[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Vreau, dar sunt praf  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa sarata)
Author Message
darthradu
Senior member
[Avatar]

Joined: 09/11/2014 14:03:13
Messages: 1317
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Buna fetele, tzop si eu cu un motiv intemeiat, e de fapt acvariul nostru
O sa citesc ce s-a scris pana acu si revin (muream de nerabdare sa va salut)

Multe Urari si Incantatii
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12936
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Esti un porc Radule, aici nu e loc decat pentru un singur Batman

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
darthradu
Senior member
[Avatar]

Joined: 09/11/2014 14:03:13
Messages: 1317
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Te las pe tine sa ai majuscula daca e
[Thumb - Screenshot_2014-11-09-13-39-55.png]

This message was edited 2 times. Last update was at 09/11/2014 14:52:54


Multe Urari si Incantatii
darthradu
Senior member
[Avatar]

Joined: 09/11/2014 14:03:13
Messages: 1317
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Ok, pentru ca spatiul nu ne permite se doreste un acvariu fara sump, fara filtru extern, cat mai compact in sensul de chestii care sa iasa din el sa fie doar firele de alimentare pentru diverse.

Spatiul ne-ar permite un 60x40x40, ba chiar si un 70x45x40 insa aici nu stiu daca o sa ne mai permita dpdv al greutatii.
Deci am avea 2 variante 96L si ~126L. Pentru ca Batman ar vrea si (mai mult de 2) pesti/anemona si pentru ca s-ar intretine mai usor eu as inclina catre cel de 126L, insa discutia se va purta pentru cel mai mic.

Pentru ca nu avem cum sa tinem nimic extern (sump/filtru) nu ne ramane decat sa punem un filtru intern complet submersat sau sa compartimentam acvariul pentru un "in tank sump" in care sa tinem un filtru mecanic/biologic/incalzitor/racitor/bule/alge verzi/etc. Astfel incat "display-ul" sa fie aproape un cub, iar in partea stanga sa fie un dreptunghi negru care sa ascunda "high-tech-ul".

Pentru ca o poza spune o mie de cuvinte vedeti atasamentul. - legat de atasament, se pot face 3 compartimente, se poate adauga o pompa de recirculare daca "facatorul de valuri" nu o sa asigure o circulatie cat de cat a apei prin "sump".

Pentru inceput ziceam sa punem incalzitor/ceva de plimbat apa/nisip viu/apa sarata fara lumina adaugata timp de 1-2 saptamani sa vedem daca ies carcalaci din el dupa care sa adaugam niste piatra vie pentru alte 2-3 saptamani cu urmarirea carcalacilor fara nici un schimb/adaugat de apa in acest timp. Urmand ca dupa ce incepe sa treaca mazga maro sa adaugam lumina + schimburi de apa.

Daca este prea "copilareasca imaginea" va pot arunca un 3D
[Thumb - o mie de cuvinte.png]

This message was edited 1 time. Last update was at 09/11/2014 15:35:53


Multe Urari si Incantatii
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12936
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Nu vrei sa punem in partea din spate toate echipamentele, ca sa lasam display-ul curat?

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
darthradu
Senior member
[Avatar]

Joined: 09/11/2014 14:03:13
Messages: 1317
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Am inteles ca tre sa fie ceva mai "late" astea de marin, daca punem in spate despartitorul o sa trebuiasca sa-l facem "adanc" de minim 55 ?

Curat curat n-o sa fie ca o sa se vada "facatoru' de valuri"

Un video "ceva in genul" https://www.youtube.com/watch?v=BWsOVpA3FJQ

This message was edited 2 times. Last update was at 09/11/2014 15:57:45


Multe Urari si Incantatii
Nimeni
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 27/08/2014 01:19:42
Messages: 459
Location: Helsinki - Finland
IP:
Offline

Mno... Batman... fa-mi si mie o favoare daca poti: inteleg ca esti in "competitie" cu Dan dar... daca poti pune poza de la avatar in negativ macar... asa stiu si eu care si cine scrie sau cui ii raspund.... avand amandoi pozele la fel... risti sa te trezesti cu un " _I_ " si nu o sa stii de ce ;) Multumesc

Situatia in care te afli este consecinta faptelor si actiunilor tale!
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Bah, compartimentul ala "de filtrare" e cam ingust... 10 x 40 cm... o sa fie incomod de umblat in el, incomod de curatat etc.
Parerea mea este sa-l faci de 15 cm latime.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Nimeni
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 27/08/2014 01:19:42
Messages: 459
Location: Helsinki - Finland
IP:
Offline

Batman... scuze, Pavelescu e un "finutz"... ii incap degetele pe oriunde.... cred ca se descurca in 10cm ;)

Situatia in care te afli este consecinta faptelor si actiunilor tale!
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12936
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Am ajuns la un consens cu Radu (falsul batman) privind dimensiunile acvariului.

O sa aiba 60 cm lungime, 45 latime, 45 inaltime, cu sticla de 8mm (geamul frontal va fi ultra clear)

The aquatools imi spune ca safety factor este 5.2. E ok sa-l fac fara intaritoare longitudinale/transversale?

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
ionutlatcan
Senior member
[Avatar]

Joined: 01/04/2008 11:49:14
Messages: 753
Location: Focsani
IP:
Offline

Linistit fara intaritoare. Pune-i fund dublu...just in case asa....
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12936
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Da, tocmai discutam problema cu Danut de la Pepika, asa zicea si el

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Yeap, dimensiunile alea ie in regula, pentru geam de 8 mm... fundul dublu te ajuta sa nu-ti tremure fundu', ca sa zic ashea.
Deci, DA!


- Daca mi-e permis, as zice sa nu va stresati cu "straturi suprapuse". in ceea ce priveste partea de filtrare biologica.
- Un skimmer mic (eu am Tunze9002) si niste Matrix, sunt arhisuficiente pentru un bazin cu incarcare biologica redusa.
- In caz de nevoie, ai loc sa bagi un ciorap cu material antiphos... sau carbune activ.

image
image

Sticla de plastic, de 2 litri, gaurita in partea de jos... sus, vine fixata o pompa mica... asta e reactorul de Matrix. Usor de bagat, usor de scos (pentru curatenie).
image
image
image
image

Pompa de valuri este si pompa de recirculare, in acelasi timp... montata in compartimentul de filtrare (ca sa nu se vada in display).
AquaMedic - model NanoProp5000

image




Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Dan
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 11/01/2002 02:00:00
Messages: 3268
Location: Bucuresti - Colentina
IP:
Offline

batman wrote:Am inteles ca tre sa fie ceva mai "late" astea de marin, daca punem in spate despartitorul o sa trebuiasca sa-l facem "adanc" de minim 55 ?

Curat curat n-o sa fie ca o sa se vada "facatoru' de valuri"

Un video "ceva in genul" https://www.youtube.com/watch?v=BWsOVpA3FJQ


Putem sa punem pompa de curenti in camera de recirculare , si nu se mai vede nimic in acvariu. Cu ocazia asta poate sa fie si pompa de recircular. Asa am facut la acvariului lui Koala si a iesit foarte misto. Nu am poze acum la indemana dar sigur are magicianul un link in eucalipt ... pardon in joben


-- aCVarist, deci eXist --
[WWW]
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12936
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Acum am realizat si eu cine e Dan din Colentina

E gata acvariul, maine il am? ))

Nene Koala, in cazul in care facem spatiul pentru filtrare in spate, e suficient sa fie de 60cm x 10cm?

This message was edited 1 time. Last update was at 10/11/2014 15:02:07


I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
darthradu
Senior member
[Avatar]

Joined: 09/11/2014 14:03:13
Messages: 1317
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Foarte edificative ultimele 2 raspunsuri. Va multumesc.
Din pacate o sa asteptam acu 30 zile pana punem apa in el
Ah inca ceva, ma certam cu al batran pe wavemaker.
In sensul ca eu as pune un wp-10 dar el zice ca e prea puternica si ca are deja 2 mai mici de 2000l/h

Multe Urari si Incantatii
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

dan.pavelescu wrote:... Nene Koala, in cazul in care facem spatiul pentru filtrare in spate, e suficient sa fie de 60cm x 10cm?

Teoretic, DA, e suficient!


Problema se judeca in functie de amplasarea acvariului si de accesul la el.

- daca bazinul e lipit cu spatele de perete, atunci o sa vezi ca e incomod sa umbli la un compartiment din "spate".
- nu vezi ce e acolo, orbecai pe "pipaite".
- un alt aspect pe care tre' sa-l ai in vedere este legat de proportii... o sa-ti rezulte un bazinas "lunguiet", unde latimea e mai mica decat inaltimea...
- o sa fii limitat in ceea ce priveste rockscape-ul.

Eu am optat sa fac compartimentul in laterala, lasand "la vedere" un cub.
Estetic vorbind, acvariul pare mai adunat si mai compact... dar, asta e o chestie de gusturi personale.

- Daca faceti compartimentul in spate, atunci e bine sa aveti 2 pompe de valuri.
- Daca faceti comaprtimentul in laterala, atunci e suficienta o singura pompa de valuri, mai puternica.

image
image

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12936
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Problema e ca nu putem face chiar cum vrem noi, suntem limitati la spatiul asta din poza (in locul combinei)

image

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Hmm, delicata situatie!
Vizibilitatea este doar din fata, asa ca tot efectul ala misto "de cub" se duce pe poola.
Ramane varianta cu bazinul "pe lung", cu filtrare in spate... asta e.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12936
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Polita mica de deasupra e detasabila, dispare.

Am fost acum si m-am uitat prin vechituri, am gasit suficient lemn si un picior reglabil, maine ma apuc de mesterit, sa intaresc blatul in locul unde va sta magaoaia.
Dupa care am sa ma sui cu colegul IONUT pe blat (98 de kile + 70). Daca rezista, sa fie primit

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa sarata)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com