de cateva ori in bazinele mai mici, dar nu am fost multumita de ea deloc. Nu i problema de copii ptr ca standul este imbracat in pal si le bag inauntru.
Oare ar fi o solutie mai buna decat bomba pastilele de co2?

"Valoarea omului se masoara dupa greutatile pe care el le invinge." Voltaire
[Email] [Yahoo!]
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12936
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Anca, nu vreau sa te descurajez sau ceva, dar e posibil ca virgula combinatia discusi + plante sa nu fie cea mai fericita.

Am incercat si eu sa cresc discusi in plantat si a reiesit un mare fis... Nici triscusii n-o duceau prea bine, nici plantele.

Presupun ca plantele o duceau rau din cauza temperaturii apei si din cauza hranei congelate. A mai incercat un cunoscut treaba asta (nu stiu daca activeaza si aici, mihai2002), cu aceleasi rezultate.

Sper totusi sa iti iasa bine proiectul si sa realizezi chestii marete

Succes!

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
Ancamarketing
Senior member
[Avatar]

Joined: 31/03/2013 13:08:18
Messages: 1363
Location: Iasi
IP:
Offline

Nu ma descurajez eu asa usor.
Asta e si motivul ptr care vreau plante easy, ca sa pot tine si pesti.
Pentru mine un acvariu trebuie sa aiba mai intai pesti apoi plante si restul.
Am gasit pe net o selectie de plante care "merg" cu discusii la temperatura mare. Lista e destul de lunga si plantele mele existente se includ.

Deci, cred ca ptr un acvariu fara pretentii de aquascape, doar cu ceva verdeata, s ar putea sa reusesc.

"Valoarea omului se masoara dupa greutatile pe care el le invinge." Voltaire
[Email] [Yahoo!]
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

Despre pastile, habar n-am. Orice merita incercat dar pana la urma, daca ai pune deoparte toti banii dati pe 'incercari' - ai putea sa achizitonezi o instalatie de CO2 formata doar din butelie / reductor / electrovalva. Un indicator permanent de CO2 e ieftin - culoarea trebuie sa fie verde galbuie.

Vad ca pe net se vand deja impreuna: http://www.amazon.com/AQUATEK-Regulator-Integrated-Solenoid-Hydroponics/dp/B008TRUI62

De la magazin daca iei, ai garantia oferita, dar daca vrei sa iesi mai ieftin, poti ruga pe cineva sa te ajute sa cumperi de pe ebay. Butelia totusi as lua-o de la o sursa autorizata. Am dat un ochi in mai multe parti, si in total cred ca te scoate pe la 700 RON cu butelie de 2kg - poti lua electrovalva + reductor prima data, si apoi sa te uiti dupa butelie, sau invers (ca sa minimizezi costul efortului).

Pe termen lung insa e mai bine asa si eviti frustrarea, si timpul pierdut, si banii de plante, si de incercari, etc. Si eu m-am chinuit cu bombe CO2, apoi am luat o instalatie de CO2 din aceea mini - pana cand s-a stricat filetul la minireductor dupa vreun an si am tras o super sperietura (dar sunt facute bine) - asa ca am luat taurul de coarne si investit intr-una normala. Te poti concentra mult mai usor pe aspecte mai finute, sau plante mai speciale, etc

Acv. 30L, Acv. 10L, Acv. 16L, Reef 30L, Acv. 0.09L; In trecut: Acv. 25L, Acv. 8L
Pt. imbunatatit navigarea pe forum (My Stats, Big Images resize, Timezone fix)
[WWW]
Ancamarketing
Senior member
[Avatar]

Joined: 31/03/2013 13:08:18
Messages: 1363
Location: Iasi
IP:
Offline

Da stiu ce trebuie la o instalatie de co 2, stiu cum arata indicatorul permanent, am cumparat deja singura produse de pe ebay....nu astea sunt problemele.
Am o retinere totusi in a tine asa ceva in casa, nu stiu. As incepe cu un minisistem dar nu va face fata la volumul mare de apa.
Mai rumeg ideea cu un sistem de minim 2kg, o am in cap de ceva vreme.
Multumesc pentru sfaturi, apreciez mult interventia ta.

"Valoarea omului se masoara dupa greutatile pe care el le invinge." Voltaire
[Email] [Yahoo!]
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

Cool felicitari.

Un minisistem, bomba CO2, pastile, Easy Carbo, etc ... daca ar fi rezolvat astea bine problema, acvaristica plantata ar fi fost un hobby mult mai usor
Dupa ce statui cativa ani cu CO2 presurizat, nu imi mai e asa frica.

Acv. 30L, Acv. 10L, Acv. 16L, Reef 30L, Acv. 0.09L; In trecut: Acv. 25L, Acv. 8L
Pt. imbunatatit navigarea pe forum (My Stats, Big Images resize, Timezone fix)
[WWW]
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Daca e buget, ia cu incredere o instalatie de CO2.
N-are ce sa se intample, daca iti iei cateva masuri minime (verificarea buteliei, umplerea in limitele normale de presiune, butelia ferita de lovituri).
Eu am doua butelii in sufrageri si totul e ok

Referitor la fertilizare.
Da-i cu easycarbo zilnic, as pune fara retineri dublul dozei recomandate (adica 2 ml, in loc de 1, la 50 litri apa; desi mai nou si cei de la easy life spun ca se pot pune 2 ml in acvariile mai dens plantate).
In ceea ce priveste lumina, aici cred ca e un punct important si pare-mi-se ca nu s-a specificat in ultimele posturi (da' e drept ca am si citit mai repejor ). Tu ai 4 tuburi de 54W, mergi cu toate 4 aprinse?
Daca da, eu as zice sa lasi doar trei.
Lumina "tureaza motoarele" plantelor. Ori la tine nu ai cu ce sustine o turatie maxima, astfel incat vor suferi.
Daca nu mergi cu toate patru tuburile, atunci ignora ce am scris mai sus

De asemenea eu as adauga Easy Life Kalium.
N-ai cu ce da gres aici (conform indicatiilor producatorului). Si imi pare ca plantele tale ar avea nevoie de asa ceva.
Nitratii sunt ok sa zicem, ar putea urca pana pe la 10 ppm.
Fosfatii i-as urca pana la un 0.5 ppm.

Pe partea de micro, daca mergi conform indicatiilor JBL, atat cu ferropol cat si cu ferropol24, ar trebui sa fie ok.

This message was edited 1 time. Last update was at 02/12/2014 22:39:25


Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
Ancamarketing
Senior member
[Avatar]

Joined: 31/03/2013 13:08:18
Messages: 1363
Location: Iasi
IP:
Offline

Lumina merge asa:doua neoane 8 ore si doua 4 ore. Nu pot aprinde trei, ori doua , ori toate.
Asa m am hotarat sa aduag doar Kalium la ce puneam deja - ECarbo si Ferropol si 24.
Vom vedea, trebuie sa iasa ceva.

"Valoarea omului se masoara dupa greutatile pe care el le invinge." Voltaire
[Email] [Yahoo!]
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Ancamarketing wrote:Lumina merge asa:doua neoane 8 ore si doua 4 ore. Nu pot aprinde trei, ori doua , ori toate.


Acopera cu ceva un neon (eu foloseam staniol de bucatarie; il acopeream larg (ca sa circule aerul pe langa), nu strans "lipit" de neon).

Ancamarketing wrote:
Asa m am hotarat sa aduag doar Kalium la ce puneam deja - ECarbo si Ferropol si 24.
Vom vedea, trebuie sa iasa ceva.


Bun, e un inceput.
Vedem pe urma ce si cum mai trebuie.


LE: Am scos niste Heteranthera zosterifolia din bazin ieri, o vrei? Si cred ca mai am si niste Didiplis (mare parte sunt tulpini, caci am rupt si folosit varfurile, dar tot e ceva, fac ele alte varfuri).

This message was edited 1 time. Last update was at 02/12/2014 23:21:27


Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
Ancamarketing
Senior member
[Avatar]

Joined: 31/03/2013 13:08:18
Messages: 1363
Location: Iasi
IP:
Offline

Le vreau. Vorbim maine la telefon.
Multumesc

"Valoarea omului se masoara dupa greutatile pe care el le invinge." Voltaire
[Email] [Yahoo!]
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Ne auzim

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
Ancamarketing
Senior member
[Avatar]

Joined: 31/03/2013 13:08:18
Messages: 1363
Location: Iasi
IP:
Offline

Ieri mi au venit fertilizantii si o radacina de reed moor de la Pepika.
Acum fertilizez asa: Easy Carbo 5 ml pe zi, Kallium 20 ml la sapt, Ferropol 24 cate 5 pic pe zi si Ferropol 60 ml pe sapt.
Ii multumesc lui Stefan pentru plantele donate, s au încadrat foarte bine in peisaj.
Astept sa vad daca se schimba ceva cu fertilizare zilnica, si cam peste o luna , daca totul este k am sa mai plantez.
[Thumb - WP_20141206_14_06_27_Pro.jpg]


"Valoarea omului se masoara dupa greutatile pe care el le invinge." Voltaire
[Email] [Yahoo!]
BBogdan
Senior member
[Avatar]

Joined: 29/05/2011 09:48:04
Messages: 768
Location: Cluj Napoca
IP:
Offline

Arta bine , mai doar trebuie sa se indese plantele.
Ce plante ai de gand sa mai adaugi daca lucrurile decurg favorabil?
Unde-s pestii?

Utopia Reef 400
My Aquariums
Ancamarketing
Senior member
[Avatar]

Joined: 31/03/2013 13:08:18
Messages: 1363
Location: Iasi
IP:
Offline

Merci.
Vreau sa adaug tot easy gen Bacopa, crypocoryne, cabomba si poate staurogyne.
Pestii sunt toti pe acolo, e poza jalnica.

"Valoarea omului se masoara dupa greutatile pe care el le invinge." Voltaire
[Email] [Yahoo!]
Ancamarketing
Senior member
[Avatar]

Joined: 31/03/2013 13:08:18
Messages: 1363
Location: Iasi
IP:
Offline

Merci.
Vreau sa adaug tot easy gen Bacopa, crypocoryne, cabomba si poate staurogyne.
Pestii sunt toti pe acolo, e poza jalnica.
[Thumb - WP_20141206_14_55_51_Pro.jpg]


"Valoarea omului se masoara dupa greutatile pe care el le invinge." Voltaire
[Email] [Yahoo!]
Ancamarketing
Senior member
[Avatar]

Joined: 31/03/2013 13:08:18
Messages: 1363
Location: Iasi
IP:
Offline

Se pare ca am o problema cu un peste. De cateva zile este foarte tras la burta, slab si azi a început sa inoate destul de greu, sta singur ascuns. Cand m am uitat mai bine am vazut ca are ochii bulbucati, umflati.
Acum nu e o problema ca il pierd pe asta, sa nu fie ceva ce ii va afecta si pe ceilalti.
Restul pestilor sunt k, nu am adaugat vietati, doar o radacina fiarta si niste plante si fertilizanti.
Stie cineva ce are? E vreo boala?
Multumesc
[Thumb - WP_20141206_19_43_35_Pro.jpg]


"Valoarea omului se masoara dupa greutatile pe care el le invinge." Voltaire
[Email] [Yahoo!]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

stefanp wrote:Tu ai 4 tuburi de 54W, mergi cu toate 4 aprinse?
Daca da, eu as zice sa lasi doar trei.
Lumina "tureaza motoarele" plantelor. Ori la tine nu ai cu ce sustine o turatie maxima, astfel incat vor suferi.

Mi-ai luat (iar) vorba din gura. E unu' din rarele cazuri in care cred ca mai putina lumina ar fi indicata . Cu reflectoare, cred ca acvariu' ar merge mai bine cu doua tuburi decit cu patru mai ales avind in vedere cantitatea actuala de plante.

Poze: smilie ... Poze cu plante
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Porcu wrote:
Mi-ai luat (iar) vorba din gura.


E o legatura dubioasa discipol-maestru

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
Ancamarketing
Senior member
[Avatar]

Joined: 31/03/2013 13:08:18
Messages: 1363
Location: Iasi
IP:
Offline

Mda ...., dupa ce m am chinuit sa strang banii sa i au o instalatie de iluminat completa si buna, voi imi spuneti ca mai bine sa o folosesc la jumatate din capacitate.

Dar daca asa zic Maestrii si Discipolii, asa am sa fac.



Mutam'.

"Valoarea omului se masoara dupa greutatile pe care el le invinge." Voltaire
[Email] [Yahoo!]
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Ancamarketing wrote:Mda ...., dupa ce m am chinuit sa strang banii sa i au o instalatie de iluminat completa si buna, voi imi spuneti ca mai bine sa o folosesc la jumatate din capacitate.


Stai stai, nu te intrista
Instalatie e bine facuta, e bine ca o ai
Dupa ce vei indeplini conditiile unui acvariu iluminat strong, ai sa o poti folosi fara probleme si te vei bucura ca o ai facuta

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
 
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com